Strona główna / Lokalne / Wyburzą świnoujskie wieżowce!

Wyburzą świnoujskie wieżowce!

W budynkach z wielkiej płyty mieszka większość mieszkańców Świnoujścia. Osiedle Matejki i Zachodnie to prawdziwe sypialnie naszego miasta. Wszystko wskazuje, że w przyszłości budynki z wielkiej płyty znikną z krajobrazu miasta! Cieszyć się, czy płakać?

Bloki budowane przy użyciu prefabrykowanych elementów stały się hitem nie tylko w Polsce Ludowej, ale też na świecie w połowie minionego wieku. W PRL budowane masowo znacząco pomogły rozwiązać problem niedoboru mieszkań. Szacuje się, że dziś w całej Polsce mieszka w nich ponad 12 milionów Polaków. I wbrew wielu krytykom w czasach, gdy je wznoszono były prawdziwym luksusem – szczytem dostępnego wówczas funkcjonalizmu.

Proszę zwrócić uwagę, że to budynki, które nie maja “tyłu”! Od wszystkich stron mamy fasady. Dokoła zieleń, sklepy – mówi Jacek Pietrzyk. – W porównaniu do przedwojennych kamienic, z ciemnymi podwórkami i zawilgoconymi sutenerami, to było naprawdę przyjazne ludziom budownictwo.

Ile wytrwają? Naukowcy badają łączenia!

Czas jednak płynie i najstarsze z bloków mają już prawie pół wieku. Biorąc pod uwagę jakość wykonania w socjalistycznej gospodarce to dużo. Dlatego co rusz padają pytania ile jeszcze tego typu budynki postoją.

Od kilkunastu miesięcy sprawą budynków z wielkiej płyty zajęli się, na zlecenie poprzedniego rządu, naukowcy. Wypracowywane są metody badania poszczególnych typów konstrukcji, by określić ile mogą postać i jak je konserwować. W Świnoujściu stawiano budynki według 4 z 26 podstawowych typów “wielkiej płyty”.

Miasto bierze pod uwagę wyburzenia

Warto też przypomnieć, że według dokumentów planistycznych zakłada się docelowe obniżenie wysokiej zabudowy blokowej na osiedlu Matejki i Osiedlu Zachodnim.

W Studium Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Świnoujście można przeczytać:

“Proces ten polega na odmiennej koncepcji kształtowania przestrzeni miejskiej przy realizacji nowej zabudowy, po całkowitym zużyciu technicznym zabudowy istniejącej i jej rozbiórce. Wyklucza się kontynuację zabudowy blokowej o charakterze i skali zbliżonej do istniejącej wysokiej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.”

Kiedy wyprowadzka?

Na koniec warto uspokoić naszych mieszkańców – specjaliści są zgodni, że “wielka płyta” powinna wytrzymać nie mniej niż 100 lat. Chyba, że wdrożymy program remontu tego typu budynków, który np. zrealizowano w Niemczech. I których niemiecki budżet kosztował 200 miliardów złotych.

Zobacz również

Synoptyk IMGW: poniedziałek burzowy. Możliwy grad i wiatr do 80 km/h

W poniedziałek w kraju spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze – powiedział PAP synoptyk …

2 komentarze

  1. Mi nie podobają się bloki z wielkiej płyty w naszym mieście gdyż architektura naszego mista powinna być niska ( chodzi mi o blokach 11 piętorych ), to poprostu nie gra 🙁

  2. Wołami mnie nie wyciągną.
    No chyba, że komuś życie się znudziło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.