Połącz się z nami
„uznamska

Materiał partnera

3. Markowy Festiwal w Świnoujściu od 3 sierpnia

Opublikowano

na

Już po raz trzeci do Świnoujścia na Markowy Festiwal zjedzie plejada gwiazd. To festiwal sztuk, przedsięwzięcie interdyscyplinarne, choć z dominacją muzyki. To emanacja sztuki o wysokiej próbie wrażliwości, piękna i mądrości. Podczas festiwalu wyjątkowym blaskiem świeci też Świnoujście – bałtycki kurort o unikalnej urodzie i atmosferze.   

Idea Markowego Festiwalu to właśnie analogia charakteru Świnoujścia, miasta położonego na 44 wyspach – eleganckiego wczasowiska o prawdziwie europejskim sznycie, kojarzonego z tym, co najlepsze i najpiękniejsze (czyt. markowe). To nie tylko najszersza bałtycka plaża – od blisko dwóch dekad nagradzana prestiżową Błękitną Flagą – ale także zachwycająca przyroda, wysokiej klasy architektura oraz znakomita infrastruktura turystyczna.

Trzecia edycja Markowego Festiwalu odbędzie się między 3 a 5 sierpnia 2023 roku na legendarnych wyspiarskich scenach Amfiteatru im. Marka Grechuty oraz Muszli Koncertowej przy Promenadzie.

Artyści 3. Markowego Festiwalu:
  TRE VOCI – Tenorzy nowej generacji: Voytek Soko, Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj
  Bond to Beyond – 007 symfonicznie: Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, Ania Rusowicz,
    Sławek Uniatowski, Antek Smykiewicz oraz Łukasz Zagrobelny, Warsaw Impressione Orchestra pod
    dyrekcją Tomasza Szymusia. Prowadzenie: Laura Łącz
  Odnawiam duszę. Piosenki Jacka Cygana: Zofia Nowakowska, Joanna Trzepiecińska,
    Beata Rybotycka, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Kwiatkowski,
    Andrzej Poniedzielski, Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua oraz Jacek Cygan
  10 sekretów Marilyn Monroe – Sonia Bohosiewicz 
  Moimi oczami – Antek Sojka
  Rozmowy festiwalowe: Robert Więckiewicz, Renata Dancewicz, Sonia Bohosiewicz,
  Malarstwo Justyny Curyło,

  Prowadzenie Rozmów festiwalowych: Łukasz Maciejewski
  Prowadzenie Festiwalu: Zygmunt Chajzer

Sprzedaż biletów:
Bilety: 60 zł  / Kartą Wyspiarza lub Kartą Wyspiarza Seniora: 48 zł

Stacjonarne punktu sprzedaży:
Kasa MDK – od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00
Galeria Art – od wtorku do soboty w godzinach 12.00–18.00
Kasa przy Amfiteatrze – bezpośrednio przed koncertami

Sprzedaż on-line: www.kupbilecik.pl
Organizatorami Markowego Festiwalu są Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. 

Trzecia edycja Markowego Festiwalu to trzy dni pełne wyjątkowych artystycznych propozycji, a tym samym wrażeń i emocji. Do Świnoujście zjedzie blisko setka znakomitych twórców. W festiwalowym repertuarze koncerty, muzyczne widowiska, spotkania z gwiazdami oraz wystawa.

Na legendarnej scenie Amfiteatru im. Marka Grechuty zaplanowano trzy muzyczne widowiska. Pierwszym nich będą wokalne popisy TRE VOCI czyli „tenorów nowej generacji” – Voytka Soko, Mikołaja Adamczaka oraz Miłosza Gałaja. Muzycy wprowadzili na polskie estrady gatunek classical crossover, przełamują stereotyp operowego śpiewaka. Na nowo odkryją piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej wzbogacą symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. Specjalnie dla Markowego Festiwalu szykują także niespodziankę…

Drugiego dnia Markowego Festiwalu Amfiteatr przejmie… James Bond. Ale spokojnie, wyłącznie muzycznie. Koncert „Bond to Beyond – 007 symfonicznie” to niezwykła podróż tropem najsłynniejszego agenta wszech czasów. Publiczność usłyszy najpopularniejsze utwory towarzyszące  jego przygodom. Na scenie pojawią się: Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Sławek Uniatowski, Antek Smykiewicz oraz Łukasz Zagrobelny. Towarzyszyć im będzie Warsaw Impressione Orchestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia, a koncert poprowadzi Laura Łącz.

Trzeci z festiwalowych wieczorów należeć będzie do Jacka Cygana, poety, prozaika, autora tekstów piosenek, librecisty, a także wokalisty (!), który zaprosi do świata piosenek, które oprawił słowem, a jest ich już ponad tysiąc. Widowisko „Odnawiam dusze” to kontynuacja znakomicie przyjętych przez publiczność koncertów „Życie jest piosenką”, będących podsumowaniem ponad 40-letniej pracy artystycznej autora. W Świnoujściu muzyczne widowisko było ozdobą pierwszej edycji Markowego Festiwalu w 2021 roku. Tym razem, obok samego Jacka Cygana, w koncercie udział wezmą Zofia Nowakowska, Beata Rybotycka, Joanna Trzepiecińska, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Poniedzielski. Towarzyszyć im będzie Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua.

