niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / W muzeum będzie można zobaczyć patriotyczne telegramy

W muzeum będzie można zobaczyć patriotyczne telegramy

W piątek, 11 marca, o godz. 18.00, zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa Morskiego na wernisaż wystawy ze zbiorów Ewy Załęskiej-Szczepka i Andrzeja Szczepki „Zapomniana tradycja – telegramy patriotyczne”.

Na wystawie zaprezentowanych będzie kilkadziesiąt kolorowych, pięknie zdobionych telegramów patriotycznych. Telegramy te, zwane również telegramami „kościuszkowskimi”, wydawane były w latach 1895-1939. Akcję masowego wydawania litografowanych blankietów rozpoczęto w zaborze pruskim – w Poznaniu. „Ku pokrzepieniu serc” umieszczono na nich wizerunki bohaterów narodowych oraz wybitne postaci z historii i literatury. Z okazji uroczystości narodowych, kościelnych i rodzinnych wypisywano na nich życzenia, zaklejano specjalną „zalepką” i roznoszono „do rąk własnych”, uniemożliwiając w ten sposób pruskiemu zaborcy przejmowanie tych przesyłek.
Telegramy „kościuszkowskie” wraz z innymi prezentowanymi na wystawie dokumentami patriotycznymi ( nalepki okienne, znaczki dobroczynne) były manifestacją przywiązania do polskości.

Serdecznie zapraszamy! Na wernisaż wstęp wolny!

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.