Strona główna / Lokalne / Święto Wojska Polskiego i 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej

Święto Wojska Polskiego i 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej

Jak co roku w połowie sierpnia, żołnierze, pracownicy wojska, obchodzą święto Wojska Polskiego. W tym roku ze względu na obowiązujący stan epidemii i rozprzestrzenianie się koronawirusa, a przede wszystkim mając na uwadze wspólne bezpieczeństwo, uroczystości o charakterze patriotycznym i kulturalnym nie odbędą się w tradycyjny, marynarski sposób, a wszystkie oficjalne obchody święta zostały ograniczone.

W jednostkach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża obchody Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się już w piątek 14 sierpnia. Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej spotkali się w jednostkach na uroczystych zbiórkach, gdzie odczytane zostały rozkazy okolicznościowe oraz wręczone wyróżnienia i akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe. Dowódca flotylli kontradmirał Piotr Nieć w towarzystwie dowódców jednostek flotylli złożył wieniec pod pomnikiem „Tym którzy przywrócili Pomorze macierzy”, by upamiętnić poległych marynarzy poległych w walkach na lądzie i morzu podczas wojny na obu frontach. Natomiast przy pomniku „Poległych Saperów” w Garnizonie Dziwnów zostanie przeprowadzony uroczysty Apel Pamięci.

W ramach akcji Marynarska Pamięć żołnierze flotylli przeprowadzili sprzątanie marynarskich grobów i miejsc upamiętniających chwałę oręża polskiego.

W sobotę, 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie Wielka Gala Banderowa. Okręty będą eksponowały galę, składającą się z flag międzynarodowego kodu sygnałowego (MKS), do zachodu słońca i wraz z opuszczeniem gali banderowej zapalona zostanie Gala Świetlna, która zgaśnie o północy dnia świątecznego.

Natomiast na nowej części świnoujskiej promenady (ul. Uzdrowiskowa), 8. Flotylla Obrony Wybrzeża przygotowała dla mieszkańców i turystów naszego miasta, patriotyczną wystawę plakatów i ulotek z 1920 roku. Wystawę będzie można oglądać aż do 10 września na parkanie Zdrojowa Invest od restauracji „Promenada” po Aleję Interferie. Wystawa pt. „Do broni ! Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych” została opracowana graficznie ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Zobacz również

ETZT: w Świnoujściu przybędzie 50 rowerowych stojaków

W naszym mieście rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ciągu najbliższych dni w całym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.