Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Stanowisko Sejmiku w sprawie gazoportu. Marszałek województwa do wojewody: „Zabrakło dobrej woli”

Opublikowano

w dniu

– Nie wprowadzono żadnych działań, które umożliwiłyby normalne życie mieszkańcom. Nie zaproponowano alternatywnych rozwiązań, ale to wymaga dobrej woli – mówił podczas sesji marszałek Olgierd Geblewicz. Sprawa dotyczyła zmniejszenia negatywnych skutków wprowadzenia strefy ochronnej wokół terminalu LNG. W przyjętym stanowisku, radni województwa nie kwestionują  potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, ale krytykują chaotyczny i nieprzemyślany sposób podejmowania decyzji w tak ważnej i jednocześnie dotykającej mieszkańców, przedsiębiorców oraz władze miasta sprawie. Apelują do wojewody o podjęcie działań, w tym udzielenie rekompensat dla firm i osób, które ucierpiały na wprowadzonym zakazie.

Rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2023 r., Wojewoda Zachodniopomorski wprowadził bezwzględny zakaz dostępu do strefy bezpieczeństwa wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Zakaz obejmuje teren 200 metrów od gazoportu i ogranicza tym samym dostęp do obiektów publicznych w tym rejonie. W strefie wyłączenia znalazły się drogi publiczne prowadzące do jednego  z dwóch kąpielisk w Świnoujściu, tj. kąpieliska Warszów. Zakaz oznacza też brak możliwości dotarcia do atrakcji turystycznych –  latarni morskiej i Fortu Gerharda. Świnoujska latarnia jest najwyższym tego typu obiektem  na polskim wybrzeżu i w całym basenie Morza Bałtyckiego. Każdego roku odwiedza ją ok. 100 tys. osób, fort zwiedza natomiast ok. 60 tys. osób.

– Kwestia zamknięcia całego obszaru wokół terminalu LNG budzi bardzo wielkie emocje społeczne. Byłem w Świnoujściu, spotkałem się zarówno z przewodniczącym rady osiedla Warszów, jak i mieszkańcami. Myślę, że część radnych pamięta emocje z 2016 r. Wtedy to, jako reprezentanci Sejmiku, uczestniczyliśmy w debatach  i negocjacjach społecznych, by ostateczną lokalizacją tego terminalu było właśnie Świnoujście. Było wiele niepokoju, ale zaoferowano mieszkańcom pewien pakiet zachęcający do tej inwestycji. Wśród propozycji, oprócz infrastruktury sportowej, był też łatwiejszy dostęp do plaży. Została wybudowana ulica Ku Morzu wraz z dużym parkingiem. To spowodowało, że prawobrzeżna część Świnoujścia stała się lepiej skomunikowana i atrakcyjniejsza  – przypomniał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślił także, powołując się na słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że kwestie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, a do takiej należy terminal LNG, są ważne i mogą być zagrożone.  – Państwo o tej sytuacji wiedziało od 24 lutego 2022 r. Wydawało się, że powinno otworzyć jeszcze bardziej oczy po wybuchach w gazociągach Nord Stream – mówił marszałek. –  Wprowadzanie takich decyzji powinno być zaplanowane, w taki sposób, by mitygować  skutki dla ludności, dla pensjonatów, dla prowadzonej tam działalności gospodarczej, dla turystów. Niestety żadne, absolutnie żadne działania nie zostały w tym zakresie podjęte –  argumentował  Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zamknięcie terenu przy gazoporcie oznacza wprost – utrudnienia dla świnoujścian i straty branży turystycznej. Przedsiębiorcy, którzy na Warszowie prowadzą pensjonaty, wynajmują pokoje letnikom czy też prowadzą inną działalność związaną z turystyką, liczą straty. Jak mają poradzić sobie przedsiębiorcy prawobrzeżnej części Świnoujścia?

Marszałek podczas sesji Sejmiku zwracał uwagę na możliwość wprowadzenia alternatywnych rozwiązań, np. wytyczenia alternatywnej trasy ścieżki rowerowej, postawienia bramek bezpieczeństwa jak na lotniskach, zorganizowania transportu autobusowego do atrakcji turystycznych.

W przyjętym 26 kwietnia 2023 r. stanowisku  Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego czytamy:

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, oczekuje od Wojewody Zachodniopomorskiego podjęcia natychmiastowych działań zmniejszających negatywne skutki wprowadzonego zakazu. Apelujemy o powołanie przez Wojewodę Zachodniopomorskiego zespołu, którego zadaniem będzie doprowadzenie do natychmiastowego zabezpieczenia alternatywnego dostępu do plaży od strony Świnoujścia-Przytór i infrastruktury dojazdowej. Kluczowe jest zorganizowanie dostępu do najcenniejszych obiektów turystycznych Pomorza Zachodniego (Latarni Morskiej oraz Fortu Gerharda) w sposób bezpieczny dla terminala LNG i dla grup zwiedzających. Niezbędne jest także udzielenie pomocy finansowej wobec samorządu Świnoujścia, na pokrycie kosztów zorganizowania alternatywnego przebiegu i oznakowania drogi rowerowej Euro Velo 10, jak również, wobec firm i osób, które ucierpią w wyniku wprowadzonych zakazów, tj. udzielenie rekompensat za poniesione straty.

