Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Szef MON: Formoza jest w stanie ochronić infrastrukturę krytyczną

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami ze strony Rosji, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej mogą ochronić ją wojska specjalne w tym Formoza – powiedział we wtorek w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie) szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON spotkał się w Dziwnowie we wtorek z żołnierzami Wojsk Specjalnych Formoza, gdzie został sformowany nowy zespół bojowy. „Mamy świadomość zagrożeń wynikających z agresywnej polityki rosyjskiej. Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona” – powiedział Błaszczak.

Szef MON ocenił, że „najlepszym wojskiem, które jest w stanie ochronić infrastrukturę krytyczną są właśnie wojska specjalne”. W tym – jak tłumaczył – „Formoza, która buduje tu w Dziwnowie kolejną swoją jednostkę. To już trzecia jednostka, dwie są w Gdyni, w województwie zachodniopomorskim” – dodał.

Zwrócił uwagę, że Formoza należy do grupy jednostek składających się „z komandosów, którzy są świetnie wyszkoleni, po szkoleniu odbytym w Stanach Zjednoczonych z Navy SEALs, z Marines”. „To ludzie doświadczeni, uczestniczący w różnego rodzaju misjach, szkoleniach na całym świecie, ludzie, którzy są skoncentrowani na tym, aby chronić infrastrukturę krytyczną” – opowiadał.

„Bardzo się cieszę z rozwoju polskich sił specjalnych, to ważny komponent polskich sił zbrojnych, komponent wojsk specjalnych obok Gromu, obok jednostki komandosów z Lublińca, Formoza stanowi trzon polskich wojsk specjalnych” – powiedział szef MON.

Zachęcał też młodych ludzi do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. „To wielka duma i zaszczyt być żołnierzem polskich wojsk specjalnych” – powiedział Błaszczak.

„Mamy wszyscy świadomość tego, że selekcja do wojsk specjalnych nie jest łatwa, ale naprawdę warto być żołnierzem Wojska Polskiego. Warto być żołnierzem wojsk specjalnych. Droga prowadzi poprzez dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową, poprzez terytorialną służbę wojskową, potem selekcja do wojsk specjalnych” – mówił minister Błaszczak.

Zapewnił, że Wojsko Polskie jest konsekwentnie wzmacniane, również, jeśli chodzi o uzbrojenie, wyposażenie, a do wojsk specjalnych trafia nowoczesna broń. „W tym roku kolejne Black Hawki trafią do wojsk specjalnych” – podkreślił Błaszczak. „Do wojsk specjalnych trafia także nowoczesna broń, na przykład snajperska. To wszystko, co stanowi o wartości żołnierzy, a więc świetne wyszkolenie plus bardzo dobre, nowoczesne uzbrojenie” – dodał szef MON.

Przekazał, że żołnierze wojsk specjalnych „ćwiczą i będą ćwiczyć interoperacyjność” z Wojskami Lądowymi i z Marynarką Wojenną. „W Darłowie, stacjonuje jednostka wyposażona w śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych AW101. One już są. Widzieliśmy 15 sierpnia jeden z tych śmigłowców na defiladzie w Warszawie, a więc interoperacyjność żołnierzy wojsk specjalnych także budują z polską Marynarką Wojenną” – dodał Błaszczak.

Powstanie nowego zespołu jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia militarne i niemilitarne związane z funkcjonowaniem infrastruktury krytycznej znajdującej się na terenie woj. zachodniopomorskiego: gazoportu w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe.

„Trzeci zespół bojowy jednostki wojskowej Formoza stał się faktem. Wynika on z wdrażania planowych naszych działań zgodnie z programem rozwoju zdolności operacyjnych sił zbrojnych, ale także wynika z ewolucji zagrożeń, w tym także naszego udziału w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych, a w tym ochrona infrastruktury krytycznej” – powiedział we wtorek dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. dyw. Sławomir Drumowicz.

