Połącz się z nami
„gaz

WIADOMOŚCI

Otwarcie tunelu w Świnoujściu. Podano dwie daty

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Budowa tunelu w Świnoujściu ma się ku końcowi. Aktualnie w tunelu układane jest okablowanie, w tym światłowody, wiele czujników i urządzeń.  Na poszczególnych odcinkach trwają roboty drogowe, w tym budowa i przebudowa sieci, uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

Zanim tunel zostanie otwarty, musi być też w pełni sprawdzony i przetestowany. Musi też przejść pozytywną opinię Państwowej Straży Pożarnej oraz otrzymać ostateczne pozwolenie na użytkowanie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Świnoujścia, zastępca prezydenta Barbara Michalska mówiła, że termin 25 maja jest realny. Wykonawca chce jednak przedłużenia tego czasu do 15 czerwca.

Tunel w liczbach:

Tunel w Świnoujściu jest podzielony na 24 strefy detekcji pożaru.

Punkty alarmowe zlokalizowane są co 75 metrów.

W samym tunelu będzie zainstalowanych  110 kamer. m.in. szybkoobrotowe do przybliżania w celu rozpoznania sylwetki, odczytania tablic rejestracyjnych a nawet naklejki z hologramem na szybie. W sumie na całym obiekcie (wraz z drogami dojazdowymi i budynkami obsługi) będą zainstalowanych 143 kamery.

Nad prawidłowym funkcjonowaniem tunelu, bezpieczeństwem czuwać będzie 13-14 osobowy zespół Działu Utrzymania Tunelu.

Czytaj dalej
26 komentarzy

26 Comments

 1. Jan temu

  9 marca 2023 na 13:25

  Jaki hologram? Przecież już nie ma obowiązku.

 2. Marek temu

  7 marca 2023 na 07:17

  Kolejny nowy termin oddania który to raz. To już przeciaganie. A miał być skończony w 2022.

  • Zbych temu

   30 marca 2023 na 19:03

   Biskup nie ma czasu na wyświęcenie.

 3. Thomas temu

  6 marca 2023 na 05:55

  Co z tego że tunel będzie otwarty, jak jest problem z dojazdem do Świnoujścia. Od Wolina demolka na drodze, aż do tunelu w Świnoujściu. Masakra.

  • Anonim temu

   6 marca 2023 na 09:04

   To z tego ze przebudowa drogi rowniez zostanie ukonczona.jest to stan przejsciowy z ktorym musimy sie pogodzic

  • Pisdopelowiec temu

   6 marca 2023 na 11:59

   Zawsze kuźwa źle. Wracaj na wieś!

  • Darek temu

   6 marca 2023 na 19:45

   Dariusz

 4. Anonim temu

  5 marca 2023 na 22:48

  Rany ile narzekania
  Nie robią źle
  A jak robią jeszcze gorzej

 5. Anna Stępnik temu

  5 marca 2023 na 21:27

  Jaki jest koszt

  • Strażnik to temu

   6 marca 2023 na 00:06

   To koszt połowy filmu „Piraci z Karaibów”, czyli ok.220 mln $ lub to koszt najdroższego filmu Netflixa, „Gray Mana”, 200 mln $ albo: to 12-krotność najdroższego polskiego filmu, „Quo vadis” Kawalerowicza.

   • Jacek Chudzichowski temu

    6 marca 2023 na 07:40

    Ty myślisz choć trochę ? Nie widzisz korzyści dla wszystkich ? Stałeś kiedyś w kolejce na prom w okresie letnim ? Pomyśl zanim coś napiszesz

    • mks temu

     7 marca 2023 na 00:16

     kolejki dobrze robią na przykręcenia kurka z potokiem aut do SWI

 6. Wieslaw W. temu

  5 marca 2023 na 20:18

  Jak tu czytam mądre a raczej udającego kogoś kto filozofuje na temat tunelu. To niech jedzie go Holandii i zobaczy jsk to działa. Jakie opłaty i jakie pożary. Jeżdżą elektryczne i gazowe i nic się nie dzieje. Qrwa mądrale..

 7. Nr.Japa temu

  5 marca 2023 na 18:29

  Dobra, tunel tunelem a drogi wjazdowe i wyjazdowe i cała infrastruktura drogowa też będzie gotowa? Jeżdżąc i widząc na jakim etapie są dzisiaj śmiem wątpić 😉

 8. Strażnik to temu

  5 marca 2023 na 18:13

  Widzicie? Już zaczyna się rozciąganie czasu na podobieństwo gaci na schylonym w tunelu robotniku! Już jest późniejsza data! A tyle razy bębniono, że nie w grudniu 2022 roku, lecz na pewno w koncu maja – ale jaja! Ale jaja! W końcu maja? Kłamie zgraja, krawaciarze już ściemniają, chociaż nieźle zarabiają!

