Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Rozmowa z Aleksandrem Dmowskim – kandydatem na radnego Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Tydzień temu rozmawialiśmy o tym dlaczego ubiegasz się o miejsce w Radzie Miasta i jaki jest twój program. Może dzisiaj powiesz kilka słów o sobie?

Nie jestem rodowitym świnoujścianinem, ponad 10 lat temu przyjechałem tutaj wraz żoną z dużego miasta. Z miejsca zakochałem się w Świnoujściu i pozostałem. Kupiliśmy w Świnoujściu mieszkanie, tutaj przyszły na świat nasze dzieci, tutaj poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi i zawarliśmy bliskie przyjaźnie.  Moje pochodzenie spoza Świnoujścia uważam za atut, jestem przekonany, że posiadam umiejętność spojrzenia na wiele spraw z innej perspektywy, co może być w samorządzie szczególnie cenne.

Skąd zatem decyzja o przeprowadzce?

Wraz z żoną uznaliśmy, że wielkie miasto nam nie służy. Duże odległości, długi czas dojazdu, hałas, pośpiech… Obydwoje chcieliśmy też zamieszkać nad morzem, bliżej przyrody. I tak, jadąc palcem po mapie, trafiliśmy na wyspy. Przyjechaliśmy obejrzeć Świnoujście i postanowiliśmy, że właśnie tu chcemy mieszkać. Wielu znajomych mówiło, że to zły pomysł porzucać komfort wielkiego miasta, ale my nie żałowaliśmy ani razu.

Świnoujście okazało się być idealnym miejscem do życia?

No, aż tak słodko nie było. (śmiech) Na początek ciężko było znaleźć dobrą pracę – to problem, który zna wielu mieszkańców miasta. Kilka razy okazywało się, że na początku pracodawca obiecywał „złote góry”, a potem była szara rzeczywistość. Ceny wynajmu mieszkań też były (i nadal są) bardzo wysokie. Więc ciężko mówić o łatwym starcie.

Jak oceniasz nasze miasto z perspektywy czasu?

Nie można podważać i nie doceniać wielu pozytywnych zmian, jakie się w Świnoujściu dokonały. Wiele remontów w przestrzeni miejskiej, przebudowa i rozbudowa terenów nadmorskich, obiektów sportowych i kulturalnych, budowa stałego połączenia z, jak to mówią świnoujścianie, „drugą stroną”. Przyznam jednak, że z żalem obserwowałem wycinkę kolejnych setek drzew pod zabetonowane place i tzw. apartamentowce. Można powiedzieć, że Świnoujście zmienia swój charakter z zielonego, choć nieco zaniedbanego. na niemal wielkomiejski, nowoczesny. Pytanie czy kiedyś powiemy temu betonowaniu zieleni „stop”? Nie możemy wciąż myśleć tylko o turystach, czy właścicielach apartamentów, którzy są mieszkańcami miasta tylko przez część sezonu.

Wracając do wcześniejszych czasów, czy masz jakieś doświadczenie w polityce?

Mój ojciec zawsze powtarza, że nazwisko zobowiązuje. (śmiech) On sam rzeczywiście w polityce działał od kiedy pamiętam, był m.in. doradcą ministra czy radnym wojewódzkim, działał w wielu organizacjach społecznych. Polityka zawsze była obecna w domu, ja jednak ograniczałem się do wspierania innych w tej dziedzinie. Teraz chcę swoje doświadczenie i umiejętności wykorzystać na rzecz naszego miasta.

A czy w Świnoujściu podejmowałeś jakieś działania, z których mieszkańcy mogą cię pamiętać?

Staram się działać, a nie opowiadać o działaniu. Wyznaję też zasadę, że najważniejsze jest codzienne sumienne wykonywanie swoich obowiązków oraz wspieranie potrzebujących. Ale mogę wspomnieć, że na zlecenie ratusza organizowałem pokazy lotnicze nad plażą w 2015 roku. Współpracowałem przy organizacji takich imprez jak Dni Twierdzy czy Grechuta Festival. W świnoujskim kinie organizowałem popularne wydarzenia Kino na Szpilkach czy seanse Kino dla Seniora. W okresie pandemii uruchomiliśmy wraz z przyjaciółmi charytatywną akcję „Zakupy dla seniora”, w której dostarczaliśmy potrzebującym zakupy. Niektórych seniorów wspieraliśmy jeszcze długo po pandemii. Szczególnie te ostatnie akcje pozwoliły mi ocenić jak wiele jest do zrobienia dla starszych czy chorych świnoujścian.

