Trwa przetarg na budowę stacji uzdatniania wody pitnej z ujęcia Mulnik. Będzie to – obok już istniejących stacji „Wydrzany” i „Granica” – trzecie źródło wody dla Świnoujścia. Stacja powstanie w ramach programu zaopatrzenia Świnoujścia w wodę, który prowadzi Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
W pierwszym – już trwającym – etapie, konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa oraz STRABAG AG z Austrii buduje nowe ujęcie wody wraz z infrastrukturą towarzyszącą na Mulniku. Drugim etapem będzie budowa stacji uzdatniania wody z tego nowego ujęcia.
Zapewne pamiętają Państwo złe doświadczenia z odsalarni, jaką miasto wybudowało przed laty. Ówczesna technologia była bardzo kosztowna, przez co kwoty, które mieszkańcy miasta musieli wnosić za wodę, wrosły wielokrotnie. Od tego czasu wiele zmieniło się na lepsze. Nowoczesne technologie umożliwiają uzyskiwanie dobrej jakości wody w zdecydowanie niższych cenach, a przewidywany wzrost opłat po wybudowaniu stacji uzdatniania wody w Świnoujściu nie powinien być wyższy niż 20-25 procent. Stąd decyzja samorządu o optymalnym wyborze metody uzdatniania wody.

UM Świnoujście
Dlaczego inwestycja będzie akurat na Mulniku?
– Wobec braku dodatkowych zasobów wody podziemnej, w ilościach umożliwiających pokrycie zapotrzebowania na wodę pitną w lewobrzeżnej części Świnoujścia, analizowaliśmy możliwość pozyskania wody powierzchniowej z akwenów sąsiadujących z miastem – mówi Małgorzata Bogdał, dyrektor ZWiK. – W Świnoujściu jedynym źródłem wody powierzchniowej jest woda zasolona. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wyborze lokalizacji ujęcia wody powierzchniowej, w pierwszej kolejności wykonane zostały analizy w zakresie jakości i stabilności parametrów wody powierzchniowej oraz dostępności terenu pod lokalizację ujęcia wody. Następnie przeprowadzono analizę możliwych wariantów sposobu ujmowania wody, między innymi takich jak pobór wody powierzchniowej poprzez studnie infiltracyjne zlokalizowane nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego i przy akwenie Mulnik, wybudowanie stawów infiltracyjnych w tych lokalizacjach, pobór wody powierzchniowej z wykorzystaniem drenów zapuszczonych pod starorzeczem Świny. Na tej podstawie wytypowano optymalną lokalizację i sposób pracy ujęcia wody. Ostatecznie podjęta została decyzja o budowie ujęcia wody powierzchniowej, słonawej, zlokalizowanego w starorzeczu rzeki Świny – Mulnik i budowie stacji uzdatniania wody słonawej.
Dziś zaopatrzenie Świnoujścia w wodę pitną oparte jest na wodzie podziemnej, ujmowanej ze studni głębinowych zlokalizowanych w lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części miasta. W 2019 r. zaczęły obowiązywać stopniowe ograniczenia możliwości poboru wody podziemnej w lewobrzeżnej części miasta o ok. 1/3 od dotychczasowych dostępnych zasobów wody. Ograniczenia te są wynikiem pogarszania się jakości wód podziemnych, w szczególności wzrostu zawartości chlorków.
– By zminimalizować proces pogarszania jakości wód podziemnych, wprowadziliśmy program naprawczy – dodaje Małgorzata Bogdał. – W tym działania ograniczające wielkość poboru wody oraz pozyskanie alternatywnych źródeł wody pitnej dla Świnoujścia.
Odwrócona osmoza: na czym polega odsalanie wody
Proces odwróconej osmozy jest najczęściej wykorzystywanym procesem do uzdatniana wody słonawej, tak by nadawała się do picia. Taka metoda będzie również funkcjonować w Świnoujściu. Na czym polega? Na separowaniu z wody substancji w niej zawartych przy użyciu specjalnych membran. Trafiająca na membrany woda, zawierająca np. chlorki, sód, siarczany, magnez, wapń, jest ich pozbawiana. Po przejściu przez membrany otrzymuje się praktycznie czystą wodę. Ilość zatrzymanych chlorków na membranach osiąga 98 %. Mając na uwadze fakt, że w woda ujmowana z akwenu Mulnik (słonawa) może zawierać nawet 4.000 mg/l chlorków, to po filtracji na membranach ich zawartości spadnie do poziomu ok. 80,0 mg/l – przy normie dla wody pitnej wynoszącej 250,0 mg/l. Z wody słonej zostanie uzyskana woda słodka.
