Połącz się z nami

Lokalne

Komentarze. Port kontenerowy w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

[dropcap]P[/dropcap]ublikujemy dziś dwie opinie, które zostały wysłane do naszej redakcji w reakcji na komentarz przewodniczącej rady miasta Joanny Agatowskiej, opublikowany w jednym z poprzednich numerów Kronik Portowych. Przypomnijmy – komentarz dotyczył planów budowy w Świnoujściu wielkiego portu kontenerowego i konfliktu dwóch dziedzin gospodarki, z których żyje nasze miasto: gospodarki morskiej i turystyki. Komentarz dotykał także braku społecznych konsultacji. Czy rozwój portu zagraża turystyce? Czy obie te gałęzie gospodarki mogą się obok siebie rozwijać? Jak te „pokojowe” współistnienie wygląda dziś z perspektywy przedstawicieli portu i turystyki?

Głos w poruszanej sprawie zabrał tym razem Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz i rzeczniczka Zarządu Morskich Portów Szczecin- Świnoujście. O komentarz, który opublikujemy w kolejnych numerach tygodnika Kroniki Portowe poprosiliśmy także przedstawicieli Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, przedsiębiorców związanych z gospodarką morską, radnych. Warto rozmawiać i wymieniać poglądy. Poznawać punkt widzenia każdej ze stron, aby w sposób świadomy, z pełnym obrazem sytuacji podjąć decyzję w jakim kierunku, jak i gdzie ma rozwijać się nasze piękne miasto.

[author title=”Monika Woźniak-Lewandowska, Specjalista ds. komunikacji i PR, Dział Handlowy i Marketingu:” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2015/12/Monika-Woźniak-Lewandowska.jpg”]Stanowisko ZMPSiŚ SA do komentarza Joanny Agatowskiej, przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście. Nawiązując do komentarza p. Joanny Agatowskiej, przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA dziękuje Pani Przewodniczącej za zainteresowanie sprawami portowymi. Jednak ZMPSiŚ SA nie zgadza się z tezami zaprezentowanymi przez Panią Przewodniczącą. W minionym 2014 roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przyjął Strategię rozwoju portów z perspektywą do 2027. Dokument ten wskazuje pomysły i wizje potencjalnych kierunków rozwoju portów. Obecnie ZMPSiŚ SA definiuje możliwości ich realizacji poprzez uszczegółowienie warunków rozwoju oraz analizę trendów, rozwiązań technologicznych i logistycznych. Są to procesy długofalowe, wymagające czasu. Ich prezentacja na etapie planistycznym, wizjonerskim byłaby całkowicie bezcelowa, ponadto na silnie konkurencyjnym rynku morskim mogłaby przynieść Spółce szkodę. Niemniej ZMPSiŚ zapewnia, że po wypracowaniu konkretnych rozwiązań, w tym skutków społeczno-ekonomicznych dla Świnoujścia, Spółka zaprezentuje je stronie społecznej, celem konsultacji, by wypracować stanowisko satysfakcjonujące zainteresowane strony. Pracownicy ZMPSiŚ SA już na obecnym etapie działań spotykali się wielokrotnie z przedstawicielami branży turystycznej, m.in. 28 października, w Hotelu „TRZY WYSPY”, na zaproszenie Świnoujskiego Stowarzyszenia Turystycznego odbyło się spotkanie przedstawicieli ZMPSiŚ S.A. (Dyr. ds Rozwoju Portów oraz Dyr. ds Handlowych i Marketingu) w ramach panelu dyskusyjnego, dotyczącego rozwoju portu w Świnoujściu. W 2013 r. Świnoujście jako ważny element łańcucha logistycznego zostało włączone do sieci TEN-T, co daje temu portowi i miastu ogromne możliwości rozwojowe. Jednak działania te muszą być wyważone i celowe, z zachowaniem uwarunkowań lokalnych. ZMPSiŚ deklaruje, że wszelkie plany rozwojowe tworzone będą z poszanowaniem zasady równowagi pomiędzy turystyką, uzdrowiskiem i portem – stanowiące trzy kluczowe filary rozwoju tego miasta. Stąd, jak tylko zostaną wypracowane konkretne rozwiązania rozwojowe, będą one stronie społecznej prezentowane i z nią konsultowane, bowiem społeczna akceptacja podejmowanych działań stanowi warunek konieczny ich powodzenia. Wszelkie informacje oparte na domniemaniach i założeniach nie opartych na faktach rozbudzają niepotrzebny niepokój i negatywne emocje. Stąd ZMPSiŚ SA prosi o zachowanie cierpliwości, albowiem, jak tylko założenia, koncepcje i idee rozwojowe się skonkretyzują będą one ze stroną społeczną na pewno konsultowane. [/author]