W Muszli Koncertowej przy Promenadzie odbędą się dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich to sekrety wielkiej Marilyn Monroe opowiedziane i wyśpiewane przez Sonię Bohosiewicz, aktorkę z niezwykłym temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku. W repertuarze koncertu zatytułowanego „10 sekretów Marilyn Monroe” będzie można usłyszeć utwory samej Monroe,
a także Elli Fitzgerald, Franka Sinatry oraz piosenki z filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Kolejny koncert w Muszli Koncertowej to spotkanie z nietuzinkowym artystą – Antkiem Sojką. Tak, to syn słynnego Stanisława Soyki, który próbował iść inną drogą. „Próbował”, bo swoją karierę muzyczną wiązał z tzw. „druga stroną” czyli techniczną – producencką i realizacyjną, a został… kompozytorem, wokalistą i autorem tekstów. Podczas koncertu zabrzmią utwory z dwóch płyt Sojki – debiutanckiego „Po niebie”, oraz wydanej w 2022 roku „Moimi Oczami”.

Markowy Festiwal to także spotkania ze znakomitymi artystami. W ramach cyklu „Rozmowy festiwalowe” artystów przepyta Łukasz Maciejewski – dziennikarz, filmoznawca oraz krytyk filmowy. W ogień jego pytań dostaną się znani i uznani aktorzy – Renata Dancewicz, Sonia Bohosiewicz oraz Robert Więckiewicz.

Konferansjerem Markowego Festiwalu będzie Zygmunt Chajzer. 

PROGRAM

3 SIERPNIA 2023 | CZWARTEK

18.30 | Sala spotkań Hotelu Radisson Blu Resort Świnoujście | wstęp wolny
            Festiwalowe rozmowy z Robertem Więckiewiczem | Prowadzenie Łukasz Maciejewski

21.00 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | Bilety: 60 zł, Karta Wyspiarza/Karta Wyspiarza Seniora: 48 zł
  Koncert „Tre Voci – the Best Of” 

4 SIERPNIA 2023 | PIĄTEK

17.00 | Sala spotkań Hotelu Radisson Blu Resort Świnoujście | wstęp wolny
            Festiwalowe rozmowy z Renatą Dancewicz | Prowadzenie Łukasz Maciejewski

18.30 | Muszla Koncertowa przy Promenadzie | wstęp wolny
            Koncert Soni Bohosiewicz „10 sekretów Marilyn Monroe”

21.00 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | Bilety: 60 zł, Karta Wyspiarza/Karta Wyspiarza Seniora: 48 zł
            Koncert „Bond to Beyond – 007 symfonicznie”
            Wykonawcy: Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Sławek Uniatowski,
  Antek Smykiewicz, Łukasz Zagrobelny oraz Warsaw Impressione Orchestra
  pod dyrekcją Tomasza Szymusia
            Prowadzenie: Laura Łącz

5 SIERPNIA 2023 | SOBOTA

17.00 | Muszla Koncertowa przy Promenadzie | wstęp wolny
            Koncert Antka Sojki „Moimi Oczami”  

18.30 | Sala spotkań Hotelu Radisson Blu Resort Świnoujście | wstęp wolny
              Festiwalowe rozmowy z Sonią Bohosiewicz | Prowadzenie Łukasz Maciejewski

19.30 |  Galeria Sztuki Współczesnej „ms44” | wstęp wolny
            Otwarcie wystawy malarstwa Julii Curyło “Panna Młoda [ rozbierana { lub nie } przez swoich 
              kawalerów ]“

 21.00 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | Bilety: 60 zł, Karta Wyspiarza/Karta Wyspiarza Seniora: 48 zł
            Koncert „Odnawiam dusze. Piosenki Jacka Cygana”
            Wykonawcy: Zofia Nowakowska, Beata Rybotycka, Joanna Trzepiecińska, 
  Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Poniedzielski,  
  Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua oraz Jacek Cygan.

Prowadzenie Festiwalu: Zygmunt Chajzer


Miejsca festiwalowe:

Amfiteatr im. Marka Grechuty, ul. Chopina 30
Muszla Koncertowa, Promenada

Galeria Sztuki Współczesnej „ms44”, ul. Armii Krajowej 13

Sala spotkań Hotelu Radisson Blu Resort Świnoujście, Aleja Baltic Molo 2

Bilety:
Bilety w cenie 60 zł/48 zł* do nabycia:
Miejski Dom Kultury, ul. Wojska Polskiego 1/1:
Kasa MDK, poniedziałek – piątek 8.00 – 14.00
Galeria Art, wtorek – sobota 12.00 – 18.00

Sprzedaż w internecie: mdkswinoujscie.kupbilecik.pl

*cena 48 zł dla posiadaczy Karty Wyspiarza i Karty Wyspiarza Seniora

__________________________________________


Organizatorzy:
Miasto Świnoujście
Miejski Dom Kultury w Świnoujściu

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020

Sponsorzy:
 Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście
 TT Line
 Green Ships

 Partnerzy:
 Hotel Cesarskie Ogrody
 Hotel Trzy Wyspy
 Hotel Hampton
 Radisson Blu Resort Świnoujście
 Ośrodek Wypoczynkowo – Sanatoryjny Sobótka
 Hotel Afrodyta Spa
 Hotel Gold
 Hotel Interferie Medical Spa
 Grupa Polski Holding Hotelowy
 Uzdrowisko Świnoujście

 

