Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

20 lat Polski w UE: świętowanie sukcesów i fundamentalne pytania o przyszłość

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/M. Kmieciński

1 maja 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przełomowego momentu w historii zarówno naszego kraju, jak i całej Wspólnoty. To doskonały moment na dokonanie bilansu członkostwa oraz zdefiniowanie wyzwań stojących przed „europejską rodziną” w najbliższych latach, czego podjęli się uczestnicy jubileuszowej konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową.

Konferencja „20 lat Polski w Unii Europejskiej” zgromadziła w warszawskiej siedzibie PAP wielu znamienitych gości ze świata polityki, dyplomacji, nauki, biznesu i środowiska samorządowego wśród nich współautorów sukcesu integracji naszego kraju ze Wspólnotą.

PAP, 20 lat Polski w Unii Europejskiej konferencja Polskiej Agencji Prasowej

„Dzisiejsze spotkanie nawiązuje oczywiście do historii i cieszymy się, mogąc gościć tych, którzy przez dekady, krok po kroku, wprowadzali Polskę do unijnych struktur. Jednak jeszcze bardziej interesuje nas teraźniejszość i przyszłość oraz odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące przyszłości całej UE oraz pozycji Polski w tej Wspólnocie” powiedział Marek Błoński, szef Polskiej Agencji Prasowej, w przemówieniu otwierającym konferencję.

Bilans dwudziestolecia Polski w UE jest bezdyskusyjnie dodatni, a świętowaniu rocznicy towarzyszy poczucie, że stanowiło ono dla rozwoju naszego kraju najlepszy okres w jego historii. Potwierdzają to dane statystyczne: udało się nam zmniejszyć dystans względem średniego poziomu rozwoju krajów unijnych z 51,5 proc. PKB per capita w 2004 roku do 80 proc. obecnie. Do Polski z samej polityki spójności trafiły środki o wartości przeszło 161 mld euro, które wspierały inwestycje transportowe, energetyczne, w ochronę środowiska, innowacyjność i rozwój przedsiębiorstw czy wreszcie całą sferę społeczną.

PAP, 20 lat Polski w Unii Europejskiej konferencja Polskiej Agencji Prasowej

„Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany, które doprowadziły nas do wykorzystania tego, co najlepsze ze wszystkich państw członkowskich. Dziś Polska stanowi mocny filar Europy, a polscy obywatele należą do osób najbardziej wspierających UE” powiedziała w przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Jednak obecność w strukturach europejskich oznacza dla krajów członkowskich Wspólnoty znacznie więcej niż tylko potężne dotacje i korzyści płynące z otwarcia granic czy dostępu do jednolitego rynku. Nie bez powodu wejście do UE jest obecnie marzeniem wielu kolejnych społeczeństw, chociażby ukraińskiego, definiujących je jako „żelazną gwarancję bezpieczeństwa” dla swej suwerenności i niepodległości. Wspominał o tym Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP w latach 19952005, podczas którego kadencji Polacy wpierw poparli integrację w ogólnokrajowym referendum, a następnie świętowali oficjalnie dołączenie do UE.

PAP, 20 lat Polski w Unii Europejskiej konferencja Polskiej Agencji Prasowej

Obecność w UE to przede wszystkim szansa na utrzymanie niezależności wobec państw trzecich, takich jak Chiny czy Rosja. Polska może dziś, ze swoim potencjałem, proeuropejskim rządem oraz euroentuzjastycznym społeczeństwem, faktycznie współkształtować główne kierunki rozwoju i reform całej Unii. Wspólnota musi się dostosować do dynamicznie zmieniającego się świata i w kilku fundamentalnych kwestiach, takich jak klimat, bezpieczeństwo czy zdrowie, pogłębiać integrację oraz przemawiać jednym głosem” zauważył prezydent Kwaśniewski.

Główna część konferencji podzielona była na trzy panele, dotyczące kolejno: geopolityki, kwestii gospodarczych oraz samorządu, czyli wpływu członkostwa na rozwój tzw. Polski lokalnej. W pierwszym z nich, prowadzonym przez Wojciecha Tumidalskiego, redaktora naczelnego PAP, uczestniczyli minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, prof. Jerzy Buzek oraz wiceminister Marek Prawda.

PAP, 20 lat Polski w Unii Europejskiej konferencja Polskiej Agencji Prasowej

Minister funduszy i polityki regionalnej przypomniała, że świętowanie 20-lecia Polski w UE nie może stanowić przysłowiowego „osiadania na laurach”. Pomimo olbrzymich sukcesów, nasz kraj ma wciąż wiele do nadrobienia, chcąc osiągnąć poziom rozwoju i zamożności najbogatszych krajów UE.

