poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Koronawirus / Prezydent Świnoujścia o otwarciu granic: „Po 1,5 miesiąca sytuacja bardzo się zmieniła”

Prezydent Świnoujścia o otwarciu granic: „Po 1,5 miesiąca sytuacja bardzo się zmieniła”

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz na swoim profilu facebookowym opublikował komentarz dotyczący pracowników transgranicznych. Jego treść publikujemy poniżej.

„Wiem, że interesuje Państwa temat przywrócenia możliwości pracy pracownikom transgranicznym. Należy ten problem rozpatrywać szerzej, nie tylko w odniesieniu do dojazdu do pracy i rodziny. Trzeba myśleć o możliwości wybudzenia branży turystycznej ze śpiączki, bo dziś dużo się zmieniło. Wczorajsze milczenie z mojej strony nie było spowodowane ignorancją, lecz realnym działaniem w tej sprawie. Teraz jest czas na komentarz.

Epidemia weryfikuje naszą codzienność. Wymusza aktualizowanie decyzji, które wcześniej podejmowaliśmy. Reagujemy na sytuację, której dynamika jest większa niż moglibyśmy się tego spodziewać jeszcze miesiąc temu.

W marcu, kiedy zrobiło się naprawdę poważnie, moja skrzynka mailowa była rozgrzana do czerwoności. Nasz region ma takie położenie geograficzne, że obawy o bezpieczeństwo sanitarne było uzasadnione. Mamy dostęp do morza i przejścia graniczne. Ludzi pisali do mnie, żebym zareagował. Pojechałem też na przejście graniczne. Widziałem strach w oczach ludzi, którzy bali się o swoje zdrowie i życie. Bali się o swoje rodziny. Był to strach dużo większy, niż problem niemożności dojazdu do pracy. Zresztą, niemal jednocześnie wysłałem zapytanie do niemieckiej agencji pracy czy Polacy zostaną objęci programem pomocowym. Wtedy mogłem zrobić tylko jedno. Prosić rząd, żeby wreszcie zamknął granice.

Sytuacja w obu krajach w związku z epidemią jest zupełnie inna. Polska zareagowała szybciej i mocniej. W Świnoujściu branża turystyczna została natychmiast zamrożona. To było bezpieczniejsze. W Niemczech hotele były otwarte, działały usługi, turyści chcieli przyjeżdżać nad polski Bałtyk. Ludzie czekali na moją reakcję. Być może jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką musiałem podjąć jako prezydent było zajęcie stanowiska w sprawie bezpieczeństwa granic. Uznałem, że zamknięcie granicy nie będzie mniejszym złem. Będzie większym dobrem. Nie ma takiego kalkulatora, który pozwoliłby oszacować co stałoby się, gdyby rząd pozostawił granicę otwartą. Może część osób nie musiałaby wybierać czy pracować, czy zostać z rodziną. Ale może ktoś straciłby życie. To była decyzja takiego rozmiaru. I naprawdę, nie wierzę w brak wyrzutów sumienia kogoś, kto będąc na moim miejscu podjąłby inną.

Trudno nie zgodzić się z Olgą Tokarczuk, naszą noblistką, która w swoim popularnym felietonie skrytykowała zamknięcie granic jako degradujące wspólnotę europejską. Nie można zakładać, że „wszystko co złe, przychodzi z zachodu”, bo nie po to przez wiele lat wspieramy nasze relacje. Ja dałem jasno wyraz temu, że niezmiennie traktujemy się po partnersku. O bezpieczeństwo mieszkańców dbamy jednak niezależnie od siebie i mamy prawo robić to w inny sposób.

Po 1,5 miesiąca sytuacja bardzo się zmieniła. Świnoujście jest nadal jednym z najbezpieczniejszych miejsc w województwie. Wciąż dzieli nasze kraje różnica decyzji w walce z epidemią, ale jest zupełnie odwrotnie, niż na początku kryzysu. Dzisiaj Niemcy podjęli zdecydowane działania. Są bardzo skuteczni. Po obu stronach granicy istnieją podobne warunki. Rozmawiałem z wojewodą na ten temat. Ograniczenie, o które tak zabiegałem teraz przestało być zasadne. Dziś przekraczanie granic w związku z dojazdem i powrotem z pracy nie jest żadnym zagrożeniem. Oczywiście kontrole muszą być zachowane, a może nawet wzmożone. Nie chcemy tworzyć furtki do nadużyć.