OPISY WYDARZEŃ

_____________________________________________

TRE VOCI –  THE BEST OF
Tre Voci to w języku włoskim „trzy głosy”. A te należą do trzech znakomitych tenorów Voytka Soko, Mikołaja Adamczaka oraz Miłosza Gałaja. To charyzmatyczni artyści o mocnych głosach, wielkich sercach i ogromnym poczuciu humoru. Wprowadzili na polskie estrady gatunek classical crossover, co w praktyce oznacza przełamanie stereotypu operowego śpiewaka. Na nowo odkrywają piękno klasycznych dzieł, przywracają do życia szlagiery nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej ubogacają symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. W ich repertuarze można usłyszeć muzykę filmową, musicalowe hity, ballady rockowe, piosenkę włoską, jest też bossa nova, a nawet latynoskie rytmy. Na koncert w Amfiteatrze im. Marka Grechuty szykują muzyczne niespodzianki…
 _____________________________________________

BOND TO BEYOND – 007 SYMFONICZNIE
Akcja żadnego z „Bondów” nigdy nie toczyła się na wyspie Uznamie, ale… w 2009 roku papparazi przyłapali na bałtyckiej plaży w pobliskim Zinnowitz Pierce’a Brosnana. Znany z ról Bonda aktor, wcielał się wówczas w rolę Adama Langa, byłego premiera Wielkiej Brytanii, w filmie Romana Polańskiego „Autor widmo”. Tym razem James Bond pojawi się w Świnoujściu, a jego „pobyt” będzie miał charakter muzyczny…

„Bond to Beyond – 007 symfonicznie” to koncert, podczas którego znakomici artyści zabiorą publiczność w podróż tropem najsłynniejszego agenta wszech czasów. Publiczność usłyszy najpopularniejsze utwory towarzyszące przygodom Jamesa Bonda, które z prędkością kuli wystrzelonej z jego pistoletu wchodziły do kanonu światowej muzyki, błyskawicznie stając się wielkimi przebojami.

Na scenie pojawią się: Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Sławek Uniatowski, Antek Smykiewicz, Łukasz Zagrobelny. Towarzyszyć im będzie Warsaw Impressione Orchestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Koncert poprowadzi Laura Łącz. _____________________________________________

ODNAWIAM DUSZE. PIOSENKI JACKA CYGANA

„Muzyka to jest życie, to są emocje, to jest miłość! – tak, mówi Jacek Cygan, zapraszając na koncerty zatytułowane „Odnawiam dusze”. Nowy program to kontynuacja znakomicie przyjętych przez publiczność koncertów „Życie jest piosenką”, czyli wyjątkowych wieczorów będących podsumowaniem ponad 40-letniej pracy artystycznej autora. W Świnoujściu muzyczne widowisko było ozdobą pierwszej edycji Markowego Festiwalu w 2021 roku.

Jacek Cygan – poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, librecista, a także wokalista (!) – znów zaprasza w niezwykłą podróż, której rytm nadadzą piosenki, które oprawił słowem, a jest ich już ponad tysiąc.  „Artyści przemierzają setki kilometrów, by ODNAWIAĆ DUSZE, a ja wierzę, że podczas naszych spotkań z publicznością dzieje się to ze wzajemnością!” – opowiada i jednocześnie obiecuje odkrywanie tajemnic zaszytych w jego tekstach, śmiech oraz łzy wzruszenia.

W koncercie, obok samego Jacka Cygana, udział wezmą Zofia Nowakowska, Beata Rybotycka, Joanna Trzepiecińska, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Poniedzielski. Towarzyszyć im będzie Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua.

SONIA BOHOSIEWICZ W KONCERCIE 10 SEKRETÓW MARILYN MONROE
Oczywiście wiecie, że była najsłynniejszą blondynką świata, symbolem seksu, ikoną, najjaśniejszą
z hollywoodzkich gwiazd, że prawdopodobnie popełniła samobójstwo, że śpiewała prezydentowi Kennedy’emu Happy Birthday, że prawdopodobnie była jego kochanką, że w ogóle miała facetów
na pęczki, że tak pięknie podmuch wiatru unosił jej sukienkę, że miała najpiękniejszy uśmiech świata, że… Wielu rzeczy jednak o niej nie wiecie. Czas zatem na sekrety wielkiej gwiazdy opowiedziane
i wyśpiewane przez Sonię Bohosiewicz. Marilyn Monroe i Sonia Bohosiewicz – jakich jeszcze nie znacie.

W repertuarze utwory Marilyn Monroe, Elli Fitzgerald czy Franka Sinatry oraz piosenki znane z filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, m.in. „I Wanna Be Loved by You”, „On the Sunny Side of the Street”, „New York, New York”, „I’ve Got You Under My Skin” czy „I’m Beginning to See the Light”.

Sonia Bohosiewicz – aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa, piosenkarka. Kobieta z nietuzinkowym temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku.

Kiedy rozpoczęłam swoją filmową przygodę na planie filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reż. Janusza Majewskiego, spotkałam się z jazzem oraz z panem Wojciechem Karolakiem.
Od tego czasu nie myślałam o niczym innym tylko jak śpiewać jazz i znowu spotkać pana Wojtka. Marzenie o śpiewaniu jazzu połączyło się w czasie z fascynacją Marilyn Monroe, aktorką, kobietą, ikoną (.). Spod perfekcyjnie umalowanych czerwonych ust, falującej od podmuchu metra sukienki, kokieteryjnie przytrzymywanej na udach, spod seksownie zmrużonych powiek ukazał mi się obraz kobiety niezwykle silnej, niezależnej a jednocześnie skrzywdzonej i samotnej. I tak powstał mój własny koncert, który zatytułowałam „10 sekretów Marilyn Monroe”. 