W przyjętym stanowisku czytamy także, że pilnie wypracowane rozwiązania powinny być skonsultowane z lokalną społecznością.

Uchwała została podjęta w oparciu o art.16 ust.2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiący, że Samorząd terytorialny  uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej oraz że przysługującą  mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa stanowiący, iż do  wyłącznej właściwości sejmiku należy podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych ustawami i statutem województwa do kompetencji sejmiku województwa,  § 10 ust. 6 Statutu Województwa Zachodniopomorskiego stanowiący, iż do wyłącznych kompetencji stanowiących Sejmiku, poza wskazanymi w ustawie, należy występowanie z wnioskami, apelami lub zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Piknik rodzinny oraz historyczne ślubowanie przed mieszkańcami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Symboliczne i niespotykane ślubowanie Prezydenta Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej przed mieszkańcami, koncerty muzyczne oraz duży festyn rodzinny, który przyciągnął tłumy świnoujścian – tak było w sobotnie popołudnie w Świnoujściu.

Przez całe wydarzenie z centrum Świnoujścia było słychać gwar, muzykę, szczere uśmiechy dzieci. Szacuje się, że przez kilka godzin w pikniku mogło wziąć udział nawet kilka tysięcy mieszkańców Świnoujścia oraz gości.

Współpraca ze wszystkimi

Inaugurację kadencji samorządowej połączono z uroczystym ślubowaniem Joanny Agatowskiej, prezydent Świnoujścia, zorganizowanym na placu Słowiańskim. Towarzyszyli jej nowo wybrani radni ze wszystkich komitetów wyborczych.

– Miasto to ogrom wyzwań,  jakie stoją przed wybraną w demokratycznych wyborach w dniu 7 kwietnia 2024 roku władzą samorządową dziewiątej kadencji, którzy tutaj dzisiaj przed państwem stoimy. Organ uchwałodawczy i kontrolny, jakim jest Rada Miasta, Świnoujście oraz organ wykonawczy, który mam zaszczyt reprezentować, będą służyć państwu przez najbliższe pięć lat swoim zaangażowaniem, wiedzą, doświadczeniami oraz ciężką pracą. Wierzę, że przede mną i Radą Miasta okres dobrej, efektywnej współpracy – zapowiedziała  Prezydent Miasta Joanna Agatowska.

Sobotnie uroczystości inaugurujące nową kadencję samorządową rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu oraz Chóru Logos.

Nowe kierownictwo Świnoujścia

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Ryszard Teterycz podkreślił, że rozpoczęcie kadencji po raz pierwszy w historii odbywa się w taki sposób – uroczyście i przed mieszkańcami miasta. Powiedział także, że  ma nadzieję na kontynuowanie tego zwyczaju – Pani prezydent, jak i Rada postanowiliśmy,  że zapoczątkujemy pewien proces, który będzie tu przebiegał w inny sposób niż dotychczas. Mianowicie, że ślubowanie będzie wykonane bezpośrednio w obecności mieszkańców.

Zgodnie z obietnicą Joanny Agatowskiej przedstawiono wiceprezydentów, skarbnika oraz sekretarza miasta. Roman Kucierski, jest zastępcą do spraw społecznych, Arkadiusz Mazepa zastępcą do spraw inwestycyjnych, skarbnikiem jest Iwona Górecka-Sęczek, a sekretarzem miasta – Paweł Juras. Po części oficjalnej, mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu Jana Izby Izbińskiego oraz koncertu szantowego. W strefie gastronomicznej na chętnych czekał bigos myśliwski oraz syta grochówka serwowana przez świnoujskich radnych.

Dmuchańce i bańki dla dzieci

Największą atrakcją była jednak strefa rodzinna na pl. Wolności. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, popcorn, wata cukrowa, zabawy hydronetką ze strażakami z OSP Przytór, konkurs w strzelaniu z łuku, zabawy sportowe, nauka pierwszej pomocy, a nawet lekcje dojenia krowy. Wszystkie atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Od godziny 15.00 do 22.00 ze względu na duży ruch pieszy podczas imprezy i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, zamknięto ulicę Armii Krajowej a objazd wytyczono przez ulicę Piastowską. Przeniesiono także przystanek autobusowy z pl. Wolności na ulicę Konstytucji 3 Maja.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czy do Świnoujścia wrócą mniejsze promy pasażersko – rowerowe?

Opublikowano

w dniu

Foto: Damen

Czy w przyszłości Bieliki zostaną zastapione mniejszymi promami? Jeśli miasto będzie chciało szukać oczczędności, wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Dziś duże promy samochodowo – pasażerskie typu Bielik przewożą głownie pieszych i rowerzystów.  Zdarza się, że na pokład wjeżdża jeden, dwa samochody. Mieszkańcy coraz głośniej wspominają małe promy, które przeprawiały niegdyś mieszkańców: Filutek, Fafik i Maryna.

