Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Dwa kolejne gazowce we flocie ORLEN – koncern umacnia pozycję na globalnym rynku skroplonego gazu

Opublikowano

w dniu

„Święta Barbara” i „Ignacy Łukasiewicz” to dwa kolejne statki do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG), które wkrótce dołączą do floty Grupy ORLEN. W stoczni Hyundai Samho Heavy Industries w koreańskim Mokpo odbyła się uroczystość nadania imion tym jednostkom. Statki rozpoczną służbę morską jeszcze w tym roku, zwiększając możliwości koncernu w zakresie pozyskania gazu ziemnego, a tym samym przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

– Nowe gazowce Grupy ORLEN to kolejny krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski i rozwoju działalności koncernu na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego. Realizowana od kilku lat strategia dywersyfikacji importu błękitnego paliwa w oparciu o dostawy LNG okazała się skuteczna i umożliwiła całkowitą rezygnację z rosyjskiego surowca w niezwykle trudnym okresie europejskiego kryzysu energetycznego. W tym czasie zbudowaliśmy kompetencje, które wykorzystamy do dalszej dywersyfikacji źródeł pozyskania gazu, aby zaspokoić zapotrzebowanie naszych odbiorców w Polsce i innych krajach regionu. Gaz ziemny pozostaje surowcem strategicznym, który jest niezbędny nie tylko w gospodarstwach domowych i przemyśle chemicznym, ale umożliwia też efektywną i bezpieczną transformację energetyczną. Własne statki do przewozu LNG poszerzają możliwości logistyczne Grupy ORLEN, a tym samym wzmacniają pewność dostaw, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów transportu -– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Nowe gazowce otrzymały imiona: „Święta Barbara” („Saint Barbara”), na cześć patronki górników, naftowców i gazowników, oraz „Ignacy Łukasiewicz” – w hołdzie pionierowi światowego przemysłu naftowego, wybitnemu wynalazcy, przemysłowcowi i działaczowi niepodległościowemu. Statki zostały wybudowane przez południowokoreańską firmę Hyundai Samho Heavy Industries, a użytkowane będą na podstawie długoterminowej umowy czarteru z armatorem Knutsen OAS Shipping.

Gazowce będą wykorzystywane zarówno do realizacji umów długoterminowych, jak i kontraktów spotowych w formule free-on-board (FOB), zgodnie z którą za odbiór i transport ładunku odpowiada kupujący, czyli Grupa ORLEN.

Flota budowana na zamówienie koncernu skutecznie wesprze obsługę ładunków LNG dostarczanych do Polski. Wybuch wojny w Ukrainie oraz zaprzestanie dostaw do Europy gazu z kierunku wschodniego sprawiły, że popyt na LNG w tej części świata istotnie wzrósł. W pierwszym półroczu 2022 roku import skroplonego gazu ziemnego do krajów Unii Europejskiej wyniósł 54,6 mld m sześc., podczas gdy w analogicznym okresie 2021 r. było to 34,3 mld m sześc. Trend wzrostowy utrzymuje się również w tym roku. Dostawy skroplonego gazu do UE w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosły 61,3 mld m sześc. (o ok. 79 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.). Wysokie zapotrzebowanie na LNG przełożyło się na mniejszą dostępność gazowców na rynku oraz wzrost kosztów frachtu. Dlatego przewagę zyskały podmioty, które – jak Grupa ORLEN – dysponują własnym zapleczem transportowym.

Docelowo flota Grupy ORLEN liczyć będzie 8 jednostek. Pojemność każdego ze statków to około 70 tys. ton LNG, co odpowiada ok. 100 mln m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym. Rozmiar gazowców został tak dobrany, aby jednostki mogły wpłynąć do niemal każdego terminala LNG na świecie. Wszystkie statki wyposażono w rozwiązania zwiększające ich efektywność energetyczną i ograniczające wpływ na środowisko naturalne. To, między innymi, zintegrowane zarządzanie poborem energii elektrycznej oraz system ponownego skraplania (reliquefaction system), pozwalający na odzyskanie gazu, który w czasie transportu ulega naturalnemu odparowaniu.

