Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Rok budowy drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Troszyn. Zobacz film!

Opublikowano

w dniu

Obecna DK3 stała się w wielu miejscach placem budowy nowej S3, a roboty trwają już od roku. W rejonie Dargobądza wykonano już pierwsze warstwy nawierzchni na jezdniach S3.

Trwają intensywne roboty mostowe, a konstrukcje części wiaduktów już wykonano. Kolejne miesiące, wraz z zakończeniem okresu zimowego, przyniosą dalszą intensyfikację robót budowlanych. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w II kwartale 2024 roku.

Realizacja w formule Projektuj i buduj

W sierpniu 2020 roku podpisaliśmy umowy na realizację ostatniego brakującego fragmentu drogi ekspresowej S3 na Pomorzu Zachodnim o długości 33 km. Odcinek Świnoujście – Dargobądz wykonuje firma Polaqua, a Dargobądz – Troszyn konsorcjum Polbud Pomorze (lider), PRD Nowogard i INTOP (partnerzy). Inwestycja jest realizowana w formule Projektuj i buduj. W połowie 2021 roku wykonawcy złożyli wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 roku została wydana decyzja ZRID dla odc. Świnoujście – Dargobądz, a w styczniu 2022 roku dla odc. Dargobądz – Troszyn. Tym samym ruszyły roboty budowlane. W pierwszej kolejności rozpoczęły się prace przygotowawcze – wycinki oraz przebudowa kolizji z sieciami. Prowadzono również w kilku miejscach badania archeologiczne. Stopniowo ruszały kolejne zakresy prac. Obecnie na całym odcinku trwają roboty, a zaawansowanie wynosi około 35 proc.

Tymczasowe organizacje ruchu 

Droga S3 powstaje w wielu miejscach w przebiegu obecnej DK3. Wiąże się to z koniecznością wprowadzania tymczasowych organizacji ruchu z ograniczeniami prędkości i zakazami wyprzedzania. W rejonie Troszyna trzeba jezdnią równoległą ominąć rejon budowanego wiaduktu. Na odcinku Wolin – Płocin ruch jest skierowany na jezdnię równoległą, co umożliwiło budowę jezdni S3 w tym miejscu, podobnie ruch przebiega w rejonie Dargobądza. Zwężenia jezdni są również na odc. Dargobądz – Międzyzdroje, a w rejonie Międzyzdrojów ruch odbywa się przez tymczasowe rondo. Utrudnienia są również na terenie Świnoujścia, gdzie za rondem łączącym DK3 i DK93 trzeba zjechać na bypass omijający obszar budowanego wiaduktu. W rejonie przyszłego węzła Świnoujście, gdzie S3 połączy się z tunelem, są również utrudnienia, a na koniec marca planowane jest przełożenie ruchu na jezdnie równoległą, która powstaje na południe od obecnej DK3. Organizacje ruchu będą się jeszcze wielokrotnie zmieniać, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe.

S3 Świnoujście – Dargobądz

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA

Odcinek ma długość 17 km. Rozpoczyna się od połączenia z tunelem w Świnoujściu w pobliżu terminala promów morskich, a kończy na zachód od węzła Dargobądz. Na trasie powstaną cztery węzły drogowe – Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje. Wybudowanych zostanie również 10 wiaduktów i dwie estakady oraz kładka dla pieszych. Powstaną również przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

S3 Dargobądz – Troszyn

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA

Odcinek ma 16 km długości i obejmie budowę węzła Dargobądz, a także Wolin Zachód i Wolin Wschód. Nowy odcinek połączy się z obwodnicą Troszyna. W ramach inwestycji przewidziano też budowę pary miejsc Obsługi Podróżnych kategorii II na wschód od Dargobądza. Przy węźle Wolin Wschód powstanie Obwód Utrzymania Drogi. Wybudowanych zostanie również siedem wiaduktów, dwa mosty oraz estakada. Powstaną również przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Znamy laureatów konkursu „Inwestycja z perspektywą”

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP Marcin Kmieciński

40 tys. internautów zagłosowało w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję samorządową współfinansowaną z Funduszy Europejskich. Wręczenie nagród odbyło się 17 kwietnia podczas konferencji poświęconej 20-leciu Polski w Unii Europejskiej.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęło miasto Kalety w woj. śląskim za projekt parku tematycznego poświęconemu rybom i wędkarstwu. Ichtiopark powstał w 2015 r. ze zbiornika przemysłowego dawnej fabryki papieru, a na realizację projektu miasto otrzymało unijne dofinansowanie z RPO WSL na lata 2007-2013. W lipcu 2019 r. na terenie Ichtioparku powstała także edukacyjna pasieka – oszklony ul pokazowy, gdzie można podpatrywać pszczoły podczas pracy.

