Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Ergonomia i organizacja pracy zdalnej – znaczenie dla zdrowia pracowników

Opublikowano

w dniu

Zgodnie z Kodeksem pracy praca zdalna to wykonywanie obowiązków w całości lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Możliwość wykonywania pracy w formie zdalnej zależy więc od rodzaju pracy, ogólnej infrastruktury technicznej, warunków lokalowych, a także od kompetencji cyfrowych pracownika.

Popularność pracy zdalnej w Polsce zmieniała się w czasie. Przed epidemią COVID-19 praca zdalna (definiowana jako telepraca) spostrzegana była jako przywilej, w epidemii stała się w wielu przypadkach przymusem, a obecnie wydaje się być świadomym wyborem.

Analizy dotyczące aktywności ekonomicznej ludności Polski wskazują, że w drugim kwartale 2023 r. ok. 14% (2 366 tys.) wszystkich osób pracujących wykonywało, zwykle lub czasami, swoją pracę w domu, natomiast w formie pracy zdalnej (bez uwzględnienia miejsca jej wykonywania) swoje obowiązki zawodowe wykonywało zwykle lub czasami 7,4% (1 246 tys.) pracowników.Rozpowszechnienie pracy zdalnej zależy m.in. od wieku pracowników: pracę w tej formie zwykle lub czasami świadczyło 9,6% pracujących w wieku 3544 lat i tylko 3,1% pracujących w wieku 5564 lat.

Kodeks pracy określa wymagania, jakie muszą być spełnione, aby praca mogła być wykonywana w formie zdalnej, oraz precyzuje obowiązki pracownika i pracodawcy w tym zakresie. Z analizy zawodów, w których praca zdalna jest najbardziej popularna (informacja i komunikacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna), wynika, że jest to praca umysłowa, a najczęściej używanym do pracy narzędziem jest komputer i inne urządzenia elektroniczne (głównie laptop) do komunikowania się na odległość. Kwestie organizacji pracy przy monitorach ekranowych reguluje Dyrektywa Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi wmonitory ekranowe (Dyrektywa 90/270/EWG) oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. 2023, poz. 2367).

Efektywna praca z wykorzystaniem komputera/laptopa wymaga, poza umiejętnościami, dobrego stanowiska pracy (zgodnego z zasadami ergonomii) i przestrzegania wytycznych co do czasu pracy i przerw. Należy podkreślić, że zgodnie z § 8 art. 67 (31) Kodeksu pracy pracownik organizuje stanowisko pracy zdalnej, uwzględniając wymagania ergonomii, natomiast pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy (w tym urządzenia techniczne) oraz szkolenia i pomoc techniczną niezbędne do jej wykonywania (§ 1 art. 67 (24)). Kluczowe znaczenie ma więc świadomość zarówno pracodawców, profesjonalistów zajmujących się zdrowiem pracowników, jak i samych pracowników odnośnie znaczenia dla ich zdrowia poprawnego przygotowania biura domowego oraz posiadanie odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Niezależnie od miejsca, gdzie wykorzystywany jest komputer/laptop, stanowisko pracy powinno być zgodne z zasadami ergonomii: wyposażone w odpowiednio wyregulowany stół (biurko) umożliwiającywłaściwe ustawienie monitora, klawiatury i myszy (jeżeli jest taka konieczność), krzesło o regulowanej wysokości siedziska z oparciem i podłokietnikami oraz w razie potrzeby uchwyt na dokumenty i podnóżek. Poprawnie zorganizowane stanowisko pracy (wyposażenie i sposób rozmieszczenia jego elementów) nie może nadmiernie obciążać układu mięśniowo-szkieletowego i/lub wzroku podczas pracy oraz stanowić źródła zagrożenia dla pracownika.

