Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM podpisał dwa ważne porozumienia dla realizacji FSRU w Zatoce Gdańskiej

Opublikowano

w dniu

12 października br. w siedzibie Kapitanatu Portu Morskiego w Gdańsku GAZ-SYSTEM, krajowy operator gazowej sieci przesyłowej, podpisał porozumienia z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A w sprawie współpracy przy realizacji w Zatoce Gdańskiej strategicznej dla bezpieczeństwa Polski inwestycji – Terminalu LNG FSRU.

GAZ-SYSTEM sfinalizował porozumienia kluczowe dla harmonogramu projektu pierwszego terminalu pływającego LNG w Polsce. W podpisanych porozumieniach strony zobowiązały się do współdziałania i wzajemnego wspierania, koordynowania procesów kluczowych dla całości inwestycji oraz przekazywania na bieżąco informacji dotyczących przygotowania i realizacji inwestycji. Ich zawarcie było poprzedzone podpisaniem 21 września 2020 r. przez GAZ-SYSTEM, Urząd Morski w Gdyni i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. listu intencyjnego.

–  Misją rządu jest wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez konsekwentnie zwiększany dostęp do konkurencyjnych i alternatywnych źródeł energii. Polska gospodarka rozwija się dynamicznie i potrzebuje nowoczesnych i wydajnych technologii. Inwestycja GAZ-SYSTEM w Zatoce Gdańskiej – terminal pływający LNG typu FSRU – jest odpowiedzią na potrzeby rynku nie tylko krajowego, ale także państw Europy Środkowo-Wschodniej. Chcę podkreślić, że do realizacji tego ważnego dla Polski projektu niezbędne jest wspólne zrozumienie celu i współpraca wielu urzędów i instytucji, a podpisane dziś porozumienia są tego wyrazem – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

–  Dziękuję Urzędowi Morskiemu w Gdyni oraz Zarządowi Morskiego Portu w Gdańsku za złożenie wiążących deklaracji o współpracy przy tej niezwykle istotnej dla bezpieczeństwa gospodarczego kraju inwestycji. Terminal FSRU jest Polsce potrzebny, ponieważ umożliwi sprowadzenie skroplonego gazu ziemnego z dowolnego miejsca na świecie. Przepustowość Terminalu zabezpieczy ponad 30% krajowego zapotrzebowania. FSRU przyśpieszy wewnętrzny rozwój Polski i umocni gospodarczą pozycję naszego kraju w regionie poprzez powstanie hubu gazowego dla potrzeb państw ościennych – powiedział Marcin Chludziński, Prezes GAZ-SYSTEM.

–  Wybudowana w ramach tego przedsięwzięcia budowla sprzyjać będzie dalszemu rozwojowi portu w Gdańsku. Cały program ma charakter innowacyjny, tj. dostosowuje istniejący zespół portowy do nowych potrzeb, związanych z lokalizacją terminalu FSRU w tym rejonie. Wpisuje się on doskonale w działania Urzędu Morskiego w Gdyni, który obecnie prowadzi największe od dziesięcioleci morskie inwestycje hydrotechniczne. Cieszymy się bardzo z możliwości współpracy z GAZ-SYSTEM-em i Zarządem Morskiego Portu Gdańsk przy tak ważnym dla Polski projekcie – powiedział Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

– Podpisanie porozumienia z GAZ-SYSTEM to ostateczne potwierdzenie zasadności tej strategicznej z punku widzenia bezpieczeństwa kraju inwestycji. Jestem przekonany, że umiejscowienie Terminalu FSRU na wodach leżących w granicach administracyjnych naszego portu, to dobry wybór. Z pewnością zwiększy znaczenie tej części wybrzeża na gospodarczej mapie Bałtyku. Terminal będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. A rola Portu Gdańsk jako miejsca o strategicznym znaczeniu jeszcze bardziej wzrośnie – wyjaśnia Łukasz Malinowski, Prezes Portu Gdańsk.

Budowa Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej jest obecnie najważniejszym projektem GAZ-SYSTEM, realizowanym w uzupełnieniu do kluczowych dla dywersyfikacji i bezpieczeństwa kraju inwestycji, takich jak rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, wybudowanie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów z Litwą i Słowacją.