„Polska mierzy się z jednymi z największych w Europie różnic rozwojowych pomiędzy poszczególnymi regionami, zwłaszcza metropoliami a tzw. prowincją, które koniecznie musimy niwelować. Mamy również wiele do zrobienia także w innych obszarach, jak innowacyjność czy transformacja energetyczna, stanowiąca warunek dla utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki” podkreślała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Prof. Jerzy Buzek, premier RP w latach 1997-2001, wskazywał na potrzebę stałego budowania świadomości społeczeństwa co do korzyści wynikających z członkostwa Polski w UE. Wśród młodszego pokolenia, niepamiętającego czasów sprzed akcesji do Wspólnoty, populistyczne hasła wzywające do tzw. polexitu mogą bowiem padać na podatny grunt. Zaznaczył, że w związku z tym liczy na wysoką frekwencję w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, legitymizującą nasze zaangażowanie w losy UE.


 

UE jest dzisiaj odpowiedzią na wielkie zagrożenia dla Europejczyków, a polska prezydencja w 2025 roku zdeterminuje działania Unii na następne lata. Dlatego ważne jest, by klasa polityczna i całe społeczeństwo solidnie się do tego zadania przygotowali ocenił prof. Jerzy Buzek.

Podobną refleksją podzielił się Marek Prawda, wiceminister spraw zagranicznych, przypominając jednocześnie, że Polacy są obecnie jednym z najbardziej euroentuzjastycznych społeczeństw w UE, opowiadającym się również za dalszym rozszerzaniem Wspólnoty m.in. na wschód.

„Dostrzegam jednak zagrożenie wiążące się z próbami zniechęcenia Polaków do Wspólnoty prowadzonej przez niektóre środowiska. To bardzo ryzykowna gra, bo podobne, niestworzone teorie i mity stały u podstaw ostatecznego opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię z olbrzymią zresztą szkodą dla tego państwa” zaznaczył Marek Prawda, wiceminister spraw zagranicznych.

W kolejnych panelach udział wzięli m.in. prof. Leszek Balcerowicz, b. premier Jan Krzysztof Bielecki, wiceminister finansów Jurand Drop i wiceminister funduszy Jacek Protas, b. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a także przedstawiciele świata nauki (prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Monika Stanny z Polskiej Akademii Nauk) oraz samorządu (Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich). Dyskutowali oni o ekonomicznych, społecznych i infrastrukturalnych osiągnięciach minionych dwudziestu lat, jak i wyzwaniach stojących przed Polską i UE w kolejnych dekadach.

„Członkostwo w UE nie zwalnia nas z obowiązku prowadzenia rozsądnej, przemyślanej polityki krajowej, również w obszarze gospodarki. Przykład Grecji pokazuje, że obecność we Wspólnocie może nie wystarczyć, by uchronić nas przed negatywnymi konsekwencjami błędnych decyzji” zaznaczył prof. Leszek Balcerowicz.

Konferencji„20 lat Polski w Unii Europejskiej” towarzyszyła prezentacja raportu przygotowanego przez PAP we współpracy z wybitnymi naukowcami, stanowiącym bilans naszego członkostwa w strukturach unijnych. Gospodarka, społeczeństwo, polska wieś, rolnictwo, środowisko, samorządy, edukacja, zdrowie, transport i wyzwania to tematy opracowań przygotowanych przez zaproszonych autorów.

„Dzięki tej publikacji nasi czytelnicy, zarówno polscy, jak i zagraniczni, poszerzą swą wiedzę o Unii Europejskiej, wiążących ją traktatach, dyrektywach i innych aktach prawnych. Dowiedzą się również o doniosłych wydarzeniach i aktywnościach najważniejszych osób i instytucji Wspólnoty, a także działaniach na rzecz poprawy życia w państwach Unii” napisał we wstępie do raportu Wojciech Tumidalski, redaktor naczelny PAP.

Podczas wydarzenia poznaliśmy również laureatów konkursu „Inwestycja z perspektywą” 2024 organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. W konkursie internauci wybrali najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Funduszy Europejskich. Zwycięzcą zostało miasto Kalety, na podium znalazły się także gmina Sobienie Jeziory oraz miasto Puck.