Jestem przekonany, że nie trzeba już wybierać między zdrowiem a ekonomią. Możemy wypracować rozwiązania, które pomogą branży turystycznej. Wraz z przedstawicielami innych nadmorskich miast i gmin wystąpiłem do wicepremier Jadwigi Emilewicz z prośbą o zorganizowanie pilnego spotkania, np. w formie wideokonferencji w tej sprawie.”

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

15 komentarzy

 1. maseczkaitakniechroni

  widze ze twarz w komentach otwierają tylko ci którym na rękę zamknięta granica, ale pamiętajcie łby zakute m.in. ile osób straciło pracę i jedyne źródła zarobku. jeżeli nie zostanie otworzona granica i realny powrót do normy to<
  wiadomo wojny domowe, zamieszki i wzmożona przestępczość, w imię kolejnej choroby cywilizacyjnej która zostanie z nami i tak. nie wspominając już o tym że każdy tego wirusa MUSI PRZEJŚĆ, wiadomo niektórym się nie uda przeżyć ale naprawdę uważacie że lepiej poczekać do jesieni aż zmutuje? a no tak niektórzy wierzą w te śmieszne szczepionki przeciwko niemu… ??‍♀️??‍♀️

 2. Polacy którzy mieszkają w Niemczech także chcą zobaczyć swoich rodziców czy dziadków nikt nie jest debilem żeby narażać swoich bliskich ale mam nadzieję że w końcu otworzą granice żeby moje dzieci i wnuki mogły przyjechać w polsce nie mogą od początku sobie poradzić z epidemia dlatego ubezwlasnowolni naj prostszy sposób głupoty wciskają ludzia nie w końcu pomogą służbie zdrowia a nie zamykać w domach jak zwierzęta oni czuwają sobie gdzie chcą o wyborach tylko teraz się mówi to nie jest pioryytetem ale jeszcze trochę przestańcie rządzić ten móo koniec z reżimem

  • widze ze ryja w komentach otwierają tylko ci którym na rękę zamknięta granica, ale pamiętajcie łby zakute m.in. ile osób straciło pracę i jedyne źródła zarobku. jeżeli nie zostanie otworzona granica i realny powrót do normy to<
   wiadomo wojny domowe, zamieszki i wzmożona przestępczość, w imię kolejnej choroby cywilizacyjnej która zostanie z nami i tak

 3. To bzdura. Otwarcie granicy to zaproszenie koronawirus do Świnoujścia.

  • Na bibliotecznej półce znalazłem zakurzoną, wydaną w1980 roku, książkę: „Wirusologia lekarska – podręcznik dla studentów medycyny” pod red. Leona Jabłońskiego. Profesor Jabłoński był jednym z najwybitniejszych epidemiologów i wirusologów. Działał w czasach, kiedy medycyna w naszym kraju nie uległa jeszcze komercjalizacji. Otwieram książkę na stronie 170 i czytam „Coronavirus”. „Wyodrębniono u chorych na małe schorzenia układu oddechowego – nieżyty górnych dróg oddechowych i zapalenia oskrzeli”. A na stronie 172: „Wirusy występują u dorosłych, od dzieci nie wyosabnia się ich … Prawdopodobnie przenoszą się drogą kropelkowo-powietrzną… Profilaktyka… Obowiązują zasady takie jak przy innych wirusowych chorobach dróg oddechowych”.

   Mówi się o koronawirusie (SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19), że to nowy wirus. Tymczasem grupa Coronavirus była odkryta ponad pięćdziesiąt lat temu, a dokładnie w 1965 roku. Więcej, już prof. Leon Jabłoński wiedział, że w porównaniu z innymi wirusami, koronawirus jest dosyć łagodny. Faktycznie nie zagraża dzieciom i młodzieży. Występuje „u dorosłych, a u dzieci nie wyosabnia się ich”. Ofiarami śmiertelnymi są głownie osoby słabe i starsze, i to najczęściej po siedemdziesiątce, po przebytych chorobach lub z innymi komplikacjami zdrowotnymi. Dlaczego więc w mediach nie ma na ten temat rzetelnych informacji? Dlaczego na ogół podawane są jedynie liczby zachorowań i liczby ofiar, a nie podaje się w jakim były wieku i czy cierpiały na inne choroby? A ponadto, w jaki sposób je leczono?