_____________________________________________

ANTEK SOJKA W KONCERCIE MOIMI OCZAMI
Antek Sojka – producent muzyczny, realizator dźwięku oraz kompozytor, wokalista, instrumentalista, autor tekstów. Jako spec od dźwięku zrealizował ponad 1000 koncertów, współpracował z czołówką polskich artystów, m.in. Stanisławem Soyką, Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Anną Marią Jopek, Grażyną Auguścik, Michałem  Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Magdą Umer, Arturem Andrusem, Organkiem, Muńkiem Staszczykiem i wieloma innymi artystami polskiej sceny. w Polsce i za granicą. Zajmował się także nagraniami słuchowisk i audiobooków, m.in. z Krzysztofem Czeczotem. W swoim dorobku ma także ponad 20 albumów jako realizator nagrań i producent muzyczny.

W międzyczasie zajmował się muzyką – instrumentalnie i wokalnie. Zafascynowany muzyką elektroniczną zaczął tworzyć własne brzmienia i eksperymentować z połączeniami odmiennych stylistycznie światów – od klimatów dalekiego wschodu do jazzu, od muzyki klubowej, przez ambient, po muzykę ilustracyjną (produkuje także muzykę do gier komputerowych). Jest członkiem grupy „12th Floor Records” oraz kolektywu „Nothing To Sniff”. W 2018 roku zadebiutował autorskim albumem „Po niebie”, w 2022 roku ukazał się kolejny krążek „Moimi Oczami”.

 

ROZMOWY FESTIWALOWE

Rozmowy prowadzi ŁUKASZ MACIEJEWSKI – dziennikarz, prezenter telewizyjny, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca akademicki. Autor wielu książek poświęconych filmowi i nie tylko. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami. Szefuje lub współtworzy festiwale filmowe: Kino na Granicy w Cieszynie, Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim, Wajda na Nowo w Suwałkach, Alchemia Kina w Zamościu oraz Tofifest w Toruniu. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Jest jurorem wielu prestiżowych festiwalu oraz konkursów, zasiada w znakomitych gremiach, kapitułach, komisjach, radach czy komitetach.
_____________________________________________

ROBERT WIĘCKIEWICZ, aktor teatralny i filmowy. Jego emploi to raczej anty-amant, wciela się często w role czarnych charakterów i cwaniaczków. Debiutował w 1993 roku na deskach poznańskiego Teatru Polskiego, później związał się ze stołecznymi scenami – Teatrem Rozmaitości (dziś TR Warszawa), Teatrem Montowania czy Towarzystwem Teatralnym. Występował także w Teatrze Telewizji. Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w 1991 roku, jeszcze jako student wrocławskiej filii  krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, w „Ferdydurke” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Prawdziwy debiut to rola w „Samowolce” Feliksa Falka w 1993 roku. Można go było zobaczyć w wielu, dziś legendarnych, produkcjach, m.in. „Vinci” i „Ile waży koń trojański?” Juliusza Machulskiego, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, „Baby są jakieś inne” czy „7 uczuć” Marka Koterskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland. Duży rozgłos przyniosła mu tytułowa rola w  „Wałęsie. Człowieku z nadziei” Andrzeja Wajdy. Zagrał w głośnych filmach Wojciecha Smarzowskiego „Pod mocnym aniołem” według Jerzego pilcha oraz w „Klerze”. Występował także w głośnych serialach, m.in. „1983”, „Oficer”, „Ślepnąc od świateł”, „Odwróceni” oraz „Behawiorysta”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. pięciokrotnie odbierał przyznawanego przez Polską Akademię Filmową aktorskiego Orła, a dwukrotnie Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

RENATA DANCEWICZ, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Państwowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, której nie ukończyła – została skreślona z listy studentów. W 1995 roku zdała eksternistycznie egzamin aktorski. Ale już wcześniej poajwiała się na wielkim i szklanym ekranie – m.in. w serialu „Radio Romans”. Piękna aktorka szybko podbiła serca widzów i stała się symbolem seksu lat 90-tych. Zagrała później w wielu produkcjach, m.in. „Pułkownik Kwiatkowski”, „Opowieści erotyczne”, „Tato”, „Deborah”, „Ekstradycja” (2 oraz 3), „Siedlisko”, „E=mc2”, „Bejbi blues” czy „33 sceny z życia”. Od  2003 roku wciela się w postać adwokat Weroniki Wilk-Roztockiej w popularnym serialu „Na Wspólnej”. Aktorka jest członkinią Polskiego Związku Brydża Sportowego, ma tytuł Mistrza Międzynarodowego.

SONIA BOHOSIEWICZ – aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa, piosenkarka. Debiutowała na deskach Teatru Starego w Krakowie, z którym pracowała do 2006 roku. Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1994 roku w głośnym filmie „Spis cudzołożnic” w reżyserii Jerzego Stuhra. Przez wiele lat występowała także na scenie kabaretowej, była związana z Grupą Rafała Kmity. Bohosiewicz szybko stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek filmowych i serialowych. Zagrała w wielu popularnych produkcjach, m.in. „Ostatni blues”, „Show”, „Rezerwat”, „Wojna polsko-ruska”, „Kac Wawa”, „Być jak Kazimierz Deyna”, „Syberiada polska”, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz „Panie Dulskie”. W ostatnich latach można było ja oglądać w kolejnych głośnych filmach – „Jak zostać gwiazdą?”, „Inni ludzie” czy „Masz ci los!”. Aktorka wydała także własny album z przepisami i zdjęciami słodkości „Leniwa żona”.

Continue Reading
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Materiał partnera

Taka okazja nad polskim morzem zdarza się tylko raz. Nie przegap jej!

