Połącz się z nami
„gaz_system"

Lokalne

Schronisko dla zwierząt kolejną miejską spółką?

Opublikowano

w dniu

Podczas poniedziałkowego seminarium dla radnych, dotyczącego schroniska dla bezdomnych zwierząt, kontynuowano rozmowę nad jego przyszłością. Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa zaprezentował analizę „form zarządzania (…)” w której przedstawiono kilka wariantów zarządzania schroniskiem.

Przypomnijmy, obecnie komunalnym schroniskiem na podstawie umowy zarządza Stowarzyszenie „Your Choice”. Umowa kończy się w maju br.

Jakie rozwiązania zaproponowali urzędnicy?

Według pierwszego wariantu schroniskiem zarządzałoby jedno ze stowarzyszeń – po przeprowadzonym konkursie (czyli tak jak obecnie). Drugiego – schronisko zostałoby zlikwidowane, a opieką nad zwierzętami ze Świnoujścia miałby zająć się zewnętrzny podmiot, np. schronisko z Sosnowic (gm. Golczewo). Kolejny wariant, który wydaje się najbliższy sercom urzędników, to powierzenie opieki nad schroniskiem spółce komunalnej (miejskiemu zakładowi budżetowemu). Pojawiły się też inne „wariacje” w/w wariantów- utworzenie na terenie obecnego schroniska prywatnego hotelu dla psów itd.

Dyskusja była długa, ale nie przyniosła konkretnej odpowiedzi co do perspektyw schroniska. O jego przyszłości ostatecznie zadecyduje prezydent miasta. Warto dodać, że w seminarium wzięło udział tylko sześciu radnych.

Naszym zdaniem

Czy miastu rzeczywiście potrzebne jest kolejny zakład budżetowy? Czy urzędnik jest w stanie z pełnym oddaniem opiekować się zwierzętami? Czy czasem nie będzie to najdroższe z omawianych na seminarium rozwiązań? Oby nie mieli racji ci, którzy twierdzą, że lobbowanie za takim rozwiązaniem ma służyć stworzeniu kolejnych miejsc pracy zależnych od samorządu, a nie dobru zwierząt.

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak: miasto zorganizowało konkurs na prowadzenie schroniska. Wygrało go stowarzyszenie, które zostało zarejestrowane kilka miesięcy wcześniej. Jedną z aktywistek była Aneta Leda, notabene pasierbica Inżyniera Miasta, a więc prawej ręki p. Barbary Michalskiej odpowiedzialnej za sprawy schroniska.

Wszyscy – łącznie z p. Barbarą Michalską cieszyli się z tego wyboru i chwalili stowarzyszenie. Do czasu, gdy z funkcji zarządcy schroniska została zwolniona w/w p. Aneta.

Mimo że przez ostatnie kilka miesięcy nowi zarządcy pokazali się od najlepszej strony (bijemy się w pierś, mimo wcześniej artykułowanych przez nas wątpliwości) Dziś należy stwierdzić, że ta zmiana wyszła na dobre zwierzakom, a ze schroniska dochodzą tylko dobre informacje. Samorząd ustami między innymi Barbary Michalskiej zaczął poddawać w wątpliwość sens obecnego rozwiązania. Więcej, zaczął marginalizować i umniejszać dotychczasowy wysiłek obecnych zarządców schroniska i jednocześnie lobbować, za tym by stworzyć kolejną spółkę miejską. Za tym rozwiązaniem oczywiście lobbuje także pani Aneta Leda – jako jedna z nielicznych na seminarium osób.

Złośliwy wyznawca spiskowej teorii dziejów zakończy tę historię oczywistym finałem: pod koniec maja schroniskiem zacznie zarządzać miejska spółka komunalna, w której oczywiście z powodu swoich kompetencji – znajdzie pracę np. pani Aneta Leda.

