poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Hobby / Fort Gerharda i Podziemne Miasto ponownie otwarte. Oprócz maseczki trzeba przyjść z marchewką i jabłkami

Fort Gerharda i Podziemne Miasto ponownie otwarte. Oprócz maseczki trzeba przyjść z marchewką i jabłkami

Od 4 maja otwarte zostały niektóre instytucje kultury, w tym biblioteki i muzea. W Świnoujściu wznowiły działalność Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto na wyspie Wolin. Oczywiście z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa – podobnych do tych obowiązujących w galeriach handlowych oraz sklepach.

Zarówno Fort Gerharda jak i Podziemne Miasto są położone na rozległym terenie. Dlatego dużo łatwiej zachować tam odległość od pozostałych zwiedzających, niż w przypadku tradycyjnych muzeów.

Plany i audioprzewodniki

Fort Gerharda i Podziemne Miasto są dobrze przygotowane do przyjmowania turystów. Fort można zwiedzać korzystając z jednorazowych planoprzewodników, czyli mapek z naniesionymi punktami, rysunkami i opisem ciekawostek. Dzięki temu turyści dowiadują się czym jest prochownia, kaponiery, tarasy artyleryjskie, remizy, a także do czego służyła fosa. Przewodniki wydane są w języku polskim, niemieckim, a także czeskim.

– Przed sezonem wakacyjnym wprowadzimy także audioprzewodniki. Będą to proste urządzenia elektroniczne znane z muzeów na całym świecie. Turysta będzie słyszał lektora wcielającego się w rolę przewodnika. Ze względów higienicznych wprowadzimy jednorazowe słuchawki douszne, a same urządzenia będą dezynfekowane – tłumaczy Piotr Piwowarczyk, gospodarz muzeum.

Tak jak wszędzie, turyści w Forcie Gerharda muszą mieć zakryte usta oraz nos, a także zachować bezpieczną odległość od innych zwiedzających.

– Za turystami stęsknili się nie tylko nasi przewodnicy, ale przede wszystkim kozy. Nasze „kosiarki terenów zielonych” przypominają szanownym turystom o konieczności zabrania ze sobą oprócz maseczki, także marchewki i jabłka. Domowymi kanapkami także nie pogardzą – śmieje się Piotr Piwowarczyk.

Fort Gerharda jest otwarty codziennie od godz. 10.00 do 17.00.

Zabierz maseczkę i ciepły sweter

Ze względu na charakter obiektu, w Podziemnym Mieście na wyspie Wolin, oprowadzaniem zajmują się przewodnicy. Grupy będą zdecydowanie mniejsze i dopasowane do obostrzeń sanitarnych. Także tu trzeba pamiętać o maseczce na ustach. Ale nie tylko. Warto spakować do plecaka polar, albo ciepły sweter. W podziemnych korytarzach bardzo często jest chłodno.

Do końca maja do Podziemnego Miasta można wejść raz w tygodniu w środę o godzinie 10.30. W soboty i niedziele wejścia są trzy, o godz. 10.30, 12.30 i 15.00.

Fort Gerharda położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. Wyróżnia się kompletnie zachowanymi podziemnymi magazynami amunicji, mokrą fosą i kaponierami, czyli basztami nawodnymi z których niegdyś prowadzony był ostrzał fos. Fort Gerharda wybudowano w połowie XIX wieku. Od 2001 fortalicja jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego pruskiego komendanta w Europie) i koszarami 3. batalionu 34. Pułku Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Obiekt jest udostępniony turystom do zwiedzania w formie przeszkolenia wojskowego prowadzonego przez pruskich żołnierzy ubranych w historyczne mundury.

Podziemne Miasto to sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa, które chronione setkami ton betonu miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano a schrony połączono kilometrem podziemnych korytarz tworząc w pełni autonomiczne „podziemne miasto”. To stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii. Kompleks służył m.in. jako Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego (Nadmorskiego).

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.