  • Anonim temu

   6 marca 2023 na 13:12

   Obudźłeś się ze snu zimowego? ZaTuska brali i nie budowali

 9. Mieszkaniec temu

  5 marca 2023 na 15:25

  A panią Basię to trzeba pomiędzy bajki włożyć.

 10. ZSW temu

  5 marca 2023 na 15:15

  Po co kamery będące w stanie rozpoznać nr rejestracyjny na naklejce z hologramem skoro już nie ma obowiązku jazdy z tą naklejką?

  • Strażnik to temu

   5 marca 2023 na 18:08

   Może po upływie 5 lat obiecanych darmowych przejazdów przez tunel nastąpi czas płatnych dla osób niezameldowanych w mieście – i wtedy to będzie potrzebne.

   • TREBOR temu

    6 marca 2023 na 18:00

    A ty to pewnie z tych co wyłożyli kasę na budowę tunelu. Teraz patrzysz od kogo by tutaj ściągnąć wydane pieniądze, więc co – idealny pomysł na tych co będą jako turyści zostawiać nie małe wydatki w sezonie letnim. Brawo dla twojej marnej kreatywności. Ciekawe z jakiego jesteś ugrupowania, pajacu.

 11. Dawid temu

  5 marca 2023 na 15:07

  Ja się zastanawiam co się stanie jak zacznie się palić pod tunelem jeden z super elektryków czy to auto osobowe czy autobus .Jak straż sobie poradzi z dojazdem i jak go gasić będą

  • Fin temu

   5 marca 2023 na 17:11

   W razie pożaru masa wody nad głową

  • jjo temu

   5 marca 2023 na 17:26

   Zrobi się dziurkę i puści wodę ze Świny

 12. Totmt temu

  5 marca 2023 na 13:20

  Ciekawe ile godzin po otwarciu znajdzie sie blazen ktory zatrzyma sie w tunelu zeby porobic sobie fotki. Strzelajcie

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W kwietniu maseczki w aptekach i przychodniach nadal obowiązkowe

Obowiązek zakrywania przy pomocy maseczki nosa i ust w aptekach, przychodniach i w szpitalach został przedłużony do 30 kwietnia 2023 r. W piątek weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Przedłużenie do końca kwietnia obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów uzasadnione jest – jak wskazano – m.in. aktualnie notowaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom z COVID-19.

Za przedłużeniem, jak podano, przemawia też notowana liczba zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji.

Jako uzasadnienie wskazano też sytuację w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

W rozporządzeniu przewiduje się wprowadzenie modyfikacji o charakterze porządkującym, wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 – z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – PIB w Warszawie na „jednostkę podległą ministrowi zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia”. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie było głosowania w sprawie opłat dla świnoujskich żeglarzy. Przewodnicząca Jabłońska przerwała sesję 

Foto: TV Słowianin

Świnoujscy radni mieli w czwartek rozwiązać problem wysokich stawek dla świnoujskich żeglarzy cumujących w świnoujskiej marinie. Po dyskusji przewodnicząca rady Elżbieta Jabłońska (PO) ogłosiła przerwę do przyszłego tygodnia, niedopuszczając tym samym do głosowania.

Według radnego Andrzeja Mrozka, Jana Borowskiego, Ryszarda Teterycza i Joanny Agatowskiej sposób w jaki to zrobiono budzi poważne zastrzeżenia i jest brakiem szacunku dla radnych.

Świnoujska brać żeglarska protestuje przeciwko wysokim podwyżkom  za trzymanie łodzi w świnoujskiej marinie. Pomocy szukali u radnych, mieli też nadzieję, że prezydent miasta wpłynie na wysokość podwyżek i przychyli się do ich próśb.

Według ostatnich danych w świnoujskiej marinie przy pomostach w 2022 roku rezydenci zajmowali 188 miejsc. 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wojewoda Zachodniopomorski jednym podpisem może uniemożliwić dostęp do dużej części Świnoujścia

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Jak mieszkańcy mają dotrzeć na kąpielisko na Warszowie, jak turyści trafią do latarni morskiej i Fortu Gerharda? Te pytania pozostają bez odpowiedzi ze strony Wojewody Zachodniopomorskiego, który jednym podpisem może uniemożliwić swobodny dostęp do dużej części Świnoujścia. W tle bezpieczeństwo terminala LNG.

