Strona główna / Lokalne / Komentarz: Komu opłaci się “synergia” uzdrowisk?
Prezes Dariusz Śliwiński w grudniu 2015 roku z wielką pompą otwierał zmodernizowany ośrodek Adam i Ewa. Koszt realizacji projektu, wyniósł ponad 8,2 miliona złotych. Unijne wsparcie, które otrzymało „Uzdrowisko Świnoujście S.A.” od marszałka województwa to blisko 2,9 miliona złotych. Foto: Wojciech Basałygo/archiwum

Komentarz: Komu opłaci się “synergia” uzdrowisk?

Piątkowe Kroniki Portowe opisała plany powołania spółki celowej mającej zarządzać uzdrowiskami Świnoujście i Kołobrzeg. Będzie wówczas konieczne połączenie niektórych pionów, przeniesienie pracowników, czy związaną z tym proponowana redukcja etatów. Dokumenty do których dotarliśmy to analiza prawna sporządzona w szczecińskim  biurze Jerzykowski i wspólnicy. Krok po kroku wytłumaczono w niej jak należy przeprowadzić cały proces, a także czy możliwe jest uznanie przez wojewodę nieważności podjętej uchwały przez samorząd województwa.

Opinia prawna powstała w szczecińskim biurze. Dokument datowany jest na wrzesień br.
Opinia prawna powstała w szczecińskim biurze. Dokument datowany jest na wrzesień br.

Chcę wierzyć, że plany marszałka, a także dwóch prezesów uzdrowisk  podszyte są troską o rozwój firm i zatrudnionych w niej pracowników. Jednak powołanie spółki celowej to kolejny prezes, rada nadzorcza, kolejne pensje i mnóstwo etatów biurowych do obsadzenia. Jednocześnie niepokój budzi plan redukcji etatów. Pracę mogliby stracić niektórzy zatrudnieni dziś w uzdrowisku, a pracownicy bazy zabiegowej jeśli chcieliby dalej pracować, musieliby założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

art-uzdrowisko2
W opracowaniach można przeczytać m.in o redukcji etatów i przeniesieniu pracowników.

W prezentacji stworzonej przez Jana Komana czytamy m.in. że należy połączyć komórki organizacyjne, część zadań wyprowadzić na zewnątrz, czyli wdrożyć outsourcing, a także przekwalifikować pracowników.

Brakuje rzetelnej informacji ze strony Uzdrowiska Świnoujście. Do czego potrzebna jest “synergia” obu uzdrowisk? Mamy nadzieję, że wkrótce prezes Dariusz Śliwiński i marszałek Olgierd Geblewicz wytłumaczą z czym wiążą się zmiany w firmie, którą zarządzają.

Wojciech Basałygo, redaktor naczelny

 

Zobacz również

PKP Intercity zapowiada nowy rozkład jazdy. Bezpośredni pociąg ze Świnoujścia do Czech

Wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.