Strona główna / Lokalne / Siedov nie wpłynie do Świnoujścia? Premier RP wydał decyzję. Czy słuszną?

Siedov nie wpłynie do Świnoujścia? Premier RP wydał decyzję. Czy słuszną?

Rosyjski żaglowiec miał wpłynąć do portu w Świnoujściu na początku maja, po to, aby zabrać studentów Akademii Morskiej w Szczecinie na rejs szkoleniowy. Wykorzystując gościnność portu w Świnoujściu, miał bezpłatnie udostępnić swój pokład do zwiedzania. W piątek po południu premier Mateusz Morawiecki zabronił wpłynięcia jednostce na polskie wody terytorialne.

To sankcja za anektowanie ukraińskiego Krymu przez Rosję. Na pokładzie żaglowca mają bowiem szkolić się także studenci z Krymu.

– Wpłynięcie tego żaglowca na wody terytorialne Polski byłoby po prostu sprzeczne z polityką poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i nieuznawania aneksji Krymu – powiedziała w piątek po południu Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

Do portu w Świnoujściu rosyjskie żaglowce wpływały wielokrotnie. Ich załoga z zaciekawieniem zwiedzała miasto.

Mieszkańcy Świnoujścia rozumieją decyzję władz o sankcjach wobec Rosji, jednak uważają, że zakazując wstępu do portu, nie osiągnie się niczego. Lepszy skutek można osiągnąć dialogiem i otwartością.

– Nie należy ulegać stereotypom i pokazywać młodym ludziom przypływającym na pokładzie, świat otwarty i bez uprzedzeń. W ich ojczyźnie  telewizja przekazuje zafałszowane relacje dotyczące Europy. Warto wykorzystywać takie momenty do tego, aby pokazywać młodym ludziom świat jakiego nie widzieli. Aby sami wyciągnęli wnioski, że Polacy są otwarci i przyjaźni. Zakazując szkolnemu żaglowcowi wpłynięcia do Polski, utwierdzamy ich w fałszywych przekonaniach – mówi jeden z mieszkańców nadmorskiego miasta.

Czteromasztowy bark “Siedow”, o długości 117,5 m, to największy żaglowiec szkolny świata. W Świnoujściu miał zacumować przy nabrzeżu obok Kapitanatu Portu.

Zobacz również

Harmonogram oddawania do użytku Promenady Historycznej

Ustalony został harmonogram oddawanie do użytku przebudowanej promenady historycznej pierwsza część ma być gotowa na …

4 komentarze

  1. Największy żaglowiec świata “Siedov” po ominięciu nieprzyjaznej Wolski zawinął dzisiaj do niemieckiego portu Warnemünde. Ten gest złej woli naszych władz zostanie zapamiętany i odbije się czkawką. Myślę że polska delegacja nie zostanie w przyszłym roku wpuszczona do Rosji na uroczystości w Smoleńsku.

  2. Największy żaglowiec świata Siedov ominął nieprzyjazną Wolskę i zawinął dzisiaj do niemieckiego portu Warnemünde. Nieprzyjazne, szkodliwe gesty wolskich władz odbiją się dla nich czkawką. Myślę , że mogą zapomnieć o przyszłorocznych uroczystościach w Smoleńsku.

  3. Tak idiotyczną decyzję na pewno odczują polscy marynarze i nie tylko. Co winni są młodzi ludzie, że wśród polityków większość to idioci.

  4. Pan Morawiecki popełnił duży błąd tak się nie postępuje z żeglarzami ! Oby nie odbiło się to na polskich marynarzach którzy wpływają do portów w Rosji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.