Połącz się z nami

Lokalne

Pół miliona złotych na niemieckie lotnisko?

Opublikowano

w dniu

Czy świnoujski samorząd będzie corocznie wkrótce dopłacał niemal pół miliona złotych do niemieckiego lotniska? Mimo dementi magistratu, sprawa jest cały czas aktualna, a rozmowy …trwają!
Lotnisko Heringsdorf oddalone jest 20 minut drogi od Świnoujścia. Od wielu lat, mimo potężnej bazy noclegowej na Uznamie lotnisko jest deficytowe. I co rusz powraca temat jego zamknięcia. Według władz spółki, które nim zarządzają, niekorzystny bilans mogłoby zmienić otwarcie nowych linii między innymi z Polski. Stąd, wiele lat temu powstał pomysł współpracy pomiędzy samorządu Świnoujścia i Lotniska Heringsdorf . Podpisano w tej sprawie nawet list intencyjny. Wówczas mówiono wyłącznie o działaniach promocyjnych takich jak publikacja materiałów reklamowych, czy chociażby oznakowanie po polskiej stronie drogi na lotnisko. Okazuje się, że prezydent Janusz Żmurkieiwcz, za namową kilku przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej postanowiły wyjść naprzeciw niemieckim problemom i wesprzeć lotnisko ekstra dotacją!

Niemcy proponują, Prezydent akceptuje
O tym, że samorząd w osobie prezydenta prowadzi tego typu rozmowy z niemieckim samorządem mieszkańcy Świnoujścia i radni (przynajmniej część z nich) dowiedzieli się przez przypadek. Z artykułu w niemieckich prasie. Wynikało z niego, że Janusz Żmurkiewicz zadeklarował, że Świnoujście jest gotowe wesprzeć corocznie niemieckie lotnisko kwotą około pół miliona złotych rocznie. Postanowiliśmy zweryfikować tą informację, tym bardziej że suma ponad pół miliona złotych rocznie (+ jednorazowo 40 tys. eu na zmianę nazwy?) to blisko tyle ile miasto przez cały rok wydaje na wszystkie działania w zakresie promocji turystki (między 700, a 800 tyś złotych).
40 czy 125 tysięcy euro?
Rzecznik Prezydenta Świnoujścia Robert Karelus informację opublikowaną w niemieckiej prasie zdementował i tłumaczył , że na obecnym etapie nie ma mowy o przeznaczaniu pieniędzy na funkcjonowanie lotniska. Dodał, że samorząd Świnoujścia może przeznaczyć 40 tys. euro na zmianę nazwy lotniska traktując to jako promocję miasta.
Informacje niemieckiego dziennik Ostsee Zeintung potwierdził za to – kolejny raz- niemiecki samorząd. – Podczas spotkania z prezesem lotniska panem Dirkiem Zabelem i prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem przedstawiono ofertę lotniska Heringdorf w sprawie dofinansowania portu lotniczego kwotą 125 tys. euro rocznie. Pan prezydent był przychylny pomysłowi, pod warunkiem, oczywiście, że zgodzi się Rada Miasta. A do nazwy lotniska zostanie dodana nazwa „Świnoujście” – powiedział naszej redakcji Lars Petersen, burmistrz Heringsdorfu i uczestnik spotkania.
Z jakiego powodu świnoujski samorząd chce pieniędzmi polskiego podatnika wspierać niemieckie przedsiębiorstwo? – Lotnisko daje szansę na nowych, zamożnych klientów dla hoteli wyższego segmentu. Mimo, że tego typu ośrodków nie ma w Świnoujściu zbyt wiele, ich właściciele potrafią zadbać o swój interes- i za takim rozwiązaniem, jak widać skutecznie u władz lobbują. – mówi właścicielka jednego z dużych hoteli ze Świnoujścia.
Nasz komentarz
Lotnisko jest ważnym elementem infrastruktury- nie tylko dla branży turystycznej. Wiele samorządów w rożnych sposób wspiera utrzymanie tego typu infrastruktury na swoim terenie traktując go jako jeden z motorów rozwoju gospodarczego. Ale czy Świnoujście- miasto „zaledwie” 40-sto tysięczne stać na to by wspierać finansowo niemieckie przedsiębiorstwo tak dużą kwotą? Coś tu jest chyba nie tak, skoro dobrze rozwinięta branża turystyczna po niemieckiej stronie wyspy Uznam nie może sobie z tym problemem poradzić.
I ilu tak naprawdę świnoujskich przedsiębiorców będzie prawdziwymi beneficjentami takiego rozwiązania? Po drugie zastanawiające i bardzo niepokojący (według opinii niektórych wręcz skandaliczny) jest sposób „załatwiania” tego typu spraw. I rozbieżności pomiędzy tym co mówi polski, a co niemiecki samorząd.
Gdyby jednak doszło do głosowania w radzie miasta na takim wsparciem pozostaje mieć nadzieję, że radni popierające taką formę dotowania prywatnej (głównie niemieckiej) przedsiębiorczości będą pamiętać, że co roku „brakuje” pieniędzy na wiele cennych inicjatyw społecznych. Ostatnio obcięto nawet -w związku z oszczędnościami- budżet obywatelski! Państwo Radni powinni pamiętać np. że wsparcie klubów sportowych miasto co roku wydaje rocznie dwa razy mniej niż te 125 000 eu, które ma wpadać do „niemieckiej” kieszeni.