Obecnie laptopy, które w zamiarze konstruktorów powstały jako urządzenia przeznaczone do doraźnego użytkowania, wykorzystywane są powszechnie nawet do całodziennej pracy. Warunkiem ergonomicznego stanowiska pracy, w którym wykorzystywany jest laptop, jest wyposażenie go w dodatkową standardową klawiaturę i mysz oraz stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę w celu uniesienia ekranu do takiej wysokości, by jego górna krawędź znajdowała się na poziomie oczu. Jedynie laptopy z przekątną ekranu ok. 17’’ wydają się na tyle duże, że po ustawieniu na biurku/stole wysokość, na jakiej znajduje się górna krawędź ekranu, można uznać za prawidłową. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wszystkie laptopy mają stosunkowo małą klawiaturę, a dodatkowo w czasie pracy wykorzystuje się panel dotykowy (touchpad), co stwarza obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Dlatego bezpieczniej i wygodniej jest umieścić laptop na podstawce i dołączyć do niego zewnętrzną klawiaturę oraz mysz. Jeżeli ekran laptopa ma mniej niż 15”, wskazane jest także podłączenie dodatkowego monitora. Takie rozwiązanie jest też zalecane zawsze wtedy, gdy laptop jest wykorzystywany w długotrwałej pracy. Zbyt mały/lub niepoprawnie ustawiony monitor będzie powodował przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała i w konsekwencji dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Należy tu także podkreślić obciążenie narządu wzroku, w tym m.in. związane z nieprzerwaną pracą z bliskiej odległości oraz wysychanie przedniej powierzchni oka.

Pracując zdalnie, trzeba skrupulatnie kontrolować czas pracy i skutecznie nim zarządzać. Jeżeli jest to możliwe, należy łączyć przemiennie pracę przy komputerze/laptopie z wykonywaniem zadań niezwiązanych z obsługą monitorów ekranowych. Racjonalny tryb pracy z komputerem/laptopem wymaga stosowania przerw – zgodnie z ww. rozporządzeniem, w przypadku pracy z monitorami ekranowymi pracownik powinien mieć zapewnioną 5-minutową przerwę wliczaną do czasu pracy. Przy pracy zdalnej ustalenie harmonogramu przerw, ich częstotliwości i długości, zależy od decyzji osoby, która ją wykonuje. Dlatego bardzo ważne jest, aby pracownik był świadomy znaczenia przerw w kontekście m.in. zapobiegania rozwojowi zmęczenia, zmniejszenia obciążenia statycznego układu ruchu oraz ograniczenia zmęczenia narządu wzroku. Aby przerwy w pracy przynosiły korzyści zdrowotne, muszą przebiegać bez użytkowania komputera/laptopa – korzystne będzie więc wykonywanie ćwiczeń fizycznych, spacer po mieszkaniu połączony z patrzeniem w dal.

Należy podkreślić, że praca z komputerem do późnych godzin wieczornych oraz odwlekanie pory udawania się na spoczynek również nie sprzyjają zdrowiu. Krótsza jest wówczas spontaniczna długość snu, a nieprzespana dobrze noc pogarsza czujność, spowalnia sprawność procesów myślowych, obniża zdolności psychomotoryczne oraz zwiększa częstość popełniania błędów w następnym dniu. Z tym wiąże się kolejny problem, jakim jest ekspozycja na światło niebieskie z ekranów urządzeń elektronicznych: przesuwa ona fazę rytmu dobowego, zmniejsza uczucie senności, pogarsza jakość i długość snu. Do dobrych zwyczajów nie należy ponadto przedłużanie snu w dni wolne różnice między harmonogramami aktywności/snu w dni pracy i w dni wolne prowadzą do powstania długu czasowego, czyli sytuacji podobnej do powstającej po zmianie stref czasowych w podróży na zachód. Takie zakłócenie ma natychmiastowe konsekwencje zdrowotne, m.in. wzrostpoziomu hormonów stresu i spoczynkowej częstości skurczów serca. U osób, u których taka sytuacja powtarza się często, obserwuje się obniżenie poziomu HDL cholesterolu, wyraźne podwyższenie poziomu trójglicerydów oraz insulinooporność z natężeniem objawów tym wyraźniejszym, im większe było weekendowe odchylenie od normalnego rytmu snu.