Jak podkreślił „utworzenie Zespołu Bojowego +C+ wpisuje się m.in. w realizację zadań wynikających z zapisów strategii bezpieczeństwa narodowego, gdzie wskazane są wyraźnie wojska specjalne jako główne w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych”.

„Wpisuje się także w rozwijanie naszych zdolności w układzie międzynarodowym. Już w tym roku dowództwo komponentu wojsk specjalnych będzie certyfikowane do osiągnięcia zdolności dowodzenia operacjami specjalnymi sojuszu w konflikcie pełnoskalowym” – dodał.

Przekazał, że „jest to duże wyzwanie i dołączymy do szóstki państw, które taką zdolność posiadają”. Są to: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Hiszpania, Turcja i Włochy.

We wtorek odbył się też pokaz w ramach ćwiczenia epizodycznego. Obejmował on m.in. akcję bezpośrednią, tzw. VBSS (ang. Visit Boarding Search and Seizure), czyli przejęcie jednostki pływającej, uprowadzonej przez nieznanych, uzbrojonych sprawców. (PAP)

autorzy: Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska, Małgorzata Miszczuk

Oloz/ ksi/ misz/ godl/

 

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. observator temu

    23 sierpnia 2023 na 17:37

    Bardzo dobrze, bardzo dobrze!!!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Bliźniaczy most w Wolinie stoi już na swoim miejscu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Stalowa konstrukcja o masie 1000 ton znajduje się już nad nurtem cieśniny Dziwna. Ta skomplikowana operacja przebiegła zgodnie z planem . Nowym mostem będzie biegła północna jezdnia drogi ekspresowej S3 – informuje Twoje Radio.

Operacja była podzielona na dwie fazy. Pierwsza – to jest przesuwanie konstrukcji łuku na lądzie, a druga faza to jest przesuwanie konstrukcji na wodzie. 

Jak udało się osiągnąć niemalże identyczny kształt i wygląd tego mostu? To już jest zasługa naszych projektantów. Tak naprawdę mosty różnią się troszkę od siebie. One na górze mniej więcej wyglądają tak samo, jest jednak inny układ poprzecznic w stosunku do obiektu bliźniaczego. Pracowało nad tym szereg osób, szereg ludzi, którzy po prostu dla nich budowa mostów jest pasją – mówi Daniel Majchrzak z firmy Intop Skarbimierzyce dla Twojego Radia.

Teraz mostowcy rozpoczną dozbrajanie konstrukcji mostu i wylewanie płyty po której w przyszłości pojadą samochody.

Obiekt ma być udostępniony do ruchu pod koniec 2024 roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Strefa saun Fabryki Wody już czeka. Będą rytuały saunowe

Opublikowano

w dniu

W tym miejscu można się przenieść w inny świat. Świat relaksu, odpoczynku oraz zdrowia.

Czy podróż dookoła świata w ciągu dnia jest w ogóle możliwa? Jest i będzie można tego dokonać podczas wypoczynku w szczecińskim Aquaparku – Fabryce Wody. Oprócz atrakcji związanych z rekreacją w wodzie, dostępne będzie jedno z największych w kraju saunarium, z saunami o różnym wystroju wnętrz, które dosłownie pozwolą się przenieść gościom Fabryki Wody w odległe i egzotyczne zakątki świata. – mówi Piotr Zieliński rzecznik prasowy Fabryki Wody.

