Połącz się z nami

Lokalne

Pod prysznic tylko na golasa?

Opublikowano

w dniu

Zboczeńcy – to jedno ze słów, które w liście od naszego Czytelnika pada aż 8 razy. Według pana Marcina miejski basen jest miejscem, gdzie spotykają się prawdziwi degeneraci. Czy kąpiel pod basenowym prysznicem bez slipek jest naprawdę „zbrodnią” zasługującą na takie słowa?

Pan Marcin (50 l.) razem ze swoim ośmioletnim synem kilka dni temu wybrał się, aby popływać na miejskim basenie. Gdy postanowił skorzystać z prysznica, okazało się, że te są zajęte przez kilku młodych mężczyzn w wieku około 25 lat. Wszyscy byli nago. – Zatkało mnie! Poprosiłem syna, aby cofnął się do szatni. Po chwili jeden z kąpiących raźnym krokiem przeparadował machając swoim przyrodzeniem tuż obok nas! Nie wytrzymałem – opowiada pan Marcin. Jak wynika z jego relacji niezbyt kulturalnie zwrócił uwagę „gibkim” młodzieńcom, że miejski basen to nie plaża naturystyczna. Po krótkiej sprzeczce, zakończonej szyderczym śmiechem golasów, udało mu się w końcu wziąć prysznic i skorzystać z basenu.

– To skandal! Gdyby pod prysznicami były zasłony, albo myli się tyłem do nas. Na dodatek to paradowanie nago. Można się przecież owinąć ręcznikiem – dodaje oburzony mężczyzna. – Degeneraci! Najgorsze jest to, że po zakończeniu pływania problem powrócił. Z prysznica znowu korzystał kolejny golas – nagusieński jak go pan Bóg stworzył.

Mężczyzna, po wizycie w naszej redakcji zapowiedział, że sprawą spróbuje zainteresować władze miasta, bo jak się później dowiedział – na basenie kąpiel nago pod prysznicami jest bardzo często praktykowana!

Sanepid: kąpiel w slipkach niehigieniczna

Według pracowników Sanepidu kąpiel pod prysznicem nago jest wskazana ze względów higienicznych. Podobna opinię wyraża nawet specjalista od dobrych manier: – a jak można się dokładnie umyć jeśli nie bez bielizny?

Mieszkańcy spotkani przed basenem mają podobną opinię. – Kąpiel pod prysznicem w stroju to jakaś paranoja – mówi pani Marta. – U nas ciągle mamy jakieś dziwne problemy z akceptowaniem nagości. Wystarczy pojechać np. do term żeby zobaczyć, że nagość to nie problem.

Podobna opinię ma pan Andrzej, który z basenu korzysta od 20 lat. – Polska jest pod tym względem bardzo pruderyjnym krajem. Zawsze kąpię się nago. Oczywiście za bardzo nie eksponując pewnych części ciała. Myślę, że ten oburzony pan dostałby zawału, gdyby kiedyś korzystał z koedukacyjnej sauny np. w Czechach. Tam wszyscy są nago. Tylko jedna osoba ze spotkanych pod basenem przyznała, że zawsze z prysznica korzysta nie zdejmując stroju kąpielowego. – Mam 60 lat. Nie do końca akceptuje swoje ciało i się zwyczajnie wstydzę – mówi pani Dorota. – Ale do nagusów nic nie mam – dodaje.

OSiR: Zalecamy większą wrażliwość

Mariusz Fryska, dyrektor OSIRU, który zarządza basenem apeluje o wrażliwość w tym względzie, choć sam przyznaje, że zgodnie z przepisami sanitarnymi przed wejściem na basen należy dokładnie umyć całe ciało, a nie jedynie spryskać się wodą.