Działalność operacyjną, od tego roku, realizują już dwa gazowce z floty ORLEN – „Lech Kaczyński” i „Grażyna Gęsicka”, które pierwsze ładunki LNG dostarczyły do Polski odpowiednio w marcu i czerwcu. Kolejny transport – gazowcem „Grażyna Gęsicka” – spodziewany jest już na przełomie października i listopada br.   

LNG dla Grupy ORLEN to jeden z filarów strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł pozyskiwania błękitnego paliwa dla Polski. Udział surowca dostarczanego drogą morską, w imporcie koncernu, systematycznie rośnie. W 2021 r. wynosił on zaledwie 24 proc., przy wolumenie sięgającym 3,94 mld m. sześc. Rok później LNG stanowiło już 43 proc. całego importu, a jego wolumen wyniósł 6,04 mld m sześc. To wzrost o ponad 50 proc., potwierdzający że skroplony gaz ziemny stał się głównym źródłem pozyskania surowca z zagranicy przez Grupę ORLEN.

LNG koncern odbiera przede wszystkim w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Dotychczas były to 254. dostawy o wolumenie wynoszącym ok. 20 mln ton LNG. Najwięcej ładunków przypłynęło z Kataru (127) oraz USA (106). Dostawy do Polski docierały także z Norwegii (13), Nigerii (3), Trynidadu i Tobago (3), Egiptu (1) oraz Gwinei Równikowej (1). 

Od maja 2022 roku koncern korzysta także z terminalu w Kłajpedzie na Litwie. Dla Grupy ORLEN dostarczono tu dotychczas 10 ładunków o łącznym wolumenie blisko 655 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Po regazyfikacji surowiec trafia do Polski gazociągiem Polska-Litwa. Część paliwa jest kierowana również na rynki krajów bałtyckich.

Oprócz budowy własnej floty ORLEN poszerza także możliwości odbioru skroplonego gazu w krajowych terminalach. W sierpniu tego roku koncern zawarł z GAZ-SYSTEM umowę na rezerwację zdolności regazyfikacyjnych w pływającym terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), który powstaje w Zatoce Gdańskiej. Rozwój infrastruktury pozwoli zwiększyć liczbę dostaw skroplonego gazu ziemnego odbieranych przez Grupę nawet o 58 w skali roku.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Serce Bielika waży 6,5 tony

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

6500 kilogramów wagi i blisko 2 metry wysokości. To parametry silnika promu Bielik IV, który obsługuje przeprawę promową Warszów w Świnoujściu. Właśnie przechodzi remont kapitalny.

Remont kapitalny silnika głównego CATERPILLAR 3508 po przepracowaniu 20 tys. godzin na przeprawie promowej zalecany przez producenta i Administrację Morską – tłumaczy Paweł Szynkaruk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi w Świnoujściu. Silnik remontowany jest przez autoryzowany serwis CATERPILLAR wyłoniony w przetargu. Przeglądu i remontu dokona firma MG CAT z Gdyni.

Przewidywany czas remontu to ok. czterech tygodni. Przeglądu w stanie rozmontowanym dokona inspektor PRS (Polski Rejestr Statków). Próby obciążeniowe silnika zostaną przeprowadzone po montażu na promie również w obecności przedstawiciela PRS.

Remont silnika zostanie zaliczony do odnowienia klasy promu.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście. Powrót zabytkowych dzwonów z Lubeki do Gdańska

Opublikowano

w dniu

Foto: TT Line

Z inicjatywy Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece trzy zabytkowe dzwony kościelne po ponad 80 latach zostaną zwrócone do Gdańska.

