Strona główna / Koronawirus / Raport. O północy wróciły kontrole na granicy w Świnoujściu. Zobacz zdjęcia!

Raport. O północy wróciły kontrole na granicy w Świnoujściu. Zobacz zdjęcia!

Wielu mieszkańców Świnoujścia po północy przejeżdżało samochodami przez przejście graniczne Świnoujście/Garz. To pracownicy z przygranicznych miejscowości. Mogli przejechać przez granicę bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Zanim jednak to się stało, musieli wypełnić kwestionariusz, a także mieć zmierzoną temperaturę.

W związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną od 15 marca przekraczanie granic jest możliwe wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W Świnoujściu przez granicę nie można przejść, ani przejechać przez przejście graniczne Ahlbeck. Nie można przejechać przez transgraniczną ścieżkę rowerową, czy plażę. We wszystkich tych miejscach granicy pilnują funkcjonariusze straży granicznej.

W województwie zachodniopomorskim przekraczanie granicy jest możliwe jedynie na przejściach drogowych: Krajnik Dolny – Schwedt, Kołbaskowo – Pomellen, Świnoujście – Garz, w porcie morskim Świnoujście, Kołobrzeg i lotniczym Szczecin – Goleniów.

Tymczasowa kontrola graniczna będzie prowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od 15 marca 2020 r. do 24 marca 2020 r.

Kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje kodeks graniczny Schengen. Zgodnie z art. 28 ust. 1 kodeksu państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych.

Straż Graniczna realizuje zadania przy użyciu sprzętu mobilnego, w oparciu o własne zasoby kadrowe oraz we współdziałaniu z Policją i Państwową Strażą Pożarną.

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski wprowadzane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

Od 15 marca br. w zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową będą mogli:

 • obywatele RP;
 • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
 • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
 • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
 • cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
 • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy;
 • posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP;
 • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
 • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

 

Zobacz również

Zmiana przepisów rejestracyjnych. Będą bezpłatne naklejki na prom dla zmotoryzowanych mieszkańców Świnoujścia?

Od piątku 4 grudnia zmienia się prawo ułatwiające zarejestrowanie pojazdu. Do dziś przepisy traktowały różnie …

2 komentarze

 1. Robole pracujący w restauracjach i hotelach w niemczech, przytargają korone do świno

  • Jak najbardziej się zgadzam,to jest idiotyczny pomysł żeby śmigali dzień w dzień na trasie Polka-Niemcy tak migracji wirusa nie zatrzymamy.Przy okazji po powrocie z Niemiec wpadną do sklepu zrobić zakupy sobie albo zaprzyjaźnionym Niemcom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.