Strona główna / Kultura / XVIII Świnoujskie Wieczory Organowe. Zagrają instrumentaliści – wirtuozi

XVIII Świnoujskie Wieczory Organowe. Zagrają instrumentaliści – wirtuozi

Bardzo ciekawie zapowiada się koncert 8 lipca. Po trzech latach ponownie przy organach kościoła pw. Chrystusa Króla, w kolejnej odsłonie XVIII Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe, zasiądzie wirtuoz Ennio COMINETTI z Włoch.

foto- Enio CominettiEnnio COMINETTI – organista, dyrygent, kompozytor, dyrektor chóru i orkiestry. Występował jako solista i jako dyrygent, z ponad tysiącem koncertów w najważniejszych katedrach i niektórych teatrach Europy, obu Ameryk, krajów wschodu i Afryki. Nagrał wiele płyt CD, napisał artykuły dla włoskich i europejskich magazynów muzycznych, prowadził wykłady, klasy mistrzowskie, przewodniczył jury konkursów organowych. Jako dyrygent kieruje orkiestrą kameralną „Lombardo”, zespołem instrumentalnym „La Scala”, zespołem wokalnym „Soli Deo Gloria” i chórem „Lombardo”. Repertuar tych formacji jest bardzo szeroki (opery, operetki, muzyka kameralna i symfoniczna, madrygały, motety i oratoria, a także muzyka nowoczesna).

Oprócz utworów organowych posłuchamy także gry polskiego Zespołu Trio, Solo, Duo, który powstał w 1994 roku. Trzej łódzcy instrumentaliści – wirtuozi Zbigniew Ignaczewski – akordeon, Tomasz Król – skrzypce i Paweł Stępnik – gitara, postanowili wtedy połączyć swoje siły, a efekt wspólnej pracy zaowocował wieloma koncertami w kraju i za granicą. Niektóre ze swych dokonań Zespół utrwalił i tak w 1996 roku nagrał bajkę muzyczną „Cesarski Słowik” wg baśni J. Ch. Andersena z muzyką Vaclava Trojana, a na przełomie 1996/97 zarejestrowany został materiał „Łódzka Awangarda Muzyczna w kompozycjach na skrzypce, akordeon i gitarę” .

Zbigniew IgnaczewskiZbigniew IGNACZEWSKI – studia ukończył z wyróżnieniem (1988r.) w klasie akordeonu prof. Bogdana Dowlasza w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich Konkursów Akordeonowych. W 1999 roku otrzymał nagrodę Jury „European Short Film Promotion Prize of the Wustenrot Stiftung” za muzykę do filmu „Jakub” (reż. Adam Guziński) podczas Filmfest Ludwigsburg Stuttgart, Niemcy. Występuje jako solista i kameralista koncertując w kraju i za granicą. Jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, nauczycielem dyplomowanym w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, a wśród uczniów jest wielu laureatów konkursów akordeonowych.

Tomasz KRÓL – po zdobyciu I miejsca w Konkursie Młodych Skrzypków rozpoczął naukę u prof. Zenona Płoszaja i pod jego kierunkiem ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi, a następnie w 1993 r. także z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Był laureatem licznych konkursów skrzypcowych, stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Koncertuje w Polsce i za granicą m.in. w Danii, Holandii, Niemczech, Francji i Hiszpanii. W swym artystycznym dorobku ma wiele nagrań radiowych i TV.

Jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz nauczycielem dyplomowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej

I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

Paweł StępnikPaweł STĘPNIK – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi (1985 r.) w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki. Był wielokrotnie laureatem konkursów gitarowych w Polsce. Już w czasie studiów współpracował z łódzkimi teatrami. W latach 1988-89 był członkiem jazzowego Big-Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 1990 był stypendystą kursku mistrzowskiego u znakomitego niemieckiego gitarzysty prof. Siegfrida Behrenda. Współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest nauczycielem dyplomowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Za swe wybitne osiągnięcia pedagogiczne w 1991 roku uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

W programie koncertu utwory kompozytorów; Sławomira KACZOROWSKIEGO, Astora PIAZZOLLI, J.S. BACHA, Vaclava TROJANA, J.Ch.H. RINCKA.

Początek koncertu godz. 19,00, bilety do kupienia przed koncertem.

Zobacz również

Silny wiatr w weekend. Promy będą mogły mieć kłopoty z regularnym kursowaniem

Meteorolodzy ostrzegają przed ciągłym, silnym wiatrem, który w całym naszym województwie będzie wiał przez cały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.