„Kalety są najbardziej zielonym miastem Śląska – 80 proc. naszego terytorium stanowią lasy. Zbiornik, który powstał w 2015 r., jest dobrze rozpoznawalny w całej aglomeracji śląskiej. Stał się miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów” powiedział, odbierając nagrodę, Klaudiusz Kandzia, burmistrz miasta Kalety.

Drugie miejsce zdobyła niewielka, licząca zaledwie 6 tys. mieszkańców, gmina SobienieJeziory w woj. mazowieckim za projekt „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy ul. Duży Rynek na potrzeby rekreacji i wypoczynku”. W wyniku realizacji projektu istniejący skwer został zmodernizowany, podniesione zostały jego walory estetyczne i funkcjonalne, a w 2023 r. na terenie skweru powstała tężnia solankowa wraz z niezbędną infrastrukturą.

Inwestycję gmina Sobienie-Jeziory zrealizowała w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dofinansowanie zostało pozyskane za pośrednictwem LGD Natura i Kultura.

„Projekt spełnia oczekiwania mieszkańców terenu wiejskiego, którzy zgłaszali potrzebę zagospodarowania zaniedbanego skweru w centrum Sobień-Jezior. Powstało rekreacyjne centrum miejscowości, w którym można spotykać się, posiedzieć, porozmawiać, spędzić chwile z dziećmi i znajomymi” mówił wójt Kamil Choim.

Trzecia nagroda trafiła do miasta Puck w woj. pomorskim za projekt „Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla umożliwienia rozwoju jego funkcji rybackich turystycznych i żeglarskich”, dzięki któremu oddano do użytku m.in. falochron, pomost i nowe nabrzeże. Projekt został zrealizowany przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

„Dla miasta to ważna inwestycja, bo to właśnie w Pucku w 1920 r. odbyły się zaślubiny Polski z morzem przez gen. Hallera. Mnóstwo żeglarzy oddało swoje głosy w konkursie, ale i dla mieszkańców to bardzo istotna inwestycja, bo piękna marina 98 miejsc daje impuls rozwojowy, gospodarczy i społeczny powstało miejsce spacerowe, rekreacyjne, wszyscy są zachwyceni” zaznaczyła Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta Puck.

W konkursie zostały także wyróżnione:

gmina Górno w woj. świętokrzyskim za realizację podświetlonego napisu „Góry Świętokrzyskie” na zboczu Łysicy, nawiązującego stylistycznie do napisu „Hollywood” w Los Angeles. Wyróżnienie odebrał Przemysław Łysak, wójt Górna.

miasto Koło w woj. wielkopolskim za realizację ciepłowni geotermalnej, i w przyszłości do wykorzystania jej w basenach geotermalnych i w ogrodnictwie. Wyróżnienie odebrał Krzysztof Witkowski, burmistrz Koła.

gmina Sucha Beskidzka za projekt Multi-Centrum Kultury i Filmu, w którym mieści się m.in. ciesząca się zainteresowaniem biblioteka; średnio co 3 minuty wypożyczana jest tam książka. Wyróżnienie odebrali: Wojciech Gach, dyrektor Biblioteki Suskiej, oraz Grzegorz Wysmołek, dyrektor Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera.

Laureaci nagród i wyróżnień to jednostki samorządu terytorialnego, na których projekt zagłosowało najwięcej internautów w porównaniu z liczbą mieszkańców (dane GUS na 1 stycznia 2023 r.). Głosowanie konkursowe trwało od 5 do 19 lutego. W plebiscycie wzięło udział 40 tys. internautów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zderzenie dwóch busów. Poszkodowanych 5 osób

Opublikowano

w dniu

Dwa samochody zderzył się na drodze S3 na wysokości Dargobądza.  Jedna z osób poszkodowanych była zakleszczona w samochodzie, konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego aby ją uwolnić.

– Działania strażaków polegały również, na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym osobom, do czasu przybycia kolejnych karetek Pogotowia Ratunkowego – informują strażacy z OSP Wolin.