Chodzi o przepisy dotyczące bezpieczeństwa terminala LNG. Według nowych przepisów, wojewoda może wydać decyzję o zamknięciu dostępu do terenu w promieniu 200 metrów od gazoportu. A to oznacza, że nie będzie wjazdu na publiczną ulicę Ku Morzu. Według nieoficjalnych informacji takie tablice ograniczające wjazd już są gotowe. Pewne natomiast jest, że Straż Graniczna ma odpowiadać za zamknięcie terenu.

Nie wiadomo czy będzie to ograniczenie wprowadzone na zawsze, czy czasowo. Na prośbę mieszkańców redakcja portalu swinoujskie.info próbowała uzyskać odpowiedź u źródła. Odpowiedź jednak jest bardzo lakoniczna.

– Decyzję dotyczącą wydania czasowego zakazu przebywania na obszarze do 200 m od granicy nieruchomości, na której znajduje się Terminal LNG w Świnoujściu, wojewoda zachodniopomorski  podejmie w zależności od wystąpienia przesłanek zawartych w art. 27a Ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich – poinformował Michał Ruczyński z Biura Wojewody Zachodniopomorskiego.

A to może oznaczać, że aby zapobiec niebezpieczeństwu, na wniosek lub po zasięgnięciu opinii właściwego miejscowo komendanta oddziału Straży Granicznej oraz kierownika właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, może wprowadzić czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w odległości do 200 m od granicy nieruchomości, na której znajduje się ten terminal.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Piłkarskie zmagania świnoujskich szkół średnich w kategorii dziewcząt i chłopców

OSiR „Wyspiarz"

W środę 29 marca 2023 r., na boisku piłkarskim Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” przy ulicy Matejki 17 A odbyły się Mistrzostwa Świnoujście w piłce nożnej dziewcząt i chłopców szkół średnich, w ramach Licealiady 2022/2023.

W Licealiadzie w kategorii dziewcząt wzięły udział 4 świnoujskie szkoły średnie.

I miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I
II miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki
III miejsce – Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
IV miejsce – I Liceum Społeczne Fundacji „Logos”
W Licealiadzie w kategorii chłopców wzięło udział 6 świnoujskich szkół średnich:

I miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I
II miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki
III miejsce – Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
IV miejsce – Zespół Szkół Morskich im. E. Kwiatkowskiego
V miejsce – I Liceum Społeczne Fundacji „Logos”
VI miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego

Na zakończenie turnieju kapitanowie drużyn odebrali okolicznościowe puchary ufundowane przez OSiR „Wyspiarz”. Zwycięskie drużyny reprezentować będą Nasze miasto w rozgrywkach Regionu B województwa zachodniopomorskiego. Uczestnikom gratulujemy wyników oraz życzymy powodzenia w dalszym etapie rozgrywek.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prawobrzeże Świnoujście. Relacja po turnieju

25 marca 2023 roku w hali sportowej przy ul. Białoruskiej 4 w Świnoujściu – Warszowie, odbył się  turniej piłki nożnej o Puchar KS Prawobrzeże Świnoujście, a głównym sponsorem wydarzenia był: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. 

Na polu sportowych zmagań stawiły się następujące ekipy: KS Prawobrzeże Świnoujście, KS FALA MIĘDZYZDROJE, AP Winkids Świnoujście, AP Baltica Świnoujście, RCR Międzyzdroje oraz R-Football Goleniów.

Dobra zabawa, gorący doping rodziców – to wszystko motywowało młodych piłkarzy. Sportowcy wykazywali się pełnym zaangażowaniem i cieszyli każdą udaną akcją i zdobytą bramką. Każdy mecz był wspaniałym widowiskiem i emocjonującym wydarzeniem dla zgromadzonych kibiców. Tutaj należą się wielkie brawa dla wszystkich zawodników i wspierających ich gorącym dopingiem rodziców! 

