Strona główna / Lokalne / Kredyt hipoteczny z 20% wkładem własnym

Kredyt hipoteczny z 20% wkładem własnym

Pobieranie kredytów hipotecznych z roku na rok staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Mimo wzrostu ceny mieszkań w Polsce, klientów z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego nie ubywa. Jednak od 2014 roku, przepisy prawne regulują konieczność posiadania wkładu własnego o wysokości  procentowej minimum 20%.

 

Jak sobie z tym radzić i co można przeznaczyć na wkład własny, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Co kryje się pod nazwą wkładu własnego?

Wkład własny jest kapitałem, jakim dysponuje kredytobiorca, który wraz z zapożyczoną od banku kwotą jest wystarczający na pokrycie kosztów i realizację zobowiązania na budowę lub zakup nieruchomości W przypadku udzielania kredytu banki biorą pod uwagę również pozostałe opłaty, jakimi są m.in. podatek czy prowizje. W takim przypadku, gdy klient uzbiera wymagane przepisowo 20% wkładu własnego, wciąż może mu zabraknąć części środków, a wymienione opłaty mogą mieć ogromny wpływ na przyszłe finanse. Z tego powodu dla instytucji bankowej lepiej będzie, gdy klient będzie posiadał więcej swojego wkładu finansowego niż jest to przepisowo wymagane.

Kredyt hipoteczny bez wkładu — jest możliwy?

Jeżeli ktoś zastanawia się nad poszukiwaniami kredytu hipotecznego bez konieczności wkładu własnego, niestety może się rozczarować. Po pierwsze nowe przepisy prawne wprowadzone w 2014 roku przejrzyście regulują tę kwestię w ten sposób, iż banki nie mogą udzielać tego typu zobowiązań bez wkładu własnego. Dodatkowo dla instytucji bankowych taka sytuacja byłaby zbyt dużym ryzykiem. Jeśli chcemy więc ubiegać się o kredyt hipoteczny, w większości banków konieczne jest posiadanie 20% wkładu własnego lub 10% w przypadku wykupienia ubezpieczenia.

Wkład własny i jego rola przy wycenie nieruchomości

Wbrew ogólnemu przekonaniu, wycena i wartość nieruchomości to nie to samo. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest to, że w przypadku wystawienia operatu szacunkowego, czyli autorskiej opinii rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości, cena może okazać się mniejsza niż zakładano. Przykładowo wartość zakupu wynosi 400 000 zł, a rzeczoznawca szacuje ją na 390 000 zł. W takiej sytuacji, właśnie na tą niższą kwotę bank przyzna nam kredyt hipoteczny, a cały zgromadzony przez nas wkład własny niestety może okazać się niewystarczający.

Czy warto wydać większość oszczędności na wkład własny?

Chociaż kwoty, jakie możemy zaoszczędzić dzięki 20% wkładowi własnemu w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego są kuszące, nie warto popadać w skrajność. Zawsze musimy pamiętać, że wnioskując o kredyt hipoteczny musimy mieć jakikolwiek zabezpieczenie i pewność, że dodatkowe zobowiązanie nie obciąży w dużym stopniu naszych finansów. Często losowe zdarzenia jak np. utrata pracy, czy też nieprzewidziana choroba stawiają nas pod ścianą, a obowiązek spłaty wysokiego kredytu w niczym nie ułatwi nam problemów budżetowych. Jednak, jeżeli mamy pewność, że możemy sobie pozwolić na taki przypływ gotówki, mając oczywiście na uwadze, że będziemy w stanie spłacić kredyt w przeciągu kilku lat, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczyć oszczędności na wkład własny.

 

Kredyt hipoteczny — ranking 2020

 

  1. Bank Polski (oprocentowanie: 3,62%, PRSO: 3,68%, Prowizja: 0,00%)
  2. MilleniumBank (oprocentowanie: 3,71%, PRSO: 3,77%, Prowizja: 0,00%)
  3. Bank Pekao S.A. (oprocentowanie: 3,65% PRSO: 3,90%, Prowizja: 1,99%)

 

Każdy bank może nam udzielić kredytu hipotecznego, ale żeby wybrać mądrze

i sensownie, dobrze jest wszystko przemyśleć i jak najczęściej korzystać

z internetowych rankingów i porównywarek, aby wybrać taką ofertę, która nam w pełni odpowiada i mamy stuprocentową pewność, że jesteśmy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt bez żadnych problemów.

 

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym — kto może się ubiegać?

 

Podstawowymi warunkami, które musi spełnić osoba wnioskująca o kredy hipoteczny, są:

 

— Ukończenie 18 roku życia;

— Posiadanie ważnego dokumentu osobistego;

— Obywatelstwo polskie;

— Mieszkanie na terenie kraju;

— Stałe dochody w oparciu o umowę na pełen etat;

— Wynagrodzenie o odpowiedniej wysokości (Zdolność kredytowa);

— 20% wkład własny lub 10% wkładu przy wykupie dodatkowego ubezpieczenia

— Dobra historia w BIK;

— Brak wpisu w KRD;

— Brak zadłużeń w BIG;

— W przypadku działalności — prowadzenie firmy minimum 1 rok.

Zobacz również

18-letni student próbował podpalić pociąg Świnoujście-Przemyśl

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli mężczyznę, który próbował wzniecić pożar w pociągu rel. Świnoujście – …

Jeden komentarz

  1. Powodzenia. Zwłaszcza w Świnoujściu gdzie ceny w 2020 roku kształtują się na poziomie 11.000,-zł m/2 w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, na przykład na osiedlu przy ulicy Staszica, a więc nie z widokiem na morze. To wychodzi jakieś 550.000 zł za mieszkanie o powierzchni 50 m2. No to bez 110.000 nie macie szans w rozmowach w banku. Najśmieszniejszy jest ten warunek o stałych dochodach w oparciu o umowę na pełen etat i to w odpowiedniej wysokości. Wasi dziadkowie lub rodzice nie mieli z tym problemu. Konia z rzędem jeśli ktoś da dzisiaj gwarancję stałości zatrudnienia na pełen etat, przez następne 30 lat, bo na tyle będzie kredyt hipoteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.