Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Nad świnoujską plażą znowu załopoczą latawce

Opublikowano

w dniu

XIX Otwarte Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców  o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujścia – 24 września plaża koło „Wiatraka”. Uczestnikami konkursu mogą być przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich a także dorośli. Należy tylko stawić się 24 września o godz. 11.30 na plaży i mieć ze sobą zakupiony lub własnoręcznie wykonany latawiec.

Kontakt: Świnoujska Akademia Karate Kyokushin
Tel. 600 806 177
akademiakyokushin@wp.pl
www.akademiakarate.com

– Uczestników mogą zgłaszać także szkoły, organizacje społeczne i inne placówki, np. domy kultury, świetlice i ogniska młodzieżowe – mówią organizatorzy.

Dodają, że latawce muszą być wykonane z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych.

– Zabrania się natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca. Długość holu latawca powinna zawierać się w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie może być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego energię elektryczną – podkreślają organizatorzy.

Uczestnicy przygotowują swoje latawce sami lub przy współpracy rodziców, opiekunów bądź nauczycieli. Oceniani będą przez komisję sędziowską.

Organizatorem zawodów jest
Świnoujska Akademia Karate Kyokushin,

zawody odbywają się pod patronatem
Prezydenta Miasta Świnoujścia.

Współorganizatorami są :
Ośrodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz ”
Urząd Miasta Świnoujście

Celem zawodów jest popularyzacja wiedzy zdobywanej na lekcjach, zachęcenie uczniów do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej, zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką lotnictwa, plastycznych konstrukcji przestrzennych, różnorodnymi formami pracy twórczej, które pomogą w nawiązywaniu kontaktów między uczniami i wpłyną na rozwijanie więzi międzypokoleniowych. Dzięki budowie modeli latających uczestnicy konkursu będą mieli okazję teoretycznego i praktycznego poznania zasad aerodynamiki i podstawowych praw fizyki.
3. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem należy:
– przyjść 24 września br. o godz. 11.30 z wykonanymi latawcami na plażę koło wiatraka
Uczestników mogą zgłaszać także szkoły, organizacje społeczne i inne
placówki, np. domy kultury, świetlice i ogniska młodzieżoweA – DEFINICJE I SPRAWY TECHNICZNE
Latawiec to aerodyna bez napędu silnikowego unosząca się na uwięzi, która może latać w atmosferze wskutek dynamicznego oddziaływania powietrza na nieruchome lub ruchome względem niej powierzchnie nośne.
Latawiec płaski posiada tylko jedną płaszczyznę nośną oraz ustatecznienie w postaci ogona (jednego lub kilku). Dopuszcza się ugięcie płaszczyzny nośnej w przekroju poprzecznym, niedopuszczalne jest natomiast stosowanie innych powierzchni sztywnych lub elastycznych przecinających pod jakimkolwiek kątem zasadniczą płaszczyznę latawca.
Latawiec skrzynkowy może mieć kilka płaszczyzn nośnych, ale nie może mieć ustatecznienia w postaci ogona lub innych elementów elastycznie związanych
z latawcem, spełniających rolę stateczników – takich jak flagi, taśmy ozdobne, spadochrony, itp.
Wykonanie
Latawiec musi być wykonany z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych. Zabrania się natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca.
Długość holu latawca powinna zawierać się w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie może być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego energię elektryczną.
Uczestnicy przygotowują swoje latawce sami lub przy współpracy rodziców, opiekunów bądź nauczycieli.

B – BEZPIECZEŃSTWO
Starty latawców nie odbędą się w czasie burzy, deszczu.
Na latawcach nie mogą być umieszczane materiały łatwopalne i pirotechniczne. Zabrania się stosowania lontu do uruchamiania dodatkowych efektów.
Z latawców nie wolno zrzucać przedmiotów niewyposażonych w spadochrony lub wstęgi hamujące.

