Strona główna / Lokalne / Również w Świnoujściu rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Również w Świnoujściu rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W najbliższy czwartek – tradycyjnie we wrześniu – rozpoczyna się w Świnoujściu Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W programie m.in. masa krytyczna, czyli przejazd rowerzystów ulicami miasta, Świnoujska Wystawa Pupili. W czwartek 22 września za darmo pojedziemy komunikacją miejską. Poniżej szczegóły.

W tym roku, Świnoujście po raz kolejny przyłącza się do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). W wydarzeniu uczestniczą największe miasta, ale biorą też w nim udział mniejsze gminy. Promowane są wtedy wszelkie zrównoważone formy mobilności, m.in. transport publiczny, rower czy ruch pieszy. Władze samorządowe starają się zachęcić mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia.

Pierwsze atrakcje przewidziano już w czwartek, 15 września. Pump truck przy ul. Grunwaldzkiej zagości małych i dużych wielbicieli sztuczek, trików i innych akrobacji a wszystko to pod czujnym okiem profesjonalnego instruktora jazdy na hulajnodze i rowerze. W piątek 16 września weźmiemy się za jesienne porządki i w ramach akcji Sprzątania Świata zakończymy sezon letni gruntownym sprzątaniem okolic szlaków rowerowych i turystycznych.

W niedzielę rano przez miasto przejadą rowerzyści w ramach Masy Krytycznej, a na placu Mickiewicza oraz w sali sportowej MDK zagoszczą wielbiciele zwierząt oraz ich mali i duzi podopieczni – uczestnicy Świnoujskiej Wystawy Pupili. Tu również Policja będzie znakować rowery.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu miasto jak co roku przyłącza do akcji Dzień bez samochodu – w czwartek 22 września skorzystamy z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

W środę dzieciaki ze szkół podstawowych pojadą na wycieczkę do siedziby Komunikacji Autobusowej, a tam czekać na nie będą liczne atrakcje, m. in.: malowanie autobusów.

Dodatkowo dla rowerzystów i posiadaczy biletów autobusowych zaplanowano zniżki i rabaty na wejścia do licznych świnoujskich atrakcji.

PROGRAM EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU
W ŚWINOUJŚCIU

15.09.2022 r. czwartek

16.30-19.30 – Pump truck przy ul. Grunwaldzkiej: animacje instruktora jazdy na hulajnodze
i rowerze, sztuczki, triki i inne akrobacje – dla dzieci i dorosłych

16.09.2022 r. piątek

od 10.00 – Sklep rowerowy przy ul. Monte Cassino: 3 pierwszych klientów sklepu rowerowego otrzymuje darmową usługę regulacji przerzutek oraz pompowania kół rowerowych – Jeździmy bezpiecznie

od 10.00 – Tereny zadrzewione: sprzątanie okolic szlaków rowerowych i turystycznych w ramach akcji Sprzątanie Świata

17.09.2022 r. sobota

od 9.00 – Park Zdrojowy, PARKRUN – cykliczna impreza biegowa

od 10.00 – Tereny zadrzewione: sprzątanie okolic szlaków rowerowych i turystycznych w ramach akcji Sprzątanie Świata

18.09.2022 r. niedziela

od 11.00 – Plac Mickiewicza: Masa krytyczna: przejazd rowerzystów ulicami miasta. Rejestracja online do 15.09.2022 r. lub osobiście w dniu wydarzenia, najpóźniej na 30 min. przed startem. Udział w imprezie jest bezpłatny.

11.15-17.00 – Plac Mickiewicza, Świnoujska Wystawa Pupili: porady, szkolenie, niespodzianki dla właścicieli, a przede wszystkim konkursy dla pupilków. Wiele atrakcji i zabaw promujących ekologiczny styl życia, propagowanie właściwych zachowań wobec zwierząt i przyrody. Rozstrzygnięcie konkursów tematycznych. Wyłączenie z ruchu Placu Mickiewicza

12.00 – 15.00 – Plac Mickiewicza: znakowanie rowerów przez Policję (wymagany dowód zakupu roweru i dokument tożsamości)

19.09.2022 r. poniedziałek

10.00-17.00 – Fort Gerharda: rabaty dla ekoturystów – 50 % zniżki na zwiedzanie Fortu Gerharda dla osób, które przyjadą w ten dzień rowerem lub okażą skasowany tego dnia bilet komunikacji miejskiej

20.09.2022 r. wtorek

Lokalne telewizje – Emisja krótkiego materiału informacyjnego dot. zmian w przepisach ruchu drogowego (Policja + Zarządca Dróg)

cały dzień – Świnoujście- Warszów: zwiedzanie latarni morskiej w Świnoujściu

21.09.2022 r. środa

12.30 i 15.30 – Podziemne Miasto ul. Wolińska Rabaty dla ekoturystów – 50 % rabatu na wstęp do Podziemnego Miasta na wyspie Wolin dla osób, które przyjadą w ten dzień rowerem lub okażą skasowany tego dnia bilet komunikacji miejskiej.

10.00-12.00 – Komunikacja autobusowa : Malowanie autobusów, wesołe autobusy – przejażdżka po mieście

22.09.2022 r. czwartek

cały dzień – ulice miasta: Dzień bez samochodu – bezpłatna komunikacja miejska

od 16.00 – Stadion Lekkoatletyczny w Świnoujściu ul. Matejki 22: VI Edycja Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody przeznaczone są dla dzieci ze Szkół Podstawowych.

#swinoujscie #visitswinoujscie #urlop #morzebaltyckie

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.