Czytaj dalej
11 komentarzy

1 Komentarz

 1. wyspiarz temu

  14 lipca 2017 na 21:08

  Miasto nie powinno z publicznych pieniędzy finansować taka fanaberię dla wąskiej wybranej partykularnie grupki biznesmenów! Jak ktoś chce dolecieć do Świnoujścia samolotem na wyspę to doleci i bez nazwy Heringsdorf – Świnoujście ale i bez 600.000 zł. rocznie. A jesli kilku hotelarzy ma fanberię żeby się chwalić, ze do nich można dolecieć samolotem to niech zrobią zrzutę i te 600.000 zapłacą z własnej kieszeni! Absolutnie się nie zgadzam na takie wydatki i pan redaktor ma absolutną rację bo sa dużo ważniejsze potrzeby dla większej grupy mieszkańców.

 2. virus temu

  14 lipca 2017 na 12:27

  Czyżby pisowska moda na „fobię niemiecką” dotarła do redakcji? Akcentowanie w co drugim zdaniu że to niemieckie lotnisko po niemieckiej stronie wyspy jest chyba niestety tego potwierdzeniem… A przecież Uznam jest naszą wspólną wyspą i to zarówno stronie niemieckiej jak i polskiej powinno zależeć żeby nasze lokalne lotnisko się rozwijało a nie zwijało. To nam wszystkim powinno zależeć żeby lotów było jak najwięcej i żeby niemieccy, szwajcarscy, polscy turyści mogli drogą lotniczą (najszybszą i najbezpieczniejszą) dostać się na nasze plaże a my żebyśmy mogli szybko i wygodnie odbywać podróże z lotniska położonego na obrzeżach Świnoujścia. Patrzmy bardziej w ujęciu mikroregionalnym a nie państwowym – wyspa jest naszym wspólnym dobrem i jej rozwój przynosi korzyści niezależnie na którym jej krańcu mieszkamy.

  • laskowik temu

   14 lipca 2017 na 18:40

   To nie fobia. To fakt. Dlaczego Niemcy nie dokładają do przeprawy promowej- przecież ponad 60 % aut na Karsiborach to niemieckie rejstracje. Wspólna wyspa wspólny interes.
   Za chwilę będziemy płacić za autostrady u nich- ta opłata wprowadzana jest tylko dla „nie Niemców”. Lotnisko służy w 99,9 % dla niemieckiej branży turystycznej. Dlaczego nasz podatnik ma się dokładać do tego interesu? To nie fobia to fakt.

  • ALA temu

   14 lipca 2017 na 18:42

   a może państwo hotelarze skoro chcą zarabiać więcej nich sobie sami to lotnisko dofinansują? w końcu to ich biznesie

 3. JestemzMiasta temu

  14 lipca 2017 na 10:28

  Trochę pobrzmiewają w artykule te polskie lęki przed „obcymi”.
  Polacy wyzwolą się z tego dopiero wtedy, gdy zaczną świętować Dzień Zniesienia Pańszczyzny.
  Byłem tydzień temu w świnoujskim amifiteatrze na wieczorze operowym.
  Orkiestra symfoniczna i chór z Greifswaldu w pełnym składzie.
  Greifswald to „zaledwie” 55 tysięczne miasto.
  Na dodayek ma uniwersytet.
  Można ?
  Można.
  W Świnoujściu nie ma nawet orkiestry kameralnej.
  Dlaczego ?
  Polacy obsunęli się w kulturze i kultywują najprostsze formy rozrywki.
  Na wieczór operowy do świnoujskiego amfiteatru ,w sezonie letnim gdzie w mieście jest drugie tyle turystów przyszło jakieś 500 osob, w tym chyba ze 100 Niemców.
  Teraz co do lotniska w Heringsdorfie.
  To nie byłoby „wspieranie niemieckiego przedsiębiosrstwa”, ale wspieranie połączenia z wielkim światem i przyciąganie biznesu do Świnoujścia.
  Czy to się komuś podoba czy nie , Świnoujście leży tuż przy granicy ( na całe szczęście otwartej jeszcze) i korzysta ze swego statusu byłego kurortu cesarskiego.
  Coś mi się wydaje , że miasto i jego mieszkańcy czerpią spore korzyści z tego faktu.
  Pozdrawiam

