Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Adam Rudawski został Wojewodą Zachodniopomorskim

Opublikowano

w dniu

Adam Rudawski otrzymał nominację Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na Wojewodę Zachodniopomorskiego. 

Nowy Wojewoda to doktor nauk ekonomicznych, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Doświadczony menedżer. Założyciel i rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Szczecinie (2000-2011).

Wieloletni członek i prezes zarządu publicznego Radia Szczecin, które w latach 2011-2016 osiągnęło pozycję lidera słuchalności w Szczecinie, zwiększając czterokrotnie liczbę słuchaczy. Współautor międzynarodowych badań Konsumpcja mediów przez pokolenie „Z”, prowadzonych wspólnie przez University of West Georgia oraz Uniwersytet Szczeciński. 

Ekspert Instytutu Strategie 2050, autor koncepcji “Nowe media publiczne”, w której proponuje mechanizmy stworzenia nowego modelu mediów publicznych.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Adam Rudawski był kandydatem Polski 2050 Szymona Hołowni na listach Trzeciej Drogi. 

Adam Rudawski ma 57 lat. Żonaty z Edytą Rudawską, profesor ekonomii.  Mają dorosłą córkę.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Pierwsze wydarzenie z cyklu „Skarb z muzealnego sejfu” za nami

Opublikowano

w dniu

Foto: Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

W środę sala Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu była pełna mieszkańców, którzy przyszli posłuchać fascynujących opowieści o bursztynach. Każdy z gości mógł wejść do wnętrza muzealnego sejfu, by podziwiać wyjątkową wystawę biżuterii wykonaną ze „złota Bałtyku”.

Gościem specjalnym spotkania był Eryk Popkiewicz – absolwent archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od najmłodszych lat pasjonujący się rzemiosłem artystycznym. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rekonstruktorów i rzemieślników, specjalizującym się w rekonstrukcji dawnych technik obróbki bursztynu – od neolitu po wczesne średniowiecze.

– Najwartościowszym bursztynem jest ten w kolorze białym, ponieważ występuje najrzadziej. Białe bryłki bursztynu bałtyckiego są wyjątkowo cenione – mówił Eryk Popkiewicz.

Jedną z największych brył bursztynu bałtyckiego znaleziono niedaleko Świnoujścia. Ta o masie 9.750 g i długości pół metra, została odkryta w 1904 roku w Rarwinie koło Kamienia Pomorskiego. Dziś jest eksponowana w Muzeum Przyrodniczym w Berlinie.

– W przeszłości do poławiania bursztynu wykorzystywano drewniane narzędzia, a do wody wchodzono w specjalnych strojach pokrytych dziegciem. Dziś używamy piankowych strojów neoprenowych i latarek UV  – opowiadał Popkiewicz.

W najbliższą sobotę, 25 stycznia, o godz. 18.30, chętni do poszukiwania bursztynów spotkają się na plaży przy Wiatraku. Będą szukać „złota Bałtyku” przy użyciu tradycyjnego kaszorka oraz nowoczesnych latarek UV.

Tego samego dnia w Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbędą się warsztaty obróbki bursztynu, które będą prowadzone o godzinach 12.00, 15.00 i 18.00.

W niedzielę, 26 stycznia, o godz. 11.00 na plaży przy Wiatraku zostanie zademonstrowany dzienny pokaz połowu bursztynu przy użyciu kaszorka.

– Bursztynów najlepiej szukać w miejscach, w których morze wyrzuca patyki. Najwięcej skarbów można znaleźć po sztormie – zachęcał ekspert.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji środowego spotkania, w tym Zarządowi Dróg Miejskich i Żeglugi, Miejskiemu Domowi Kultury, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM zakończył rozbudowę Terminala LNG w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W wyniku kompleksowej rozbudowy polegającej na zwiększeniu liczby regazyfikatorów SCV, wybudowaniu drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika do procesowego składowania LNG od 1 stycznia 2025 r. możliwości regazyfikacyjne Terminala LNG w Świnoujściu wynoszą 8,3 mld m sześc. rocznie. 