Opublikowano

na

Pierwszy w Polsce nadmorski kompleks termalno-wypoczynkowy, w sercu uzdrowiskowej dzielnicy Świnoujścia i model inwestycyjny, którego na polskim rynku nieruchomości premium jeszcze nie było.

Limitowana oferta – dwie oferty, 10 apartamentów

Aktualnie w sprzedaży dostępna jest limitowana pula 10 apartamentów na specjalnych warunkach. Pierwsze 5 lokali objęto rabatem w wysokości aż 100 000 zł brutto. Dla kolejnych 5 przygotowano wygodny harmonogram płatności 50/50, który pozwala wpłacić połowę ceny przy podpisaniu umowy przedwstępnej, a pozostałą część dopiero po zakończeniu inwestycji i odbiorze kluczy. 

Dodatkowym argumentem jest możliwość odliczenia podatku VAT w wysokości 23% – co w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy mogą odzyskać część wartości zakupu niemal od razu.

Miasto, które pracuje przez cały rok

Świnoujście to jedno z niewielu polskich miast z całorocznym ruchem turystycznym, statusem uzdrowiskowym i stałą bazą gości – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Pełne jodu powietrze, uzdrowiskowe tradycje i niepowtarzalne trasy rowerowe wzdłuż wybrzeża przyciągają tu ludzi w każdej porze roku, a tunel pod Świną, szlak R-10 i bezpośrednie połączenia kolejowe sprawiają, że miasto żyje niezależnie od sezonu.

Wave Świnoujście Thermal & Spa wpisuje się w ten charakter naturalnie i wzmacnia go tym, czego dotąd nad Bałtykiem brakowało.



Pierwsze w Polsce hotelowe termy, ponad 4 000 m² strefy spa, restauracje i centrum konferencyjne na 300 osób. Infrastruktura, która przyciąga gości, sprawia, że apartament zarabia nie tylko w lipcu i sierpniu.

Odpoczynek, który smakuje inaczej.

Świnoujście od lat przyciąga tych, którzy szukają prawdziwego odpoczynku – nie dwudniowego wypadu, ale miejsca, do którego się wraca, aby poczuć regenerację i spokój.

Inwestycja Wave Świnoujście Thermal & Spa daje temu miastu wymiar, którego dotąd nie było, a jego właścicielom powód, żeby wracać tu częściej.

Taka okazja nad polskim morzem może się już nie powtórzyć, dlatego nie przegap jej i sprawdź ofertę: https://waveswinoujscie.pl/promocja/
waveswinoujscie.pl
+48 727 525 525
sprzedaz@waveswinoujscie.pl

Artykuł sponsorowany

Continue Reading

Materiał partnera

Termy, luksus i nieruchomość, czyli pierwsze takie miejsce w Polsce 

Opublikowano

na

Są miejsca, które działają inaczej niż wszystko do tej pory. Gdzie czuć od progu, że każdy szczegół został przemyślany tak, by poczuć różnicę. Wave Świnoujście Thermal & Spa to właśnie takie miejsce. I choć kompleks jeszcze powstaje, robi to z rozmachem, jakiego polskie wybrzeże jeszcze nie widziało.

Aktualna promocja – dwie ścieżki, jedno okno czasowe

W sprzedaży dostępna jest limitowana pula 10 apartamentów na specjalnych warunkach. To oferta skierowana do tych, którzy chcą wejść w projekt z realną przewagą – zanim warunki wrócą do standardowych.

Pierwsze 5 lokali: zniżka aż 100 000 zł brutto.
Znacząca obniżka kosztu wejścia, która bezpośrednio poprawia całkowitą stopę zwrotu z inwestycji. W połączeniu z możliwością odliczenia VAT 23% – dla przedsiębiorców to jeden z najbardziej wymiernych momentów zakupowych. Liczba dostępnych lokali jest ściśle ograniczona.

Kolejne 5 lokali: harmonogram płatności 50/50.
Połowa kwoty przy podpisaniu umowy przedwstępnej, druga połowa dopiero po zakończeniu inwestycji i odbiorze kluczy do gotowego, w pełni wykończonego apartamentu. Wygodna struktura dla tych, którzy chcą wejść w projekt bez angażowania całego kapitału od razu.

Dodatkowym argumentem jest możliwość odliczenia podatku VAT w wysokości 23% – co w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy mogą odzyskać część wartości zakupu niemal od razu.

Polskie hotelowe termy nad morzem

Dotychczas, aby połączyć kąpiele termalne z widokiem na morze, trzeba było jechać do Austrii albo Słowacji. Wave Świnoujście Thermal & Spa zmienia tę kalkulację raz na zawsze. W sercu uzdrowiskowej dzielnicy Świnoujścia – przy promenadzie, kilka kroków od plaży – powstaje kompleks, którego w Polsce jeszcze nie było: całoroczna strefa termalna o powierzchni ponad 4 000 m², a w niej: baseny multimedialne z podwodnymi głośnikami, panoramiczna sauna Cinema z ceremonią zapachów, wodna ścieżka Kneippa, grota solna, łóżka wodne pod rozgwieżdżonym niebem i 235-metrowy basen zewnętrzny z pool-barem.

Do tego restauracje à la carte, whiskey lounge z bilardem, centrum konferencyjne na 300 osób i dedykowana strefa SPA Kids.
Wszystko zaprojektowane przez pracownię Medusa Group i IDS Architekci, w estetyce naturalnego drewna, szkła i kamienia wtopionego w zieleń.

Brzmi jak wakacje, ale i bardzo konkretna inwestycja.