Układ technologiczny przewidywany na planowanej do budowy stacji uzdatniania wody słonawej w pierwszej kolejności będzie oczyszczał wodę ze związków żelaza, manganu, jonu amonowego, a także usuwał substancje organiczne. Wszystko po to, by na membrany do odwróconej osmozy trafiała woda jak najlepiej oczyszczona z tych substancji. Ponieważ proces odwróconej osmozy usuwa z wody także ważne dla zdrowia minerały, takie jak na przykład wapń i magnez, dlatego w projektowanej stacji uzdatniania wody przewiduje się jej wzbogacenie w wymienione pierwiastki. Zanim woda trafi do sieci miejskiej, zostanie zmieszana z wodą podziemną uzdatnianą obecnie na stacji uzdatniania wody Wydrzany. Woda będzie mieszana w odpowiedniej proporcji, zyskując wspomniane minerały.
Podstawowe zalety metody odwróconej osmozy to skuteczność w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń. Membrany pozwalają skutecznie usunąć chlorki, ale także stanowią dodatkową barierę dla bakterii i wirusów. Do wad metody zaliczyć należy spore straty wody – usuwane z wody sole są odprowadzane z procesu uzdatniania jako tzw. „solanka”. Stanowi ona blisko 30 % strumienia wody podawanej na membrany. W projektowanym układzie technologicznym solanka będzie odprowadzana z powrotem do środowiska wraz ze ściekami oczyszczonymi w oczyszczalni. Tym samym przed odprowadzeniem do środowiska będzie ona rozcieńczana uzyskując stężenie nie większe niż jest w akwenie, do którego będzie zrzucana. Drugą wadą membran odwróconej osmozy są koszty związane z przetłaczaniem wody przez membrany. By przepchnąć wodę przez układ membran konieczne jest wytworzenie dużego ciśnienia, które w zależności od temperatury wody jest wyższe (przy niskich temperaturach) lub niższe (latem). Na szczęście profil produkcyjny wody pitnej w Świnoujściu sprzyja optymalizacji tych kosztów – ponieważ szczególnie wysokie zapotrzebowanie na wodę występuje właśnie latem, czyli przy najniższym ciśnieniu potrzebnym do przetłoczenia wody przez membrany.
Na świecie jest sporo układów uzdatniających wodę na potrzeby mieszkańców metodą odwróconej osmozy (po sąsiedzku – ok 100 km od Świnoujścia – miejscowość Lussow), ale także liczne stacje w Hiszpanii (np. Barcelona), Szwecji czy Izraelu.
Ile to będzie kosztować?
Realizacja inwestycji budowy nowego źródła wody dla Świnoujścia została podzielona na dwa zadania tj.: budowa ujęcia wody powierzchniowej słonawej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dla zaopatrzenia w wodę m. Świnoujście – realizacja zadania w trybie zaprojektuj i wybuduj oraz budowa stacji uzdatniania wody powierzchniowej słonawej w Świnoujściu wraz z infrastrukturą. Zadanie pierwsze jest już w trakcie realizacji. a jego zakończenie planowane jest na ostatni kwartał 2023 r. Koszt realizacji inwestycji, zgodnie z zapisami umowy, wynosi 11 627 000 zł. netto. Inwestycja jest finansowana ze środków z pożyczki z NFOŚiGW uzyskanej w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”. Regulamin programu przewiduje uzyskanie umorzenia do 30 % wysokości pożyczki. Na budowę stacji uzdatniania wody powierzchniowej słonawej Gmina Miasto Świnoujście uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, w wysokości 35 000 000 zł. Zadanie będzie realizowane w trybie „ zaprojektuj i wybuduj”. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą to maj 2023. Przewidywany czas realizacji inwestycji to 33 miesiące od podpisania umowy z wykonawcą.
– Wydatki na inwestycję spowodują tylko nieznaczny wzrost kosztów pozyskania wody dla mieszkańców miasta – mówi Małgorzata Bogdał. – Z naszych analiz wynika, że utrzymamy średnie ceny na tle kraju. To był główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na tę inwestycję.
Jan temu
9 marca 2023 na 13:25
Jaki hologram? Przecież już nie ma obowiązku.
Marek temu
7 marca 2023 na 07:17
Kolejny nowy termin oddania który to raz. To już przeciaganie. A miał być skończony w 2022.
Zbych temu
30 marca 2023 na 19:03
Biskup nie ma czasu na wyświęcenie.
