poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Pracownia Endoskopowa na piątkę! Medycy wykonują blisko dwa razy więcej badań

Pracownia Endoskopowa na piątkę! Medycy wykonują blisko dwa razy więcej badań

W wyposażonej w nowoczesny sprzęt Pracowni Endoskopowej w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły medycy wykonują prawie dwukrotnie więcej badań diagnostycznych oraz zabiegów endoskopowych dziennie niż wcześniej. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który placówka zakupiła dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego.

Przypomnijmy, że chodzi o projekt „Nowoczesna Pracownia Endoskopowa i Zabiegowa” w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Dzięki głosom mieszkańców, placówka miała możliwość zakupienia czterech videoendoskopów z nowoczesnym torem wizyjnym o rozdzielczości 4K: dwóch do badania górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz dwóch do badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Są to aparaty  służące do wykonywania badań diagnostycznych oraz profilaktycznych, a także do przeprowadzania zabiegów endoskopowych.

– Mamy możliwość m.in. usunięcia polipów, pobrania wycinków do badania histopatologicznego oraz zatamowania krwawienia z przewodu pokarmowego, czy przeprowadzenie innych, bardziej skomplikowanych zabiegów endoskopowych – mówi specjalista gastroenterolog Grzegorz Naprawa – Sprzęt o wysokiej rozdzielczości i dużym powiększeniu umożliwia rozpoznanie choroby nowotworowej na wczesnym etapie zaawansowania. Widoczne są nawet bardzo drobne polipy. Nieduże polipy są usuwane podczas badania diagnostycznego. Te większe, usuwamy w ramach krótkiej hospitalizacji na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Dzięki aplikatorowi dwutlenku węgla, badania wykonujemy w atmosferze tego gazu, co powoduje znacznie mniejszy dyskomfort u badanych.

Zakupiona została także nowoczesna myjnia do dekontaminacji, czyli czyszczenia endoskopów oraz szafa służąca do suszenia i ich przechowywania w sterylnych warunkach. Medycy starają się, żeby pacjenci byli przyjmowani na bieżąco, tak aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na badanie.

– Czasami czas oczekiwania na badanie, w danym dniu może się wydłużyć, ale wynika to z trudności trwającego w danej chwili badania lub przeprowadzanego zabiegu. Obecnie wykonujemy niemal 20 badań dziennie, prawie dwa razy więcej niż przed zakupem nowego sprzętu. Nasz zespół ma więcej pracy, ale cieszymy się, że możemy diagnozować i leczyć coraz więcej osób w zdecydowanie lepszych warunkach. Przede wszystkim liczy się dla nas zdrowie, dobro i komfort naszych pacjentów – mówi mgr Wioletta Trzcińska, pielęgniarka endoskopowa.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.