Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Wkrótce testy w terminalu. Wtłoczą wodę do zbiornika na gaz

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W terminalu LNG w Świnoujściu kończy się powoli budowa trzeciego zbiornika na LNG. Niebawem rozpoczną się próby szczelności płaszcza polegające na wtłoczeniu do środka wody. Chodzi o sprawdzenie, czy wnętrze obiektu jest szczelne.

Nowy zbiornik jest większy od każdego z dwóch istniejących, a jego pojemność wynosi 180 tys. m sześc. LNG. Wszystkie trzy zbiorniki pomieszczą sumie ok. pół miliona m3 skroplonego gazu ziemnego

Z gazoportu w Świnoujściu LNG trafia do systemu przesyłowego a także za pomocą autocystern to regionów w których nie ma sieci przesyłowych a także za granicę.

Rozbudowa terminala dotyczy budowy trzeciego największego zbiornika o pojemności ok. 180 tys m sześciennych i budowy drugiego nabrzeża, dzięki czemu wkrótce będzie szansa na przyjmowanie i rozładowywanie większej liczby jednostek. Budowa drugiego nabrzeża pozwoli również na eksport surowca.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Najnowocześniejszy patrolowiec SG-301 będzie patrolował Bałtyk

Opublikowano

w dniu

Foto: MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej odebrał nowy patrolowiec o numerze burtowym SG-301. To najnowocześniejsza jednostka pływająca we flocie polskiej Straży Granicznej. Będzie ona pełnić zadania w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej na Bałtyku i Morzu Śródziemnym.

Pełnomorska jednostka patrolowa OPV (offshore patrol vessel) SG-301 ma długość prawie 70 m, szerokość 11,5 m oraz zanurzenie około 4,5 m. Patrolowiec będzie mógł wykonywać zadania bez zawijania do portu minimum przez 12 dni z 35 osobami (w tym 20 członkami stałej załogi). Na jednostce są zamontowane dwa kontenery z wyposażeniem ratowniczym, dodatkowo na burtach znajdują się dwie szybkie łodzie służące do działań interwencyjnych.W części rufowej przewidziano miejsce dla w sumie 250 rozbitków, którzy będą mogli tam przebywać do 24 godzin. Do ewakuacji medycznej posłuży na pokładzie dziobowym certyfikowana płaszczyzna do współpracy ze śmigłowcem, która będzie wykorzystywana również jako platforma do operowania dronem. Główne zadania nowego patrolowca to m.in. ujawnianie prób przekroczenia morskich granic Unii Europejskiej wbrew przepisom, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz transportowaniu przez morskie granice odpadów i szkodliwych substancji chemicznych. Jednostka będzie również mogła uczestniczyć w akcjach ratowniczych i humanitarnych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Turniej Siatkówki w ramach  XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2023

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W sobotę 23 września, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował Turniej Siatkarski w ramach  XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2023 oraz XV Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich pod hasłem  „Żyjmy zdrowo na sportowo”.

Do turnieju zgłosiły się cztery młodzieżowe drużyny żeńskie:  Akademia Siatkówki Międzyzdroje, Mat-Fiz Mieszko, Logos, OSiR 2. W hali Uznam Areny rozegrano mecze systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 miejsce Logos
2 miejsce OSiR 2
3 miejsce Mat-Fiz Mieszko
4 miejsce Akademia Siatkówki Międzyzdroje
Na zakończenie turnieju wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe medale  ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Eksploruj w Morskim Centrum Nauki. Przygoda, edukacja i zabawa

Opublikowano

w dniu

Ponad 200 interaktywnych eksponatów, które uczą poprzez zabawę. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie to doskonałe miejsce zarówno na lekcję z uczniami, jak i na rodzinną przygodę. Wszystko w budynku z wyjątkowym tarasem widokowym.

Nasze pracownie to nowa jakość i zaproszenie do eksploracji zagadnień naukowych poprzez osobiste zaangażowanie i doświadczenia – mówi Witold Jabłoński dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Charakterystyczny budynek MCN przypominający statek, który przycumował przy odrzańskim nabrzeżu, to symbol Łasztowni – portowej dzielnicy Szczecina. Z jego tarasu rozciąga się widok na wizytówki Szczecina – Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, ale także na marinę, port i statki. Taras widokowy jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. To właśnie tam często kończy się zwiedzanie, z obowiązkową fotką na tle przepięknej panoramy miasta.