Rozbudowa Terminala realizuje jeden z kluczowych celów Polityki Energetycznej kraju, mówiący o dywersyfikacji źródeł i kierunków dostarczania gazu ziemnego. Dzięki Terminalowi Polska ma możliwość  sprowadzenia gazu z różnych stron świata w postaci skroplonej, a następnie po regazyfikacji przesyłania go gazociągami w głąb kraju i poza nasze granice. W 2015 r. przepustowość Terminala LNG w Świnoujściu, jako punktu wejścia do krajowego systemu przesyłowego, wynosiła 5 mld m sześc. rocznie. Natomiast od 1 stycznia 2025 r.  moce regazyfikacyjne Terminala wynoszą  8,3 mld m sześc. i odpowiadają  prawie 50 proc. rocznego zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych. 

– Rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu to kolejny dowód na to, że Polska konsekwentnie realizuje swoją strategię dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia swoje bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki tej inwestycji stajemy się jeszcze bardziej niezależni, co ma kluczowe znaczenie w dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Terminal LNG w Świnoujściu, jako strategiczny element infrastruktury energetycznej kraju, otwiera dostęp do rynków gazowych i daje gwarancję elastyczności dostaw. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu za ich wysiłek i determinację w trudnych warunkach – mówi Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu.

– Rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu to wynik długofalowej strategii państwa polskiego, której celem jest budowanie silnej, zrównoważonej i elastycznej infrastruktury energetycznej, zapewniającej dostawy gazu ziemnego do Polski z wielu alternatywnych źródeł i kierunków. Zbudowaliśmy mocne fundamenty dla bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki, która jest gotowa na wyzwania przyszłości, gotowa na adaptację do globalnych zmian branży energetycznej i rosnącą rolę odnawialnych źródeł energii – podkreśla Wojciech Wrochna, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Terminal LNG w Świnoujściu, polskie gazowe okno na świat, to istotny element realnej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Dziś obiekt zyskał większe moce regazyfikacyjne i nowe funkcjonalności. Jesteśmy bardziej bezpieczni energetycznie i mamy dostęp do konkurencyjnych rynków gazu ziemnego na całym świecie. Inwestycja była realizowana w trudnych czasach pandemii i wojny za naszą granicą, dlatego dziękuję bardzo pracownikom GAZ-SYSTEM oraz instytucjom i urzędom, które brały udział w jej realizacji i doprowadziły do szczęśliwego finału – zaznacza Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM.  

Program rozbudowy obiektu był podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap polegał na zwiększeniu parametrów pracy istniejącej instalacji regazyfikacyjnej dzięki m.in. zamontowaniu dwóch kolejnych regazyfikatorów SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser) i ciągu pomiarowego. W efekcie tych działań od stycznia 2022 r. Terminal mógł świadczyć usługi regazyfikacji, o mocy na poziomie 6,2 mld m sześc.  

W ramach drugiego etapu powstał trzeci zbiornik i drugie nabrzeże do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG wraz z estakadą przesyłową, łączącą instalacje nabrzeża z nowym zbiornikiem. Zadaniem tych obiektów jest poprawa elastyczności pracy Terminala i zwiększenie zdolności operacyjnych m.in. odbiór większych wolumenów dostaw gazu LNG i bunkrowanie, czyli tankowanie statków gazem LNG bezpośrednio przy nabrzeżu. Dzięki wybudowaniu tych obiektów Terminal LNG w Świnoujściu osiągnął moce regazyfikacyjne na poziomie 8,3 mld m sześc. w skali roku. 

Inwestorem budowy części hydrotechnicznej nabrzeża, czyli stanowiska statkowego, konstrukcji morskiej estakady przesyłowej i infrastruktury cumowniczej był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Projekt rozbudowy polskiego Terminala znajduje się na europejskiej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (Project of Common Interest), która obejmuje inwestycje o szczególnym znaczeniu dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie oraz te inwestycje, które przyczyniają się także do osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii i klimatu.

Inwestycja związana z rozbudową jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości ok. 461 mln PLN. 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Dwóch pasażerów na gapę na masowcu z Algierii. Zatrzymała ich Straż Graniczna

Opublikowano

w dniu

Dwóch blindziarzy narodowości algierskiej zatrzymała 21 stycznia Straż Graniczna w Szczecinie. Cudzoziemcy znajdowali się na statku handlowym bandery Bahamy, który przypłynął z Algierii do portu w Policach. 