– Oczywiście przed skorzystaniem z basenu należy ze względów sanitarnych bezwzględnie wziąć prysznic. Jest to nawet zapisane w regulaminie. Na basen przychodzą różni ludzie. Dla jednych widok nagości wywołuje oburzenie, a na innych nie robi wrażenia. Należy uszanować poglądy wszystkich. Prysznice na naszym basenie są albo męskie, albo damskie. Nie ma ścianek działowych tak jak to było kiedyś. Być może to właśnie daje mniejsze poczucie intymności. Sam chodzę na basen i według mnie nie ma problemu, gdy nago kąpią się dorośli. Co jednak zrobić, gdy są dzieci? Każdy wychowuje dziecko po swojemu. Niektórzy pewnie woleliby uniknąć sytuacji w których ich dziecko bierze prysznic w otoczeniu nagich ludzi. Jeśli pod natryskiem są dzieci zalecałbym jednak większą wrażliwość i kąpiel jednak w stroju.

A jaka jest na ten temat opinia naszych Czytelników? Zapraszamy do dyskusji na stronie www.swinoujskie.info.

Czytaj dalej
15 komentarzy

15 Comments

 1. Gość temu

  23 lutego 2022 na 11:30

  Jezu, średniowiecze. Prysznice męskie i afera. Ja osobiście bywam z dziećmi i żona na basenie dość często. Szatnia jest koedukacyjna z kabinami do przebrania, jednak większość z nich nie korzysta swobodnie przebierając się przy szafkach. Co do pomieszczeń prysznicowymi, na basenie na który uczęszczam są pomieszczenia prysznicowe męskie, damskie i rodzinne. My będąc z dziećmi korzystamy z rodzinnych i tak jak większość bierzmy wszyscy prysznic nago, bez względu czy są tam inni czy nie, jednakże nie spotkałem się, aby komuś to przeszkadzało. Raczej całe rodziny w takim pomieszczeniu rozbierają się do naga i się kąpią. W moim przypadku wynika to z chęci utrzymania odpowiedniej higieny zarówno przed basenem jak i po, co zresztą zaleca GIS.

 2. ola temu

  15 listopada 2015 na 01:05

  A właściwie dlaczego nie ma przegród lub zasłon? Należy uszanować też tych, którzy nie mają chęci golasować przy wszystkich. Trochę tolerancji także dla nich. Koszarowo kolonijne zwyczaje nie każdemu mogą odpowiadać.

 3. pływak temu

  14 listopada 2015 na 16:06

  W czepku pływanie , kąpiel pod prysznicem w stroju co za paranoja , nigdzie tego nie ma , tyle lat te same osoby chodzą na basen i nikomu kąpiel nago nie przeszkadza , zjawił się jeden raz dziadzio z wnuczkiem i afera na całe Świnoujście . Ludziska dajcie na luz , nagość to normalna rzecz , NIE BĘDĘ ZACHOWYWAĆ SIĘ JAK DZIKUS .

 4. qaz temu

  14 listopada 2015 na 15:38

  Oszołomów jednak nie brakuje. Co za słownictwo: degeneraci, zboczeńcy? To jakieś mentalne średniowiecze. To ten jegomość powinien zostać napiętnowany i pouczony za swoje zachowanie. Pranie gaci to niech on sobie w domu robi, a nie na basenie. Widzę, że świadomość i wiedza o higienie zerowa i jeszcze dziecko w tym utrwala i „straszy”, że porządne umycie się przed wejściem do basenu i po jest czymś złym. Umycie się dokładne, całego ciała, nago (bo jak inaczej?), mydłem przed basenem powinno być i u nas jako obowiązkowe wypisane na tabliczce nad wejściem pod natryski. Ja nie mam zamiaru pływać razem z tymi bakteriami, potem, wydzielinami z okolic krocza, które ktoś przyniósł ze sobą pod ubraniem. A jak jakiś facet boi się, że innego gołego faceta zobaczy to chyba sam ma jakieś problemy i niech lepiej siedzi w domu i pływa w swojej wannie w majtkach i skarpetach jak lubi. I dzieci też trzeba uczyć dlaczego ważne jest by umyć się przed i po basenie i że goły człowiek pod prysznicem to normalna sprawa. Dosyć tej głupiej pruderii. Dobrze, że ci młodzi ludzie myli się nago i należy to propagować, a nie zwalczać. Gdyby w Czechach czy Szwecji ktoś zobaczył, że gość przed wejściem do basenu myje się w gaciach to by go wyproszono z pływalni.