C – OCENY i KLASYFIKACJA
Ocena każdego latawca składa się z oceny statycznej oraz oceny za lot.
Ocena statyczna
Sędziowie dokonują przed lotami oceny statycznej każdego latawca, przyznając punkty za:
– konstrukcję latawca i oryginalność pomysłu – do 10 pkt.
– staranność wykonania latawca – do 10 pkt.
– oprawę plastyczną latawca – do 10 pkt.
–———————————————————————————————
Maksymalna ilość punktów za ocenę statyczną – do 30 pkt.
Ocena za lot
Każdy zawodnik demonstruje w locie latawce zgłoszone do konkursu. Po sygnale startu podanym przez głównego sędziego zawodnicy holują latawce i ustawiają się na linii wyznaczonej przez organizatorów. Sędziowie będą przyznawali punkty za:
– jakość lotu – do 20 pkt.
– za zgłoszony i zademonstrowany w locie efekt specjalny – do 10 pkt.
–———————————————————————————————
Maksymalna ilość punktów za lot – do 30 pkt.
W przypadku braku wiatru lot oceniany jest podczas holowania latawca przez zawodnika według skali ocen:
– lot stateczny – 20 pkt.
– lot niestateczny – 10 pkt.
– gdy latawiec nie leci – 0 pkt.
Do końcowej klasyfikacji przyjmuje się sumę punktów uzyskanych za lot i za ocenę statyczną latawców. Do końcowej klasyfikacji przyjmuje się sumę punktów uzyskanych za lot i za ocenę statyczną latawców. Klasyfikacja końcowa zawodników będzie przeprowadzona oddzielnie w klasie latawców płaskich i oddzielnie w klasie latawców skrzynkowych oraz latawców gotowych. W powyższych przypadkach będzie brany też pod uwagę podział na grupy wiekowe według poniższego schematu:
I grupa- dzieci w wieku 4-6 lat
II grupa – kl.1-3 szkoły podstawowej,
III grupa – kl. 4-6 szkoły podstawowej,
IV grupa – kl. 7-8 szkoły podstawowe,
V grupa – szkoły ponadpodstawowe
VI grupa – dorośli

5. Oceny każdego latawca dokonuje Komisja Sędziowska składająca się z 3 do 5 sędziów. Komisję powołują organizatorzy konkursu.
6. Sprawy nieobjęte niniejszym regulaminem rozstrzygane są przez organizatorów. Wszelkie protesty będą przyjmowane do rozpatrzenia jedynie w formie pisemnej.
7. Organizatorzy wystawiają nauczycielom (opiekunom) podziękowania – zaświadczenia o udziale w konkursie, ważne przy pedagogicznym awansie zawodowym.

#swinoujscie #visitswinoujscie #morzebaltyckie

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Zachodniopomorskie/ Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów – od niedzieli

Opublikowano

w dniu

Od 15 grudnia więcej połączeń ze Szczecina m.in. do Poznania i Krakowa oraz regularne kursy Pendolino na trasie Szczecin-Warszawa zapowiada PKP Intercity. Dodatkowe połączenia wprowadzi też przewoźnik Polregio.

Od niedzieli na trasie Szczecin-Warszawa będzie kursowało więcej pociągów. Podróżni będą mieli do dyspozycji dziewięć par połączeń, w tym Pendolino.

„Poranny skład wyjedzie ze Szczecina przed godz. 8 i pokona tę trasę w 4 godziny 18 minut. Powrotne Pendolino do Szczecina pozwoli wrócić ze stolicy po 20. Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Stargardzie i Krzyżu, co pozwoli na przesiadkę w kierunku Gorzowa” – informuje rzecznik prasowy PKP Intercity Maciej Dutkiewicz.

„Nowym połączeniem ekspresowym będzie pociąg EIC Bolesław Prus relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa, który umożliwi wyjazd ze stolicy rano i powrót do Warszawy wieczorem” – dodał.

Więcej połączeń ze Szczecina będzie do też do Poznania i Krakowa. Tu nowością jest m.in. pociąg IC Sukiennice do stolicy Małopolski, przez Poznań i Łódź.

„W wakacje jego relacja będzie wydłużona do Zakopanego, dzięki czemu mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu pociągiem ekonomicznym do stolicy Tatr” – informuje Dutkiewicz.