– Trzy hybrydowe stateczki mogłyby przewozić pasażerów z jednej wyspy na drugą. Widziałem identyczne w Kopenhadze. Zabierają także rowerzystów. Oprócz tego mogłyby oferować rejsy po porcie, Zalewie Szczecińskim i pływać z turystami na latarnię morską – mówi Czytelnik portalu swinoujskie.info.

Niewielkie promy w Kopenhadze kursują pomiędzy północą i południem miasta. Stanowią integralną część dobrze naoliwionego transportu publicznego i jednocześnie pomagają zmniejszyć emisję CO2. Za cenę biletu autobusowego można  dopłynąć ze Sluseholmen na południowym krańcu portu w Kopenhadze aż do Orientkajen na północnym krańcu. Latem 2020 r. promy z silnikiem Diesla  zastąpiono tymi z napędem elektrycznym. Wybudowano je w stoczni Damen. Małe promy pomieszczą 80 pasażerów, rowery i wózki. Trasa składa się z 9 przystanków po obu stronach brzegu.

W Świnoujściu nie można całkowicie zrezygnować całkowicie z promów samochodowych. Są one otrzymywane na wypadek wystąpienia awarii w tunelu. Przed laty w Świnoujściu kursowały małe promy. Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają „Fafika”.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Radni muszą pamiętać o tych kilku rzeczach, bo inaczej mogą stracić mandat

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na Pomorzu Zachodnim kolejni radni składają ślubowania. Łącznie to 320 mandatów radnych powiatowych i 1793 mandaty radnych miast i gmin – informuje Twoje Radio.

Ryszard Teterycz, przewodniczący świnoujskiej rady miasta mówi, że radni nie mogą liczyć na profity jak chociażby zatrudnienie w urzędzie czy umowy z gminą.

– Przez biuro prawne w tej chwili przekażemy radnym, żeby wszyscy bardzo wnikliwie sprawdzili swój status prawny, bo wielu nieświadomie jest przekonanych, że jak prowadzili działalność, gdzieś tam otarli się o majątek gminny, że nic się nie wydarzyło. Okazuje się, że kilku radnych się potem przekonało z bólem po dwóch, trzech latach, że musieli oddać mandaty, musieli być odwołani, wygaszeni i jest to niepotrzebne. Lepiej zawczasu uprzedzić, żeby wszyscy dokładnie sprawdzili – mówi Ryszard Teterycz.

Z kolei z ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika, że radni gminy, powiatu i województwa nie mogą być ławnikami.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wodorowe wyspy powstaną na Bałtyku. Jest taki pomysł

Opublikowano

w dniu

Foto: Copenhagen Infrastructure Partners (CIP)

W tym tygodniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu – informuje Twoje Radio.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz mówi, że piasek z pogłębiania posłuży do poszerzania plaż. Ale nie tylko.

– Jesteśmy bardzo chętni, żeby go przekazać na różne inwestycje w infrastrukturę portową lub też w celu wybudowania wysp na przykład wysp energetycznych. Urząd Morski w Szczecinie takim operatorem takich wyspy być nie może, dlatego sama budowa wyspy mijałaby się dla nas celem. Niemniej jednak z tej ilości materiału można by skorzystać. Takie projekty są już na zachodzie Europy.

Sztuczna wyspa wodorowa powstaje np. w Danii, która będzie produkować będzie prawie milion ton zielonego wodoru rocznie.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wicewojewoda Dawid Krystek obiecał, że przyjedzie z trzecią karetką

Opublikowano

w dniu

Mieszkańcy Świnoujścia czekają na obiecaną trzecią karetkę pogotowia ratunkowego. Sezonowa ma rozpocząć służbę w czerwcu. Podczas inauguracyjnej sesji rady nowego samorządu, wicewojewoda Dawid Krystek złożył obietnicę dostarczenia całorocznej trzeciej karetki – długo oczekiwanej przez mieszkańców Świnoujścia – informuje Twoje Radio.

– Mam nadzieję, że jako przedstawiciel rządu w terenie przyjadę na najbliższą sesję  z tą trzecią karetką na stałe dla Świnoujścia,  do czego się zobowiązuje – powiedział Dawid Krystek, wicewojewoda zachodniopomorski.

Do tej pory trzeci ambulans w Świnoujściu funkcjonował tylko w czasie wakacji.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W poniedziałek wybiorą wiceprzewodniczących rady

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na wniosek Prezydent Miasta Joanny Agatowskiej Przewodniczący Ryszard Teterycz zwołuje II Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji na dzień 13 maja 2024r. (poniedziałek). Początek o godzinie 10.00. 

Sesja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, sala 315, II piętro, budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Wśród najważniejszych punktów sesji jest wybór wiceprzewodniczących rady oraz powołanie członków i wybór przewodniczących komisji, ustalenie terminów sesji w 2024 roku oraz podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524