[author title=”Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2015/12/Janusz-Żmurkiewicz.jpg”]Odpowiedz na komentarz Przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej. Pani Przewodnicząca. W Świnoujściu zarówno turystyka, jak i gospodarka morska rozwijają się dynamicznie. Stąd też wielkie zdziwienie wywołał – zapewne nie tylko u mnie – Pani komentarz na temat perspektyw rozwoju portu. Absolutnie nie podzielam głoszonych przez Panią poglądów. Na temat rozwoju portu rozmawiała Pani z prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Panem Zbigniewem Miklewiczem. Spotkanie odbyło się w Pani gabinecie i na Pani zaproszenie. Po takim spotkaniu, wydaje się, że Pani wiedza na ten temat, powinna być pełna. Tym większe moje zaskoczenie Pani ostatnią wypowiedzą. Obecna sytuacja bardzo przypomina mi tę sprzed kilku lat, gdy decydowała się sprawa lokalizacji i budowy terminala gazowego. Dziś już nie pamiętam, czy była Pani wśród tych, którzy popierali jego budowę w Świnoujściu, czy też wśród tych, którzy byli temu przeciwni, zwiastując w tej inwestycji koniec turystyki i uzdrowiska. Czas pokazał, jak bardzo mylili się ci drudzy, o czym Pani, zawodowo pracując w branży turystycznej, doskonale przecież wie. Terminal już niedługo zostanie uruchomiony, a turystyka w Świnoujściu wcale nie umarła. Przeciwnie. Zainteresowanie naszym miastem rośnie. Wzrasta również zainteresowanie przedstawicieli biznesu turystycznego ofertami inwestycyjnymi w Świnoujściu. Absolutnie nie mogę zgodzić się z Pani sugestią zawartą w pytaniu: „rozwój turystyki, czy rozwój portu”, która jednoznacznie wskazuje, że jeden z tych celów wyklucza drugi. Uważam, że Świnoujście jest wyjątkowo predysponowane do równoległego rozwoju turystyki i gospodarki morskiej. Obie te gałęzie funkcjonują w naszym mieście, wzajemnie sobie nie szkodząc. Obecnie turystyka ma się wyjątkowo dobrze. Jest duża szansa, że podobnie i bez szkody dla turystyki, będą rozwijały się port oraz stocznia. Będą, o ile lokalni politycy, zapatrzeni w swoje partyjne lub prywatne interesy, nie zaczną w tym przeszkadzać. Rozwój turystyki i rozwój gospodarki morskiej to cele, które realizowałem i nadal będę realizował, z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców. Dyskusja na temat ewentualnej inwestycji portowej, korzyści, jak i zagrożeń z niej wynikających, z pewnością będzie miała jeszcze miejsce. Stąd też wysuwanie, w tej chwili, wniosków, a wręcz sugerowanie rzekomej „śmierci turystyki”, to zdecydowane nadużycie. Proszę również pamiętać, że zgodę na realizację tej inwestycji będą wyrażali radni Rady Miasta Świnoujście, w tym również Pani Radna.[/author]

Kliknij tu, aby przeczytać komentarz Przewodniczącej Rady Miasta Świnoujścia!

Czytaj dalej
10 komentarzy

10 Comments

 1. Służby temu

  29 grudnia 2015 na 08:34

  A może warto poczekać na informacje o potencjalnych korzyściach zamiast obrazu krytykować?

 2. M temu

  28 grudnia 2015 na 22:22

  Podatki olbrzymie będą

 3. ◯∵△◠∋ ∴ temu

  28 grudnia 2015 na 22:17

  Prezydent niech ten słoik rządzi się w swoim Szczecinku . . .

 4. ◯∵△◠∋ ∴ temu

  28 grudnia 2015 na 22:15

  Niech Szczecin sobie zbuduje ten terminal kontenerowy przy Wałach Chrobrego.

 5. mikołaj temu

  28 grudnia 2015 na 18:41

  Proponuję zrobić referendum w mieście w sprawie rozbudowy portu w stronę wschodniej plaży.

 6. Margot temu

  28 grudnia 2015 na 12:14

  Aktualnie za sprawą wielce światowego prezydenta Żmurkiewicza Świnoujście ma wątpliwą szansę stać się drugą Marsylią – syfem Europy . Do marzeń o kurortach Świnoujście czym pasjonował się aktualny honorowy obywatel miasta Swindemunde hucznie obchodzonej rocznicy Adolf Hitler to nam już tak daleko że niebawem nazwa kurort będzie wspomnieniem. Pan Żmurkiewicz oddając kolonię Szczecinowi i zagranicznym lobbystom azjatyckim ….. co do narodowości nie pozwolono nam dotrzeć skazał na śmierć nie tylko uzdrowiska – które za równo 4 lata zostaną nam odebrane z powodu przekroczenie norm rakotwórczego benzopirenu ( LNG ma w tym też swój istotny udział) a kolejna brudna inwestycja tylko dopełni dzieła. Inwestycja ta będzie rzutować na cały region, wycięcie lasów w kompleksie NATURA 2000 i zawalenie nabrzeży statkami kontenerowymi sprawi że nie tylko miasto Świnoujście ale i inne miejscowości przyległe w tym Międzyzdroje poważnie ucierpią jeśli chodzi o turystykę. No ale cel uświęca środki – zastanawia fakt że ten pan tak łatwo się na to zgodził i że w tajemnicy pojechał na zagraniczne spotkanie w tej sprawie …. no ale to pozostaje w sferze domysłów.

 7. mieszkaniec temu

  28 grudnia 2015 na 11:39

  Od wielu miesiecy mówi się o planach rozbudowy portu na Warszowie a dopiero artykuł p. Agatowskiej spowodował że i prezydent i port coś w tej sprawie powiedzieli? Prezydent to jednak odpisuje jakby do niewiadomo jakiego artykułu bo p. Agatowska wyraźnie w swoim pisze o śmierci turystyki na Warszowie i w Przytorze i ja tu się akurat całkowicie z nią zgadzam. Znalazłem sobie jej artykuł i uważam że ma dużo racji i że się dopomina o to, żeby poważnie traktowano. Nikt w Szczecinie nie ma prawa chcieć robic w Świnoujściu co mu się rzewnie podoba. To mieszkancy Świnoujścia powinni zadecydować czy chcą tego portu czy nie.

 8. KUU NA MUNIU temu

  28 grudnia 2015 na 11:02

  Zgadnijcie kto ma kuku na muniu!

 9. Pras temu

  28 grudnia 2015 na 10:00

  IDIOTYCZNY POMYSŁ

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524