FSRU to kolejne przedsięwzięcie, które także pozwoli przyspieszyć odejście od wysokoemisyjnych źródeł energii w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania energetycznego kraju. OZE, pomimo dynamicznego rozwoju, nie gwarantują stałych i stabilnych dostaw, co tworzy przestrzeń do wykorzystania gazu ziemnego, który może być elementem stabilizującym systemu.

Porozumienie pomiędzy GAZ-SYSTEM a Urzędem Morskim w Gdyni obejmuje współpracę w zakresie podziału prac inwestycyjnych podczas projektowania i robót budowlanych, w tym określania kamieni milowych projektu. Każda ze stron porozumienia pokrywa z własnych środków koszty budowy infrastruktury, za której powstanie będzie odpowiedzialna.

GAZ-SYSTEM będzie odpowiedzialny za wybudowanie:

  • infrastruktury niezbędnej do obsługi Terminalu FSRU, w tym infrastruktury hydrotechnicznej,
  • gazociągu podmorskiego (o dł. ok. 3 km), który połączy Terminal FSRU z krajowym systemem przesyłowym,
  • gazociągów lądowych (ok. 250 km) Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja.

Urząd Morski w Gdyni ma za zadanie wykonać:

  • falochron,
  • tor wodny podejściowy do linii łączącej północną główkę falochronu osłonowego, południowo-wschodniego Portu Północnego z zachodnią główką projektowanego falochronu FSRU,
  • obrotnicę,
  • oznakowanie nawigacyjne związane z infrastrukturą dostępową.

Obecnie trwają prace projektowe prowadzone przez Urząd Morski w Gdyni dotyczące konstrukcji falochronu i systemu nawigacyjnego. Natomiast GAZ-SYSTEM jest na etapie projektowania gazociągu podmorskiego, który będzie połączony z gazociągami lądowymi. Gazociągi lądowe mają komplet pozwoleń na budowę. Trwa przygotowanie postępowań przetargowych na wybór wykonawców prac budowlanych.

Porozumienie GAZ-SYSTEM z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) mówi o tym, że ZMPG będzie odgrywał wspierającą rolę w procesie projektowania, przygotowania i realizacji inwestycji GAZ-SYSTEM, jako jednostka zarządzająca infrastrukturą portową i jej rozwojem. Współpraca obejmuje wsparcie w pozyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji. ZMPG będzie zobowiązany zapewnić GAZ-SYSTEM media niezbędne do realizacji inwestycji, na zasadach odrębnie uzgodnionych. Zarząd Portu udostępni także na wniosek spółki nieruchomości na terenie Portu, sąsiadujące z terenami objętymi inwestycją – na podstawie odrębnych uzgodnień. Strony uzgodnią także szczegółowe zasady korzystania z nabrzeży portowych oraz kwestie służebności przesyłu, przejazdu i przechodu niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na opracowanie specyfikacji technicznej i przeprowadzenie prac projektowych. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Leszek Szymański

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

gkc/ drag/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rusza budowa kolejnej promenady

Opublikowano

w dniu

Wykonawca zapowiada rozpoczęcie prac budowlanych na nowej, leśnej promenadzie wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej.

Choć umowę podpisano już w ubiegłym roku, to jednak zgodnie z nią po stronie wykonawcy było wykonanie projektu promenady oraz uzyskanie wszelkich pozwoleń. Dlatego też prace budowlane rozpoczną się w maju, a nie zaraz po podpisaniu umowy.

Koszt budowy to 5 mln 225 tys. złotych brutto. Inwestycja nie obciąży jednak budżetu miasta, bo na budowę tej promenady miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 5 mln złotych z rządowego funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska”.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

MDK opublikował program majówki

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

1.05., (środa)  Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Spotkanie z Ambrożym Kleksem” – koncert i animacje dla dzieci, pogadanki z Ciotką Klotką, taniec z Kaczką Dziwaczką, wyprawa na Wyspy Bergamuty i wiele innych. Przeniesiemy się do świata magii Pana Kleksa.

godz. 15.00     Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert zespołu „Tacy Sami – Lady Pank Show” –Tacy Sami mają w swoim repertuarze wszystkie największe hity. Przeboje polskiego rocka, to ponadczasowe, lubiane przez wszystkich i śpiewane podczas koncertu. Nie zabraknie takich utworów jak: Mniej niż zero, Zostawcie Titanica, Tacy Sami, Zawsze tam, gdzie ty.