Podsumowując, należy podkreślić, że najważniejszymi czynnikami decydującymi o obciążeniu układu mięśniowo-szkieletowego i narządu wzroku oraz wpływającymi na ogólny stan zdrowia i samopoczucie pracowników podczas pracy zdalnej są właściwa aranżacja stanowiska pracy (zgodnie z zasadami ergonomii) oraz organizacja pracy (ograniczenie czasu pracy przy komputerze/laptopie, stosowanie systematycznych, aktywnych przerw w pracy, jeśli to możliwe, wykonywanie naprzemiennie czynności z wykorzystaniem urządzeń nowych technologii i bez nich).

Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi w ramach Centrum Konsultacyjnego zaprasza do skorzystania z bezpłatnych konsultacji ekspertów w zakresie fizjologii pracy i ergonomii, promocji zdrowia oraz specjalistów medycyny pracy. Szczegółowy wykaz tematów konsultacji, zasady ich udzielania, a także formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej projektu http://www.pracanazdrowie.pl

Warto śledzić stronę internetową https://pracanazdrowie.pl oraz https://www.imp.lodz.pl, gdzie na bieżąco publikowane są wszystkie materiały edukacyjne, narzędzia oraz zaproszenia na wydarzenia organizowane przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.

Magdalena Janc, Kinga Polańska, Teresa Makowiec-Dąbrowska

Zakład Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia

Źródło informacji: Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Warsztaty fotograficzne i otwarcie wystawy w muzeum

Opublikowano

w dniu

W Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbyły się niezwykłe warsztaty fotograficzne, które przybliżyły uczestnikom XIX-wieczne techniki szlachetne. Przez ostatnie dni pasjonaci fotografii mieli okazję zgłębiać tajniki procesu kolodionowego oraz litowego, pracując pod okiem doświadczonych specjalistów.

Warsztaty kolodionowe skupiły się na alchemicznym procesie przygotowania i naświetlania mokrych płyt kolodionowych. Uczestnicy mogli nie tylko obserwować, ale także samodzielnie wykonać portrety w historycznej technice. Dodatkowo zaprezentowano fotografie wykonane w różnych dawnych technikach szlachetnych.

Kolejnym punktem programu były warsztaty litowe, prowadzone przez Adama Fleksa. W ciemni fotograficznej uczestnicy mieli okazję pracować nad tradycyjnymi metodami obróbki obrazu.

Nie zabrakło również emocji związanych z przygotowaniami do wernisażu wystawy „Wieloświaty”. Montaż ekspozycji odbywał się w piątek, a oficjalne otwarcie wraz ze spotkaniem z autorem miało miejsce w sobotę o godzinie 18:00.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Spotkanie z posłem Zbigniewem Boguckim

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo
Nasze miasto z racji na swoje położenie nie jest zbyt często odwiedzane przez przedstawicieli władzy centralnej. Jeżeli już tak się zdarza to w związku z jakimiś szczególnymi wydarzeniami – mówi Zofia Sołtysik – radna i pełnomocnik PiS w Świnoujściu. – Chcielibyśmy zmienić ten zwyczaj i będziemy się starać zapraszać do nas takich gości bez specjalnej okazji.
Już w najbliższy wtorek, 25 marca, zapraszamy na spotkanie z posłem Zbigniewem Boguckim. Będzie można porozmawiać na każdy temat, chociaż oczywiście wątkiem przewodnim będzie obecna sytuacja geopolityczna i zbliżające się wybory prezydenckie.
Zbigniew Bogucki został wybrany posłem na Sejm ze Szczecina, w ostatnich wyborach parlamentarnych, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej w latach 2020-2023 był wojewodą zachodniopomorskim oraz radnym województwa zachodniopomorskiego. Z wykształcenia jest prawnikiem, prowadził kancelarię adwokacką, wykonywał zawód prokuratora.
Myślę, że warto przyjść na spotkanie i zadać nurtujące nas pytania – zachęca radna z PiS.
Spotkanie odbędzie się w Galerii Art w budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Wojska Polskiego 1/1, we wtorek, 25 marca, o godz. 17:00.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sportowe powitanie wiosny na 391. parkrunie  

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Ruciński 

Zgodnie z mottem uczestników świnoujskiego parkrunu, bieganie to nie tylko wysiłek, ale także podróż w głąb siebie – każdy krok pozwala lepiej poznać własne możliwości i czerpać radość z aktywności na świeżym powietrzu. Sobotnie poranne słońce przyciągnęło do Parku Zdrojowego blisko 30 uczestników, a spotkanie stało się doskonałą okazją do sportowego powitania wiosny.  