Zarabiaj, kiedy nie korzystasz

Wave Świnoujście Thermal & Spa oferuje model, który rzadko spotyka się w polskich inwestycjach nadmorskich: pełną swobodę właścicielską połączoną z realnym potencjałem zarobkowym.

Właściciel udostępnia apartament w ramach najmu krótkoterminowego i inkasuje aż 80% każdego przychodu. Operator zajmuje się resztą – rezerwacjami, obsługą gości, sprzątaniem, serwisem. Właściciel zarabia nawet do 180 000 zł bez angażowania własnego czasu.

Świnoujście to jeden z niewielu polskich kurortów, który tętni życiem przez cały rok – uzdrowiskowa dzielnica, plaża, promenada i stały ruch turystyczny sprawiają, że popyt na noclegi nie kończy się wraz z latem. Wave Świnoujście Thermal & Spa wpisuje się w ten rytm naturalnie, dokładając do miasta to, czego dotąd nad Bałtykiem brakowało 

Dlatego nie warto czekać

Nieruchomości w takich lokalizacjach nie tracą na wartości. Rosną wraz z rozwojem infrastruktury, prestiżem marki i rosnącym popytem na wypoczynek klasy premium. Inwestycja w Wave Świnoujście Thermal & Spa to kapitał, który z czasem będzie wart coraz więcej.

Zainteresowanie jest wysokie, a dostępność ograniczona. Warto działać już dziś: https://waveswinoujscie.pl/promocja/

Zapytaj o ofertę:
waveswinoujscie.pl
+48 727 525 525
sprzedaz@waveswinoujscie.pl

artykuł sponsorowany

Continue Reading

Materiał partnera

Prezydentka Gdańska, nowego „miasta-ratownika” Ukrainy: doceniono nasz wysiłek i solidarność

Opublikowano

na

Foto: Komitet Regionów/Vladik Musienko

Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oceniła, że przyznanie jej miastu honorowego tytułu „miasta-ratownika” Ukrainy jest wyrazem uznania wysiłku i solidarności Gdańska z Ukraińcami, zmuszonymi do ucieczki z kraju przed rosyjską inwazją.

Tytuł „miasta-ratownika” dla Gdańska wręczył Dulkiewicz we wtorek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W dekrecie napisał, że wyróżnienie jest podziękowaniem za „miłosierdzie i solidarność z narodem ukraińskim, ludzką ochronę obywateli Ukrainy, którzy byli zmuszeni opuścić ojczyznę w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej (…)”.

„To wielki zaszczyt i honor. Sądzę, że jest to docenienie tego wysiłku i solidarności mieszkańców Gdańska, która była najbardziej widoczna po pełnoskalowej inwazji (Rosji-PAP) 24 lutego 2022 r.” – powiedziała Dulkiewicz PAP.

„Chcę też powiedzieć, że z Gdańska cały czas regularnie wyjeżdżają transporty pomocy humanitarnej, które poprzez nawiązane więzi, relacje w bardzo konkretnych miejscach przyfrontowych trafiają tam, gdzie ta pomoc jest naprawdę i wciąż potrzebna” – zaznaczyła.

Prezydentka Gdańska uczestniczyła w Kijowie w IV Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów „Partnerstwo. Odporność. Gotowość”. Powiedziała, że jej rozmowy w ukraińskiej stolicy związane były m.in. z przygotowaniami do zaplanowanej na czerwiec w Gdańsku konferencji URC (Ukraine Recovery Conference), która poświęcona będzie powojennej odbudowie Ukrainy.

„Myślę jednak także, że my w Polsce, ale również wspólnota europejska rozumie, że coraz więcej możemy się od Ukraińców nauczyć. To są sprawy, które przez ostatnie lata nie były w centrum naszego zainteresowania: wszystkie tematy związane z ochroną ludności i jak przygotować się na to, co niespodziewane” – podkreśliła.

W ocenie Dulkiewicz doświadczenia ukraińskie są ważne w budowie systemu obrony cywilnej w Polsce. „Jest to także obrona przed katastrofami naturalnymi i przed zmianami klimatu. To ważne, bo nie chodzi tylko i wyłącznie o infrastrukturę, ale o siłę wspólnoty i relacji sąsiedzkich, o których w Gdańsku bardzo mocno mówimy” – powiedziała.

Prócz Gdańska tytuły „miasta-ratownika” otrzymały we wtorek: stolica Węgier Budapeszt, stolica Estonii Tallin oraz francuskie Saint-Germain-en-Laye.

Tytuł „miasta-ratownika” ukraińskie władze przyznają od maja 2022 roku. Jako pierwszy otrzymał go wtedy Rzeszów. W lipcu 2022 r. tytuł nadano Przemyślowi, a w październiku tego samego roku – stolicy Czech, Pradze.

Na początku 2023 roku tytuł przyznano Wilnu, Lublinowi i Chełmowi. W kwietniu 2023 roku „miastem-ratownikiem” został Paryż. W 2025 roku władze Ukrainy uhonorowały w ten sposób Warszawę.

Wojna rosyjsko-ukraińska rozpoczęła się w 2014 roku od aneksji Krymu i walk w Donbasie. 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę na pełną skalę z trzech kierunków: wschodniego, południowego oraz północnego.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ akl/ mhr/ mp/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Continue Reading

Materiał partnera

Europoseł Janusz Lewandowski: w negocjacjach nad budżetem UE trzeba stale podkreślać strategiczną rolę naszej części Europy

Opublikowano

na

Foto: PAP / M. Kmieciński

Szereg spotkań m.in. z szefami MSZ, MSWiA i Frontexu, a także odwiedzenie przygranicznych obiektów kluczowych z punktu widzenia odporności wschodniej flanki UE i NATO (na czele z lotniskiem w Jasionce) – to  program wizyty w Polsce sześcioosobowej delegacji Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego pod przewodnictwem Janusza Lewandowskiego. Jej analizy i obserwacje mają wzmocnić przyjęte w kwietniu tego roku stanowisko PE w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034.