Finalnie 5 osób zostało przewiezionych do szpitali. Obecnie okoliczności wypadku wyjaśnia Policja. Na czas wypadku został wprowadzony ruch wahadłowy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Relacja z turnieju KS Prawobrzeże Świnoujście

Opublikowano

w dniu

W dniu 13.04.2024 roku Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście był organizatorem Turnieju pn. „Cykl turniejów o Puchar GAZ-SYSTEM” pod generalnym patronatem Sponsora Głównego: Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Na boisko sportowe przy ul. Białoruskiej 4 w Świnoujściu zawitały piłkarskie zespoły z roczników 2015-2016. Były to:

Akademia Piłkarska RCR Międzyzdroje,
Akademia Piłkarska Baltica Świnoujście,
Klub Sportowy „FALA” Międzyzdroje
drużyna gospodarzy Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście.

Młodzi zawodnicy rozgrywali mecze w systemie każdy z każdym. Grali z pełnym zaangażowaniem i zadowoleniem, radując się z każdej udanej akcji i każdej strzelonej bramki. Spotkania cieszyły spontaniczną grą przepełnioną strzałami oraz interwencjami bramkarskimi. Zgromadzone drużyny należy pochwalić za wolę walki, zaangażowanie i przyjacielską, rodzinną atmosferę. Wszystko odbywało się w duchu Fair Play.

Nieletni gracze i przybyli goście mogli posilić się słodkościami, owocami, zimnymi i gorącymi napojami.  

Wszystkim przybyłym dziękujemy za przybycie. Piłkarzom za świetną grę, rodzicom oraz gościom za kulturalny, budujący doping, a także patronatowi wydarzenia, dzięki któremu to wydarzenie mogło się odbyć, a był to:

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Na koniec rozgrywek młodzi adepci otrzymali pamiątkowe puchary dla drużyn oraz medale indywidualne dla każdego z zawodników.

Zarząd KS Prawobrzeże Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Terminal kontenerowy w Świnoujściu z decyzją lokalizacyjną

Opublikowano

w dniu

Kolejny ważny krok w realizacji terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał właśnie decyzję lokalizacyjną dla tej inwestycji. Decyzję wydał Wojewoda Zachodniopomorski, Adam Rudawski.

Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo Wschodniej.

-Terminal kontenerowy w Świnoujściu jest strategiczną inwestycją zarówno w obszarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa państwa. Należy do jednych z najważniejszych projektów inwestycyjnych w naszej gospodarce morskiej. Trzeba zaznaczyć, że cały proces zaczynamy praktycznie od początku. Jednak jesteśmy zdeterminowani, aby budowę terminala zrealizować. Polskie porty morskie systematycznie odnotowują wzrost liczby przeładunków, a terminal kontenerowy sprawi, że liczba ta będzie jeszcze większa. Dzięki tej inwestycji na Pomorze Zachodnie zawijać będą największe kontenerowce na świecie. Bez wątpienia, to wielka szansa na rozwój polskiej gospodarki morskiej – podkreśla wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka.

ZMPSiŚ SA stworzył ogólne ramy koncepcji terminalu przyjaznego środowisku. Docelowo terminal będzie w stanie obsłużyć do 2 mln TEU rocznie, obsługując jednocześnie dwa statki, jeden o długości 400 m i jeden o długości 200 m. Zgodnie z taką ideą wybrany podmiot ma zrealizować projekt zagospodarowując część Zatoki Pomorskiej i przyległych nieruchomości.

Warto też zwrócić uwagę na specyfikę działalności terminalu, którego lokalizacja ogranicza do minimum wpływ na otoczenie i środowisko naturalne. Ma to również istotne znacznie dla mieszkańców dzielnicy Warszów, która będzie od terminalu oddzielona naturalną ścianą lasu. (opr. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, 17.04.2024)

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie będzie Święta Flagi RP na latarni morskiej w Świnoujściu?

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W tym roku najprawdopodobniej flaga Polski nie zawiśnie na latarni morskiej w Świnoujściu. Powód? Zamknięta ulica prowadząca do zabytków – informuje Twoje Radio.

– Trudno nakłonić do tego typu pracy społeczników, którzy pracują, i to bardzo ciężko zazwyczaj przy organizacji takiego święta. Kiedy ich ukochane obiekty, szczególnie ten oczywiście w Świnoujściu, być może za chwilę przestaną być obiektami turystycznymi, czyli tak naprawdę zamkną się na turystów – mówi Piotr Piwowarczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich.