Lewitacja i sauny dla dzieci

Pierwszy poziom to strefa wellnes&spa. Znajdziemy w niej gabinety masażu, łaźnie piwne i hammam. Ciekawą atrakcją będzie kapsuła floatingowa. Przebywanie w niej dostarczy niesamowitych wrażeń dla wszystkich zmysłów. Dryfując na wodzie, ma się wrażenie lewitacji. Kapsuła umożliwia całkowite odcięcie się od bodźców zewnętrznych, dzięki czemu można się w niej pełni zrelaksować. Dostępne będą także „sauny” dla dzieci – klockowa i kinowa, w której wyświetlane będą filmy dla najmłodszych. Tak naprawdę oba pomieszczenia będą łaźniami parowymi z temperaturą dostosowaną dla dzieci. Ideą tych pomieszczeń jest edukacja w zakresie poprawnej kultury sanowania. Na poziomie pierwszym znajduje się również Hammam, czyli łaźnia, w której odbywać się będzie kilkuetapowy rytuał składający się z przebywania w pomieszczeniu saunowym, zimnego prysznica i zabiegów w postaci masażu całego ciała. Dla naszych gości dostępne będą również pomieszczenia masażu i łaźnie piwne.

Saunowanie pod gwiazdami

Od poziomu drugiego zaczynać się będzie prawdziwe saunarium, będące rzecz jasna strefą beztekstylną. Centralną przestrzenią jest hol saunowy umożliwiający wypoczynek i swobodny dostęp do każdego ze znajdujących się tutaj pomieszczeń saunowych. Ciekawostką jest to, że nad holem zainstalowany został świetlik z membrany ETFE, dzięki której można regulować dostęp ciepła i światła słonczego do pomieszczania. Przy okazji umożliwia on opalanie się. Na poziomie drugim aromat świeżo mielonej kawy unoszący się w powietrzu zachęcać będzie do odwiedzenia sauny hawajskiej. Pod rozgwieżdżone morskie niebo przeniesie nas sauna marynistyczna, w której kształt ławek odzwierciedla kadłub łodzi. Efektów dźwiękowych i wizualnych symulujących przebywanie u stóp wulkanu doświadczymy w saunie wulkanicznej. Poziom drugi to także łaźnia cesarka, caldarium, sauna origami, tężnia solankowa oraz basen barowy i mały basen schładzający.

Rytuały saunowe na pustyni

Na trzeci poziom dostaniemy się klatką schodową lub windą, które łączą wszystkie poziomy saunarium. Tu znajdziemy saunę rajską wyspę, łaźnię ziołową i różaną z unoszącym się w powietrzu zapachem olejków eterycznych, oraz słowiańską banię. Skorzystać będzie można także ze ścieżki Kneippa, wypoczywalni oraz groty śnieżnej czy sauny kominkowej. Trzeci poziom saunarium to przede wszystkim dwie duże sauny rytualne. W saunie zamkowej, elementem wyróżniającym wnętrza jest wykończenie ścian oraz sufitu z płytek ceglanych z charakterystycznym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Z kolei w saunie pustynnej piec saunowy znajduje się centralnie w środku pomieszczenia. Jest on otoczony ławkami w kształcie i formie nawiązującym do falistych linii pustynnych wydm. To tutaj będzie można doświadczyć niesamowitych spektakli rytualnych.

Strefę sauanarium uzupełnia otwarta przestrzeń wypoczynkowa na świeżym powietrzu. To tzw. taras saunowy z leżakami i wannami spa, oraz dużym basenem schładzającym, do którego można wejść bezpośrednio z sauny pustynnej.

Podczas weekendu otwarcia, który rozpoczyna się 1 czerwca przygotowaliśmy dla Was mnóstwo innych atrakcji. Animacje, pokazy, gry i zabawy – wszystko to będzie dostępne wewnątrz i na zewnątrz Fabryki Wody i sprawi, że będziecie się świetnie bawić. Przypominamy, że z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi do 14 roku życia będą mogli skorzystać z atrakcji za darmo.

Szczegóły dot. pełnego programu atrakcji znajdziecie niebawem na naszej stronie fabrykawody.eu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Noc Muzeów w Świnoujściu. „Łezka w oku się kręci”

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w Nocy Muzeów organizowanej w Świnoujściu. Wśród najciekawszych wydarzeń była możliwość zwiedzenia maszynowni promu kursującego miedzy wyspami oraz quiz w Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

W tym roku w Noc Muzeów włączyły się: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Fort Zachodni i Fort Anioła, a także Żegluga Świnoujska, Cafe Wieża oraz Miejsce Sztuki 44.