I tak wracamy siłą rzeczy do programu wyborczego dla Świnoujścia. Czy nie jest tak, że wszyscy kandydaci powtarzają jakie są potrzeby i obiecują ich realizację, a potem okazuje się, że realizacji nie ma. Dlaczego, twoim zdaniem, tak się dzieje?

Rzeczywiście często kandydaci w okresie kampanii obiecują wiele, a potem, jeśli zostają samorządowcami, nie dotrzymują obietnic. Jednak nie zawsze wynika to z ich złej woli, z tego że chcieli oszukać wyborców. Często okazuje się, że ich dobre pomysły nie mogą być zrealizowane z prozaicznego braku funduszy w budżecie miasta. Dlatego potrzeba jest nie tylko pomysłów, które coś mieszkańcom dadzą, ale także pomysłów skąd wziąć pieniądze. Trzeba rozważnie dysponować budżetem i zarazem intensywnie poszukiwać sposobów na powiększenie budżetu. Wtedy można dotrzymywać obietnic.

Wybory już za dwa tygodnie. Jak oceniasz obecną kampanię?

Mając w pamięci tę sprzed pięciu lat, muszę przyznać, że jestem mocno zaskoczony. Niestety, raczej negatywnie. W wyborach samorządowych, w mieście, gdzie bardzo wiele osób się zna osobiście, wydaje się, że kampania powinna mieć charakter informacyjny – wystarczy poinformować wyborców, że kandyduje ta czy inna osoba i niech sami dokonają wyboru. To raczej poszczególne nazwiska wspierają określoną listę wyborczą. W mniejszym stopniu głosuje się na ugrupowania czy partie. Tymczasem mamy zalew banerów. Z każdego płotu, ściany bloku, czy (co już jest raczej niesmaczne) śmietnika, spoglądają na nas głównie twarze trojga kandydatów na prezydenta. A banerów wciąż przybywa. Czy naprawdę sukces wyborczy jest wprost uzależniony od łącznej powierzchni rozwieszonych banerów?

Wspomniałeś o kandydatach na prezydenta. Dlaczego PiS nie wystawił kandydata?

Jak już rozmawialiśmy poprzednio, świnoujska struktura PiS jest w tej chwili w dużym przeorganizowaniu. Wszystko to ma doprowadzić w konsekwencji do odświeżenia, umocnienia pozytywnego wizerunku tego ugrupowania w naszym mieście. W obecnej sytuacji wysuwanie kandydata na prezydenta mija się z celem, ale za pięć lat z pewnością taki kandydat się pojawi.

To na koniec trudne pytanie: jak byś zachęcał osoby, które w ogóle nie są przekonane do głosowania w wyborach, do tego aby zmieniły zdanie?

Czy jak jesteśmy w rodzinnym gronie i podejmowane są decyzje odnośnie wspólnych spraw to zabierzemy głos, wypowiemy swoje zdanie czy raczej wycofamy się do drugiego pokoju i włączymy telewizor? Nasze miasto to taka duża rodzina. Nie możemy wszyscy spotykać się przy każdej decyzji, ale każdy z nas może wybrać osobę, która przy tych decyzjach będzie nas reprezentować. Oczywiście, musimy zaufać, najlepiej komuś kogo znamy. Ale nie wychodźmy do drugiego pokoju.

Jeżeli ktoś z Czytelników chciałby zadać mi jakieś pytania, to jestem dostępny dla każdego: aleksander.dmowski@int.pl, tel. 736 335 758, www.pis.net.pl

Artykuł sponsorowany | Materiał KWW Prawo i Sprawiedliwość

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Leszek Szymański

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

gkc/ drag/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rusza budowa kolejnej promenady

Opublikowano

w dniu

Wykonawca zapowiada rozpoczęcie prac budowlanych na nowej, leśnej promenadzie wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej.

Choć umowę podpisano już w ubiegłym roku, to jednak zgodnie z nią po stronie wykonawcy było wykonanie projektu promenady oraz uzyskanie wszelkich pozwoleń. Dlatego też prace budowlane rozpoczną się w maju, a nie zaraz po podpisaniu umowy.