Niżej podpisany jako osoba zdrowa na ciele i chyba umyśle, cały czas wierzę, że w/w scenariusz to tylko fantazja. Czego sobie, Państwu, a przede wszystkim schroniskowym zwierzętom życzę.

Czytaj dalej
14 komentarzy

1 Komentarz

 1. Funkcjonariusz temu

  27 lutego 2016 na 21:56

  Panowie ze straży miejskiej pytają się Anetko gdzie podziałas drukarkę przekazaną do schroniska?

  • Piotr Zgraja temu

   29 lutego 2016 na 20:02

   Panie lub Pani mianująca się funkcjonariuszem wyjaśniam – drukarkę pożyczyłem osobiście na początku działania schroniska prowadzonego ówcześnie. przez Panią Anetę. Drukarka jest z mojego Stowarzyszenia i została dawno zwrócona. Jeżeli ktoś chce robić tu mętlik niech zapyta się u źródła jak było a nie sieje demagogię . To, że jestem jednocześnie funkcjonariuszem Straży Miejskiej więc z pewnością nikt ze straży się nie pytał, zresztą SM nic do tej drukarki nie miał i nie ma . Drukarka wróciła cała i zdrowa. Zadowoliłem pytającego anonima ?

 2. Sławek temu

  26 lutego 2016 na 00:55

  Niebywale emocjonalne, niektóre komentarze, na wyważony tekst redakcji, sugerują, że to zainteresowana bezpośrednio osoba je pisze. Zresztą po chaotycznej argumentacji można się tylko w tym upewnić. W podobnie histeryczny sposób bowiem postępowała tracąc stanowisko w schronisku. Pozwolę sobie więc przypomnieć fakty, choć są w artykule. Ale wyraźnie nie docierają do pani. Konkurs na zarządzanie schroniskiem wygrało stowarzyszenie a nie pani!!!! Pani była tylko jego jednym z członków. Skoro ewidentnie widoczne cechy pani charakteru, w oczach jego członków, spowodowały rozwiązanie przez stowarzyszenie, współpracy z panią- straciła pani automatycznie podstawę do zatrudnienia w schronisku. Ponieważ miasto nie rozwiązało umowy ze stowarzyszeniem na zarządzanie, lecz stowarzyszenie z panią już niestety tak. Niestety nic pani nie pomogą pełne histerii ataki na wszystkich dookoła. Tak pani się zachowywała nie dając się usunąć ze schroniska, czego efektem finalnym była próba instrumentalnego wykorzystania biednego kociaka! (pamięta to pani?) To panią dodatkowo dyskwalifikuje z jakiejkolwiek pracy przy zwierzakach. Pani cechy charakteru dyskwalifikują też panią z pracy na stanowiskach kierowniczych-jakichkolwiek. Nie akceptuje pani bowiem żadnej krytyki pod swoim adresem, a taka forma jak koncyliacyjność jak widać jest zupełnie pani nieznana. Cale życie jednak dopiero przed panią, więc ma pani nad czym pracować. Powodzenia!
  Pamiętam jedno pani działanie, rozdawanie ludziom jabłek, ale co to ma wspólnego ze schroniskiem dla zwierząt?

  • Wpieniony. temu

   26 lutego 2016 na 14:23

   Tak się składa, że stowarzyszenie Misiaczku Kolorowy nie miało nic wspólnego z konkursem i projektem. I są na to rozmowy z samym prezesem. Kota, na którego się powolujesz wiozlem ja do weterynarza i za przeproszeniem zdychal mi w aucie. Haotycznie pisze rowniez „ja” gdyż odpisuje w biegu. Fakty? Fakty są nawet w wcześniejszych artykułach a nieprzyjmowanie krytyki na nagraniach z UMu z strony tych, którzy teraz tam gnija. Zwolnienia przez SMS, przywlaszczanie zasług i cudzej pracy. Nie mam ochoty na kulturalne wypocinki bo to do czego się odnoszę jest niczym innym jak zwykłym oszustwem, chamstwem i buractwem. Zresztą szkoda mojego czasu bo i tak wszystko jest w sieci i nie trzeba specjalnie się męczyć by poznać prawde. Pamiętasz jabłka. Ja z drugiej str. Pamiętam krzyki, piski, fałszywe uśmiechy i pajacowanie w maskach, czapeczkach i to za rączkę z osobami, które potrzebują pomocy a nie wkladania do głów ściemy. To jest ostatni mój komentarz gdyż mam dość uczestniczenia w tym syfie a co Widziałem, wiem i w sumie posiadam utrwala mnie w tym, że to nie zwierzęta są problemem. A lekcji jacy ludzie potrafią być fałszywi, zaklamani i chciwi nie zapomnę już nigdy, droga ta lekcja jak cholera ale mysle, że opłacalna.