Wydłużona zostanie trasa składu IC Barbakan. Od grudnia pociąg będzie kursował z Krakowa do Szczecina, obecnie jeździ tylko do Poznania. PKP Intercity informuje też o zwiększeniu liczba połączeń z Kołobrzegu do stolicy przez Piłę i Bydgoszcz. Na tory wyjedzie skład IC Staszic z Warszawy do Szczecina, z grupą wagonów do Kołobrzegu.

Podróżni ze Sławna, Koszalina, Białogardu i Szczecinka będą mogli skorzystać z możliwości dotarcia m.in. do Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Przemyśla. Dojazd do tych miejscowości zapewni wydłużenie relacji pociągów IC Szkuner i IC Zefir do/z Przemyśla.

W okresie wakacji, w wydłużonej relacji do Świnoujścia pojadą pociągi: IC Swarożyc oraz IC Podhalanin relacji Zakopane–Świnoujście–Zakopane, a także sezonowe połączenie TLK Wolin relacji Kraków – Świnoujście – Kraków.

Nowy rozkład wprowadza też Polregio. Jak informuje przewoźnik, od 15 grudnia pojawi się dodatkowe, codzienne połączenie na trasie Szczecin-Bydgoszcz. Uruchomiony zostanie też przyśpieszony pociąg Merkury relacji Szczecin Główny–Poznań Główny–Szczecin Główny. Skład kursuje w piątki, niedziele i dni wzmożonego ruchu podróżnych. Część trasy pokona on z prędkością 160km/h.

Wydłużona zostanie też relacja porannego i popołudniowego połączenia Koszalin–Szczecinek do relacji Piła Główna–Kołobrzeg oraz porannego pociągu Goleniów–Świnoujście do relacji Szczecin Główny–Świnoujście. Pasażerowie będą też mogli korzystać z codziennego, bezpośredniego połączenia Darłowo–Koszalin–Kołobrzeg–Koszalin–Darłowo.

Od połowy grudnia zostanie wprowadzony cykliczny rozkład jazdy na trasie Szczecin–Gryfino. Odjazdy pociągów planowane są w odstępach półgodzinnych w szczycie, poza szczytem co 1-2 godziny. Więcej pociągów ma też być też m.in. na trasie do Świnoujścia, Kołobrzegu i Kostrzyna.(PAP)

misz/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przyszedł do pracy pijany, a później odjechał mercedesem

Opublikowano

w dniu

Bardzo nieodpowiedzialną postawą wykazał się 51-latek, który stawił się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu. Policjanci wezwani przez pracodawcę potwierdzili stan nietrzeźwości mężczyzny, po czym ukarali 51-latka mandatem karnym. Chwilę później, policjanci, którzy obecni byli na poprzedniej interwencji, dostrzegli wcześniej ukaranego 51-latka za kierownicą mercedesa. Stróże prawa niezwłocznie zatrzymali kierowcę. Jak się okazało, 51-latek miał ponad 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci patrolujący miasto dostrzegli za kierownicą mercedesa mężczyznę, którego kojarzyli z poprzedniej interwencji, związanej z podjęciem pracy pod wpływem alkoholu. 

– Stróże prawa niezwłocznie zawrócili za pojazdem, dokonując zatrzymania kierowcy do kontroli. Jak się okazało, czujność policjantów się opłaciła. Za kierownicą siedział 51-latek, który wcześniej został ukarany mandatem karnym za podjęcie pracy w stanie nietrzeźwości – informuje Komenda Miejska Policji w Świnoujściu.

Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kierujący został zatrzymany, podobnie jak jego uprawnienia do kierowania. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, konfiskacie uległ samochód marki mercedes, którym poruszał się mężczyzna.

Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty. Może mu grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nasz Rafał walczył na Bangla Boxing Stadium

Opublikowano

w dniu

Świnoujścianin Rafał Sawerwain uczestniczył w niezwykłej gali zawodowego Muay Thai na legendarnym Bangla Boxing Stadium w Tajlandii. To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się na jednej z najbardziej kultowych aren walk w Tajlandii, stało się dla niego nie tylko sportowym wyzwaniem, ale również niezapomnianym przeżyciem związanym z autentyczną kulturą tej tradycyjnej sztuki walki.