Koszt budowy to 5 mln 225 tys. złotych brutto. Inwestycja nie obciąży jednak budżetu miasta, bo na budowę tej promenady miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 5 mln złotych z rządowego funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska”.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

MDK opublikował program majówki

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

1.05., (środa)  Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Spotkanie z Ambrożym Kleksem” – koncert i animacje dla dzieci, pogadanki z Ciotką Klotką, taniec z Kaczką Dziwaczką, wyprawa na Wyspy Bergamuty i wiele innych. Przeniesiemy się do świata magii Pana Kleksa.

godz. 15.00     Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert zespołu „Tacy Sami – Lady Pank Show” –Tacy Sami mają w swoim repertuarze wszystkie największe hity. Przeboje polskiego rocka, to ponadczasowe, lubiane przez wszystkich i śpiewane podczas koncertu. Nie zabraknie takich utworów jak: Mniej niż zero, Zostawcie Titanica, Tacy Sami, Zawsze tam, gdzie ty.

2.05., (czwartek) Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Damy Starszych Panów na dobry wiosny początek” – koncert w wykonaniu solistów UTW, zespołu męskiego „Chwaty” i chóru mieszanego „Kantylena”

2.05. (czwartek) Filia nr 3 Miejskiego Domu Kultury w Karsiborzuul. 1-go Maja 40,  wstęp wolny, 

godz. 15.00 – 20.00   Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, pokazy strażackie, kolejka nadmorska Gucio i Maja, dump truck i karuzelki

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem), pieczony dzik.

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 15.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Wspaniała muzyka DJ Piotr Majdanek i występ wokalny Aleksa Morawskiego

godz. 20.00     Balonik marzeń do nieba

    

3.05., (piątek) Muszla Koncertowa – promenada, wstęp wolny

godz. 14.00     Koncert Orkiestry Wojskowej Świnoujście

godz. 15.00    Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert „Let’s Rock! Legendy Rocka” – pod patronatem Eski Rock oraz Gitarowego Rekordu Świata

Muzyczne show na najwyższym poziomie, zagrane przez muzyków grających na co dzień na największych polskich estradach. Ponadczasowe przeboje zagrane przez rockową orkiestrę,  w niepowtarzalnym, autorskim anturażu. Podczas koncertu można usłyszeć utwory takich legen jak: AC/DC, Queen, The Rolling Stones, Guns N’Roses, Nirvana, U2, Bon Jovi, Pink Floyd, Led Zeppelin.

 4.05., (sobota) Filia nr 2 Miejskiego Domu Kultury na Warszowie, ul.  Sosnowa 18, Plac Piracka Przygoda, wstęp wolny

godz. 16.00 – 19.00   Animacje dla dzieci, pokazy straży pożarnej, policji, zupa grochowa, gofry,  zespół taneczny „Senioritki” oraz występ zespołu „Keja”

godz. 18.00     Koncert zespołu „FOX” – muzyka disco-polo dance, zgrana ekipa ze świętokrzyskiego rozgrzeje w tańcu całą publiczność, skoczna i radosna muzyka będzie sprawdzianem dla Waszej kondycji.

5.05. (niedziela) Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury w Przytorze, ul. Zalewowa 40, wstęp wolny  

godz. 14.00 – 20.00 Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, Fotobudka, pokazy strażackie OSP Przytór

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem)

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 14.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Koncert zespołu „SPECYFICZNI” – zespół powstał na przełomie 2009r.

i 2010r., a stworzyli go goleniowscy muzycy Jacek Gałkiewicz, Arek Kokeli, Mariusz Piotrowicz, Hubert Hubas Biczkowski. Ponadczasowa grupa muzyków swoją charyzmą, niepowstrzymaną energią sceniczną oraz wyśmienitym show, przyciągną nawet bardzo wymagającego słuchacza.

