Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

Opublikowano

w dniu

31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Wyłączone bloki docelowo zastąpione zostaną nowoczesnym blokiem gazowym o mocy 882 MW, którego przekazanie do eksploatacji zaplanowano na grudzień 2026 r. 

Wyłączenie starych bloków węglowych to element prowadzonej przez PGE transformacji energetycznej i zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej w Polsce na nisko i zeroemisyjną. Budowany obecnie w Rybniku największy w Polsce blok gazowo-parowy o mocy 882 MW, skutecznie zastąpi wyłączane bloki węglowe, zapewniając stabilne dostawy energii dla całego regionu – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Nowa jednostka znacznie ograniczy emisje pyłów i tlenków siarki, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie, a dzięki znacznemu spadkowi emisji CO2 ograniczony zostanie wpływ kosztów uprawnień do emisji CO2 na wytwarzanie energii – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Bloki 3 i 4 Elektrowni Rybnik przepracowały łącznie ponad 631 tysięcy godzin i wyprodukowały w tym czasie blisko 114 milionów megawatogodzin energii elektrycznej. 

Rybnicka elektrownia to zakład, który na stałe wpisał się w krajobraz Rybnika. Produkcję energii elektrycznej rozpoczęliśmy tu w 1972 roku. Chciałbym podziękować całej załodze, w szczególności obsługującej bloki energetyczne nr 3 i 4, za wieloletnią pracę i zaangażowanie. To dzięki Państwu przez 50 lat energia elektryczna produkowana w wyłączonych jednostkach mogła płynąć do tysięcy polskich gospodarstw domowych, szkół, szpitali i innych budynków użyteczności publicznej, zapewniając im tak ważne bezpieczeństwo energetyczne – powiedział Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Plany budowy rybnickiej elektrowni sięgają roku 1966, gdy zatwierdzono projekt zakładu o nazwie „Zakłady Okręgu Południowego w Katowicach – Elektrownia Rybnik”. Z uwagi na konstrukcję elektrowni, która zakładała chłodzenie jej bloków energetycznych poprzez chłodnie kominowe oraz sztuczny zbiornik wodny, zakres prac był ogromny. Już w roku 1968 rozpoczęła się budowa sztucznego jeziora na rzece Rudzie, zwanego obecnie Zalewem Rybnickim i stanowiącego jedną z wizytówek miasta. Bloki 1-4 zakładu to tzw. bloki starego etapu, natomiast bloki 5-8 to bloki nowego etapu, które zostały oddane do użytku w roku 1978. 

Po wyłączeniu bloków 1 i 2 w sierpniu 2021 roku oraz bloków 3 i 4 na koniec 2023 roku obecna moc elektrowni wynosi 900 MW brutto z zainstalowanych czterech bloków energetycznych nr 5-8.

Obecnie na terenie Elektrowni Rybnik realizowana jest jedna z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych w Polsce – budowa bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW o wartości ok. 3 mld złotych netto. Nowy blok energetyczny, który powstanie do końca 2026 r., przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy zarówno w trakcie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji. Nowa jednostka gazowa w Rybniku zastąpi cztery wyłączone z eksploatacji bloki węglowe – bloki nr 1, 2, 3 i 4 o łącznej mocy 900 MW. 

Elektrownia Rybnik należy dziś do grona czołowych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce. Stale dokłada starań, aby pozostać liderem zarówno pod względem rozwiązań technicznych, jak również w zakresie organizacji i zarządzania. Zakład stosuje najwyższej jakości system zarządzania potwierdzony normami PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001, PN-EN ISO/IEC 27001, PN-N-18001 oraz PN-ISO 45001. Elektrownia Rybnik spełnia dziś surowe, krajowe i europejskie normy środowiskowe, w tym normy emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów oraz rtęci. W ostatnich latach w zakładzie przeprowadzono szereg inwestycji, które pozwoliły spełnić nowe wymagania, np. modernizacja elektrofiltrów, budowa instalacji ciągłego monitoringu ilości rtęci w spalinach czy doposażenie laboratorium w dodatkowy sprzęt pomiarowy. Elektrownia Rybnik już od wielu lat dysponuje także nowoczesnymi instalacjami odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów.