Droga Rafała do tego momentu zaczęła się na wyspie Phuket, gdzie przez długi czas przygotowywał się w MJ Five Points Muay Thai Gym. 

– To jeden z najbardziej cenionych ośrodków treningowych na wyspie, znany ze swojej jakości i profesjonalizmu. Trenerem głównym klubu jest Master Jud, wychowawca jednej z największych legend Muay Thai, Buakawa Banchamka. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu mogłem w pełni poczuć klimat tej tradycyjnej sztuki walki – mówi Rafał Sawerwain.

Pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych trenerów, takich jak Kru Jum Patakthong oraz Kru Ra, doskonalił swoje umiejętności. Trenerzy uznawani za ekspertów w dziedzinie Muay Thai, nie tylko pomogli świnoujscianinowi poprawić technikę, ale również nauczyli go, jak przygotować się mentalnie do walki. Ich wskazówki, zarówno w kwestiach fizycznych, jak i psychicznych, okazały się nieocenione.

W trakcie treningów miał również okazję współpracować z Arturem Felknerem, pierwszym Polakiem, który walczył na RWS (Rajadamnern World Series). Jego doświadczenie na międzynarodowej arenie i wsparcie w narożniku były dodatkowym atutem, pomagającym mi w skoncentrowaniu się na każdym szczególe przygotowań.

Walka z Tai Hu – zacięte starcie na Bangla Boxing Stadium

Kiedy Rafał dotarł na słynny Bangla Boxing Stadium w Patong na Phuket, emocje sięgnęły zenitu. Stadion, znany ze swojej intensywnej atmosfery, był pełen był kibiców, którzy gorąco dopingowali swoich faworytów. Przeciwnikiem Rafała Sawerwaina był Tai Hu, reprezentant Birmy (Mjanma), młody, utalentowany zawodnik, który niełatwo dawał się zdominować w ringu.

Walka trwała pięć rund, a każda z nich była pełna intensywnych wymian ciosów, w tym charakterystycznych dla Muay Thai kolan, łokci i niskich kopnięć. Zaciętość boju sprawiła, że obaj walczyli z pełnym zaangażowaniem, ale również w dużym szacunku dla tej sztuki walki. Po pięciu rundach sędziowie ogłosili remis – wynik, który w pełni odzwierciedlał trudność starcia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przygotowania do Finału WOŚP w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 26 stycznia 2025 roku, zbliża się wielkimi krokami. W Świnoujściu także trwają intensywne przygotowania do tej jednej z najważniejszych imprez charytatywnych w Polsce. – Pieniądze z puszek zostaną przeznaczone na onkologię i hematologię dziecięcą – mówi Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia.
W środę, 11 grudnia, w Urzędzie Miasta Świnoujście odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono szczegóły wydarzenia.

Tradycyjne rozświetlenie serduszka odbędzie się na placu Wolności we wtorek, 21 stycznia. W sobotę, 25 stycznia, na terenie Uznam Areny odbędą się różnorodne wydarzenia sportowe, takie jak nurkowanie oraz wspinaczka na ściance. Dla młodzieży zaplanowano otwarty turniej drużyn szkolnych i podwórkowych, w którym uczestnicy będą mogli rywalizować w jednej z wybranych dyscyplin — koszykówce, siatkówce lub piłce nożnej. Tego samego dnia w hotelu Trzy Wyspy odbędzie się biletowana uroczysta kolacja na rzecz WOŚP

W dniu finału, czyli w niedzielę, 26 stycznia, główne wydarzenia będą miały miejsce na placu Mickiewicza oraz w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

– W programie przewidziano m.in. koncert szkolny oraz spektakl teatralny w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I, przygotowany pod kierunkiem Iwony Dominiak – mówi Tomasz Michalak, szef świnoujskiego sztabu WOŚP.
Wydarzenia będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających.

Trwa już rejestracja wolontariuszy, których w tym roku ma być aż 200. Ponadto puszki kwestarskie zostaną rozmieszczone w lokalnych firmach, sklepach i instytucjach.

