Strona główna / Lokalne / Komunikacja miejska po otwarciu tunelu? Zdecydują konsultacje społeczne

Komunikacja miejska po otwarciu tunelu? Zdecydują konsultacje społeczne

Funkcjonowanie transportu zbiorowego w Świnoujściu to kolejna ważna kwestia, o którą pytamy mieszkańców. Państwa opinia będzie miała wpływ na przyszłość komunikacji autobusowej po uruchomieniu tunelu pod Świną. Warto się wypowiedzieć, ale zanim to się stanie, zapoznać z planami i możliwymi scenariuszami tego, co czeka pasażerów?

Dziś Świnoujście obsługuje 20 autobusów na 7 liniach. To niedużo i dużo jednocześnie, bo miasto jest niewielkie, a koszty utrzymania komunikacji miejskiej wysokie. W 2020 roku miasto wydało na jej rozwój ponad 5,5 miliona złotych w tym roku blisko 5,9 miliona złotych. Kosztują autobusy spełniające wymogi współczesnych podróżnych w mieście, kosztuje ich eksploatacja, serwisowanie, paliwo, wreszcie pensje kierowców. Tym ostatnim trzeba zapewnić pensje konkurencyjne wobec pracodawcy niemieckiego.

 – Tunel z pewnością wiele zmieni – twierdzi prezes zarządu spółki Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu Elżbieta Bogdanowicz – Co do konkretnych zmian czekamy na decyzję naszego organizatora, czyli gminy, a gmina uzależnia ją od konsultacji społecznych. Od nich będzie zależeć plan rozwoju. W grę wchodzą nowe linie, w tym nocna – tunelowa. Dziś jesteśmy uzależnieni od przeprawy promowej i tworzymy rozkład jazdy według niej, aby maksymalnie ułatwić życie pasażerom. Jak będą kursować promy po oddaniu tunelu? Czy będą pływać nocą? Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i zaproponowaliśmy różne opcje funkcjonowania komunikacji miejskiej z tunelem, przez który będzie wiodła jedna z tras. Im szybciej przygotujemy się do sytuacji, która czeka nas po oddaniu przeprawy pod Świną, tym lepiej.

 Jedną z kluczowych kwestii, do jakich przygotuje się zarówno miasto jak i spółka będzie budowa węzła przesiadkowego przy ul. Dworcowej, gdzie można będzie łatwo i wygodnie zmienić środek lokomocji. Do dyspozycji będą tu autobusy miejskie, prom czy pociąg, ale również rowery. Plany miasta zakładają wyposażenie węzła w parking buforowy, na którym można będzie wypożyczyć samochód, ale też zostawić własny, bo obiekt zaoferuje 110 miejsc postojowych.

 – Jeśli mieszkańcy wybiorą, a radni przegłosują którąś z koncepcji zakładającą ograniczenie ruchu samochodowego w centrum oraz w dzielnicy nadmorskiej, staniemy się miastem jeszcze czystszym i z pewnością bezpieczniejszym niż obecnie – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska – Mniej aut to mniej spalin i wypadków, ale większe obciążenie komunikacji zbiorowej. Trzeba będzie dowieźć ludzi w miejsca, do których nie wjadą wszystkie samochody osobowe. Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz. Bierzemy pod uwagę rozwój komunikacji miejskiej. Zamierzamy kupować nowe autobusy, niskopodłogowe i dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim posiadające ekologiczny napęd.

Komunikacja miejska, mimo generowania wysokich kosztów, przynosi wiele korzyści. Pierwszą z nich jest wygoda przemieszczania się dla osób, które nie mają własnych aut lub możliwości korzystania z samochodu: starszych, niepełnosprawnych, ale też młodzieży dojeżdżającej do szkół. Po drugie transport zbiorowy, zastępujący ruch aut, pozytywnie wpływa na środowisko. Hybrydowe lub elektryczne autobusy nie zanieczyszczają powietrza, a wypadki drogowe z ich udziałem są sporadyczne. Ważne, aby nauczyć się z nich rozsądnie korzystać i brać pod uwagę jako alternatywę podróży po mieście dla własnych samochodów, którymi mieszkańcy Świnoujścia często dojeżdżają do celów odległych o kilkaset metrów.

– Dziś jeszcze nie wiemy jaki model ruchu w mieście zostanie wprowadzony w życie – uzupełnia Barbara Michalska – ale jeśli chcemy żyć w czystym środowisku i poruszać się bezpiecznie, czas pomyśleć o zmianie mentalności związanej z komunikacją. Nowa rzeczywistość po oddaniu tunelu, to doskonała okazja pozbycia się starych przyzwyczajeń.

Źródło: UM Świnoujście

Zobacz również

Dopłata do roweru elektrycznego dla każdego mieszkańca Świnoujścia? Tego chcą niektórzy radni

– Uważamy, że jest odpowiedni moment do tego, aby stworzyć program dopłat zachęcający mieszkańców naszego …

3 komentarze

  1. Rozumiem, że to błąd sie wkradł, miało być 1100 (tysiąc sto) miejsc postojowych !!?

  2. Tunel już na ukończeniu a tu dopiero snucie wizji? To powinno być już dawno temu załatwione.

  3. Oj tam oj tam pobudować linie tranwajowe, puścić takie małe automatyczne tranwajki bezobsługowe i kłopocie. Całkowicie bezspalinowe i bezwypadkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.