W ubiegłym roku, pomimo zamkniętej ulicy, Święto Flagi zorganizowano.

– Wtedy spółka (Gaz System przyp.) stanęła na wysokości zadania, bo zorganizowano transport wodny, spółka ten transport wodny sfinansowała, a mieszkańcom zapewniono dojazd autobusem do plaży. W tym roku przedstawiciele spółki podjęli wstępną decyzję, przynajmniej to wynika z rozmów w czasie wideokonferencji u pana prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, że w związku z funkcjonowaniem rejsów komercyjnych, trzech rejsów świadczonych przez niemieckiego amatora, cytuję: „każdy, kto będzie chciał, będzie mógł sobie taki rejs po prostu wykupić i do latarni przepłynąć” – dodaje Piotr Piwowarczyk.

Przed zamknięciem drogi latarnię morską w Świnoujściu odwiedzało rocznie około 120 tys. turystów. Dziś jest to zaledwie kilku, kilkunastu dziennie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sąd zdecyduje o kontynuowaniu blokady na S3

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Rolnicy blokujący drogę S3 odwołali się do Sądu Okręgowego w Szczecinie od decyzji burmistrza Myśliborza, który w poniedziałek odmówił im kontynuowana protestu. Sąd rozpatrzy odwołanie w środę rano.

„Chcemy wykorzystać całą drogę prawną, która nam przysługuje” – powiedział PAP rzecznik rolników protestujących w Myśliborzu Roman Waszczyk. „Będziemy czekać na decyzję sądu. Później ewentualnie złożone zostanie odwołanie do Sądu Apelacyjnego. I naradzimy się, co robić dalej”.

W poniedziałek burmistrz Myśliborza wydał odmowną decyzję w odpowiedzi na wniosek z 22 marca w sprawie zgromadzenia, które rolnicy chcieli kontynuować na drodze S3 do 30 czerwca. Argumentował to względami bezpieczeństwa.

Policja informowała, że konieczność omijania blokady drogą wojewódzką nr 119 powoduje duże utrudnienia w ruchu. Na trasie objazdu dochodzi do wypadków. Od 26 lutego do 27 marca na odcinku DW119 Renice – Myślibórz policja odnotowała 17 kolizji i dwa wypadki. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. Wcześniej przez 14 miesięcy były tylko trzy wypadki.

„Zaplanowane na kolejne 72 dni zgromadzenie na drodze krajowej S3 (węzeł Myślibórz), stanowiącej ważną arterię komunikacyjną Polski, stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz mienia w znacznych rozmiarach” – napisano w uzasadnieniu decyzji.

Zgłaszający zgromadzenie odwołali się do Sądu Okręgowego w Szczecinie. Rzecznik prasowy tego sądu sędzia Tomasz Szaj potwierdził PAP, że dokumenty w tej sprawie wpłynęły we wtorek około godz. 14.00. Posiedzenie, podczas którego rozpatrzone zostanie odwołanie, zaplanowano w środę o godz. 9.00. Na ewentualne odwołanie od decyzji sądu okręgowego do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, rolnicy będą mieli 24 godziny, czyli ostateczna decyzja w sprawie kontynuowania blokady S3 na węźle Myślibórz musi zapaść do czwartku (18 kwietnia).

We wtorek protestujący rolnicy mieli o godz. 12.00 spotkać się z burmistrzem Myśliborza Piotrem Sobolewskim, ale do rozmów nie doszło.

„Od początku protestu nasza współpracy z urzędem układała się poprawnie. Jednak w obliczu decyzji odmownej w sprawie zgromadzenia dzisiejsze spotkanie się nie odbyło. Nasi koledzy musieli udać się do Szczecina, by złożyć dokumenty w sądzie” – powiedział Waszczyk.

W rozmowie z PAP Waszczyk podkreślił, że rolnicy „cały czas czekają na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem”. Ocenił, że tylko część rolniczych postulatów została spełniona. Przyznał, że modyfikacje zapisów zielonego ładu – które potwierdził m.in. unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski – „ułatwią rolnikom pracę”.

„Nadal oczekujemy spotkania z premierem i przygotowania rozporządzeń w sprawach, co do których rząd się zobowiązał. Chcielibyśmy, by doszło do spisania, co i kiedy rząd zamierza zrobić. Taki dokument byłby podstawą do zawieszenia naszego protestu” – podsumował Waszczyk. (PAP)

tma joz/

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524