Na zakończenie finału przewidziano pokaz fajerwerków. Jak zapewnił szef świnoujskiego sztabu WOŚP, ze względu na zwierzęta, w tym roku organizatorzy postanowili skrócić pokaz oraz ograniczyć fajerwerki do błyskowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jesteś 50 lat po ślubie? Koniecznie przeczytaj jak otrzymać „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”

Opublikowano

w dniu

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

– Zainteresowane pary małżeńskie, które przeżyły razem 50 lat i będą obchodziły jubileusz w roku 2025 zapraszamy do USC w celu rozpoczęcia procedury wnioskowania o nadanie medalu. Odznaczenia są nadawane tylko jeden raz. Jeśli małżonkowie obchodzili swój jubileusz we wcześniejszych latach, ale nie zgłosili woli otrzymania medali, to mogą to zrobić także teraz – mówi Agnieszka Sosińska z Wydziału Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego Urzędu Miasta w Świnoujściu.

Medale nie są nadawane automatycznie każdej parze jubilatów. Inicjatywa leży po stronie osób zainteresowanych otrzymaniem medali lub ich najbliższej rodziny. Małżonkowie muszą wyrazić wolę nadania im medali. Wymagana jest niekaralność.

Jak wygląda procedura?

Przygotowany przez USC projekt wniosku trafi do wojewody, który prześle go do Kancelarii Prezydenta RP. Wojewoda przesyła wniosek do Prezydenta RP po otrzymaniu informacji od USC – nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli rocznica ta przypada w styczniu lub lutym danego roku, wnioski można przedstawiać począwszy od dnia 1 listopada roku poprzedzającego.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Prezydent RP na piśmie gratuluje Jubilatom i następnie przekazuje do wojewody – a ten do Prezydenta Miasta Świnoujście – medale do wręczenia.

Po ustaleniu terminu uroczystości Jubilaci otrzymują zaproszenie do udziału w uroczystości wręczenia odznaczeń.

Cała procedura może potrwać około rok.

Wzór wniosku zawierającego wszystkie niezbędne informacje i zgody można pobrać w Urzędzie Stanu Cywilnego, ul. Wyspiańskiego 35c, lub z naszej strony: https://bip.um.swinoujscie.pl/sprawa-do-zalatwienia/24811/nadanie-medali-za-dlugoletnie-pozycie-malzenskie

Kontakt telefoniczny: 91 321 24 79.

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

III Wielki Koncert Świąteczny. Wystąpią lokalni artyści i muzycy

Opublikowano

w dniu

Z wielką przyjemnością zapraszamy Was na III Wielki Koncert Świąteczny, który odbędzie się 15 grudnia 2024 r. o godz. 17:00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu.
Podobnie jak w zeszłym roku, na scenie wystąpią lokalni artyści i muzycy.
Między innymi: Miejski Chór Logos (pod dyrekcją Doroty Naklickiej), Chór Dziecięcy Małe Trillo (pod dyrekcją Doroty Naklickiej), spektakl słowno-muzyczny „Święta z życia wzięte” – reżyseria: Iwona Dominiak, kier. muzyczne: Marina Nikoriuk z udziałem uczniów LO im.Mieszka I, artystów pracowni wokalnej MDK oraz gości z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, występ zespołu muzycznego PIEKARNIA44.

W tym samym czasie, w Sali Sportowej MDK odbędzie się Kiermasz Świąteczny, gdzie znajdziecie piękne ozdoby, rękodzieło i przysmaki. Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalne atrakcje. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie lokalnych pasjonatów, którzy z radością włączyli się w tę inicjatywę!

Program wydarzenia:

  • od godz. 12:00 – Kiermasz Świąteczny i atrakcje dla dzieci – Sala Sportowa MDK
  • 17:00 – 18:30 – III Wielki Koncert Świąteczny – Sala Teatralna MDK

Wstęp wolny! Pamiętajcie, że liczba miejsc na koncercie jest ograniczona – decyduje kolejność przybycia. Dzieci muszą znajdować się pod opieką dorosłych.

Śledźcie nas na Facebooku Piekarnia 44 Społeczność Chrześcijańska, aby być na bieżąco z informacjami o artystach i wystawcach!

w imieniu Społeczności Chrześcijańskiej „Piekarnia 44”
Współorganizatorem wydarzenia jest MDK w Świnoujściu
Monika Dendor

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524