Wreszcie nadszedł ten moment i 16 maja w porcie w Niemczech odbył się załadunek historycznych dzwonów na prom TT-Line. 17 maja dzwony dot do portu w Świnoujściu, skąd będą dalej przewiezione, transportem drogowym do Gdańska. Jesteśmy dumni, że TT-Line, jako armator posiadający główną siedzibę w Lubece w Niemczech, może mieć swój udział w tak wspaniałej inicjatywie” – informuje Aneta Wencel, dyrektor zarządzający TT-Line Polska.

Dzwony zostały odlane w Gdańsku w 1733 roku i w 1758 roku przez polskich ludwisarzy. Dwa dzwony (mały i średni) pochodzą z Kościoła pw. Bożego Ciała w Gdańsku, trzeci (największy) z Kościoła w Wocławach na Żuławach, reprezentowanego przez Kurię Metropolitarną w Gdańsku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdemontowali dzwony z kościołów, aby przetopić je i wykorzystać między innymi do produkcji łusek. Dzwony te trafiły na cmentarzysko dzwonów w Hamburgu, jednakże podczas selekcji przyznano im kategorię „D”, czyli uznano je za dzwony o dużej wartości historycznej, dzięki czemu ocalały. Dwa mniejsze dzwony zamontowano w 1951 roku w kościele w Lubece, w dzielnicy Siems, gdzie przebywało w obozach przejściowych ok. 4.000 przesiedleńców z Gdańska. Duży dzwon, uratowany z cmentarzyska przez ostatniego protestanckiego biskupa Gdańska, został zawieszony w kościele luterańskim w Lubece-Kücknitz. Dla przesiedleńców bicie tych dzwonów było wspomnieniem Gdańska. W 2008 roku Kościół św. Michała w Lubece-Siemszostał zdekonsekrowany, a dzwony wraz z dużym dzwonem na stałe wypożyczono Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece.

Trzy dzwony kościelne z XVIII wieku wracają do Gdańska dzięki porozumieniu Bractw Dworu Artusa w Gdańsku i Lubece, Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Niemczech (dotychczasowego właściciela dzwonów), Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku, Kościołowi pw. Bożego Ciała w Gdańsku (prawowitego właściciela mniejszych dzwonów) oraz Kurii Metropolitarnej w Gdańsku.

Firma TT-Line zaoferowała swoją pomoc, aby bezpiecznie dostarczyć dzwony do Gdańska. Cieszymy się, że to nam powierzono zadanie zadbania logistycznego o tak cenny ładunek. Dzięki temu możemy mieć swój udział w rozwijaniu przyjaźni polsko-niemieckiej” – dodaje Aneta Wencel.

Symboliczne przywitanie dzwonów odbędzie się podczas obchodów Dni Hanzy w Gdańsku w dniu 16 czerwca 2024.

OPIS TECHNICZNY

Dzwony Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku

Mały dzwon

  • Ton uderzeniowy: fis‘ – 6
  • Średnica: 48 cm
  • Waga: 47 kg
  • Rok odlewu: 1733

Średni dzwon:

  • Ton uderzeniowy: e‘ – 5
  • Średnica: 57,5 cm
  • Waga: 110 kg
  • Rok odlewu: 1758

Dzwon z parafii Wocławy

  • Ton uderzeniowy: g – 4
  • Średnica: 99 cm
  • Waga: 580 kg
  • Rok odlewu: 1733

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zakończenie Rekreacyjnej Ligi Siatkówki

Opublikowano

w dniu

W sobotę 11 maja w hali sportowej przy ul. Piłsudskiego rozegrano spotkania finałowe Rekreacyjnej Ligi Siatkówki.

W meczu o 3 miejsce spotkały się drużyny Bring i Open Sea. Spotkanie odbyło się pod dyktando drużyny Rafała Prokopa – Bring. Ekipa Open Sea zdziesiątkowana kontuzjami nie mogła w tym dniu podjąć skutecznej walki z bardzo dobrze dysponowanym przeciwnikiem. Mecz zakończył się wygraną Bring 3:0 i to oni wywalczyli 3 miejsce w tegorocznej edycji Ligi.