– Przez pierwsza godzinę nasze muzeum odwiedziło około 400 osób – mówi Małgorzata Płońska – Nagaba z Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Foto: Wojciech Basałygo

Kolejka chętnych stała też, aby wejść pod pokład promu Karsibór. 

– Pracowałem na tym promie do 1989 roku. Dziś przyszedłem z córką i zięciem. Dużo się zmieniło, ale łezka w oku się kręci – mówi jeden uczestników Nocy Muzeów.

Foto: Wojciech Basałygo

W sobotę można było także wejść na szczyt wieży dawnego kościoła luterańskiego, zwiedzić fortyfikacje, czy uczestniczyć w koncercie Chóru Logos.

Tego dnia na liniach 5N, 7N i N jeździła darmowa komunikacja autobusowa.

W tegorocznej Nocy Muzeów, z powodu zamkniętej ulicy, nie można było zwiedzić Fortu Gerharda oraz Latarni Morskiej. Podziemne Miasto na Wyspie Wolin również było zamknięte.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring

Opublikowano

w dniu

Foto: Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu

Największe spotkanie biznesu morskiego zorganizowano w piątek w Szczecinie. Wydarzenie Herring Szczecin 2024 zorganizowało Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu.

Janusz Żmurkiewicz za budowę tunelu łączącego wyspę Wolin z Uznamem oraz rozwój Świnoujścia otrzymał statuetkę „Laur Bałtyku”.

Foto: Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu

Laur Bałtyku jest wyróżnieniem Komitetu Organizacyjnego imprezy Herring Szczecin, przyznawanym przedsiębiorcom, menadżerom oraz politykom z branży lub w sposób znaczący współpracujących z nią, za najbardziej spektakularne osiągnięcie, przyczyniające się do rozwoju szeroko rozumianej gospodarki morskiej.

Piątkową uroczystość zorganizowano w szczecińskiej Netto Arenie. Na stołach królowały potrawy śledziowe m.in. śledzie z pigwą, ze śliwką i orzechami, z carpaccio z buraka, z porem i imbirem.

Na spotkanie została zaproszona Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia, która w kuluarowych spotkaniach rozmawiała o zmianie lokalizacji terminala kontenerowego, referendum w tej sprawie oraz komunalizacji latarni morskiej.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pożar lasu przy ulicy Portowej. Leśnicy apelują o ostrożność 

Opublikowano

w dniu

Foto: Mariusz Basałygo

Dwa zastępy straży pożarnej skierowano do gaszenia ściółki leśnej przy ulicy Portowej w Świnoujściu.

Brak opadów spowodował zagrożenie pożarowe w zachodniopomorskich lasach.

Leśnicy i strażacy apelują o rozwagę w obchodzeniu się z ogniem.

Nawet mała iskra może spowodować kolosalne straty.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Opublikowano

w dniu

GAZ-SYSTEM podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.

– Terminal FSRU to strategiczna inwestycja, która pozwoli na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z zapewnieniem dywersyfikacji oraz bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego zarówno do Polski, jak i regionu. Wyrazem tego jest przyznanie środków z KPO w ramach programu REPowerEU na budowę części lądowej FSRU. Zakontraktowanie przez GAZ-SYSTEM jednostki magazynowo – regazyfikującej LNG to kolejny ważny etap tego projektu – powiedział Maciej Bando – Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Podpisana umowa czarteru Time Charter Party (TCP) to efekt bardzo intensywnego procesu przetargowego rozpoczętego w ubiegłym roku oraz wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy GAZ-SYSTEM oraz Mitsui O.S.K. Lines. Kontrakt określa szczegółowe warunki czarteru pierwszej pływającej jednostki regazyfikacyjnej w Polsce – zaznaczył Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM. 

– Drugi w Polsce Terminal LNG zapewni elastyczność dostaw gazu ziemnego do Polski, co jest niezbędne do zagwarantowania ciągłości zasilania odbiorców w każdym województwie i bezpieczeństwa pracy krajowego systemu przesyłowego – dodał Prezes Hinc.