  • jas temu

   14 lipca 2017 na 12:09

   Miasto i mieszkańcy czerpią korzyści z tego, że w kilku hotelach będzie więcej o 2-5% gości? Bzdura. To przecież widać, że chodzi o kilku przyjaciół prezydenta, którzy kosztem miejskiej dotacji chcą zapewnić sobie rentowność swoich hotelików. A pieniędzy na kulturę właśnie nie ma, bo p Żmurkiewicz woli wydawać pieniądze na taki właśnie bzdury- zamiast na kulturę.

   • JestemzMiasta temu

    14 lipca 2017 na 18:11

    Zamiast polemizować z własnymi lękami proszę się przespacerować na ulicę Uzdrowiskową i zobaczyć świnoujski Kurhaus XXI wieku – czyli hotel Radisson Blue.
    Lotnisko Heringsdorf-Świnoujście będzie obsługiwało gości tego wspaniałego hotelu.

    • ꘐ ꔞ ꗈ ꕧ ꕢ ꖻ ꗺ ꗐ ꔗ ꗢ temu

     15 lipca 2017 na 12:05

     Jeżeli ten kołchoz uważasz za szczyt luksusu, to żal mi dzieciaku Ciebie bezguściu – sztucznie kreowany prestiż, a Ty uległeś propagandzie kilku cwaniaków.
     Oni na takich frajerach jak Ty i tobie podobni żerują.
     Nawet w jednym procencie nie zbliża się ten beton z nieistniejącym już „Domem Zdrojowym”.

     A jak te „byznesmeny” chcą mieć gości, to niech Oni sobie za to płacą.

     • JestemzMiasta temu

      15 lipca 2017 na 18:38

      Nie wychwalam architektury , bo osbiście podoba mi się ta z dawnego Domu Zdrojowego, ale wiem, że to nie ma szans wrócić.
      Chodzi mi o trend dźwigania się miasta z tej zapyziałej dziury, udającej kurort.
      Ja doskonale pamiętam te wszystkie bary przy promenadzie sklecone z dykty, blachy falistej i plastiku. Pamiętam ten wszędobylski smród zjełczałego oleju na którym smażono co się dało i co w sam raz pasowało do tego skwaśniałego, zwietrzałego, ciepłego piwa.
      Hotel pieciągwiazdkowy będzie ciągnął standard całej bazy hotelowej w górę.
      Ci którzy tego nie rozumieją powinni się przeprowadzić do Dzwinowa lub Rewala.
      Niestety jak to bywa w Polsce są niedoróbki i niedociągnięcia. To wstyd. Ale nie należy jojczyć i biadolić. W Berlinie do dzisiaj nie oddano do użytku lotniska. Ile to lat minęło ? 5 – 6 ?. Bywam tu i ówdzie i zdarza mi się w wysokiej klasy hotelu np. w Holandii trafić na łazienkę z zapychającym się odpływem w kabinie prysznicowej.
      Lotnisko w Hweringsdrofie trafia się Świnoujściu jak ślepej kurze ziarno. Tylko tradycyjna polska zawiść i głupota może nas tego pozbawić, bo na tunel to raczej nie ma co liczyć 🙂

 4. Spedytor temu

  14 lipca 2017 na 07:36

  Jeżeli pan prezydent chce dofinansować napływ turystów do Świnoujścia z Krakowa i Warszawy to może porozmawia z kolejami na temat dofinansowania przez miasto całorocznego połączenia Świnoujścia z tymi miastami pociągami klasy IC ? Kolejarze na pewno byliby chętni za taką dotację uruchomić takie połączenia. A nie w ciągu 3 miesięcy sezonu jeden lub dwa przyloty i wyloty do Krakowa tygodniowo….

  • kris temu

   14 lipca 2017 na 15:50

   I to jest dobry pomysł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524