To, co najważniejsze, kryje się wewnątrz. To przede wszystkim ponad 200 interaktywnych eksponatów, które uczą poprzez zabawę. Tu nie obowiązuje muzealna zasada „Prosimy nie dotykać!”. Foto: MCN

Morskie Centrum Nauki. Weź udział w przygodzie

Pięć działów wystawy stałej rozmieszczonej na trzech poziomach to wciągająca na wiele godzin przygoda. Oprócz komputerowych animacji i zabaw zręcznościowych zwiedzający otrzymuje wiedzę na temat zjawisk fizycznych, świata przyrody na morzach i oceanach, może obejrzeć zjawiska zachodzące na Ziemi widzianej z kosmosu. Może nawet wykonać marynarski tatuaż, przebrać się za wilka morskiego lub wykryć sonarem łódź podwodną. Najodważniejsi wdrapują się po rejach na 13 metrowy maszt. Ci, którym nie straszna jest choroba morska próbują ugotować zupę w kiwającym się na boki kambuzie, czyli okrętowej kuchni.

Możemy także spróbować swych sił na symulatorze wioślarskim lub, ochlapując kibiców, płynąć na czas kanadyjką. Gdy spojrzymy w górę, dostrzeżemy oryginalny kajak słynnego Aleksandra Doby, którym legendarny podróżnik trzykrotnie pokonał Atlantyk. Jest łódka Agnieszki Skrzypulec – srebrnej medalistki z olimpiady w Tokio oraz łódź wioślarska złotych medalistów z Pekinu. Podwieszony pod sufitem, przecięty w poprzek pełnomorski jacht, odsłania nam swoje wnętrze, ukazując warunki, w jakich żeglarze żyją w czasie rejsu.

MCN przypomina słynnych odkrywców. Jest Magellan – żeglarz, który jako pierwszy opłynął kulę ziemską i Neil Armstrong – astronauta, który był pierwszym człowiekiem na Księżycu. To połączenie ziemi z kosmosem łączy się w „lewitującej” w przestrzeni wewnątrz budynku ogromnej kuli planetarium.

Tu, usadowieni w wygodnych fotelach, możemy polecieć w kosmos, a dzięki komputerowo sterowanej projekcji na 10 metrowym ekranie sferycznym, zobaczyć m.in. Obłok Magellana. Foto: Lesław Kopecki

Morskie Centrum Nauki. Niebanalna edukacja 

Morskie Centrum Nauki to także pracownie edukacyjne, których gospodarzami są nasi specjaliści – edukatorzy. Są trzy: biologiczno – chemiczna, modelarska i pracownia STEAM (akronim od angielskich słów: nauka, technologia, elektronika, sztuka i matematyka). W tej pierwszej, wszyscy powyżej 10 roku życia, mogą samodzielnie prowadzić doświadczenia, które skorelowane są z programem nauczania biologii i chemii w szkołach. Do pracowni STEAM zapraszamy dzieci już w wieku przedszkolnym. To miejsce na interdyscyplinarną formę nauki łączącą m.in. sztukę, matematykę i technologię.

Najmłodsi wprowadzeni są w świat programowania poprzez zabawę z robotami. Foto: MCN

Trzecia pracownia to reminiscencja dawnych modelarni w domach kultury czy pałacach młodzieży – Modelarnia 2.0. to już jednak coś więcej: urządzenia CNC, skanery 3D, drukarki 3D, maszyny do szycia, czy maszyny do obróbki drewna rozwijają umiejętności manualne i zapoznają ze współczesną techniką.

Dziesiątki tysięcy gości Morskiego Centrum Nauki to całe klasy, rodziny, także te wielopokoleniowe, w których dziadkowie mogą swoim wnukom zaszczepić pasję do poznawania świata. Wszystko w morskim klimacie, tak oczywistym dla portowego Szczecina.   

