Strona główna / Lokalne / Kościół pw. Chrystusa Króla doczeka się nowej elewacji

Kościół pw. Chrystusa Króla doczeka się nowej elewacji

Stary tynk nie był estetyczny, a także nie pozwalał oddychać murom świątyni. W konsekwencji ma to negatywny wpływ na wnętrze kościoła.  W czwartek trwało ustawianie rusztowań wokół budowli. Na frontowej ścianie tynk zostanie wymieniony na wapienny.

– Kościół pw. Chrystusa Króla  pełni rolę świątyni, ale należy pamiętać że jest to zabytek wzniesiony około 1792  roku mówi nam proboszcz ks. Bogusław Gurgul .

Remont ściany przy której obecnie rozpoczynają się prace, zakończy się pod koniec listopada.  Oczywiście jeśli pozwoli na to pogoda. W przeciwnym razie prace zostaną przerwane i wznowione na wiosnę.

Wymiana elewacji odbywa się etapami. Kościoła nie stać na remont całkowity.

– Staramy się pozyskiwać wsparcie finansowe z różnych źródeł. Raz się udaje, innym razem nie. Zwracaliśmy się z prośbą o wsparcie do władz miasta, niestety otrzymaliśmy odmowną odpowiedź – mówi proboszcz ks. Bogusław Gurgul .

Duchowni mają wiele ciekawych planów związanych ze zmianami wewnątrz świątyni. Część z nich poprawiłaby akustykę podczas corocznie odbywających się Świnoujskich Wieczorów Organowych.

Zobacz również

Spotkanie z posłem Dariuszem Wieczorkiem. Będzie można porozmawiać także o elektromobilności

Mieszkańcy Świnoujścia będą mogli w najbliższy poniedziałek spotkać się z posłem Nowej Lewicy Dariuszem Wieczorkiem. …

12 komentarzy

  1. a kiedy zostanie wyremontowana wieża? To ona powinna mieć chyba pierwsze miejsce coo?

  2. Niech go obkleją styropianem, jak to teraz modne i pomalują na zielony kolor, hee hee

  3. Co tu więcej mówić? Chyba dobrze, że wreszcie remontują. Szkoda, ze nie będzie miał ten kościół takiej klasy jak inne w centrach miast. Zwykły kościół i tyle

  4. Ano właśnie, kiedyś chciano iść z duchem czasu i piękną elewację z ciemno palonej cegły, pokryto okropnym, cementowym barankiem. To wina władz kościoła z lat 80-tych. Termin nierealny niestety, widać to po tempie prac na bokach kościoła. Dodatkowo odkuwanie tynku uszkadza cegłę. Jak wyglądał kiedyś, popatrzcie na wieżę przy Piastowskiej.

  5. Może by zorganizować jakąś zrzutkę na całkowity remont świątyni, żeby nie bawić się w remonty na raty i ruszyć z pełną pompą na wiosnę?

  6. świetny pomysł a stara elewacja rzeczywiście nie była piękna dziwić może tylko podejście władz miasta widocznie gustują tylko w betonowych budowlach zabytki to już be

    • Władze miasta nie miały tu nic do gadania. O wyborze tynku decydował Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ten kościół był ZAWSZE otynkowany. Problem polegał na tym, że w latach 70-tych zafundowano mu agresywny tynk cementowy, który uszkadzał cegłę i wyglądał beznadziejnie. Teraz przywraca się po prostu oryginalny wygląd historyczny.

  7. Szkoda ze tylko jedna ściana. Wielka szkoda ze o ogrzewaniu wszyscy zapominają a w sroga zimę nie jest tam wcale przyjemnie.

  8. to jest także wizytówka Świnoujśćia. Turyści lubią odwiedzać główne miejsca w centrum miasta. Niewątpliwie kościół takim jest. Remont to dobra opcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.