Thomas temu
6 marca 2023 na 05:55
Co z tego że tunel będzie otwarty, jak jest problem z dojazdem do Świnoujścia. Od Wolina demolka na drodze, aż do tunelu w Świnoujściu. Masakra.
Anonim temu
6 marca 2023 na 09:04
To z tego ze przebudowa drogi rowniez zostanie ukonczona.jest to stan przejsciowy z ktorym musimy sie pogodzic
Pisdopelowiec temu
6 marca 2023 na 11:59
Zawsze kuźwa źle. Wracaj na wieś!
Darek temu
6 marca 2023 na 19:45
Dariusz
Anonim temu
5 marca 2023 na 22:48
Rany ile narzekania
Nie robią źle
A jak robią jeszcze gorzej
Anna Stępnik temu
5 marca 2023 na 21:27
Jaki jest koszt
Strażnik to temu
6 marca 2023 na 00:06
To koszt połowy filmu „Piraci z Karaibów”, czyli ok.220 mln $ lub to koszt najdroższego filmu Netflixa, „Gray Mana”, 200 mln $ albo: to 12-krotność najdroższego polskiego filmu, „Quo vadis” Kawalerowicza.
Jacek Chudzichowski temu
6 marca 2023 na 07:40
Ty myślisz choć trochę ? Nie widzisz korzyści dla wszystkich ? Stałeś kiedyś w kolejce na prom w okresie letnim ? Pomyśl zanim coś napiszesz
mks temu
7 marca 2023 na 00:16
kolejki dobrze robią na przykręcenia kurka z potokiem aut do SWI
Wieslaw W. temu
5 marca 2023 na 20:18
Jak tu czytam mądre a raczej udającego kogoś kto filozofuje na temat tunelu. To niech jedzie go Holandii i zobaczy jsk to działa. Jakie opłaty i jakie pożary. Jeżdżą elektryczne i gazowe i nic się nie dzieje. Qrwa mądrale..
Nr.Japa temu
5 marca 2023 na 18:29
Dobra, tunel tunelem a drogi wjazdowe i wyjazdowe i cała infrastruktura drogowa też będzie gotowa? Jeżdżąc i widząc na jakim etapie są dzisiaj śmiem wątpić 😉
Strażnik to temu
5 marca 2023 na 18:13
Widzicie? Już zaczyna się rozciąganie czasu na podobieństwo gaci na schylonym w tunelu robotniku! Już jest późniejsza data! A tyle razy bębniono, że nie w grudniu 2022 roku, lecz na pewno w koncu maja – ale jaja! Ale jaja! W końcu maja? Kłamie zgraja, krawaciarze już ściemniają, chociaż nieźle zarabiają!
Anonim temu
6 marca 2023 na 13:12
Obudźłeś się ze snu zimowego? ZaTuska brali i nie budowali
Mieszkaniec temu
5 marca 2023 na 15:25
A panią Basię to trzeba pomiędzy bajki włożyć.
ZSW temu
5 marca 2023 na 15:15
Po co kamery będące w stanie rozpoznać nr rejestracyjny na naklejce z hologramem skoro już nie ma obowiązku jazdy z tą naklejką?
Strażnik to temu
5 marca 2023 na 18:08
Może po upływie 5 lat obiecanych darmowych przejazdów przez tunel nastąpi czas płatnych dla osób niezameldowanych w mieście – i wtedy to będzie potrzebne.
TREBOR temu
6 marca 2023 na 18:00
A ty to pewnie z tych co wyłożyli kasę na budowę tunelu. Teraz patrzysz od kogo by tutaj ściągnąć wydane pieniądze, więc co – idealny pomysł na tych co będą jako turyści zostawiać nie małe wydatki w sezonie letnim. Brawo dla twojej marnej kreatywności. Ciekawe z jakiego jesteś ugrupowania, pajacu.
Dawid temu
5 marca 2023 na 15:07
Ja się zastanawiam co się stanie jak zacznie się palić pod tunelem jeden z super elektryków czy to auto osobowe czy autobus .Jak straż sobie poradzi z dojazdem i jak go gasić będą
Fin temu
5 marca 2023 na 17:11
W razie pożaru masa wody nad głową
jjo temu
5 marca 2023 na 17:26
Zrobi się dziurkę i puści wodę ze Świny
Totmt temu
5 marca 2023 na 13:20
Ciekawe ile godzin po otwarciu znajdzie sie blazen ktory zatrzyma sie w tunelu zeby porobic sobie fotki. Strzelajcie
Grzegorz Sadurski temu
5 marca 2023 na 15:35
Nazjutrz po otwrciu!
Marcin temu
7 marca 2023 na 00:38
Ze swoich napewno nie wyłożyli