   Według danych opublikowanych dn. 19 kwietnia br. w The San Diego Union Tribune, ponad 30% osób, które zmarły w Los Angeles na COVID-19, było pensjonariuszami domów seniora, a w Long Beach seniorzy z domów opieki stanowili 70%. Większość ofiar śmiertelnych w USA to osoby starsze ze wcześniejszymi dolegliwościami zdrowotnymi. To jest grupa zagrożona. Z kolei, według najnowszych danych z Hiszpanii, średni wiek osób zmarłych w to 82 lata i aż 95% z nich cierpiało jednocześnie na inne schorzenia. Dlaczego zatem szerzy się psychozę strachu z powodu koronawirusa u wszystkich, dzięki czemu wiele osób, nawet młodych, wierzy, że koronawirus jest dla nich bardzo groźny i zagraża wręcz istnieniu ludzkiemu na Ziemi? Dlaczego zaleca się nam zostawanie w mieszkaniach i uciążliwe noszenie masek, zamyka się szkoły i inne instytucje, blokuje się granice, doprowadza się do paraliżu całe życie społeczne i gospodarcze, podczas gdy w podręczniku Jabłońskiego czytamy: „Obowiązują zasady takie jak przy innych wirusowych chorobach dróg oddechowych”. A więc koronawirus, choć bardziej zaraźliwy i powodujący większą śmiertelność wśród osób starszych, nie jest znacznie groźniejszy niż zwykła grypa i jest mniej groźny od wielu innych chorób i zjawisk społecznych. W takim przypadku izolować należy jedynie osoby chore i nie ma potrzeby stosowania radykalnych środków nadzwyczajnych, obejmujących całe społeczeństwo.

   Obecnie bardzo łatwo jest dotrzeć do informacji. Jedno kliknięcie na stronę Worldometer pozwala się dowiedzieć, że na świecie w tym roku zmarło z powodu koronawirusa ponad 170 tys. osób, na grypę ponad 150 tys. osób, na malarię ponad 300 tys., na HIV/AIDS ponad 500 tys., z powodu raka ponad 2.5 mln i z powodu innych chorób zakaźnych ponad 4 mln. (te liczby się wciąż zmieniają). Jeżeli dodamy do tego, że w tym samym okresie było ponad 330 tys. samobójstw, ponad 450 tys. ofiar wypadków drogowych, ponad 2.3 mln zgonów wśród dzieci (głównie z głodu) oraz dokonano ponad 13 mln. aborcji, stworzymy sobie pełny obraz. Ta wiedza jest potrzebna dla podejmowania właściwych decyzji politycznych. Ile bowiem będziemy mieli w Polsce samobójstw jako rezultat braku dochodów i upadku firm? Ile firm w wyniku kryzysu już się nigdy nie podniesie i ile ludzi straci pracę? Ile osób zamkniętych w mieszkaniach wpadnie w stan depresji? U ilu, szczególnie u starszych, pogorszy się odporność organizmu na skutek braku ruchu? U ilu na skutek psychozy koronawirusa pojawi się strach, który pozostanie na trwale w pamięci? Jak to wpłynie na małe dzieci pozbawione zabawy na wolnym powietrzu? Ilu chorych na inne choroby w strachu przed koronawirusem pozostanie w domu zamiast pójść do przychodni? Ile umrze z powodu zawałów, cukrzycy i innych chorób? Jeden z lekarzy domowych w swoim liście napisał: „Większość zgonów będzie spowodowana absurdalnym zarządzaniem kryzysowym, aniżeli samym wirusem”. To wszystko trzeba wziąć pod rozwagę.