godz. 19.00     Balonik marzeń do nieba

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Fiasko negocjacji. Nie będzie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na latarni morskiej w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Ostatnie negocjacje samorządu Świnoujścia z Gaz-Systemem, który reprezentował Adam Bryszewski, vice-prezes firmy, zakończyły się niepowodzeniem. To skutkuje brakiem możliwości dopłynięcia do zabytku bez opłat lub za symboliczna kwotę. Dzień Flagi na latarni morskiej w Świnoujściu i latarni morskiej w Niechorzu w 2024 roku nie będzie świętowany.
Nie będzie dopłat do komercyjnych rejsów na świnoujską latarnię, nie będzie autobusów do atrakcji i jakiegokolwiek wsparcia. Samorząd zadeklarował, że sam, czyli bez pomocy Gaz-Systemu pokryje koszt uruchomienia autobusu na plażę.
Warto zauważyć, że w ubiegłym roku spółka w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu sfinansowała rejsy do latarni – przez całą majówkę 2023 rejsy były za darmo. Statki pływały kilka razy dziennie, a do plaży mieszkańców dowodziły autobusy.
W tym roku gazowy koncern zaproponował dofinansowanie rejsów komercyjnych na poziomie, które obniżyłyby koszt biletów przez tzw. długa majówkę o około 8 zł, czyli w przypadku biletu normalnego z 74 zł na 66 zł. Gaz-System zadeklarował też dopłatę do autobusów komunikacji miejskiej.
Samorząd razem z przedstawicielami stowarzyszenia oczekiwał, że spółka tak jak w roku ubiegłym pokryje koszty statków, by mieszkańcy i turyści mogli, tak jak to było przed zamknięciem strefy, dostać się do atrakcji albo np. na Dzień Flagi za symboliczną kwotę – np. 5 zł.
Przypomnijmy, poprzednie władze spółki deklarowały, że będą wspierać rozwiązania alternatywne, w związku z tzw. strefą bezpieczeństwa.
Do tej pory, czyli od czasów powstania Terminala LNG , czyli od 2007 roku  inicjatywy lokalne były wspierane przez Polskie LNG , a później Gaz-System.
Przypomnijmy, że droga Ku Morzu, która została zamknięta między innymi na wniosek spółki Gaz System jest drogą ogólnodostępną, której właścicielem jest miasto gmina Świnoujście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Jedynka” pojedzie na plażę na Warszowie. Trzeba pamiętać o dokumencie

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

„Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od 1.05. do 05.05.2024 r. kursować będzie linia nr 1 do plaży na Warszowie.

Osoby udające się na plażę na Warszowie linią nr 1 zobowiązane są posiadać przy sobie dokument tożsamości, ponieważ wjeżdżając w strefę ochroną będą podlegać kontroli przez służby graniczne. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny będzie od najbliższego poniedziałku.

Wciąż od strony lądowej nie ma dostępu do zabytków: Fortu Gerharda i latarni morskiej. Dostać można się statkami Adler Schiffe.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zawody kolejnej edycji „Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych”

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

25 kwietnia 2024 r., na Stadionie Miejskim odbyły się kolejne zawody VII  edycji „Świnoujskich  Czwartków Lekkoatletycznych”.
Czwartki Lekkoatletyczne to impreza o zasięgu ogólnokrajowym, podczas której dzieci ze świnoujskich szkół rywalizują ze sobą podczas rundy jesiennej i wiosennej w trzech kategoriach wiekowych w następujących konkurencjach: bieg na 60 m, 300 m, 600 m (dziewczęta) i 1000 m (chłopcy), skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. Organizatorem zawodów jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Najlepsi uczestnicy tegorocznej edycji, tradycyjnie już, wezmą udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w Łodzi w dniach 15-16 czerwca 2024 r. Ogólnopolski finał zawodów jest jedną z największych imprez lekkoatletycznych w Europie dla dzieci w wieku do 12 roku życia, trwa dwa dni i bierze w niej corocznie udział kilka tysięcy dzieci z całej Polski.
Najlepsze wyniki uzyskane przez naszych młodych biegaczy w dniu 25.04.2024r.

Dziewczęta
60 m
2013 i młodsi – Helena Grudzień STSG – 9,10
2012 – Lena Kowalska SP2 – 9,40
2011 – Aleksandra Pancer Sp6 – 8,61

Chłopcy
60 m
2013 i młodsi – Alan Olszewski SP6 – 12,17
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 9,41

Dziewczęta
300 m
2013 i młodsi – Natalia Smolińska SP6 – 51,99
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 50,16

Chłopcy
300 m
2013 i młodsi – Nikodem Giłka Sp4 – 55,19
2011 – Bruno Blankowski SP6 – 85,50

Dziewczęta
600 m
2013 i młodsi – Natalia Włodarczyk SP6 – 2.28,64

Dziewczęta
skok w dal
2013 i młodsi – Helena Grudzień STSG – 3,80
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 3,93
2011 – Aleksandra Pancer SP6 -4,55

Chłopcy
skok w dal
2013 i młodsi – Nikodem Giłka SP4 – 3,15

Dziewczęta
rzut piłeczką palantową
2013 i młodsi – Natalia Włodarczak SP6 – 20,00
2012 – Alicja Wiśniewska SP6 – 17,00

Chłopcy
rzut piłeczką palantową
2013 i młodsi – Michał Szyszka SP6 – 20,00
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 32,00

Pełny komunikat z zawodów na stronie www.osir.swinoujscie.pl

Kolejne zawody odbędą się już 9 maja 2024 r., godzina 16.00, Stadiom Miejski w Świnoujściu ul. Matejki 22 – serdecznie zapraszamy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych sukcesów sportowych.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524