O obecności blindziarzy na statku Straż Graniczną 16 stycznia powiadomił agent zajmujący się obsługą tego masowca. Z informacji wynikało także, że cudzoziemcy zostali przez kapitana zabezpieczeni w pomieszczeniu zamkniętym i że posiadają paszporty. Na kotwicowisko świnoujskiego portu, gdzie statek oczekiwał na przepłynięcie do docelowego portu, Pomorski Dywizjon Straży Granicznej skierował swoją jednostkę patrolowo-pościgową SG-216. Zadaniem funkcjonariuszy była eskorta masowca. W porcie polickim blindziarzami zajęli się strażnicy graniczni ze Szczecina. Jednostka SG-216 powróciła do swoich dalszych zadań w ochronie morskiej granicy państwowej, a blinpasażerów mundurowi zatrzymali i osadzili w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Obywatele Algierii zadeklarowali złożenie wniosków o ochronę międzynarodową.

Prowadzone są dalsze czynności z zatrzymanymi.

Fot. MOSG

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skarby z muzealnego sejfu – dziś pierwsza odsłona!

Opublikowano

w dniu

Ma drzwi ważące kilka ton, ściany o grubości pół metra i został zbudowany w 1921 roku. Po wielu latach przerwy olbrzymi skarbiec, który niegdyś pełnił funkcję sejfu dla lokalnej kasy oszczędnościowej (działającej w budynku obecnego muzeum), otworzy swoje podwoje. Od dziś będzie można podziwiać jego wnętrze, a także odwiedzić wystawy prezentujące tzw. „skarby wydarzenia”. Przez najbliższe tygodnie skarbiec będzie sukcesywnie odkrywał nowe eksponaty.

Pierwszym „skarbem” prezentowanym w sejfie będzie złoto Bałtyku – bursztyny z kolekcji muzeum oraz zbiorów Eryka Popkiewicza.

Eryk Popkiewicz to archeolog i pasjonat rzemiosła artystycznego, który od najmłodszych lat zajmuje się rekonstrukcją dawnych technik obróbki bursztynu – od neolitu po wczesne średniowiecze. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rekonstruktorów-rzemieślników w Polsce.

– Po prezentacji sejfu Eryk Popkiewicz opowie o bursztynie, metodach jego poszukiwania i obróbki – mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. – Dzisiejsze wydarzenie będzie wprowadzeniem do weekendowego poszukiwania bursztynu na plaży, które odbędzie się podczas dwóch spacerów: wieczornego z latarkami UV i dziennego z tzw. kaszorkiem.

– Serdecznie zapraszamy do muzeum! To jedno z kilkudziesięciu wydarzeń, które przygotowaliśmy we współpracy z samorządem i partnerami – zachęca Roman Kucierski, II zastępca prezydenta Świnoujścia. – Chcemy, aby muzeum było miejscem kultury i edukacji, które tętni życiem przez cały rok i w pełni wykorzystuje swój potencjał.

Dziś szczególnie zachęcamy do odwiedzin Babcie i Dziadków wraz z wnukami. Dla nich wejście przez cały dzień kosztuje tylko 1 zł, a wydarzenia rozpoczynające się o godzinie 18:00 są bezpłatne dla wszystkich!

Historia skarbca

Sejf w budynku obecnego Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu został zbudowany w 1921 roku przez niemiecką firmę C.ADE z Berlina – jedną z najbardziej renomowanych w Europie firm zajmujących się produkcją sejfów, która konkurowała z przedsiębiorstwami z Holandii i Belgii.

Pierwotnie planowano umieścić skarbiec w piwnicach ratusza, jednak po badaniach gruntu okazało się, że taka przebudowa mogłaby grozić katastrofą budowlaną.

W załączniku zdjęcie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Spotkanie z Adamem Zadwornym: „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”

Opublikowano

w dniu

Spotkanie z autorem książki „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”,Adamem Zadwornym. Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2025 roku, o godzinie 18:00, w przestrzeni MS44, przy ul. Armii Krajowej 13. Spotkanie poprowadzi dr Piotr Oleksy.

