poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Kultura / XVIII Świnoujskie Wieczory Organowe. Zagrają instrumentaliści – wirtuozi

XVIII Świnoujskie Wieczory Organowe. Zagrają instrumentaliści – wirtuozi

Bardzo ciekawie zapowiada się koncert 8 lipca. Po trzech latach ponownie przy organach kościoła pw. Chrystusa Króla, w kolejnej odsłonie XVIII Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe, zasiądzie wirtuoz Ennio COMINETTI z Włoch.

foto- Enio CominettiEnnio COMINETTI – organista, dyrygent, kompozytor, dyrektor chóru i orkiestry. Występował jako solista i jako dyrygent, z ponad tysiącem koncertów w najważniejszych katedrach i niektórych teatrach Europy, obu Ameryk, krajów wschodu i Afryki. Nagrał wiele płyt CD, napisał artykuły dla włoskich i europejskich magazynów muzycznych, prowadził wykłady, klasy mistrzowskie, przewodniczył jury konkursów organowych. Jako dyrygent kieruje orkiestrą kameralną „Lombardo”, zespołem instrumentalnym „La Scala”, zespołem wokalnym „Soli Deo Gloria” i chórem „Lombardo”. Repertuar tych formacji jest bardzo szeroki (opery, operetki, muzyka kameralna i symfoniczna, madrygały, motety i oratoria, a także muzyka nowoczesna).

Oprócz utworów organowych posłuchamy także gry polskiego Zespołu Trio, Solo, Duo, który powstał w 1994 roku. Trzej łódzcy instrumentaliści – wirtuozi Zbigniew Ignaczewski – akordeon, Tomasz Król – skrzypce i Paweł Stępnik – gitara, postanowili wtedy połączyć swoje siły, a efekt wspólnej pracy zaowocował wieloma koncertami w kraju i za granicą. Niektóre ze swych dokonań Zespół utrwalił i tak w 1996 roku nagrał bajkę muzyczną „Cesarski Słowik” wg baśni J. Ch. Andersena z muzyką Vaclava Trojana, a na przełomie 1996/97 zarejestrowany został materiał „Łódzka Awangarda Muzyczna w kompozycjach na skrzypce, akordeon i gitarę” .

Zbigniew IgnaczewskiZbigniew IGNACZEWSKI – studia ukończył z wyróżnieniem (1988r.) w klasie akordeonu prof. Bogdana Dowlasza w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich Konkursów Akordeonowych. W 1999 roku otrzymał nagrodę Jury „European Short Film Promotion Prize of the Wustenrot Stiftung” za muzykę do filmu „Jakub” (reż. Adam Guziński) podczas Filmfest Ludwigsburg Stuttgart, Niemcy. Występuje jako solista i kameralista koncertując w kraju i za granicą. Jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, nauczycielem dyplomowanym w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, a wśród uczniów jest wielu laureatów konkursów akordeonowych.

Tomasz KRÓL – po zdobyciu I miejsca w Konkursie Młodych Skrzypków rozpoczął naukę u prof. Zenona Płoszaja i pod jego kierunkiem ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi, a następnie w 1993 r. także z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Był laureatem licznych konkursów skrzypcowych, stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Koncertuje w Polsce i za granicą m.in. w Danii, Holandii, Niemczech, Francji i Hiszpanii. W swym artystycznym dorobku ma wiele nagrań radiowych i TV.

Jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz nauczycielem dyplomowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej

I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

Paweł StępnikPaweł STĘPNIK – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi (1985 r.) w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki. Był wielokrotnie laureatem konkursów gitarowych w Polsce. Już w czasie studiów współpracował z łódzkimi teatrami. W latach 1988-89 był członkiem jazzowego Big-Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 1990 był stypendystą kursku mistrzowskiego u znakomitego niemieckiego gitarzysty prof. Siegfrida Behrenda. Współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest nauczycielem dyplomowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Za swe wybitne osiągnięcia pedagogiczne w 1991 roku uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

W programie koncertu utwory kompozytorów; Sławomira KACZOROWSKIEGO, Astora PIAZZOLLI, J.S. BACHA, Vaclava TROJANA, J.Ch.H. RINCKA.

Początek koncertu godz. 19,00, bilety do kupienia przed koncertem.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.