Pięciokilometrową trasę po raz pierwszy pokonało sześciu debiutantów, a pięciu uczestników poprawiło swoje rekordy życiowe. Najlepszy czas uzyskała Magda Karpińska (20:59), ustanawiając jednocześnie swój nowy rekord i osiągając najwyższy współczynnik wieku wśród dzisiejszych uczestników – 71,33%. Kolejne miejsca zajęli Robert Cypryjański (21:51, współczynnik wieku 61,10%) oraz Michał Szepke (23:01, 64,59%), który również poprawił swój wynik. Rekordy życiowe ustanowili także Marcin Gumowski (23:07, 61,79%), Greta Gersdorff (29:15, 53,73%) oraz Helma Gersdorff (31:37, 49,71%).

Najbardziej doświadczonym uczestnikiem spotkania był Marek Błażej Jasiuchna, który ukończył już 285 parkrunów i jest członkiem elitarnego klubu parkrun 250.

Na trasie panowała jak zawsze świetna atmosfera, a uczestnicy mieli okazję cieszyć się pierwszymi oznakami wiosny.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wolontariuszy, którzy jak zawsze dbali o sprawną organizację i bezpieczeństwo uczestników. Dzięki ich zaangażowaniu kolejne spotkanie parkrun Świnoujście upłynęło w doskonałej atmosferze.

Szczegółowe wyniki dostępne są pod podanym linkiem https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/latestresults/

Zespół parkrun Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowy klub bokserski w Świnoujściu. Elita otwiera drzwi dla wszystkich

Opublikowano

w dniu

Świnoujście wzbogaciło się o nowe miejsce dla miłośników sportów walki. Przy ulicy Matejki 42 powstał klub bokserski Elita, który stawia na otwartość i dostępność dla każdego – zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób z niepełnosprawnościami.

Założycielem klubu jest Paweł Żyłowski, który postanowił tchnąć nowe życie w miejsce, w którym wcześniej działał sklep.

– Tu jest ring 5×5, szatnie dla kobiet i mężczyzn,  wiszą już worki treningowe – wymienia Żyłowski. Podkreśla, że otwarcie klubu nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu dobrych ludzi oraz sponsorów. – Zapraszamy każdego, kto chciałby u nas trenować! – zachęca.

Elita ma być przestrzenią nie tylko dla zaawansowanych zawodników, ale także dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z boksem i aktywnością fizyczną. Treningi będą dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Oficjalne otwarcie klubu miało miejsce w sobotę i od tego momentu można już zapisywać się na zajęcia. Osoby zainteresowane treningami mogą skontaktować się poprzez e-mail: elita.swinoujscie@gmail.com.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowe gazowce we flocie ORLEN

Opublikowano

w dniu

Nawet dwa miliony polskich domów może zostać zasilonych gazem dostarczonym do kraju każdym z nowych tankowców ORLENU. W stoczni Hyundai Samho Heavy Industries, w koreańskim Mokpo, odbyła się uroczystość nadania imion dwóm nowym jednostkom do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zbudowanym na potrzeby Grupy ORLEN. Matkami chrzestnymi „Józefa Piłsudskiego” i „Ignacego Paderewskiego” zostały Anita Włodarczyk i Natalia Partyka.

– Budujemy bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski. Przyjęliśmy i wdrażamy strategię dywersyfikacji kierunków dostaw, w której wykorzystamy własną flotę gazowców. Do przyszłego roku powiększy się ona aż do ośmiu jednostek, a budowany przez nas portfel kontraktów długoterminowych z amerykańskimi dostawcami wzmacnia naszą pozycję i gwarantuje stabilność dostaw surowca. W efekcie możemy zapewniać polskim odbiorcom pewne źródła zaopatrzenia, a także oferować go na sąsiednich rynkach, w tym ukraińskim, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne regionu – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Udział skroplonego gazu ziemnego, dostarczanego drogą morską, w imporcie gazu ziemnego do Polski systematycznie rośnie. W 2024 r. LNG stanowiło blisko połowę gazu sprowadzonego do kraju, a całość wolumenu wynoszącego 70,22 TWh importowała Grupa ORLEN. Nowe gazowce zapewnią spółce większą elastyczność w zabezpieczaniu dostaw w kolejnych latach.

