Strona główna / Lokalne / Zakończono ćwiczenie WARGACZ-21

Zakończono ćwiczenie WARGACZ-21

W piątek 13 sierpnia, zakończyło się ćwiczenie WARGACZ-21 – najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w 2021 roku. Okręty transportowo – minowe, trałowce, oraz pływające jednostki pomocnicze, wspólnie z wydzielonymi siłami z jednostek brzegowych Flotylli prowadziły działania minowe, przeciwminowe oraz transportowe w ramach przygotowania do operacji obronnej.

Manewry rozpoczęły się 4 sierpnia. Oprócz sił okrętowych (okręty wszystkich typów: trałowce, okręty transportowo-minowe, kutry transportowe, niszczyciele min oraz pomocnicze jednostki pływające) w ćwiczeniu wzięły udział wszystkie jednostki brzegowe. Manewry pk. WARGACZ-21 zostały podzielone na epizody szkoleniowe, każdy z nich obejmował zróżnicowane zadania dla jednostek wojskowych wynikających z ich przeznaczenia. Szczególny nacisk położono na współdziałanie wszystkich sił, bowiem jedną z największych zalet Marynarki jest jej interoperacyjność.

W trakcie ostatnich dni, wody Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Południowego oraz Zatoki Gdańskiej stały się przestrzenią zintensyfikowanych działań bojowych okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Prowadzono strzelania artyleryjskie, realizowano zadania w zakresie szeroko pojętej wojny minowej, jak również przeprowadzano transporty wojska oraz sprzętu. Jednym z epizodów ćwiczenia była operacja załadunku i transportu drogą morską na pokładzie kutra transportowego żołnierzy i sprzętu 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trakcie ćwiczenia odbyły się również epizody, w których brały udział siły Brygady Lotnictwa MW i 3. Flotylli Okrętów. Drogą lotniczą przeprowadzona została masowa ewakuacja (MASSEVAC) z pokładu uszkodzonej jednostki . Ponadto fregata rakietowa z 3. Flotylli Okrętów osłaniała okręt transportowo-minowy realizujący przerzut wojsk do innego portu. Prowadzone były także operacje uzupełniania zapasów na morzu. W scenariuszu ćwiczenia, poza zadaniami specjalistycznymi realizowano także elementy Obrony Przeciwawaryjnej OPA – usuwanie uszkodzeń i awarii okrętowych (trenowano rozwijanie zapory przeciwolejowej, zbieranie plam ropopochodnych w warunkach morskich) oraz walkę z pożarem.
.
Komenda Portu Wojennego Świnoujście, 8. Dywizjon Przeciwlotniczy 8. Batalion Saperów z Dziwnowa realizowały zadania wsparcia bojowego oraz zabezpieczenia logistycznego ćwiczących sił. W jednym z epizodów zniszczeniu uległy nabrzeża w porcie Dziwnów, wówczas specjaliści od wsparcia inżynieryjnego zbudowali tymczasowe nabrzeża na bazie pomostów pływających i umożliwili załadunek środków bojowych wprost na okręt.
 ***

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej wojny minowej Marynarki Wojennej RP. Siły okrętowe 8. FOW stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni.

Zobacz również

W niedzielę do Świnoujścia przyjadą Motomikołaje

Corocznej tradycji staje się zadość! Motołaje nadjeżdżają jedno- i dwuśladach. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywnego Wsparcia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.