2.05., (czwartek) Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Damy Starszych Panów na dobry wiosny początek” – koncert w wykonaniu solistów UTW, zespołu męskiego „Chwaty” i chóru mieszanego „Kantylena”

2.05. (czwartek) Filia nr 3 Miejskiego Domu Kultury w Karsiborzuul. 1-go Maja 40,  wstęp wolny, 

godz. 15.00 – 20.00   Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, pokazy strażackie, kolejka nadmorska Gucio i Maja, dump truck i karuzelki

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem), pieczony dzik.

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 15.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Wspaniała muzyka DJ Piotr Majdanek i występ wokalny Aleksa Morawskiego

godz. 20.00     Balonik marzeń do nieba

    

3.05., (piątek) Muszla Koncertowa – promenada, wstęp wolny

godz. 14.00     Koncert Orkiestry Wojskowej Świnoujście

godz. 15.00    Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert „Let’s Rock! Legendy Rocka” – pod patronatem Eski Rock oraz Gitarowego Rekordu Świata

Muzyczne show na najwyższym poziomie, zagrane przez muzyków grających na co dzień na największych polskich estradach. Ponadczasowe przeboje zagrane przez rockową orkiestrę,  w niepowtarzalnym, autorskim anturażu. Podczas koncertu można usłyszeć utwory takich legen jak: AC/DC, Queen, The Rolling Stones, Guns N’Roses, Nirvana, U2, Bon Jovi, Pink Floyd, Led Zeppelin.

 4.05., (sobota) Filia nr 2 Miejskiego Domu Kultury na Warszowie, ul.  Sosnowa 18, Plac Piracka Przygoda, wstęp wolny

godz. 16.00 – 19.00   Animacje dla dzieci, pokazy straży pożarnej, policji, zupa grochowa, gofry,  zespół taneczny „Senioritki” oraz występ zespołu „Keja”

godz. 18.00     Koncert zespołu „FOX” – muzyka disco-polo dance, zgrana ekipa ze świętokrzyskiego rozgrzeje w tańcu całą publiczność, skoczna i radosna muzyka będzie sprawdzianem dla Waszej kondycji.

5.05. (niedziela) Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury w Przytorze, ul. Zalewowa 40, wstęp wolny  

godz. 14.00 – 20.00 Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, Fotobudka, pokazy strażackie OSP Przytór

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem)

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 14.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Koncert zespołu „SPECYFICZNI” – zespół powstał na przełomie 2009r.

i 2010r., a stworzyli go goleniowscy muzycy Jacek Gałkiewicz, Arek Kokeli, Mariusz Piotrowicz, Hubert Hubas Biczkowski. Ponadczasowa grupa muzyków swoją charyzmą, niepowstrzymaną energią sceniczną oraz wyśmienitym show, przyciągną nawet bardzo wymagającego słuchacza.

godz. 19.00     Balonik marzeń do nieba

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Fiasko negocjacji. Nie będzie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na latarni morskiej w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Ostatnie negocjacje samorządu Świnoujścia z Gaz-Systemem, który reprezentował Adam Bryszewski, vice-prezes firmy, zakończyły się niepowodzeniem. To skutkuje brakiem możliwości dopłynięcia do zabytku bez opłat lub za symboliczna kwotę. Dzień Flagi na latarni morskiej w Świnoujściu i latarni morskiej w Niechorzu w 2024 roku nie będzie świętowany.
Nie będzie dopłat do komercyjnych rejsów na świnoujską latarnię, nie będzie autobusów do atrakcji i jakiegokolwiek wsparcia. Samorząd zadeklarował, że sam, czyli bez pomocy Gaz-Systemu pokryje koszt uruchomienia autobusu na plażę.
Warto zauważyć, że w ubiegłym roku spółka w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu sfinansowała rejsy do latarni – przez całą majówkę 2023 rejsy były za darmo. Statki pływały kilka razy dziennie, a do plaży mieszkańców dowodziły autobusy.
W tym roku gazowy koncern zaproponował dofinansowanie rejsów komercyjnych na poziomie, które obniżyłyby koszt biletów przez tzw. długa majówkę o około 8 zł, czyli w przypadku biletu normalnego z 74 zł na 66 zł. Gaz-System zadeklarował też dopłatę do autobusów komunikacji miejskiej.
Samorząd razem z przedstawicielami stowarzyszenia oczekiwał, że spółka tak jak w roku ubiegłym pokryje koszty statków, by mieszkańcy i turyści mogli, tak jak to było przed zamknięciem strefy, dostać się do atrakcji albo np. na Dzień Flagi za symboliczną kwotę – np. 5 zł.
Przypomnijmy, poprzednie władze spółki deklarowały, że będą wspierać rozwiązania alternatywne, w związku z tzw. strefą bezpieczeństwa.
Do tej pory, czyli od czasów powstania Terminala LNG , czyli od 2007 roku  inicjatywy lokalne były wspierane przez Polskie LNG , a później Gaz-System.
Przypomnijmy, że droga Ku Morzu, która została zamknięta między innymi na wniosek spółki Gaz System jest drogą ogólnodostępną, której właścicielem jest miasto gmina Świnoujście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Jedynka” pojedzie na plażę na Warszowie. Trzeba pamiętać o dokumencie