Źródło informacji: PGE

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Nowy statek dla PŻM Polsteam Koprowo. Będą kolejne

Opublikowano

w dniu

Polska Żegluga Morska ma nowy statek. To m/s „Polsteam Koprowo”, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ „Polsteam Koprowo” to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

– Odbiór statku połączonego z chrztem odbył się w chińskiej stoczni Shanhaiguan z grupy Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) a matką chrzestną została Dorota Kubiak z Polskiej Żeglugi Morskiej – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik Grupy PŻM

M/s „Polsteam Koprowo” to drugi z serii dwunastu masowców typu jeziorowiec (laker-max) o nośności 37000 ton, budowanych przez stocznię Dalian Shipbuilding dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Pierwszy z serii – m/s „Polsteam Dąbie” przekazany został armatorowi w połowie stycznia 2024 r. i na początku kwietnia, po długiej podróży dookoła świata, dotarł na Wielkie Jeziora Amerykańskie.

– Kolejne statki będą odbierane co kwartał. Osiem pierwszych jednostek będzie wyposażonych w silniki napędzane klasycznym niskosiarkowym paliwem. Ostatnia czwórka, będą to już statki mogące spalać bezemisyjny „zielony” metanol – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik Grupy PŻM

M/s „Polsteam Koprowo” wypłynie w swój pierwszy rejs 26 kwietnia. W pierwszej podróży statkiem dowodzi doświadczony kpt. ż. w. Andrzej Tłusty. Masowiec załaduje stal w portach Chin i Korei a następnie przepłynie Pacyfik i Kanał Panamski, biorąc kurs na Szlak Św. Wawrzyńca i porty Wielkich Jezior.

W stałej relacji na amerykańskie jeziora PŻM wozi z Holandii wysokogatunkową stal na potrzeby amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego (ok. 300 tys. ton rocznie), natomiast w rejsach powrotnych do Europy lub północnej Afryki, amerykańskie i kanadyjskie zboże.

W chwili obecnej flota PŻM składa się z 56 statków, w tym 52 masowców i 4 promów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

TBS czeka na pozwolenie na budowę

Opublikowano

w dniu

TBS Lokum złożyło dokumenty niezbędne do wydania pozwolenia na budowę. Oba budynki powstaną na zasadzie takiej, jak już istniejące (od 2020 roku) mieszkania czynszowe przy ulicy Steyera.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Miasto zmodernizowało dotychczasową gruntową ulicę Okólną. Wykonano nową konstrukcję jezdni, chodnik, ścieżkę rowerową oraz zjazdy do posesji.

Jezdnia wykonana jest z betonu asfaltowego, kostki brukowej betonowej i kostki betonowej ekologicznej. Nawierzchnia chodników z kostki betonowej. Ścieżka rowerowa z betonu asfaltowego w kolorze czarnym.

Inwestycja TBS Lokum Świnoujście

  • Liczba lokali: 59 (jedno, dwu i trzypokojowe)
  • Powierzchnia użytkowa lokali: 3000 m2
  • Miejsca postojowe: na terenie
  • Liczba budynków: 2

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Leszek Szymański

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

gkc/ drag/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rusza budowa kolejnej promenady

Opublikowano

w dniu

Wykonawca zapowiada rozpoczęcie prac budowlanych na nowej, leśnej promenadzie wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej.

Choć umowę podpisano już w ubiegłym roku, to jednak zgodnie z nią po stronie wykonawcy było wykonanie projektu promenady oraz uzyskanie wszelkich pozwoleń. Dlatego też prace budowlane rozpoczną się w maju, a nie zaraz po podpisaniu umowy.

Koszt budowy to 5 mln 225 tys. złotych brutto. Inwestycja nie obciąży jednak budżetu miasta, bo na budowę tej promenady miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 5 mln złotych z rządowego funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska”.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

MDK opublikował program majówki

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

1.05., (środa)  Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Spotkanie z Ambrożym Kleksem” – koncert i animacje dla dzieci, pogadanki z Ciotką Klotką, taniec z Kaczką Dziwaczką, wyprawa na Wyspy Bergamuty i wiele innych. Przeniesiemy się do świata magii Pana Kleksa.

godz. 15.00     Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert zespołu „Tacy Sami – Lady Pank Show” –Tacy Sami mają w swoim repertuarze wszystkie największe hity. Przeboje polskiego rocka, to ponadczasowe, lubiane przez wszystkich i śpiewane podczas koncertu. Nie zabraknie takich utworów jak: Mniej niż zero, Zostawcie Titanica, Tacy Sami, Zawsze tam, gdzie ty.

2.05., (czwartek) Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Damy Starszych Panów na dobry wiosny początek” – koncert w wykonaniu solistów UTW, zespołu męskiego „Chwaty” i chóru mieszanego „Kantylena”

2.05. (czwartek) Filia nr 3 Miejskiego Domu Kultury w Karsiborzuul. 1-go Maja 40,  wstęp wolny, 

godz. 15.00 – 20.00   Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, pokazy strażackie, kolejka nadmorska Gucio i Maja, dump truck i karuzelki

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem), pieczony dzik.

