Strona główna / Lokalne / ORP HAŃCZA ma już 25 lat. Okręty coraz bardziej wiekowe

ORP HAŃCZA ma już 25 lat. Okręty coraz bardziej wiekowe

W miniony piątek w Porcie Wojennym w Świnoujściu z okazji 25-lecia rocznicy pierwszego podniesienia bandery obchodziła załoga ORP HAŃCZA”. Z okazji rocznicy na okręcie podniesiono wielką galę banderową, a załoga oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce.

1147Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się tradycyjnie o godzinie 8.00 od podniesienia wielkiej gali banderowej. W ten sposób marynarze podkreślili odświętny charakter ceremonii nazywanej „urodzinami okrętu”.

Na rufie okrętu zorganizowana została uroczysta zbiórka. Poza załogą, uczestniczyli w niej zaproszeni goście: matka chrzestna okrętu – pani Alicja Gan, zastępca dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Zygmunt Białogłowski, dowódca 12. Dywizjonu Trałowców kmdr por. Krzysztof Szumlicki oraz byli dowódcy okrętu i dawni członkowie załogi „Hańczy”

Na okręcie ORP „Hańcza” pierwszy raz podniesiono polską banderę 1 marca 1991 roku. Od tego momentu okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach zarówno krajowych jak i międzynarodowych biorąc udział m.in. w BALTIC ENDEAVOUR, POMERANIAN OTTER, NORTHERN COASTS, BALTOPS i OPEN SPIRIT. Podczas dotychczasowej służby okręt przebył ponad 55 000 mil morskich odwiedzając porty takich państw jak Finlandia, Dania, Niemcy czy Norwegia. Na jego pokładzie wyszkoliło się blisko 300 oficerów, podoficerów i marynarzy. Okręt wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców, dowodzi nim por. mar. Jarosław Kwiatkowski.

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.