   Ps nie mylcie osób po „komciach” ;* <3

   Słodkiego, miłego życia ;*

   Aaaaa zapomnialbym.. w mojej opinii (zaczynam kochać ten zwrot) lepiej się ekipa wysypuje niż piasek z worku Grzesia co szedł przez wieś 😉

 3. Rozczarowany temu

  25 lutego 2016 na 18:49

  Niżej podpisany? Gdzie podpisany? Bo rzucać kłamliwie nazwiskami na lewo i prawo łatwo wam przychodzi, ale przyznać się do autorstwa tych oszczerstw jakoś już nie tacy wyrywni jesteście.
  Zdrowy „CHYBA” na umyśle – chyba, bo nikt normalny, na ramach prasy nie załatwia swoim ziomeczkom stołków ukrywając ich i swoje brudy, co ma potwierdzenie nawet w znajomych na FB, komentarzach, postach 🙂
  Ciekawe czy w ogóle znacie osoby, które próbujecie zniszczyć, czy w ogóle widzieliście co zdziałały, czy łykacie jak pelikany co wam podrzucą. Ale jak wpadniesz między kruki to kraczesz jak one i działasz jak kastro na kubie i robisz wyjazd z Edenu jak adam.
  Wasz portal miał opinię, że walczy o dobro miasta, najwidoczniej ziomkostwo jest ważniejsze niż własna opinia i walka o to w co się wierzy 🙂 Atakować miasto i ludzi, których nie ma o co się atakować i to jeszcze w tak niski sposób, jak wasze ziomeczki 🙂
  A wam kto załatwił stołeczki? I nie wstyd wam, że robicie to co sami kłamliwie komuś zarzucacie?
  Zły złego nie tyka, ale w tym wypadku i was tkną – jak wyjdzie prawda kim jesteście REMONDIS pewnie was zgarnie – ale to wszystko to tylko moja opinia.

  • Wpieniony. temu

   25 lutego 2016 na 19:39

   Ubolewam, że nie można wrzucać plików bo screenow z smsów czy fb, zdjęć itd. Mam multum.. A skoro redakcja jest bezstronnicza (ojej ojej!) To może udostepnie wypowiedzi kevinka jak nie miał nic wspólnego z projektem i konkursem, jak krzysio kazał łapać pieska ze wscieklizna nie informując nikogo( albo jak dostał pełną kuweta w twarz za syf ), jak adasiek się pod bramą czail a potem pieprzyl o umowach w „kanciapie” a na mój widok zamilkl..na widok dyktafony biedny jeszcze by zszedł.. wypowiedzi pani o ptasim nazwisku (tia screeny o ziomkostwie i porownywaniu do modelki też mam ;f artystka ze spalonego teatru), psy uczące się jeździć na kategorie B.. wszystkie artykuły z mediów, nawet mam za co „adamxyz” wyleciał i dlaczego strażacy byli b. Źli na niego ;d jak dokumentacja u kerowniczki ginela „hyhy” aaaa dużo by pieprzyc.. lepiej solic i udostępnić. Aaaa o zajumaniu prywatnego sprzętu zapomniałem! Więc dalej trujcie o załatwianiu stołków a ja raz a dobrze opowiem jak grupka zapatrzonych w hajs (brak mi określenia..) po trupach zniszczyła Bogu winna osobę. A ty redaktorku dolales oliwy do ognia.