Konkurs, raport oraz cała konferencja to elementy projektu „20 lat w UE. Parlament Europejski, a życie Polaków”, na który Polska Agencja Prasowa pozyskała dofinansowanie z Parlamentu Europejskiego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

    20 kwietnia 2024 na 11:21

    Sukcesy, to odnoszę ci konfidenci, którzy do zlewaczałej Brukseli donoszą na Polskę.
    Kiedyś donosili do Mosky, dzisiaj ci sami zdrajcy donoszą do Brukseli.
    Zaorać pedalską unię europejską, bo to dla Polski katastrofa!!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Serce Bielika waży 6,5 tony

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

6500 kilogramów wagi i blisko 2 metry wysokości. To parametry silnika promu Bielik IV, który obsługuje przeprawę promową Warszów w Świnoujściu. Właśnie przechodzi remont kapitalny.

Remont kapitalny silnika głównego CATERPILLAR 3508 po przepracowaniu 20 tys. godzin na przeprawie promowej zalecany przez producenta i Administrację Morską – tłumaczy Paweł Szynkaruk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi w Świnoujściu. Silnik remontowany jest przez autoryzowany serwis CATERPILLAR wyłoniony w przetargu. Przeglądu i remontu dokona firma MG CAT z Gdyni.

Przewidywany czas remontu to ok. czterech tygodni. Przeglądu w stanie rozmontowanym dokona inspektor PRS (Polski Rejestr Statków). Próby obciążeniowe silnika zostaną przeprowadzone po montażu na promie również w obecności przedstawiciela PRS.

Remont silnika zostanie zaliczony do odnowienia klasy promu.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście. Powrót zabytkowych dzwonów z Lubeki do Gdańska

Opublikowano

w dniu

Foto: TT Line

Z inicjatywy Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece trzy zabytkowe dzwony kościelne po ponad 80 latach zostaną zwrócone do Gdańska.

Wreszcie nadszedł ten moment i 16 maja w porcie w Niemczech odbył się załadunek historycznych dzwonów na prom TT-Line. 17 maja dzwony dot do portu w Świnoujściu, skąd będą dalej przewiezione, transportem drogowym do Gdańska. Jesteśmy dumni, że TT-Line, jako armator posiadający główną siedzibę w Lubece w Niemczech, może mieć swój udział w tak wspaniałej inicjatywie” – informuje Aneta Wencel, dyrektor zarządzający TT-Line Polska.

Dzwony zostały odlane w Gdańsku w 1733 roku i w 1758 roku przez polskich ludwisarzy. Dwa dzwony (mały i średni) pochodzą z Kościoła pw. Bożego Ciała w Gdańsku, trzeci (największy) z Kościoła w Wocławach na Żuławach, reprezentowanego przez Kurię Metropolitarną w Gdańsku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdemontowali dzwony z kościołów, aby przetopić je i wykorzystać między innymi do produkcji łusek. Dzwony te trafiły na cmentarzysko dzwonów w Hamburgu, jednakże podczas selekcji przyznano im kategorię „D”, czyli uznano je za dzwony o dużej wartości historycznej, dzięki czemu ocalały. Dwa mniejsze dzwony zamontowano w 1951 roku w kościele w Lubece, w dzielnicy Siems, gdzie przebywało w obozach przejściowych ok. 4.000 przesiedleńców z Gdańska. Duży dzwon, uratowany z cmentarzyska przez ostatniego protestanckiego biskupa Gdańska, został zawieszony w kościele luterańskim w Lubece-Kücknitz. Dla przesiedleńców bicie tych dzwonów było wspomnieniem Gdańska. W 2008 roku Kościół św. Michała w Lubece-Siemszostał zdekonsekrowany, a dzwony wraz z dużym dzwonem na stałe wypożyczono Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece.

Trzy dzwony kościelne z XVIII wieku wracają do Gdańska dzięki porozumieniu Bractw Dworu Artusa w Gdańsku i Lubece, Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Niemczech (dotychczasowego właściciela dzwonów), Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku, Kościołowi pw. Bożego Ciała w Gdańsku (prawowitego właściciela mniejszych dzwonów) oraz Kurii Metropolitarnej w Gdańsku.

Firma TT-Line zaoferowała swoją pomoc, aby bezpiecznie dostarczyć dzwony do Gdańska. Cieszymy się, że to nam powierzono zadanie zadbania logistycznego o tak cenny ładunek. Dzięki temu możemy mieć swój udział w rozwijaniu przyjaźni polsko-niemieckiej” – dodaje Aneta Wencel.