W meczu finałowym faworytami byli siatkarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy od lat nie mają sobie mocnych w Świnoujściu. Po dość łatwej wygranej w pierwszym secie, wojskowi stracili koncentrację a do głosu zaczęli dochodzić  siatkarze Baltic Home, zwyciężając w drugiej odsłonie. Mecz nabrał „rumieńców”, obie drużyny walczyły o każdą piłkę, a sytuacja zmieniała się z minuty na minutę. Trzeci set wygrała Marynarka Wojenna by w czwartym znów uznać wyższość Baltic Home. O zwycięstwie w finale zadecydował tie-break, w którym ostatecznie zwyciężyli reprezentanci 8 FOW (15:10) a w całym meczu 3:2

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w kameralnych warunkach na obiektach OSiR przy ul. Matejki. Najbardziej wartościowym zawodnikiem sezonu wybrany został  Grzegorz Kuszyk (Marynarka Wojenna)

Zakończenie sezonu halowego oznacza rozpoczęcie zmagań dla sympatyków siatkówki plażowej. Pierwszy Turniej na świnoujskiej plaży odbędzie się już 30 maja o godz. 11.00.

Organizatorami Turnieju będzie OSiR „Wyspiarz” oraz spółka BALTIC HOME.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Premier spotkał się z weteranami. Wśród nich mieszkaniec Świnoujścia Krzysztof Flizak

Opublikowano

w dniu

Przed zbliżającą się 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino, Premier Donald Tusk spotkał się z weteranami – żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. 

Premier Donald Tusk spotkał się z 6 weteranami, którzy będą członkami delegacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udającej się na obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

– Chcę Wam podziękować za to, co zrobiliście dla Ojczyzny w najtrudniejszych historycznie czasach dla Rzeczpospolitej – powiedział podczas spotkania w KPRM Donald Tusk. – Dawaliście świadectwo największej odwagi i największego poświęcenia po to, żeby kolejne pokolenia takiej ceny płacić nie musiały (…) Fakt, że będziecie za kilkadziesiąt godzin pod Monte Cassino pokazuje, że jesteście cały czas myślą z Ojczyzną – i oby jak najdłużej – dodał.

Szef rządu wyraził nadzieję, że obecność weteranów II Wojny Światowej będzie przesłaniem dla całej Polski i Europy, że Polacy są gotowi naśladować ich w tym, co pokazali światu 80 lat temu.

– Dobrze byłoby, żeby Wasza obecność była znakiem, i żeby wszyscy w Polsce pamiętali o tym, co znaczy służba Ojczyźnie. Jak w każdej chwili trzeba być zmobilizowanym i czujnym. Nikt nam wolności i niepodległości nie podarował na zawsze – mówił Donald Tusk.

Podczas II Wojny Światowej, żołnierzom 2 Korpusu Polskiego powierzono najtrudniejsze zadanie na froncie włoskim, polegające na zdobyciu wzgórz Monte Cassino. 18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętej bitwie, polska flaga zatriumfowała nad niezdobytą dotąd twierdzą.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kluby Polska 2050-TD, PSL-TD i Lewica pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy „Aktywny rodzic”

Opublikowano

w dniu

Kluby Polska 2050-TD, PSL-TD i Lewica pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Klub PiS zapowiedział poparcie dla projektu, pomimo faktu, że – zdaniem posłanek – projekt „dzieli rodziców”.

W środę w Sejmie odbyła się debata o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.

Projekt przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska zaznaczyła, że projekt ustawy „Aktywny rodzic” to kompleksowe podejście do polityki rodzinnej.

„Wprowadza trwałe, systemowe rozwiązania, które skutecznie przyczynią się do rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech” – mówiła Gajewska. Dodała, że regulacja ułatwi powrót rodzicom, w szczególności matkom, na rynek pracy oraz zapewni korzystne warunki umożliwiające łączenie roli rodzica z pracą zawodową.