 4. Wpieniony. temu

  25 lutego 2016 na 15:06

  Żeby ciebie drogi redaktorze ktoś tak zgnoil sciema. Swoją drogą nie kiwnoles palcem żeby poznać jaka była prawda ze schronieniem, Adamem instruktorem jazdy, Beatka co do stołka się ryla, kevinem co przed sądem stanie i marcioszka co z roboty dwa razy wyleciała. Palcem stronniczy egoisto nie ruszyles by w schronisku na dzień dobry się pokazać. W MOJEJ opinii jak zdrowy na umyśle i ciele jestem to lapska masz tak samo brudne jak ekipa schroniska. Aż tak utraty stołków się boją, że musisz innych oczerniac? Dziennikarz.. Chyba bloger z marzeniami.

 5. Dalia temu

  24 lutego 2016 na 18:11

  Wydaje mi się, że publiczna „nagonka” na osobę Bogu ducha winną, z wymianą nazwisk oraz „domysłów i spisków” jest co najmniej niesmaczna, a w najgorszym wypadku odebrana jako publiczne oczernianie, co może skutkować karą.

  Tymczasem autor tekstu rzucający nazwiskami na wszystkie strony artykułu, wydający zmanipulowaną opinię nie jest nawet na tyle odważny, aby pod powyższą wypowiedzią się podpisać.

  Pisząc artykuły udostępniane publicznie na lokalnej stronie trzeba być świadomym konsekwencji jakie z tego wynikają. Osoby postronne nie mają dostępu do faktycznego przebiegu historii schroniska, a werdykt wydany przez Drogiego Anonimowego Autora skłania czytelnika do przyjęcia przeczytanych słów za prawdę.
  Po trupach do celu, drogi Autorze? Im większa nienawiść tym więcej czytelników, co z kolei przekłada się na grubość portfela.

  Proponuję usunięcie powyższego tekstu i zaprzestanie społecznych manipulacji faktami. 🙂
  Pozdrawiam gorąco.

  • gall temu

   24 lutego 2016 na 19:10

   Ależ to są osoby publiczne, które wymienia się z nazwiska. Autor oddzielił także fakty od swoich spostrzeżeń, które nota bene są bardzo trafne. Baby bijące się o stołki i udające zaangażowanie w temat zwierząt….

   • Dalia temu

    25 lutego 2016 na 13:31

    Niemniej nie widzę obiektywnego opisu sytuacji, gdyż ten obniżyłby czytalność strony. Zdecydowanie lepiej napisać tekst krótki, bez faktów, wyznaczający obiekt nienawiści i narzucający czytelnikowi opinię, a dorzucając gratisowo „teorię spiskową” mamy całkiem dobry artykuł brukowca. Przykro mi tylko, że pieniądz jest wyżej wartościowany niż czyjeś uczucia.
    Ciosy skierowane w stronę pani Ledy są moim zdaniem bezpodstawne, ale tego już nikt nie wyjaśni jak było „od podszewki”.
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia. 🙂

  • Jula temu

   24 lutego 2016 na 19:39

   Uoooo p. Aneta przemówiła

 6. Anonim temu

  24 lutego 2016 na 15:41

  Michalska upokorzona w ubiegłum roku poprzez rozpad komisji ds.zwierząt i wyrzycenie ze stanowiska Ledy poprzysięgła zemstę i teraz mamy owoce

 7. Aleksander temu

  24 lutego 2016 na 14:24

  Chyba taka kolej rzeczy nikogo w Świnoujściu nie powinna dziwić… Przecież to standard postępowania w naszym mieście…

 8. Rodzina Grzybowskich temu

  24 lutego 2016 na 08:05

  Dlaczego w tym mieście ktoś łapie się za coś o czym nie ma pojęcie?!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524