Symboliczne przywitanie dzwonów odbędzie się podczas obchodów Dni Hanzy w Gdańsku w dniu 16 czerwca 2024.

OPIS TECHNICZNY

Dzwony Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku

Mały dzwon

  • Ton uderzeniowy: fis‘ – 6
  • Średnica: 48 cm
  • Waga: 47 kg
  • Rok odlewu: 1733

Średni dzwon:

  • Ton uderzeniowy: e‘ – 5
  • Średnica: 57,5 cm
  • Waga: 110 kg
  • Rok odlewu: 1758

Dzwon z parafii Wocławy

  • Ton uderzeniowy: g – 4
  • Średnica: 99 cm
  • Waga: 580 kg
  • Rok odlewu: 1733

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zakończenie Rekreacyjnej Ligi Siatkówki

Opublikowano

w dniu

W sobotę 11 maja w hali sportowej przy ul. Piłsudskiego rozegrano spotkania finałowe Rekreacyjnej Ligi Siatkówki.

W meczu o 3 miejsce spotkały się drużyny Bring i Open Sea. Spotkanie odbyło się pod dyktando drużyny Rafała Prokopa – Bring. Ekipa Open Sea zdziesiątkowana kontuzjami nie mogła w tym dniu podjąć skutecznej walki z bardzo dobrze dysponowanym przeciwnikiem. Mecz zakończył się wygraną Bring 3:0 i to oni wywalczyli 3 miejsce w tegorocznej edycji Ligi.

W meczu finałowym faworytami byli siatkarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy od lat nie mają sobie mocnych w Świnoujściu. Po dość łatwej wygranej w pierwszym secie, wojskowi stracili koncentrację a do głosu zaczęli dochodzić  siatkarze Baltic Home, zwyciężając w drugiej odsłonie. Mecz nabrał „rumieńców”, obie drużyny walczyły o każdą piłkę, a sytuacja zmieniała się z minuty na minutę. Trzeci set wygrała Marynarka Wojenna by w czwartym znów uznać wyższość Baltic Home. O zwycięstwie w finale zadecydował tie-break, w którym ostatecznie zwyciężyli reprezentanci 8 FOW (15:10) a w całym meczu 3:2

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w kameralnych warunkach na obiektach OSiR przy ul. Matejki. Najbardziej wartościowym zawodnikiem sezonu wybrany został  Grzegorz Kuszyk (Marynarka Wojenna)

Zakończenie sezonu halowego oznacza rozpoczęcie zmagań dla sympatyków siatkówki plażowej. Pierwszy Turniej na świnoujskiej plaży odbędzie się już 30 maja o godz. 11.00.

Organizatorami Turnieju będzie OSiR „Wyspiarz” oraz spółka BALTIC HOME.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Premier spotkał się z weteranami. Wśród nich mieszkaniec Świnoujścia Krzysztof Flizak

Opublikowano

w dniu

Przed zbliżającą się 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino, Premier Donald Tusk spotkał się z weteranami – żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. 

Premier Donald Tusk spotkał się z 6 weteranami, którzy będą członkami delegacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udającej się na obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

– Chcę Wam podziękować za to, co zrobiliście dla Ojczyzny w najtrudniejszych historycznie czasach dla Rzeczpospolitej – powiedział podczas spotkania w KPRM Donald Tusk. – Dawaliście świadectwo największej odwagi i największego poświęcenia po to, żeby kolejne pokolenia takiej ceny płacić nie musiały (…) Fakt, że będziecie za kilkadziesiąt godzin pod Monte Cassino pokazuje, że jesteście cały czas myślą z Ojczyzną – i oby jak najdłużej – dodał.

Szef rządu wyraził nadzieję, że obecność weteranów II Wojny Światowej będzie przesłaniem dla całej Polski i Europy, że Polacy są gotowi naśladować ich w tym, co pokazali światu 80 lat temu.

– Dobrze byłoby, żeby Wasza obecność była znakiem, i żeby wszyscy w Polsce pamiętali o tym, co znaczy służba Ojczyźnie. Jak w każdej chwili trzeba być zmobilizowanym i czujnym. Nikt nam wolności i niepodległości nie podarował na zawsze – mówił Donald Tusk.