 5. Anonimowa temu

  14 listopada 2015 na 11:12

  Masakra… jeszcze jest podział na kobiety i mężczyzn. Myślę, że swobodnie można się czuć jeśli ta sama płeć się przy nas kompie nago. Ludzie! Przecież tu chodzi o higienę! Każdy kąpiąc się w stroju ma w nim wodę z basenu z różnymi bakteriami! Pod prysznicem ciało dalej dotyka stroju i nie da się zmyć bakterii stojąc pod prysznicem w stroju! Dlatego też pan który jest w gaciach powinien być szybciej wyśmiany niż osoba naga. Ja nie mam nic do nagości, ludzie to siedzi tylko w waszych głowach. Jak ktoś chce się dobrze umyć po basenie to nie znaczy że jest zboczeńcem! To Pan jest zboczeńcem, że pan obserwuje kto kąpie się nago a kto nie!

 6. posejdoniak temu

  14 listopada 2015 na 09:49

  Rozwiązanie sprawy jest proste: wprowadzić przegrody w kabinach. Dziwię się kierownictwu basenu, że ich nie zapewniło, choć nic nie zastąpi kultury użytkowników tych kabin. Dla mnie paradowanie nago wszem i wobec jest przejawem prostactwa. No ale żyjemy w epoce prostactwa, negowania tradycyjnej kultury (nie dziwmy się więc ofensywie różnych subkultur i – to także ma związek z pustka aksjologiczną – islamu, żerujących na „ludziach bez właściwości”, jak ktoś takich nazwał, na tym, że nie prezentują sobą żadnego systemu wartości).

 7. toad temu

  13 listopada 2015 na 17:58

  Ten kto się wstydzi niech bierze prysznic w kąpielówkach ale pozostałych zostawi w spokoju. Sam chodze na basen z dziećmi (2 chłopaków) w dodatku nie moimi 😛 i często się zdarza, że pod prysznicem są nagusy 😉 ale nikt nie ma pretensji o to. Dzieciaki i Ja należymy do tych bardziej wstydliwych 😛 i wybieramy opcję brania prysznicu w kąpielówkach ale nie przeszkadza nam jak ktoś „świeci” pośladkami czy to w szatni czy pod prysznicem. Młodszy (8-mio latek) nawet jest śmielszy jeśli chodzi o branie prysznicu bez kąpielówek ale rozbiera się dopiero pod prysznicem i prosi aby zasunąć zasłonę 😀 tak więc wszystko zależy od wychowania 🙂

 8. Anonim temu

  13 listopada 2015 na 13:15

  No to czytelni jest bardzo wrażliwy. Jednak co by nie dodać, przydałyby się na basenie zasłony lub specjalne oddzielacze. Tak samo, specjalne uchwyty, gdzie można powiesić ręcznik aby po kąpieli się nim okryć

 9. Anonim temu

  13 listopada 2015 na 12:48

  Większej głupoty nie słyszałem. Komu to przeszkadza? Nasze społeczeństwo jest tak zacofane, że raczej nie ma co ratowac… Pewnie, obmyje się z kilograma chloru ale na majteczkach zostanie 🙂

 10. nagi temu

  13 listopada 2015 na 10:57

  mam tez gibkie ciało jakaś kobieta chętna na prysznic?

  • posejdoniak temu

   14 listopada 2015 na 09:55

   Jesteś też nagi pod względem wykształcenia, brakuje w twoim wpisie przecinków, wielkiej litery; tak więc niszczysz szansę na podniecenie zapraszanej kobiety, gdyż większość z nich jednak preferuje ludzi na pewnym poziomie intelektualnym.

 11. gość temu

  13 listopada 2015 na 10:36

  Ja też sobie nie życzę patrzeć jak jakieś flaczki! Więcej kultury.

 12. ella temu

  13 listopada 2015 na 10:30

  Jak widać żyje w dostatnim i bogatym kraju skoro ludzie mają problem typu w gaciach czy bez pod prysznic

 13. WikS temu

  13 listopada 2015 na 09:07

  Czytam i nie wierzę…

 14. Miś temu

  13 listopada 2015 na 08:59

  jak rozumiem przyrodzenie gibkiego młodzieńca było większe i to o ooo i to pewnie pana starszego wyprowadziło z równowagi …hahahhah

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524