W przerwach pomiędzy meczami zawodnicy, rodzice oraz działacze mogli posilić się pyszną zupą, pizzą, albo osłodzić sobie czas kawałkiem ciasta. Wysiłek zawodników został nagrodzony przez organizatora pamiątkowymi pucharami dla każdej z drużyn oraz dyplomami i medalami dla każdego z zawodników. 

www.gaz-system.pl 

Ze sportowym pozdrowieniem,

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowoczesna stacja uzdatniania wody dla Świnoujścia

Pixabay

Trwa przetarg na budowę stacji uzdatniania wody pitnej z ujęcia Mulnik. Będzie to – obok już istniejących stacji „Wydrzany” i „Granica” – trzecie źródło wody dla Świnoujścia. Stacja powstanie w ramach programu zaopatrzenia Świnoujścia w wodę, który prowadzi Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

W pierwszym – już trwającym – etapie, konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa oraz STRABAG AG z Austrii buduje nowe ujęcie wody wraz z infrastrukturą towarzyszącą na Mulniku. Drugim etapem będzie budowa stacji uzdatniania wody z tego nowego ujęcia.

Zapewne pamiętają Państwo złe doświadczenia z odsalarni, jaką miasto wybudowało przed laty. Ówczesna technologia była bardzo kosztowna, przez co kwoty, które mieszkańcy miasta musieli wnosić za wodę, wrosły wielokrotnie. Od tego czasu wiele zmieniło się na lepsze. Nowoczesne technologie umożliwiają uzyskiwanie dobrej jakości wody w zdecydowanie niższych cenach, a przewidywany wzrost opłat po wybudowaniu stacji uzdatniania wody w Świnoujściu nie powinien być wyższy niż 20-25 procent. Stąd decyzja samorządu o optymalnym wyborze metody uzdatniania wody.

UM Świnoujście

Dlaczego inwestycja będzie akurat na Mulniku?

– Wobec braku dodatkowych zasobów wody podziemnej, w ilościach umożliwiających pokrycie zapotrzebowania na wodę pitną w lewobrzeżnej części Świnoujścia, analizowaliśmy możliwość pozyskania wody powierzchniowej z akwenów sąsiadujących z miastem – mówi Małgorzata Bogdał, dyrektor ZWiK. – W Świnoujściu jedynym źródłem wody powierzchniowej jest woda zasolona. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wyborze lokalizacji ujęcia wody powierzchniowej, w pierwszej kolejności wykonane zostały analizy w zakresie jakości i stabilności parametrów wody powierzchniowej oraz dostępności terenu pod lokalizację ujęcia wody. Następnie przeprowadzono analizę możliwych wariantów sposobu ujmowania wody, między innymi takich jak pobór wody powierzchniowej poprzez studnie infiltracyjne zlokalizowane nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego i przy akwenie Mulnik, wybudowanie stawów infiltracyjnych w tych lokalizacjach, pobór wody powierzchniowej z wykorzystaniem drenów zapuszczonych pod starorzeczem Świny. Na tej podstawie wytypowano optymalną lokalizację i sposób pracy ujęcia wody. Ostatecznie podjęta została decyzja o budowie ujęcia wody powierzchniowej, słonawej, zlokalizowanego w starorzeczu rzeki Świny – Mulnik i budowie stacji uzdatniania wody słonawej.

Dziś zaopatrzenie Świnoujścia w wodę pitną oparte jest na wodzie podziemnej, ujmowanej ze studni głębinowych zlokalizowanych w lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części miasta. W 2019 r. zaczęły obowiązywać stopniowe ograniczenia możliwości poboru wody podziemnej w lewobrzeżnej części miasta o ok. 1/3 od dotychczasowych dostępnych zasobów wody. Ograniczenia te są wynikiem pogarszania się jakości wód podziemnych, w szczególności wzrostu zawartości chlorków.

– By zminimalizować proces pogarszania jakości wód podziemnych, wprowadziliśmy program naprawczy – dodaje Małgorzata Bogdał. – W tym działania ograniczające wielkość poboru wody oraz pozyskanie alternatywnych źródeł wody pitnej dla Świnoujścia.

Odwrócona osmoza: na czym polega odsalanie wody

Proces odwróconej osmozy jest najczęściej wykorzystywanym procesem do uzdatniana wody słonawej, tak by nadawała się do picia. Taka metoda będzie również funkcjonować w Świnoujściu. Na czym polega? Na separowaniu z wody substancji w niej zawartych przy użyciu specjalnych membran. Trafiająca na membrany woda, zawierająca np. chlorki, sód, siarczany, magnez, wapń, jest ich pozbawiana. Po przejściu przez membrany otrzymuje się praktycznie czystą wodę. Ilość zatrzymanych chlorków na membranach osiąga 98 %. Mając na uwadze fakt, że w woda ujmowana z akwenu Mulnik (słonawa) może zawierać nawet 4.000 mg/l chlorków, to po filtracji na membranach ich zawartości spadnie do poziomu ok. 80,0 mg/l – przy normie dla wody pitnej wynoszącej 250,0 mg/l. Z wody słonej zostanie uzyskana woda słodka.