Podczas II Wojny Światowej, żołnierzom 2 Korpusu Polskiego powierzono najtrudniejsze zadanie na froncie włoskim, polegające na zdobyciu wzgórz Monte Cassino. 18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętej bitwie, polska flaga zatriumfowała nad niezdobytą dotąd twierdzą.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kluby Polska 2050-TD, PSL-TD i Lewica pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy „Aktywny rodzic”

Opublikowano

w dniu

Kluby Polska 2050-TD, PSL-TD i Lewica pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Klub PiS zapowiedział poparcie dla projektu, pomimo faktu, że – zdaniem posłanek – projekt „dzieli rodziców”.

W środę w Sejmie odbyła się debata o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.

Projekt przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska zaznaczyła, że projekt ustawy „Aktywny rodzic” to kompleksowe podejście do polityki rodzinnej.

„Wprowadza trwałe, systemowe rozwiązania, które skutecznie przyczynią się do rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech” – mówiła Gajewska. Dodała, że regulacja ułatwi powrót rodzicom, w szczególności matkom, na rynek pracy oraz zapewni korzystne warunki umożliwiające łączenie roli rodzica z pracą zawodową.

Wiceministra zwracała uwagę, że w przypadku kobiet widoczne jest powiązanie aktywności zawodowej z liczbą dzieci i wiekiem najmłodszego dziecka. Dodała, że osoba korzystająca ze świadczenia „aktywni rodzice w pracy”, jeżeli straci pracę, to w miesiącu, w którym pracę straciła oraz miesiącu kolejnym, będzie miała utrzymane świadczenie na takim samym poziomie, jak by była aktywna zawodowo.

„Następnie w tej samej kwocie może skorzystać ze świadczenia +aktywnie w żłobku+, bądź zdecydować się na samodzielna opiekę nad dziećmi. Co więcej dajemy rodzicom czas, by w tym czasie, kiedy przysługuje im świadczenie, bądź mogą skorzystać z innego świadczenia, mogli uregulować swoją sytuację zawodową” – stwierdziła.

Zdaniem posłanki PiS Marleny Maląg projekt ustawy „dzieli rodziców”. „Dlaczego różnicujemy tych rodziców, którzy są aktywni zawodowo i te, przede wszystkim mamy, kobiety, które pozostają w domu, dokonują takiego wyboru i wychowują dzieci(…)? Dajmy im wybór” – zaapelowała Maląg.

Przypomniała, że 21 marca br. klub PiS złożył projekt ustawy, w którym rodzicom przysługuje jednocześnie dodatkowe świadczenie w wysokości 1500 zł i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Posłanka PiS Joanna Borowiak zapowiedziała, że jej klub będzie głosował za przyjęciem ustawy. Jednocześnie zastrzegła, że program nie zapewnia wsparcia rodzicom, którzy świadomie podejmują decyzję, że chcą pozostać z dziećmi w domu.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Frydrych podkreśliła, że program „Aktywny rodzic” ma za zadanie zwłaszcza ułatwienie powrotu do pracy matkom, które otrzymają zapewnienie, że koszty opieki nad dzieckiem nie staną na przeszkodzie.

Dodała, że szybszy powrót na rynek pracy przyczynia się do rozwoju kariery zawodowej i do zwiększenia przyszłych świadczeń emerytalnych. „Takie działania mają znaczący wpływ na długoterminową stabilność finansową” – oceniła.

Z kolei posłanka Małgorzata Gromadzka (KO) zapewniła, że żadna z grup rodziców, zarówno rodzice aktywni w domu, czy rodzice aktywni zawodowo, oddający dziecko do żłobka, nie będą stratni z powodu tej ustawy. Zaznaczyła, że regulacja daje rodzicom prawo do podjęcia decyzji o pozostaniu z dzieckiem w domu i korzystania z tego świadczenia.

Kluby Polska 2050-TD, PSL-TD i Lewica pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy.

„To jest bardzo dobry kierunek, który popieramy” – oświadczyła Barbara Oliwiecka (Polska 2050-Trzecia Droga). Zwróciła uwagę, że 94 proc. niepracujących matek planuje wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, ale system tego im do tej pory nie ułatwiał. Zaznaczyła, że „wspieranie pracujących rodziców opłaca się państwu, pracodawcom i społeczeństwu”.

Za dalszym procedowaniem i przyjęciem ustawy w imieniu klubu PSL-Trzecia Droga opowiedziała się Agnieszka Kłopotek. Wyraziła nadzieję, że „program zwiększy dzietność w Polsce i jednocześnie będzie odpowiedzią na dramatyczny niż demograficzny”.