Wiceministra zwracała uwagę, że w przypadku kobiet widoczne jest powiązanie aktywności zawodowej z liczbą dzieci i wiekiem najmłodszego dziecka. Dodała, że osoba korzystająca ze świadczenia „aktywni rodzice w pracy”, jeżeli straci pracę, to w miesiącu, w którym pracę straciła oraz miesiącu kolejnym, będzie miała utrzymane świadczenie na takim samym poziomie, jak by była aktywna zawodowo.

„Następnie w tej samej kwocie może skorzystać ze świadczenia +aktywnie w żłobku+, bądź zdecydować się na samodzielna opiekę nad dziećmi. Co więcej dajemy rodzicom czas, by w tym czasie, kiedy przysługuje im świadczenie, bądź mogą skorzystać z innego świadczenia, mogli uregulować swoją sytuację zawodową” – stwierdziła.

Zdaniem posłanki PiS Marleny Maląg projekt ustawy „dzieli rodziców”. „Dlaczego różnicujemy tych rodziców, którzy są aktywni zawodowo i te, przede wszystkim mamy, kobiety, które pozostają w domu, dokonują takiego wyboru i wychowują dzieci(…)? Dajmy im wybór” – zaapelowała Maląg.

Przypomniała, że 21 marca br. klub PiS złożył projekt ustawy, w którym rodzicom przysługuje jednocześnie dodatkowe świadczenie w wysokości 1500 zł i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Posłanka PiS Joanna Borowiak zapowiedziała, że jej klub będzie głosował za przyjęciem ustawy. Jednocześnie zastrzegła, że program nie zapewnia wsparcia rodzicom, którzy świadomie podejmują decyzję, że chcą pozostać z dziećmi w domu.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Frydrych podkreśliła, że program „Aktywny rodzic” ma za zadanie zwłaszcza ułatwienie powrotu do pracy matkom, które otrzymają zapewnienie, że koszty opieki nad dzieckiem nie staną na przeszkodzie.

Dodała, że szybszy powrót na rynek pracy przyczynia się do rozwoju kariery zawodowej i do zwiększenia przyszłych świadczeń emerytalnych. „Takie działania mają znaczący wpływ na długoterminową stabilność finansową” – oceniła.

Z kolei posłanka Małgorzata Gromadzka (KO) zapewniła, że żadna z grup rodziców, zarówno rodzice aktywni w domu, czy rodzice aktywni zawodowo, oddający dziecko do żłobka, nie będą stratni z powodu tej ustawy. Zaznaczyła, że regulacja daje rodzicom prawo do podjęcia decyzji o pozostaniu z dzieckiem w domu i korzystania z tego świadczenia.

Kluby Polska 2050-TD, PSL-TD i Lewica pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy.

„To jest bardzo dobry kierunek, który popieramy” – oświadczyła Barbara Oliwiecka (Polska 2050-Trzecia Droga). Zwróciła uwagę, że 94 proc. niepracujących matek planuje wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, ale system tego im do tej pory nie ułatwiał. Zaznaczyła, że „wspieranie pracujących rodziców opłaca się państwu, pracodawcom i społeczeństwu”.

Za dalszym procedowaniem i przyjęciem ustawy w imieniu klubu PSL-Trzecia Droga opowiedziała się Agnieszka Kłopotek. Wyraziła nadzieję, że „program zwiększy dzietność w Polsce i jednocześnie będzie odpowiedzią na dramatyczny niż demograficzny”.

Katarzyna Ueberhan (Lewica) podkreśliła, że rządowy projekt ustawy wychodzi na przeciw potrzebom i oczekiwaniom oraz wspiera aktywnych zawodowo rodziców. Zaznaczyła, projekt ten jest szansą na upowszechnienie instytucjonalnej opieki nad dziećmi i łatwiejszego dostępu do niej. Jak oceniła, dziś opieka żłobkowa jest bardziej powszechna w większych miejscowościach, a w prawie połowie gmin nie ma jej wcale.

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami – 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię (w tym emerytkę).