– Podpisując umowę TCP osiągnęliśmy ważny kamień milowy. Przy tej okazji chcę wyrazić uznanie dla zaangażowania i wysiłku włożonego w ten proces przez obie strony. Mitsui O.S.K. Lines docenia możliwość przyczynienia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wierzę, że ta umowa pozwoli Mitsui O.S.K. Lines wykorzystać  bogate doświadczenie i wiedzę z realizacji takich projektów na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy na rozwój tego projektu z naszymi cenionymi partnerami i spółką GAZ-SYSTEM. Jesteśmy przekonani, że to jest początek długotrwałej relacji opartej na zaufaniu, wzajemnym szacunku i wspólnej wizji przyszłości – powiedział Toshinobu Shinoda, Dyrektor Zarządzający Mitsui O.S.K. Lines, odpowiedzialny za obszar Europy i Afryki.

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i regionu, ale zapewni także wsparcie dla toczącego się procesu dekarbonizacji polskiej gospodarki.

Jednostka, która będzie przedmiotem czarteru będzie miała pojemność ok. 170 tys. m3 LNG oraz moc regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego będą miały moc nominalną nie niższą niż 783,5 tys. m3/h.

Kontrakt został zawarty na okres 15 lat z możliwością dalszego przedłużenia. Na bazie umowy czarteru GAZ-SYSTEM zagwarantował sobie również prawo do wykupu jednostki FSRU.

Za budowę statku odpowiedzialna będzie południowokoreańska stocznia HD Hyundai Heavy Industries, z którą White Eagle Energy Ltd. zawarł równolegle umowę Ship Building Contract (SBC).

Mitsui O.S.K. Lines to grupa o długoletniej tradycji w międzynarodowym przemyśle żeglugowym. Zarządza jedną z największych na świecie flot handlowych składającą się z prawie 800 statków. Flota metanowców LNG Mitsui O.S.K. Lines liczy prawie 120 statków, w tym 7 jednostek FSRU i jest największa na świecie.

Projekt budowy terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej jednej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która umożliwi wyładunek LNG, procesowe składowanie i regazyfikację LNG, a także przystosowana zostanie do świadczenia usług dodatkowych. GAZ-SYSTEM będzie odpowiedzialny za następujące komponenty projektu: pływający terminal FSRU, infrastrukturę hydrotechniczną, w tym stanowisko statkowe (nabrzeże), gazociąg podmorski i gazociągi lądowe. Natomiast Urząd Morski w Gdyni ma za zadanie wykonać falochron osłonowy.

Zapotrzebowanie na pełne moce jednostki FSRU wyrażone zostało przez grupę ORLEN, która złożyła zamówienie obejmujące 100 proc. Usług Regazyfikacji udostępnianych przez GAZ-SYSTEM.

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej zagwarantuje stabilność i ciągłość dostaw oraz dywersyfikację źródeł energii do Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa infrastruktury gazowej, która umożliwia odbiór gazu skroplonego z dowolnego kierunku na świecie, a także związana z tym rozbudowa krajowej sieci przesyłowej są traktowane jako inwestycje strategiczne, kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego. Terminal FSRU w rejonie Gdańska wpisuje w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii.

Inwestycja prowadzona jest przy wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej. W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska uwzględniła gazociągi lądowe planowane do realizacji w ramach Programu FSRU w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w rozdziale REPowerEU dotyczącym rozwoju infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb związanych z bezpieczeństwem dostaw (komponent G3.2. – Improving energy infrastructure and facilities to meet immediate security of supply needs for gas).

W ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) Komisja Europejska przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na działanie pod nazwą: „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)”. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

Więcej informacji o projekcie FSRU pod linkiem https://www.gaz-system.pl/pl/system-przesylowy/inwestycje/terminal-fsru.html

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524