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 15.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Wspaniała muzyka DJ Piotr Majdanek i występ wokalny Aleksa Morawskiego

godz. 20.00     Balonik marzeń do nieba

    

3.05., (piątek) Muszla Koncertowa – promenada, wstęp wolny

godz. 14.00     Koncert Orkiestry Wojskowej Świnoujście

godz. 15.00    Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert „Let’s Rock! Legendy Rocka” – pod patronatem Eski Rock oraz Gitarowego Rekordu Świata

Muzyczne show na najwyższym poziomie, zagrane przez muzyków grających na co dzień na największych polskich estradach. Ponadczasowe przeboje zagrane przez rockową orkiestrę,  w niepowtarzalnym, autorskim anturażu. Podczas koncertu można usłyszeć utwory takich legen jak: AC/DC, Queen, The Rolling Stones, Guns N’Roses, Nirvana, U2, Bon Jovi, Pink Floyd, Led Zeppelin.

 4.05., (sobota) Filia nr 2 Miejskiego Domu Kultury na Warszowie, ul.  Sosnowa 18, Plac Piracka Przygoda, wstęp wolny

godz. 16.00 – 19.00   Animacje dla dzieci, pokazy straży pożarnej, policji, zupa grochowa, gofry,  zespół taneczny „Senioritki” oraz występ zespołu „Keja”

godz. 18.00     Koncert zespołu „FOX” – muzyka disco-polo dance, zgrana ekipa ze świętokrzyskiego rozgrzeje w tańcu całą publiczność, skoczna i radosna muzyka będzie sprawdzianem dla Waszej kondycji.

5.05. (niedziela) Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury w Przytorze, ul. Zalewowa 40, wstęp wolny  

godz. 14.00 – 20.00 Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, Fotobudka, pokazy strażackie OSP Przytór

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem)

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 14.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Koncert zespołu „SPECYFICZNI” – zespół powstał na przełomie 2009r.

i 2010r., a stworzyli go goleniowscy muzycy Jacek Gałkiewicz, Arek Kokeli, Mariusz Piotrowicz, Hubert Hubas Biczkowski. Ponadczasowa grupa muzyków swoją charyzmą, niepowstrzymaną energią sceniczną oraz wyśmienitym show, przyciągną nawet bardzo wymagającego słuchacza.

godz. 19.00     Balonik marzeń do nieba

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Fiasko negocjacji. Nie będzie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na latarni morskiej w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Ostatnie negocjacje samorządu Świnoujścia z Gaz-Systemem, który reprezentował Adam Bryszewski, vice-prezes firmy, zakończyły się niepowodzeniem. To skutkuje brakiem możliwości dopłynięcia do zabytku bez opłat lub za symboliczna kwotę. Dzień Flagi na latarni morskiej w Świnoujściu i latarni morskiej w Niechorzu w 2024 roku nie będzie świętowany.
Nie będzie dopłat do komercyjnych rejsów na świnoujską latarnię, nie będzie autobusów do atrakcji i jakiegokolwiek wsparcia. Samorząd zadeklarował, że sam, czyli bez pomocy Gaz-Systemu pokryje koszt uruchomienia autobusu na plażę.
Warto zauważyć, że w ubiegłym roku spółka w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu sfinansowała rejsy do latarni – przez całą majówkę 2023 rejsy były za darmo. Statki pływały kilka razy dziennie, a do plaży mieszkańców dowodziły autobusy.
W tym roku gazowy koncern zaproponował dofinansowanie rejsów komercyjnych na poziomie, które obniżyłyby koszt biletów przez tzw. długa majówkę o około 8 zł, czyli w przypadku biletu normalnego z 74 zł na 66 zł. Gaz-System zadeklarował też dopłatę do autobusów komunikacji miejskiej.
Samorząd razem z przedstawicielami stowarzyszenia oczekiwał, że spółka tak jak w roku ubiegłym pokryje koszty statków, by mieszkańcy i turyści mogli, tak jak to było przed zamknięciem strefy, dostać się do atrakcji albo np. na Dzień Flagi za symboliczną kwotę – np. 5 zł.
Przypomnijmy, poprzednie władze spółki deklarowały, że będą wspierać rozwiązania alternatywne, w związku z tzw. strefą bezpieczeństwa.
Do tej pory, czyli od czasów powstania Terminala LNG , czyli od 2007 roku  inicjatywy lokalne były wspierane przez Polskie LNG , a później Gaz-System.
Przypomnijmy, że droga Ku Morzu, która została zamknięta między innymi na wniosek spółki Gaz System jest drogą ogólnodostępną, której właścicielem jest miasto gmina Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524