   Są podmioty, dla których obecna pandemia to okazja na zysk. Można to żartobliwie potraktować jako dobrą monetę. W skali światowej środki finansowe przeznaczone na ochronę zdrowia przekraczają bowiem obecnie trzykrotnie wydatki na zbrojenia. Za każdą epidemią stoi wielki przemysł ciągnący z niej profity. Płyną więc strumieniami pieniądze na koronawirusa. Straszy się nas ponadto, że nie wyjdziemy z domów do kiedy nie wprowadzi się szczepionki. Tym, co tak twierdzą, proponuję przeczytanie podręcznika prof. Jabłońskiego. Po pierwsze, wynalezienie nowej szczepionki to minimum kilkanaście miesięcy. Czy więc przez ten cały czas mamy być pozostawać zamknięci? Po drugie, skoro tylko grupa osób starszych jest zagrożona, po co szczepić nas wszystkich? Można zaszczepić jedynie ludzi szczególnie zagrożonych: osoby starsze z chorobami układu oddechowego i innymi schorzeniami oraz pracowników służby zdrowia, o ile nie będą protestować. Po trzecie, wirusy mają zdolność do szybkiej mutacji, szczepionka może okazać się więc nieskuteczna. Po czwarte, szczepionka zbyt szybko wprowadzona na rynek i niedostatecznie przetestowana może prowadzić do powikłań. Nie dajmy się więc przestraszyć i namówić do zbyt pochopnie wprowadzonych szczepień, za które trzeba będzie zapłacić wielkie pieniądze. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że szczepionka sama może spowodować chorobę, a nawet tzw. epidemię poszczepienną.

   Prawdziwą obroną przed koronawirusem jest nasza własna odporność. To jest najbardziej zastanawiające. Dlaczego oprócz przekazywania informacji o wymogach higieny, pozostaniu w domach i społecznej izolacji, nie mówi się dziś o rzeczach podstawowych, że rzeczą najważniejszą w przypadku koronawirusa jest wzmocnienie odporności naszego organizmu? Dlaczego nie daje się ludziom prawdziwie dobrych rad, a głosem autorytetu przekazuje informacje i wymusza postępowanie, które są błędne? Skąd ta niewiedza? Bowiem brak ruchu i pozostawanie w zamkniętych pomieszczeniach naszą odporność pogarsza. Pogarsza ją też strach i stres. A wzmacnia aktywność i przyjemny kontakt z innymi ludźmi, witamina C, czosnek, owoce i warzywa, i w ogóle ruch na świeżym powietrzu, słońce i zdrowe jedzenie. Tak samo nie zyskamy na odporności dzięki noszeniu masek bowiem utrudniamy nimi dostęp do świeżego powietrza. Powinno się je używać jedynie przy bliskich kontaktach w zatłoczonych miejscach publicznych, a w szczególności w zamkniętych pomieszczeniach. W imię naszego zdrowia, zacznijmy więc znowu żyć z otwartą twarzą i korzystać z pięknej wiosennej pogody.

   Przewidując dalszy rozwój wypadków, trzeba jasno powiedzieć, że ilość chorych w kraju i na świecie będzie do pewnego momentu nadal rosnąć i należy być na to przygotowanym. Ale rozum podpowiada, że koronawirus nie jest groźniejszy od innych wirusów, że atakuje przede wszystkim osoby starsze, chore i mniej odporne, i że można go skutecznie leczyć. W przypadku wyraźnych objawów chorobowych sprawdzonymi lekarstwami są Arechin (Chlorochina) oraz Plaquenil (Hydroksychlorochina). Zostały one zastosowane do leczenia pacjentów w Korei Południowej, która, jak wskazuje bardzo mała liczba zgonów, nadzwyczaj skutecznie poradziła sobie z COVID-19. Aby więc skorzystać z tego wzoru i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy zastosować środki odpowiednio proporcjonalne. Nie mogą być to metody radykalne, jakie są obecnie stosowane w wielu krajach i które faktycznie okazują się nieskuteczne. Zamykanie ludzi na siłę w mieszkaniach i mandaty za wychodzenie do niczego nie prowadzą, a są jedynie jawnym pogwałceniem wolności osobistej i przyrodzonej godności człowieka. Zamiast tego należy umiejętnie zapobiegać, informując o środkach zapobiegawczych i apelując do ludzkiego rozsądku oraz właściwie leczyć, bazując na posiadanej wiedzy.