W przyjętym 28 kwietnia stanowisku do negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie wysokości i struktury wieloletnich ram finansowych na lata 2028-2034, europarlamentarzyści opowiedzieli się za zwiększeniem wspólnego budżetu o około 10 proc. w porównaniu z wnioskiem Komisji Europejskiej z lipca 2025 roku. Jednym z głównych obszarów mogących liczyć na dodatkowe środki jest bezpieczeństwo i odporność granic zewnętrznych UE.

„Dlatego wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego właśnie w Polsce nie jest przypadkowa. Nasz kraj, jak i cały region Europy Środkowo-Wschodniej, mają dziś fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności UE. Jesteśmy krajem przyfrontowym – pełniąc rolę zarówno hubu logistycznego dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy, jak i bariery powstrzymującej państwowy proceder szmuglu ludzi przez reżim białoruski” – podkreśla Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Ludowej.

To właśnie wieloletni polski europoseł i były unijny komisarz przewodniczy sześcioosobowej delegacji PE (złożonej z przedstawicieli dwóch największych frakcji, czyli chadecji i socjaldemokracji), przyglądającej się w Polsce kwestiom budżetowym związanym ze wzmacnianiem bezpieczeństwa UE.

„Podczas naszej wizyty w Polsce mamy pełną świadomość, że odwiedzamy największego beneficjenta funduszy UE od 2004 roku. Doceniamy skuteczny sposób, w jaki Polska wykorzystuje unijne wsparcie, modernizując infrastrukturę transportową i środowiskową, a także ponosząc rekordowe wydatki na bezpieczeństwo oraz obronność. Nasza delegacja przedstawi swoje >>wstępne<< stanowisko w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2028-2034, które jest korzystne dla krajów objętych polityką spójności, przy jednoczesnym dążeniu do zachowania równowagi geograficznej w podziale innych funduszy” – podkreśla poseł Lewandowski.

Podczas wizyty europosłowie spotkają się w Warszawie z przedstawicielami wysokiego szczebla polskich władz, w tym z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, ministrem spraw wewnętrznych Marcinem Kierwińskim, wicemarszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, przewodniczącą Komisji do Spraw Unii Europejskiej Agnieszką Pomaską oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Program obejmuje również spotkanie z Hansem Leijtjensem, dyrektorem wykonawczym Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), a także wizytę w centrum operacyjnym agencji.

W ramach drugiej części wizyty delegacja odwiedzi okolice Rzeszowa (w tym strategiczne lotnisko w Jasionce), aby przyjrzeć się innowacjom, przemysłowi lotniczemu oraz finansowanej przez UE infrastrukturze logistycznej wspierającej Ukrainę.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Continue Reading

Materiał partnera

OTOMOTO na Impact’26: w erze nowego handlu wygrają ci, którzy potrafią mądrze wykorzystać dane, technologię i sztuczną inteligencję

Opublikowano

na

Foto: PAP - kadr z filmu

Sprzedaż samochodów przenosi się do sieci – około 80 proc. kontaktów z klientami odbywa się online. Większość dealerów inwestuje w rozwiązania oparte na danych i sztucznej inteligencji, by skuteczniej zarządzać sprzedażą i relacjami z klientami. „Dziś ścieżka zakupowa nowych i używanych samochodów zaczyna się w internecie” – podkreśliła Agnieszka Czajka, Vice President Motors Professionals Europe w Grupie OLX/OTOMOTO, podczas Impact’26 w Poznaniu.

Uczestnicy panelu „The View from the Boardroom. Transakcje, ekosystemy i kto wygrywa w erze nowego handlu”, który odbył się drugiego dnia kongresu, zgodzili się, że internet dawno przestał był dodatkiem do tradycyjnej sprzedaży i stał się jej nieodłącznym elementem. 

Agnieszka Czajka wskazała, że podczas zakupów w sieci – niezależnie od rodzaju platformy internetowej i branży – klienci oczekują tych samych wysokich standardów, a Grupa OLX/OTOMOTO robi wszystko, żeby je zapewnić.

„Zależy nam na tym, żeby budować ekosystemy, które są związane przede wszystkim z bezpieczeństwem, świadomą decyzją zakupową, transparentnością, wygodą. Bez względu na to, czy kupujemy obiad, samochód czy coś innego, te wartości są dla nas jako klientów takie same” – argumentowała ekspertka.

Jej zdaniem w erze handlu internetowego wygrają te firmy, które nie będą budować zbyt wyspecjalizowanych rozwiązań, tylko „ekosystemy skupione wokół transakcji”.

„Bardzo dobrze to widać w OTOMOTO. My dziś już nie tylko jesteśmy portalem ogłoszeniowym, ale dostarczamy komplementarną wiedzę na temat rynku motoryzacyjnego, zarówno dla naszych kupujących i sprzedających: prywatnych i profesjonalnych” – powiedziała Agnieszka Czajka.

Dodała, że na rynku sprzedaży internetowej większe szanse będą mieli ci, którzy potrafią pracować z danymi oraz mądrze wykorzystują technologię i sztuczną inteligencję – po to, by skracać ścieżkę dostępu do kupujących, uwiarygadniać swój biznes, budować renomę.

