środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Praca na sezon. Szanuj młodego pracownika!
Julia Beck pracuje w knajpce Grill&Kebab w jednej z nadmorskich knajpek. Dziennie dostaje 60 złotych, i jak mówi to lepsze zajęcie od robienia warkoczyków.

Praca na sezon. Szanuj młodego pracownika!

Podają ci obiad, lody, przygotowują drinki, sprzątają pokoje, plotą warkoczyki, malują obrazki, sprzedają w sklepie. Są wszędzie. Czasem bezimienni, niedocenieni. Czasem dasz im napiwek.

– Są główną siłą roboczą na wybrzeżu, oprócz pracowników z Ukrainy – mówią właściciele ośrodków i bazy gastronomicznej.

Ludzie od wszystkiego

Uśmiechnięte młode buzie za barem knajpki lub na wczasowej stołówce – to nierzadko fikcja – powie każdy, kto choć raz pracował podczas wakacji. – Po paru dniach pracujesz jak automat. Czy sprzedajesz lody czy koraliki po 16 godzinach masz ten sam wyraz twarzy, maskę – mówi Dawid. Pracuje w sezonie od 5 lat. Handlował warzywami, był kelnerem, barmanem, sprzedawał kukurydzę. Przy tej ostatniej robocie trzeba wykrzesać z siebie trochę energii. Bo ludzie kukurydzy od smutasa nie kupią. – Jak fajnie zagadasz, powiesz jakąś rymowankę to przy dobrej pogodzie nawet trzy stówki zarobisz – mówi student. Jego koledzy pracują w marketach, małych warzywnikach, przy pizzy, lodach, w eleganckich hotelach i zakładowych domach wczasowych.

– Mało jest miejsc, gdzie, by cię szanowali. Teoretycznie masz pracować 8 godzin, robisz drugie tyle, nikt nie płaci za to. Dostaję na rękę 2500 tysiąca. Ale pracuję codziennie pod 14 godzin. Więc jak to podzielić to wychodzi jakieś 6 złotych na godzinę. Dorabiam więc napiwkami – tłumaczy Tomek, który już kolejny sezon pracuje jak kelner i barman w jednej z knajpek. Na kontakty z szefem nie narzeka. Żartuje, że to drugi sezon, więc się przyzwyczaił do nastrojów pracodawcy. – Dwa sezony temu pracowałam w namiocie handlowym. Jak był remanent pracowało się od 9.00 do 5 rano dnia następnego non – stop, parę godzin snu i na 14.00 znów do rana. Szef donosił redbulle, ale za nadgodziny nie dał ani złotówki – mówi Patrycja.

Warkoczyki i kebab

Julia pracuje w knajpce w na Pomorzu Zachodnim. Specjalizują się w grillu i kebabie. Podają też pierogi. Lepi je mama właściciela. – Fajna praca, jestem tu cały, ale dobrze układa się z szefem. Dniówka – 60 złotych. W ubiegłym roku pracowałam przy warkoczykach. Płacono mi od jednej sztuki. Za dzień pracy wychodziło około 30 złotych. To niewiele. Pracowałam przez miesiąc – opowiada Julia Beck z jednej z turystycznych miejscowości.

Agnieszka rzuciła wakacyjną pracę w jednym z barów po paru dniach. Stawka za 12 – 16 godzin pracy – 55 złotych za dzień. W tym roku pracuje w sklepie. Pensja 1900 tysiąca i właścicielka oddaje za bilet miesięczny. Jest zadowolona. – Po co mam zarabiać w złotówkach, kiedy wystarczy, że pojadę na niemiecką stronę wyspy Uznam do Heringsdorfu i zamiast 1000 złotych, zarobię 1000 ale w Euro. Przez wakacje zarobię sobie na studia  – mówi Mariusz,  20 – letni student ZUT ze Szczecina.

Jest aż tak źle?

Średnio w miesiącu zarobią od 1200 do 1600 złotych, są i tacy, którzy mają stawkę dzienną 100 złotych, a pracują w systemie 1/1 lub dwa dni pracy jeden odpoczynku. Zdarzają się „fuchy”, na których licealista może zarobić nawet 2500 i więcej. – W dzień pełnię obowiązki kelnera, na nocne zmiany sprzątamy i obsługujemy tzw. room service (goście mają dostęp do posiłków i trunków 24h na dobę). Zajęcie jest niezłe, rekordowy miesiąc to prawie 3 tysiące złotych – mówi Adam. – Brakuje rąk do pracy, dlatego pracodawcy zaczęli zmieniać swoją postawę wobec młodych. Starają się ich szanować, lepiej płacą. Inaczej zostaną im sami obcokrajowcy – mówią rodzice jednego z naszych rozmówców.

Marzena Domaradzka

 

Zobacz również

ZUS: termin płatności bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 …

4 komentarze

  1. Praca sezonowa to dobra sprawa. Sam idąc dopiero do 2 technikum mam średnio 204 lub 192zl dniówki, co jest wynikiem myśle raczej dobrym.

  2. Pracodawcy Amerykę odkryli.

  3. wiekszosc pollskich przedsiebiarcow to zlodzieje bo wyzuskiwanie ludzie to zlodziejka i to bardzo prymutywna.

  4. to są prace sezonowego niewolnictwa w której ludzie od świtu do późnej nocy zapieprzają w pracy w której zarabiają grosze a powinni zarobić tyle by starczyło im do następnego sezonu za ta prace w tych obozach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.