   Koronawirus stał się wydarzeniem medialnym. Podchwyciły go szybko światowe media. Na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w Stanach Zjednoczonych, powstało centrum informacji na temat rozprzestrzeniania się na świecie choroby COVID-19. Na jego stronie internetowej można znaleźć bieżące informacje o ilości chorych, o tych którzy wyzdrowieli i o tych, którzy zmarli, zarówno w skali świata, jak i w odniesieniu do indywidualnych krajów. Jest to także wielki biznes. Na konta instytucji badawczych płyną nieprzerwanie strumienie pieniędzy przeznaczonych na walkę z koronawirusem. Nadal działa giełda i dokonuje się olbrzymich operacji finansowych. Ktoś zyskuje wielkie pieniądze, ale wielu je traci. Generalnie mówiąc na świecie pogłębia się nędza i wzrasta różnica między najbogatszymi i najbiedniejszymi. Liczba bezrobotnych w samych Stanach Zjednoczonych gwałtownie rośnie i niedługo dojdzie do 20%. Podobnie będzie w wielu innych krajach.

   Kiedy zamknięto granice, zawieszono podróże lotnicze, pozamykano ludzi w domach, zmuszono ich do posłuszeństwa i skazano na bierność, a w cieniu tego wszystkiego wali się gospodarka światowa, a jednocześnie niektórzy na tym zyskują, a inni tracą oraz skoro koronawirus był już znany ponad pięćdziesiąt lat temu, a teraz niespodziewanie wybudził taką panikę, pytanie postawione na początku, czy to rzeczywiście wielka pandemia czy też największa pomyłka, wydaje się zasadne. Chociaż jeszcze za wcześnie, aby na nie w pełni odpowiedzieć, ważna jest konkluzja. Należy jak najszybciej wrócić do normalności.

   Artykuł wyraża poglądy autora i nie musi być tożsamy ze stanowiskiem redakcji.

   Autor jest filozofem i myślicielem politycznym, doktorem Uniwersytetu Oksfordzkiego, profesorem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, autorem „Harmonii społecznej” i innych książek przetłumaczonych na kilka języków.

 4. Wystarczy jedna iskra, jeden niedopałek i las płonie. W tym przypadku wystarczy jeden nosiciel korona-wirusa, który jest nieświadomy że go wlecze z pracy z Niemiec i ognisko epidemii wybucha, bo nim spostrzegą się że jest wirus w mieście, to kilka/kilkanaście osób go będzie rozprzestrzeniać.

 5. Pan Prezydent zgadza się z panią tokarczuk????
  O cholera to się porobiło.

  • widze ze twarz w komentach otwierają tylko ci którym na rękę zamknięta granica, ale pamiętajcie łby zakute m.in. ile osób straciło pracę i jedyne źródła zarobku. jeżeli nie zostanie otworzona granica i realny powrót do normy to<
   wiadomo wojny domowe, zamieszki i wzmożona przestępczość, w imię kolejnej choroby cywilizacyjnej która zostanie z nami i tak. nie wspominając już o tym że każdy tego wirusa MUSI PRZEJŚĆ, wiadomo niektórym się nie uda przeżyć ale naprawdę uważacie że lepiej poczekać do jesieni aż zmutuje? a no tak niektórzy wierzą w te śmieszne szczepionki przeciwko niemu… ??‍♀️??‍♀️

 6. no to Swinoujscie bedzie drugim Bergamo

 7. Ktoś jeszcze słucha i bierze na poważnie tą chorągiewkę?

 8. Te półtora miesiąca pokazuje,że Niemcy potrzebują polskich pracowników a Świnoujście,żeby funkcjonowało i zarabiało potrzebuje gości z Niemiec.Nie chodzi tu tylko o turystykę ale także o handel i inne branże,którym po zamknięciu granicy dochody spadły lub nie mają ich wcale.
  Także niestety drodzy mieszkańcy choć może nie wszystkim Wam to pasuje dla dobra większości mieszkańców i miasta GRANICA powinna zostać ponownie i to najszybciej jak to możliwie OTWARTA .Oczywiście z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności.Panie Prezydencie liczymy na Pana

 9. Wszystko fajnie, aż do zdania: „Oczywiście kontrole muszą być zachowane, a może nawet wzmożone.” I to rozwala cały sens tego wystąpienia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.