Układ technologiczny przewidywany na planowanej do budowy stacji uzdatniania wody słonawej w pierwszej kolejności będzie oczyszczał wodę ze związków żelaza, manganu, jonu amonowego, a także usuwał substancje organiczne. Wszystko po to, by na membrany do odwróconej osmozy trafiała woda jak najlepiej oczyszczona z tych substancji. Ponieważ proces odwróconej osmozy usuwa z wody także ważne dla zdrowia minerały, takie jak na przykład wapń i magnez, dlatego w projektowanej stacji uzdatniania wody przewiduje się jej wzbogacenie w wymienione pierwiastki. Zanim woda trafi do sieci miejskiej, zostanie zmieszana z wodą podziemną uzdatnianą obecnie na stacji uzdatniania wody Wydrzany. Woda będzie mieszana w odpowiedniej proporcji, zyskując wspomniane minerały.

Podstawowe zalety metody odwróconej osmozy to skuteczność w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń. Membrany pozwalają skutecznie usunąć chlorki, ale także stanowią dodatkową barierę dla bakterii i wirusów. Do wad metody zaliczyć należy spore straty wody – usuwane z wody sole są odprowadzane z procesu uzdatniania jako tzw. „solanka”. Stanowi ona blisko 30 % strumienia wody podawanej na membrany. W projektowanym układzie technologicznym solanka będzie odprowadzana z powrotem do środowiska wraz ze ściekami oczyszczonymi w oczyszczalni. Tym samym przed odprowadzeniem do środowiska będzie ona rozcieńczana uzyskując stężenie nie większe niż jest w akwenie, do którego będzie zrzucana. Drugą wadą membran odwróconej osmozy są koszty związane z przetłaczaniem wody przez membrany. By przepchnąć wodę przez układ membran konieczne jest wytworzenie dużego ciśnienia, które w zależności od temperatury wody jest wyższe (przy niskich temperaturach) lub niższe (latem). Na szczęście profil produkcyjny wody pitnej w Świnoujściu sprzyja optymalizacji tych kosztów – ponieważ szczególnie wysokie zapotrzebowanie na wodę występuje właśnie latem, czyli przy najniższym ciśnieniu potrzebnym do przetłoczenia wody przez membrany.

Na świecie jest sporo układów uzdatniających wodę na potrzeby mieszkańców metodą odwróconej osmozy (po sąsiedzku – ok 100 km od Świnoujścia – miejscowość Lussow), ale także liczne stacje w Hiszpanii (np. Barcelona), Szwecji czy Izraelu.

Ile to będzie kosztować?

Realizacja inwestycji budowy nowego źródła wody dla Świnoujścia została podzielona na dwa zadania tj.: budowa ujęcia wody powierzchniowej słonawej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dla zaopatrzenia w wodę m. Świnoujście – realizacja zadania w trybie zaprojektuj i wybuduj oraz budowa stacji uzdatniania wody powierzchniowej słonawej w Świnoujściu wraz z infrastrukturą. Zadanie pierwsze jest już w trakcie realizacji. a jego zakończenie planowane jest na ostatni kwartał 2023 r. Koszt realizacji inwestycji, zgodnie z zapisami umowy, wynosi 11 627 000 zł. netto. Inwestycja jest finansowana ze środków z pożyczki z NFOŚiGW uzyskanej w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”. Regulamin programu przewiduje uzyskanie umorzenia do 30 % wysokości pożyczki. Na budowę stacji uzdatniania wody powierzchniowej słonawej Gmina Miasto Świnoujście uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, w wysokości 35 000 000 zł. Zadanie będzie realizowane w trybie „ zaprojektuj i wybuduj”. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą to maj 2023. Przewidywany czas realizacji inwestycji to 33 miesiące od podpisania umowy z wykonawcą.

– Wydatki na inwestycję spowodują tylko nieznaczny wzrost kosztów pozyskania wody dla mieszkańców miasta – mówi Małgorzata Bogdał. – Z naszych analiz wynika, że utrzymamy średnie ceny na tle kraju. To był główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na tę inwestycję.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524