Foto: MCN

https://www.facebook.com/reel/282675831219468

https://www.youtube.com/shorts/rgOUJsKygMM

https://www.youtube.com/shorts/K_1lkEv_E-Q

https://www.youtube.com/shorts/UVM766W6Cng

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Akademia Karate Kyoikushin z medalami

Opublikowano

w dniu

Zawodnicy Akademii Karate Kyokushin wrócili z IKO Cup Calisia. Był to dla nich pierwszy turniej w nowym roku szkolnym. Na zawodach wystartowało 220 zawodników z 23 ośrodków.
Артем Ісадченко wywalczył złoto w kategorii 10-11 lat do 55 kg, Amelia Sawicka brązowy medal w kategorii 16-17 lat plus 65 kg oraz Patryk Cegielski brązowy medal w kategorii 16-17 lat plus 80 kg.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

R. Trzaskowski: Polska musi być wiarygodna w Unii Europejskiej

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Jerzy Muszyński

„Nie będzie Polska bezpieczna, jeżeli nie będziemy wiarygodni w Unii Europejskiej, jeżeli nie będziemy wiarygodni w NATO” – mówił w piątek na spotkaniu z mieszkańcami Szczecina wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że Koalicja Obywatelska zadba m.in. o kwestie bezpieczeństwa i dobre relacje z najważniejszymi sojusznikami.

Prezydent Warszawy mówił w piątek w Szczecinie o programie KO i „100 konkretach na 100 dni”. Podkreślał, że najbliższe tygodnie zdecydują o tym, jaka będzie Polska.

„Mamy dokładne plany na to, co chcemy zmienić, o czym chcemy rozmawiać i te wszystkie nasze propozycje wynikają z tysięcy rozmów z Polkami i Polakami w całym kraju” – powiedział Trzaskowski. „To nas odróżnia od wszystkich, że my chcemy rozmawiać o konkretach i o przyszłości” – podkreślił.

W swoim wystąpieniu odniósł się do trwającej kampanii wyborczej, w której – jak określił – jest „prymitywna manipulacja i czysty cynizm”.

„Znaleźliśmy się w momencie, kiedy kampania PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego jest oparta tylko i wyłącznie na hejcie, tylko i wyłącznie na szczuciu na innych ludzi, tylko i wyłącznie na manipulacji i na kłamstwie. Tam nie ma żadnego pozytywnego akcentu” – skomentował wiceprzewodniczący PO.

Prezydent Warszawy nawiązał m.in. do polityki zagranicznej rządu i kwestii uchodźców. „Próbują nas straszyć widmem setek tysięcy uchodźców. Opowiadają, że ktoś chce nam coś narzucić. Nikt od nas nie chce przyjmowania setek tysięcy uchodźców, dzięki temu, że przyjęliśmy naszych braci i siostry z Ukrainy. Nikt od nas tego nie wymaga” – podkreślał Trzaskowski.

Wiceszef PO odniósł się też do Krajowego Planu Odbudowy, podkreślając, że jest to „plan modernizacji Polski, wszystkiego, co dla nas najważniejsze”. Wymienił, że wiąże się on zarówno z nowymi miejscami pracy, walką z kryzysem klimatycznym, wykluczeniem komunikacyjnym i nowymi technologiami.

Jak powiedział, „miliardy, które mogłyby wpływać na nasza przyszłość są w tej chwili przez nich, tylko i wyłącznie przez nich, zamrożone i nie płyną do Polski. Cała Europa się zmienia, cała Europa się bogaci, wprowadza nowe technologie, walczy z kryzysem klimatycznym, a my jesteśmy pozbawieni miliardów, bo oni prowadzą tak nieodpowiedzialna politykę. To się musi zmienić”.

„Polska dyplomacja musi być nakierowana na to, żeby wzmacniać perspektywę naszej przyszłości, na to żeby wynegocjować jak największe pieniądze z unijnego budżetu” – podkreślił Trzaskowski.

Jak dodał, „jeżeli my na serio chcemy porozmawiać o przyszłości, rozmawiać o tym, jak ma wyglądać Polska, to musimy mówić o konkretach. Musimy mówić o tym jak wzmacniać nasze bezpieczeństwo, naszą wiarygodność, jak negocjować wszystkie zmiany, które w tej chwili są omawiane w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę polski interes narodowy”.