Drugie świadczenie z programu nosi nazwę „aktywnie w żłobku” i ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Świadczenie będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością (nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzice ponoszą za pobyt dziecka w instytucji opieki).

Trzecie świadczenie – „aktywnie w domu” – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.(PAP)

Autorzy: Iwona Żurek, Magdalena Gronek, Aleksandra Kiełczykowska, Marcin Chomiuk

iżu/ mgw/ ak/ mchom/ jann/

Foto: PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Królowa sportu  wraca na świnoujski stadion

Opublikowano

w dniu

Z radością zapraszamy mieszkańców Świnoujścia na VI Edycję Mityngu Lekkoatletycznego „Wyspiarza”, który odbędzie się w dniu 18 maja 2024 r. o godzinie 13,00 na Stadionie Miejskim w Świnoujściu przy ulicy Matejki 22.

Przygotowaliśmy bogaty program, który z pewnością dostarczy wielu wspaniałych wrażeń i niezapomnianych chwil.
Do naszego miasta przyjadą najlepsi młodzi adepci lekkiej atletyki z 20 klubów województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wśród gości nie zabraknie wielu medalistów Mistrzostw Polski – zatem już za kilka dni szykują się ogromne emocje.

Ze wsparciem najlepszych zawodników możemy promować lekką atletykę w naszym mieście. Spotkanie ze sportowcami będzie dla wielu młodych świnoujścian inspiracją do rozpoczęcia przygody ze sportem, a dla tych, którzy już uprawiają wybraną dyscyplinę, stanie się motywacją do jeszcze cięższej pracy.

Zawody wpisane są do kalendarza PZLA – zatem na zbliżającym się Mityngu zawodnicy mogą zdobywać kwalifikacje do Mistrzostw Polski.

Szczególnie ciekawie zapowiadają się rywalizacje w biegach sprinterskich, gdzie na starcie zobaczymy między innymi Wiktorię Grzyb MKL Szczecin– wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski w biegu na dystansie 100 m oraz młodziutką rekordzistkę Polski w biegu na 100 m w kategorii U 14 – Helenę Goliszewską UKS „Ósemka” Police.

W biegu na dystansie 800 m kobiet zobaczymy reprezentantkę kadry narodowej, trzykrotną medalistkę Mistrzostw Polski na dystansie 10 000 m – Paulinę Kaczyńską reprezentującą Klub WMLKS Pomorze Stargard, zaś wśród panów na tym samym dystansie zobaczymy aż 6 medalistów Mistrzostw Polski, między innymi Dawida Komodę WMLKS Pomorze Stargard, Alana Cireszko MKS Hermes Gryfino.

Niezapomniany będzie konkurs skoku wzwyż z udziałem reprezentantki kadry narodowej Mai Słodzińskiej OSOT Szczecin, wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski oraz Aleksandry Godlewskiej MKL Szczecin, wicemistrzyni Polski i Kornelii Koziury KMKL  Sztorm Kołobrzeg – aktualnej Halowej Mistrzyni Polski.

Emocje i dobra zabawa gwarantowane!

Podczas zawodów odbędą się dwa biegi memoriałowe na dystansie 800 m kobiet i mężczyzn z nagrodami ufundowanymi przez Hotel Cesarski SPA. Dla czterech najlepszych lekkoatletek i lekkoatletów ufundowane zostały nagrody  przez Baltic Home Świnoujście”, Unity Line, Łukasz Lewa, Europan Sp. z.o.o, ZUR-BISGiCO,  Zbigniew Kraśkiewicz. Baueffekt Sp.z.o.o.

Przewidujemy  2 nagrody rzeczowe na najlepszej świnoujścianki i świnoujścianina. Nagrody ufundowane przez Unity Line i świnoujskich sympatyków sportu.

Organizator Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” pragnie bardzo podziękować sponsorom za ufundowane nagrody. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, kibicowania i przeżywania zmagań sportowców. Zawodnikom życzymy wspaniałych wyników, a kibicom niezapomnianych wrażeń.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524