Katarzyna Ueberhan (Lewica) podkreśliła, że rządowy projekt ustawy wychodzi na przeciw potrzebom i oczekiwaniom oraz wspiera aktywnych zawodowo rodziców. Zaznaczyła, projekt ten jest szansą na upowszechnienie instytucjonalnej opieki nad dziećmi i łatwiejszego dostępu do niej. Jak oceniła, dziś opieka żłobkowa jest bardziej powszechna w większych miejscowościach, a w prawie połowie gmin nie ma jej wcale.

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami – 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię (w tym emerytkę).

Drugie świadczenie z programu nosi nazwę „aktywnie w żłobku” i ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Świadczenie będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością (nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzice ponoszą za pobyt dziecka w instytucji opieki).

Trzecie świadczenie – „aktywnie w domu” – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.(PAP)

Autorzy: Iwona Żurek, Magdalena Gronek, Aleksandra Kiełczykowska, Marcin Chomiuk

iżu/ mgw/ ak/ mchom/ jann/

Foto: PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Królowa sportu  wraca na świnoujski stadion

Opublikowano

w dniu

Z radością zapraszamy mieszkańców Świnoujścia na VI Edycję Mityngu Lekkoatletycznego „Wyspiarza”, który odbędzie się w dniu 18 maja 2024 r. o godzinie 13,00 na Stadionie Miejskim w Świnoujściu przy ulicy Matejki 22.

Przygotowaliśmy bogaty program, który z pewnością dostarczy wielu wspaniałych wrażeń i niezapomnianych chwil.
Do naszego miasta przyjadą najlepsi młodzi adepci lekkiej atletyki z 20 klubów województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wśród gości nie zabraknie wielu medalistów Mistrzostw Polski – zatem już za kilka dni szykują się ogromne emocje.

Ze wsparciem najlepszych zawodników możemy promować lekką atletykę w naszym mieście. Spotkanie ze sportowcami będzie dla wielu młodych świnoujścian inspiracją do rozpoczęcia przygody ze sportem, a dla tych, którzy już uprawiają wybraną dyscyplinę, stanie się motywacją do jeszcze cięższej pracy.

Zawody wpisane są do kalendarza PZLA – zatem na zbliżającym się Mityngu zawodnicy mogą zdobywać kwalifikacje do Mistrzostw Polski.

Szczególnie ciekawie zapowiadają się rywalizacje w biegach sprinterskich, gdzie na starcie zobaczymy między innymi Wiktorię Grzyb MKL Szczecin– wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski w biegu na dystansie 100 m oraz młodziutką rekordzistkę Polski w biegu na 100 m w kategorii U 14 – Helenę Goliszewską UKS „Ósemka” Police.

W biegu na dystansie 800 m kobiet zobaczymy reprezentantkę kadry narodowej, trzykrotną medalistkę Mistrzostw Polski na dystansie 10 000 m – Paulinę Kaczyńską reprezentującą Klub WMLKS Pomorze Stargard, zaś wśród panów na tym samym dystansie zobaczymy aż 6 medalistów Mistrzostw Polski, między innymi Dawida Komodę WMLKS Pomorze Stargard, Alana Cireszko MKS Hermes Gryfino.

Niezapomniany będzie konkurs skoku wzwyż z udziałem reprezentantki kadry narodowej Mai Słodzińskiej OSOT Szczecin, wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski oraz Aleksandry Godlewskiej MKL Szczecin, wicemistrzyni Polski i Kornelii Koziury KMKL  Sztorm Kołobrzeg – aktualnej Halowej Mistrzyni Polski.

Emocje i dobra zabawa gwarantowane!

Podczas zawodów odbędą się dwa biegi memoriałowe na dystansie 800 m kobiet i mężczyzn z nagrodami ufundowanymi przez Hotel Cesarski SPA. Dla czterech najlepszych lekkoatletek i lekkoatletów ufundowane zostały nagrody  przez Baltic Home Świnoujście”, Unity Line, Łukasz Lewa, Europan Sp. z.o.o, ZUR-BISGiCO,  Zbigniew Kraśkiewicz. Baueffekt Sp.z.o.o.

Przewidujemy  2 nagrody rzeczowe na najlepszej świnoujścianki i świnoujścianina. Nagrody ufundowane przez Unity Line i świnoujskich sympatyków sportu.

Organizator Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” pragnie bardzo podziękować sponsorom za ufundowane nagrody. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, kibicowania i przeżywania zmagań sportowców. Zawodnikom życzymy wspaniałych wyników, a kibicom niezapomnianych wrażeń.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524