Strona główna / Bez kategorii / Porozumienie proponuje zmiany w podatkach, które pomogą samorządom
Warszawa, 07.07.2021. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jaros³aw Gowin podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 7 bm. (kf) PAP/Pawe³ Supernak

Porozumienie proponuje zmiany w podatkach, które pomogą samorządom

Porozumienie proponuje zmiany podatkowe, które pomogą samorządom zrekompensować ubytek dochodów wynikających z Polskiego Ładu; jedną z propozycji jest udział gmin, powiatów i województw w podatku VAT – poinformował na środowej konferencji prasowej lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Porozumienie Jarosława Gowina zorganizowało w środę konferencję prasową w Sejmie na temat proponowanych przez to ugrupowanie zmian podatkowych.

“W porozumieniu z organizacjami samorządowymi proponujemy następujące rozwiązanie: po pierwsze podniesienie udziału samorządów w podatku PIT do wysokości około 60 procent. Po drugie podniesienie udziału samorządów w podatku CIT do wysokości około 31 procent. Wreszcie, a to jest rozwiązanie bardzo nowatorskie, udział samorządów w podatku VAT” – informował Gowin.

W tym ostatnim przypadku, dodał, “chodziłoby o wyrównanie szans dla słabszych ekonomicznie gmin, powiatów czy województw”. “Mówiąc konkretnie, proponujemy, by rocznie od każdego zameldowanego mieszkańca gmina otrzymywała z podatku VAT 200 zł, powiat – 75 zł, a województwo – 25 złotych” – powiedział.

Zdaniem Gowina “to zapewni stabilne finansowanie samorządom; spowoduje też wypełnienie ubytków w dochodach samorządowych wynikających z planowanych przez rząd zmian podatkowych”.

“Będziemy też bardzo kategorycznie domagać się tego, aby rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych był rozdzielany według obiektywnego algorytmu, a nie dobrej lub złej woli rządzących” – przekonywał szef Porozumienia.

Zwrócił też uwagę, że planowane przez rząd zmiany podatkowe będą oznaczały dla samorządów utratę około 145 miliardów złotych w ciągu 10 lat. “Rozwiązania, które proponuje Porozumienie, mają charakter systemowy i pozwolą zapełnić tę gigantyczną wyrwę w dochodach samorządów. Liczymy na to, że obóz rządowy pochyli się nad tymi propozycjami, to na razie jedyna propozycja rozwiązań systemowych, którą sformułowano w kontekście debaty o podatkach i Polskim Ładzie” – wyjaśniał Gowin. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ ann/

Zobacz również

Aplikacja Raiffeisen Digital Bank, marki Raiffeisen Centrobank AG, jest już dostępna na iOS-a i Androida

W App Store oraz Google Play dostępna jest już aplikacja Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.