Ekspertka stwierdziła, że rozwój internetowych kanałów sprzedaży idzie w dobrym kierunku.

„Będziemy łączyć kupujących i sprzedających w znacznie szybszy sposób. Wyrównamy asymetrię wiedzy – to jest nasza misja, aby kupujący i sprzedający w momencie zawiązywania transakcji wiedzieli o samochodzie dokładnie tyle samo. Będziemy budować ekosystemy, które pozwolą wyszukać samochód, podjąć decyzję, sfinansować, ubezpieczyć i wreszcie spotkać się po to, żeby go dotknąć, odebrać kluczyki i ruszyć w swoją podróż” – wskazała Agnieszka Czajka.

90 godzin debat, wystąpień i spotkań, 650 mówców, 25 ścieżek tematycznych – w Poznaniu odbyła się 11. edycja Impact, jednego z najważniejszych kongresów gospodarczo-technologicznych w naszej części Europy. W stolicy Wielkopolski gościli m.in. premier RP Donald Tusk, były premier Kanady Justin Trudeau, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. Impact’26 to tętniąca życiem przestrzeń do prezentowania różnych perspektyw oraz nawiązywania relacji biznesowych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Continue Reading

Materiał partnera

Polacy szukają alternatyw dla rosnących kosztów transportu. Na popularności zyskują rowery. Analiza OLX 

Opublikowano

na

Foto: PAP MediaRoom/P. Werewka

Styl życia, hobby oraz wzrost cen paliw sprawiają, że Polacy częściej wybierają alternatywy samochodu. Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie OLX, w ostatnim czasie na zakup jednośladu zdecydowało się 25% ankietowanych. Konsumenci kierują swoją uwagę w stronę rowerów profesjonalnych i premium. Tym samym coraz większą popularność zyskują gravele, rowery szosowe czy elektryczne.

Co czwarty Polak kupił rower. W tle rosnące ceny paliw

Wyniki badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie OLX pokazują, że aż 22% respondentów zaczęło częściej korzystać z roweru, a 25% badanych deklarowało, że na przestrzeni kilkunastu ostatnich tygodni kupiło jednoślad. Dla 34% osób z tej grupy wyższe koszty tankowania były jednym z czynników wpływających na tę decyzję. 

Porównanie okresów styczeń-kwiecień 2025 vs. styczeń-kwiecień 2026 pokazuje, że wyraźnie zarysowuje się nowy trend – przewagę zyskują rowery premium oraz specjalistyczne. 

Gravele nowym liderem rynku 

Na rynku rowerów pod względem podaży dominują gravele, w przypadku których liczba ogłoszeń wzrosła o ~20% (r/r), oraz rowery crossowe, które wzrosły o 17%. Gravele zdrożały o ponad 11%, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu modelami premium. Rowery crossowe potaniały o 9%, co zwiększa ich atrakcyjność dla osób szukających ekonomicznej alternatywy dla samochodu. W przypadku rowerów szosowych, ich podaż spadła o 7%, ale ceny wzrosły o niemal 16%. Oznacza to, że specjalistyczne modele zyskują na znaczeniu. 

Koniec dominacji modeli uniwersalnych?

Rowery miejskie przy spadku cen na poziomie ~3% (r/r), odnotowały nieznaczny wzrost podaży (~3%). Odwrotną zależność widać w przypadku: rowerów górskich – spadek podaży o ponad 5%, przy nieznacznym wzroście cen (~2%), oraz trekkingowych spadek o ~12% przy wzroście cen (+1,5% r/r). 

„Jeszcze kilka lat temu rynek rowerowy napędzany był głównie przez popyt na modele uniwersalne, które miały po prostu zastąpić transport publiczny czy samochód na krótkich dystansach. Dziś widzimy inny trend. Wzrost cen paliw nadal zachęca do przesiadki na dwa koła, ale konsumenci podejmują bardziej świadome decyzje. Coraz częściej wybierają rowery dopasowane do konkretnego stylu jazdy – gravele, szosówki czy e-bike’i. Okazuje się też, że za jakość, technologię oraz dłuższy cykl użytkowania gotowi są zapłacić więcej” – komentuje Kamil Szabłowski, PR & Communication Manager OLX.

Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu popularności rowerów elektrycznych. Liczba ogłoszeń na OLX oferujących e-bike’i wzrosła o 4% (r/r). Tak samo rosły ceny, co może oznaczać większą dostępność e-bike’ów, stanowiących alternatywę dla samochodu.

Polacy patrzą przede wszystkim na ekonomię

Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego na zlecenie OLX – 44% respondentów wskazało oszczędność jako główny argument za zakupem używanego roweru. Dla 43% to szansa na kupienie lepszego modelu taniej, a dla 20% znaczenie ma szybka dostępność. Z kolei osoby myślące o sprzedaży najczęściej kierują się chęcią odzyskania części wydanych pieniędzy – odpowiedzi takich udzieliło 50% badanych. Dla 45% motywacją jest przesiadka na nowszy model, a dla 42% brak miejsca lub rezygnacja z jazdy jednośladem. 

Dane podażowe oraz ceny na podstawie informacji pozyskanych z wyszukiwarki OLX za okres styczeń-kwiecień 2025 vs. styczeń-kwiecień 2026. 

Badanie opinii publicznej „Re-commerce” zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX. Kwiecień 2026 r. n = 838.

Źródło informacji: OLX

Continue Reading
Reklama
Reklama „wafe"
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2026, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524