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

„Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od 1.05. do 05.05.2024 r. kursować będzie linia nr 1 do plaży na Warszowie.

Osoby udające się na plażę na Warszowie linią nr 1 zobowiązane są posiadać przy sobie dokument tożsamości, ponieważ wjeżdżając w strefę ochroną będą podlegać kontroli przez służby graniczne. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny będzie od najbliższego poniedziałku.

Wciąż od strony lądowej nie ma dostępu do zabytków: Fortu Gerharda i latarni morskiej. Dostać można się statkami Adler Schiffe.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zawody kolejnej edycji „Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych”

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

25 kwietnia 2024 r., na Stadionie Miejskim odbyły się kolejne zawody VII  edycji „Świnoujskich  Czwartków Lekkoatletycznych”.
Czwartki Lekkoatletyczne to impreza o zasięgu ogólnokrajowym, podczas której dzieci ze świnoujskich szkół rywalizują ze sobą podczas rundy jesiennej i wiosennej w trzech kategoriach wiekowych w następujących konkurencjach: bieg na 60 m, 300 m, 600 m (dziewczęta) i 1000 m (chłopcy), skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. Organizatorem zawodów jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Najlepsi uczestnicy tegorocznej edycji, tradycyjnie już, wezmą udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w Łodzi w dniach 15-16 czerwca 2024 r. Ogólnopolski finał zawodów jest jedną z największych imprez lekkoatletycznych w Europie dla dzieci w wieku do 12 roku życia, trwa dwa dni i bierze w niej corocznie udział kilka tysięcy dzieci z całej Polski.
Najlepsze wyniki uzyskane przez naszych młodych biegaczy w dniu 25.04.2024r.

Dziewczęta
60 m
2013 i młodsi – Helena Grudzień STSG – 9,10
2012 – Lena Kowalska SP2 – 9,40
2011 – Aleksandra Pancer Sp6 – 8,61

Chłopcy
60 m
2013 i młodsi – Alan Olszewski SP6 – 12,17
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 9,41

Dziewczęta
300 m
2013 i młodsi – Natalia Smolińska SP6 – 51,99
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 50,16

Chłopcy
300 m
2013 i młodsi – Nikodem Giłka Sp4 – 55,19
2011 – Bruno Blankowski SP6 – 85,50

Dziewczęta
600 m
2013 i młodsi – Natalia Włodarczyk SP6 – 2.28,64

Dziewczęta
skok w dal
2013 i młodsi – Helena Grudzień STSG – 3,80
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 3,93
2011 – Aleksandra Pancer SP6 -4,55

Chłopcy
skok w dal
2013 i młodsi – Nikodem Giłka SP4 – 3,15

Dziewczęta
rzut piłeczką palantową
2013 i młodsi – Natalia Włodarczak SP6 – 20,00
2012 – Alicja Wiśniewska SP6 – 17,00

Chłopcy
rzut piłeczką palantową
2013 i młodsi – Michał Szyszka SP6 – 20,00
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 32,00

Pełny komunikat z zawodów na stronie www.osir.swinoujscie.pl

Kolejne zawody odbędą się już 9 maja 2024 r., godzina 16.00, Stadiom Miejski w Świnoujściu ul. Matejki 22 – serdecznie zapraszamy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych sukcesów sportowych.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524