„Nie będzie Polska bezpieczna, jeżeli nie będziemy wiarygodni w Unii Europejskiej, jeżeli nie będziemy wiarygodni w NATO (…) Nasza przyszłość jest w Unii Europejskiej, ale tylko w momencie, kiedy będziemy silni, kiedy będziemy asertywni, kiedy będziemy dbali o swoje interesy i proponowali takie rozwiązania w Unii Europejskiej, które mają sens dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń” – dodał Trzaskowski.

Wiceprzewodniczący PO podkreślił, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie powinno być „na marginesie”, powinno mieć wpływ na rzeczywistość i być wsparte miliardami z unijnego budżetu.

Zachęcił do głosowania w wyborach 15 października. „Musicie iść i przekonywać absolutnie wszystkich, że nie ma ważniejszych wyborów niż te parlamentarne. Polityka dotyczy wszystkich. Jeżeli zależy Wam na Waszych dzieciach i wnukach, nie chcecie, aby wychowywały się w tego typ atmosferze – chamstwa, manipulacji, złodziejstwa, korupcji, szczucia – to musicie iść do wyborów parlamentarnych” – apelował Trzaskowski.

W trakcie spotkania Trzaskowskiego z mieszkańcami Szczecina zaprezentowali się także kandydaci z listy KO do Sejmu z okręgu nr 41. Listę otwiera Sławomir Nitras, kolejne pozycje zajmują: posłanka Magdalena Filiks i poseł Arkadiusz Marchewka.(PAP)

misz/ mhr/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Koniec ćwiczenia Northern Coasts 2023

Opublikowano

w dniu

Zakończyło się jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 planowanych na to półrocze, czyli ćwiczenie pk. „Northern Coasts 2023”. Przez ostatnie kilkanaście dni okręty SNMCMG1 wspólnie z sojusznikami z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.

8 SEP 2023, Riga Bay, Latvia, Baltic Sea

Kolejna edycja ćwiczenia odbywającego się cyklicznie od 2007 roku dobiegła końca. W ćwiczeniach wzięło udział 30 okrętów, 19 samolotów i ponad 3200 żołnierzy z 14 państw NATO. Były to jednostki różnych typów. Od niszczycieli min i trałowców, które na co dzień biorą udział w działaniach SNMCMG1, przez okręty desantowe, aż po fregaty. Pod polskim dowództwem w trakcie ćwiczenia znalazły się trzy grupy okrętów, łącznie 14 jednostek skupionych na działaniach przeciwminowych oraz niemiecki okręt logistyczny FGS Elbe.

Northern Coasts 2023 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Ćwiczenie umożliwia wspólne trenowanie w większych, międzynarodowych zespołach, tym samym zwiększając zdolność reprezentantów poszczególnych krajów do pracy w wielonarodowych inicjatywach. W ten sposób wzmacniane są relacje i poprawiana współpraca z sojusznikami oraz krajami partnerskimi.

Ćwiczenie rozpoczęło się 9 września od postoju w Rydze, gdzie  jednym z etapów fazy portowej ćwiczenia była tzw. „Pre-Sail Conference”, w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające realizację zadań na morzu.

Wykryliśmy, zidentyfikowaliśmy i zneutralizowaliśmy 12 min morskich mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla żeglugi. Do neutralizacji użyliśmy podwodnych pojazdów oraz ładunków wybuchowych podkładanych przez nurków minerów. W relatywnie krótkim czasie zneutralizowaliśmy sporo zagrożeń, to świadczy o tym, że nasza praca ma sens i jako natowski zespół mamy realny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi w regionie, w którym operowaliśmy.” – powiedział, po zakończeniu ćwiczenia dowódca SNMCMG1 komandor porucznik Piotr Bartosewicz
***
Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1, na czele którego stanęli w lipcu Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF – NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. Od lipca 2023 roku zespołem dowodzi polski sztab z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W trakcie ćwiczenia Northern Coasts w zespole operowało 8 okrętów: ORP Czernicki, ORP Hańcza, ORP Drużno, HMCS Shawinigan i HMCS Summerside z Kanady, BNS Crocus z Belgii, HNLMS Vlaardingen z Niderlandów oraz niemiecki FGS Bad Bevensen.Tekst i zdjęcia:
kpt. mar. Łukasz Koziarski
Oficer prasowy PKW Czernicki i SNMCMG1

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops
Reklama „artur_szczodry"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524