Nowe gazowce noszą imiona twórców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Matkami chrzestnymi gazowców zostały utytułowane zawodniczki: Anita Włodarczyk, mistrzyni olimpijska w lekkiej atletyce i Natalia Partyka, mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym. Oba statki to najnowocześniejsze jednostki tego typu na świecie. Zostały wybudowane przez Hyundai Heavy Industries, spółkę będącą jednym z liderów światowego przemysłu stoczniowego.

Okres czarteru obejmuje 10 lat z możliwością przedłużenia. Każda z jednostek może przetransportować około 70 tys. ton LNG, co odpowiada ok. 100 mln m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym. To tyle, ile średnio w ciągu tygodnia zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Taka wielkość zamówionych statków zapewnia ich uniwersalność i możliwość odbioru oraz dostaw gazu w niemal wszystkich terminalach LNG na świecie.

Przy budowie statków wykorzystano najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne zwiększające ekonomię ich użytkowania. To m.in. zintegrowane zarządzanie poborem energii elektrycznej oraz system ponownego skraplania (reliquefaction system), pozwalający na odzyskanie gazu, który w czasie transportu ulega naturalnemu odparowaniu. Ponadto silniki gazowców mogą wykorzystywać zarówno olej napędowy, jak i gaz ziemny, co zapewni im zgodność z normami środowiskowymi dla transportu morskiego również w przyszłości.

Zgodnie ze strategią ORLEN do 2035 roku, gaz ziemny będzie pełnić kluczową rolę paliwa przejściowego w transformacji energetycznej Polski i regionu, a jego konsumpcja w kolejnych latach będzie rosła, osiągając w ciągu dekady 27 mld m3. W odpowiedzi na te wyzwania koncern realizuje ambitny program inwestycyjny, który pozwoli w pełni sprostać krajowemu zapotrzebowaniu na ten surowiec. Jednym z jego kluczowych elementów jest zabezpieczenie dostaw LNG.

Koncern odbiera LNG przede wszystkim w Terminalu w Świnoujściu. Dotychczas zrealizowanych zostało 347 dostaw o wolumenie wynoszącym 27 mln ton LNG. Najwięcej ładunków przypłynęło z Kataru (154) oraz USA (167). Dostawy do Polski docierały także z Norwegii (16), Nigerii (3), Trynidadu i Tobago (4), Egiptu (2) oraz Gwinei Równikowej (1). W pierwszym kwartale br. spółka planuje odbiór 20 dostaw LNG w tym terminalu, o 9 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

ORLEN korzysta ponadto z mocy zarezerwowanych w terminalu FSRU w Kłajpedzie na Litwie, gdzie do tej pory odebrał 11 ładunków o łącznym wolumenie blisko 740 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Po regazyfikacji surowiec trafia do Polski gazociągiem Polska-Litwa. Część paliwa jest kierowana również na rynki krajów bałtyckich.

ORLEN poszerza także możliwości odbioru skroplonego gazu w krajowych terminalach. Koncern zarezerwował całą moc regazyfikacyjną na poziomie 6,1 mld m3 pływającego terminala LNG, który powstaje w Zatoce Gdańskiej. Rozwój infrastruktury pozwoli zwiększyć liczbę dostaw skroplonego gazu ziemnego odbieranych przez Grupę nawet o 58 w skali roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Atak nożownika w ośrodku wczasowym w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Do dramatycznych wydarzeń doszło w piątek około godziny 14:00 w ośrodku wczasowym przy ul. Energetyków. Według nieoficjalnych informacji mężczyzna zaatakował nożem kobietę.

Na miejsce natychmiast wezwano policję i służby ratunkowe. Stan poszkodowanej nie jest jeszcze znany. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren i prowadzą czynności wyjaśniające.

Więcej szczegółów wkrótce.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524