Książka „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku” jest wynikiem lat żmudnego śledztwa dziennikarskiego. Adam Zadworny podejmuje się analizy jednej z najtragiczniejszych morskich katastrof w powojennej historii Polski, która miała miejsce w styczniu 1993 roku. Wtedy to zatonął prom „Heweliusz”. Z ponad sześćdziesięciu osób znajdujących się na pokładzie, przeżyło tylko dziewięć, w tym wyłącznie członkowie załogi.

Prom, który miał odbyć rejs z Polski do Szwecji zatonął w nocy 14 stycznia, po godz. 4:30. Przeżyli jedynie ci, którzy zdołali skoczyć do lodowatego Bałtyku. Do dziś nie ma pełnej odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę doprowadziło do tragedii.

Zadworny, szukając odpowiedzi na pytanie o przyczyny katastrofy, analizuje akta sprawy, rozmawia z ocalałymi marynarzami, rodzinami ofiar, a także z ekspertami. Jego książka nie tylko odtwarza dramatyczne wydarzenia z tej nocy, ale również bada kontekst całej katastrofy, w tym kwestie związane z błędami załogi, stanem technicznym statku oraz warunkami atmosferycznymi.

Zadworny stawia także pytanie o to, dlaczego kapitan promu, mimo widocznych zagrożeń, zdecydował się nie ratować statku, ale zatonąć go razem z całą załogą i pasażerami. To zagadka, która przez lata była nie tylko przedmiotem spekulacji, ale także przedmiotem trudnego i niewystarczającego śledztwa.

W książce autor nie boi się także poruszać tematu zakłamywania prawdy i ukrywania faktów przez osoby odpowiedzialne za śledztwo oraz decydentów. Część pytań związanych z katastrofą wciąż pozostaje bez odpowiedzi, a niektóre z nich mogą mieć charakter polityczny lub związany z interesami osób wpływowych. Dlaczego tak trudno dotrzeć do pełnej prawdy o tej tragedii? I kto miałby na tym skorzystać?

Podczas spotkania z Adamem Zadwornym w Świnoujściu, uczestnicy będą mieli okazję poznać kulisy powstawania książki oraz dowiedzieć się, jak dziennikarz przeprowadzał swoje śledztwo. To doskonała okazja, by zapytać autora o najbardziej zaskakujące odkrycia, które poczynił podczas pracy nad tą niezwykle ważną publikacją.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy zalecają wcześniejsze przybycie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się na pokładzie promu „Jan Heweliusz” i poznać tajemnice jednej z najgłośniejszych katastrof morskich w Polsce, koniecznie pojawcie się na spotkaniu z Adamem Zadwornym. To wydarzenie, które pozwoli spojrzeć na tę tragedię z zupełnie nowej perspektywy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wielkie serce WOŚP rozbłysło na placu Wolności

Opublikowano

w dniu

Foto: Krzysztof Nowak

Tradycji stało się zadość. Na placu Wolności Świnoujściu  stanęło wielkie, serce WOŚP. Jego rozświetlenie symbolizuje, że do 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostało już niewiele czasu. W tym roku, jak co roku, wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców. Udział w nim wzięła Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujścia.

Pomimo chłodu, atmosfera na placu była wyjątkowo gorąca. Zbliżający się 33. finał WOŚP to dla wielu z nas czas, w którym możemy wspólnie działać na rzecz potrzebujących. Już w najbliższą niedzielę odbędą się wydarzenia wspierające Orkiestrę, a serce WOŚP na placu Wolności, przypomina o tym, jak ważna jest pomoc i solidarność w trudnych chwilach. 

Jak co roku, wszyscy będziemy mogli wziąć udział w pięknej inicjatywie, wspierając zbiórkę na rzecz dziecięcej medycyny i seniorów.

Wydarzenie na placu Wolności to doskonała zapowiedź tego, co czeka nas podczas 33. finału. To także moment, który przypomina, jak ważne są wspólne działania na rzecz dobra innych.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524